بوی واژن

بوی واژن

215 0
بوی واژن (Vaginal Odor) می تواند طبیعی باشد اما بوی قوی و نامطبوع که برای روزها باقی می ماند ممکن است نشانه ای از یک مشکل سلامتی باشد.
 • بوی بد واژن بدون ترشح نشانه چیست
 • علت بوی بد واژن دختر مجرد
 • علت بوی بد بعد از پریودی

بررسی اجمالی

بوی غیر طبیعی واژن چیست؟

بوی خفیف واژن طبیعی است. اغلب در طول چرخه قاعدگی زنان متفاوت است. قوی ترین مقدار ترشح که می تواند بو داشته باشد، معمولاً اواسط سیکل است. ممکن است پس از مقاربت قوی تر شود. با این حال، بوی نامطبوع قوی، به خصوص بوی نامطبوع که برای چندین روز ادامه می یابد و بوی ماهی می دهد، می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامتی باشد.

بوی غیر طبیعی اغلب با علائم دیگری از جمله ترشحات سفید مایل به خاکستری، سوزش و خارش همراه است.

اینها با هم، اغلب علائم بیماری به نام واژینیت هستند.

بوی واژن

چه کسانی در معرض خطر بوی بد واژن هستند؟

هر زنی ممکن است بوی غیر طبیعی را تجربه کند. زنانی که بهداشت ضعیفی دارند، زنانی که از دوش استفاده می کنند و زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای بوی غیر طبیعی هستند. زنانی که شریک جنسی جدیدی دارند یا مرتباً شریک زندگی خود را عوض می کنند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بوی غیر طبیعی واژن باشند.

علل احتمالی

علت بوی واژن چیست؟

بوی غیر طبیعی می تواند ناشی از عفونت یا التهاب باشد. هنگامی که سطح طبیعی باکتری واژن نامتعادل باشد، می تواند منجر به واژینیت شود.

علل خاص عبارتند از:

 • واژینوز باکتریایی : عفونتی که از رشد بیش از حد باکتری های طبیعی واژن ایجاد می شود. شایع ترین علت است.
 • تریکومونیازیس : یک عفونت مقاربتی.
 • فیستول رکتوواژینال : وضعیت نادری است که در آن شکافی بین رکتوم و واژن اجازه می دهد مدفوع به داخل واژن نشت کند.
 • بوی بد واژن و سرطان : علائم شامل ترشحات شدید واژن است که می تواند بوی قوی داشته باشد.
 • سرطان دهانه رحم : علائم می تواند شامل ترشحات قوی (بدبو) باشد. سرطان یکی از علل نادر بوی غیر طبیعی است.

با این حال، بوی موقت واژن شایع است و اغلب خود به خود برطرف می شود. این می تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا حتی رژیم غذایی باشد. به عنوان مثال، غذاهای با بوی قوی مانند سیر یا ماهی می توانند باعث تغییرات بو  شوند.

مراقبت و درمان

بوی غیر طبیعی چگونه تشخیص داده می شود؟

به منظور تعیین اینکه کدام نوع باکتری ممکن است باعث واژینیت شما شود، پزشک نمونه ای از ترشحات شما را می گیرد. شایع ترین علت بوی غیر طبیعی سطوح بالای باکتری گاردنرلا است.

بوی واژن چگونه درمان می شود؟

بوی غیر طبیعی بدون درمان حداقل یک سوم مواقع از بین می رود. اگر خود به خود برطرف نشد، پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. اینها را می توان به صورت قرص یا کرم مصرف کرد.

عگس دارو بوی واژن

تصویر دارو خارجی

آیا می توان از بوی واژن جلوگیری کرد؟

زنان می توانند با رعایت اقدامات احتیاطی، خطر ابتلا به بوی غیر طبیعی را کاهش دهند. این شامل:

 • رعایت بهداشت با دوش گرفتن منظم با آب.
 • اجتناب از استفاده از دوش، محلول پاک کننده مایع داخل واژینال استفاده شود. زیاد شستن می تواند سطح pH واژن را به هم بزند و منجر به عفونت شود.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید برای درمان بوی غیر طبیعی اقدام کنم؟

مشکلات واژن یکی از شایع ترین دلایلی است که زنان به دنبال مراقبت های پزشکی هستند. اگر بوی غیرطبیعی طولانی مدت یا بویی همراه با ترشح، سوزش و خارش دارید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. واژینیت درمان نشده می تواند منجر به عفونت های واژن شود که می تواند به رحم یا لوله های فالوپ گسترش یابد. خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی نیز برای زنان مبتلا به واژینیت بیشتر است.

 • درمان بوی واژن به صورت گیاهی با با انتی بیوتیک خطرناک است حتما با پزشک زنان مشورت کنید

اگر باردار هستید، به ویژه باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. زنان باردار مبتلا به واژینیت بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، عفونت مایع آمنیوتیک و سایر عوامل خطر هستند.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: بوی واژن. آخرین ویرایش: آوریل 27, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9339

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *