تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

نوشته شده برای at 11:26 ق.ظ
258 0

تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

آیا با متادون آشنا هستید و تست متادون را می شناسید؟ متادون نوعی داروی صنعتی و جز گروه شبه مخدرها می باشد که از آن برای ترک اعتیاد و به عنوان مسکن استفاده می کنند. اگر متادون بیش از حد استفاده شود، فرد به آن وابسته شده و به آن اعتیاد پیدا می کند.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف مانند استخدام، ازدواج یا درخواست خانواده به خصوص پدر و مادر ناچار هستند که تست متادون را برای تشخیص اعتیاد انجام دهند. یکی از بزرگ ترین دغدغه های شخص در لحظه تست اعتیاد، منفی شدن جواب تست می باشد.

اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید و اطلاعات خود را در مورد متادون افزایش دهید بهتر است این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید تا با انواع تست متادون و راه های منفی شدن آن آشنا شوید.

تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

کاربرد متادون

متادون به عنوان داروی ترک اعتیاد استفاده می شود و برای درمان اعتیاد مواد مخدری مانند تریاک، هروئین، شیره، مورد تجویز قرار می گیرد. هم چنین متادون به عنوان داروی نگهدارنده معروف است به دلیل این که مدت اثر آن نسبت به مواد مخدر طولانی تر می باشد.

به طوری که اثر یک دوز واحد متادون تقریبا ۲۴ تا ۴۸ ساعت و هروئین حدود ۲ تا ۳ ساعت می باشد. متادون به خاطر تاثیر بلند مدتی که دارد می تواند در دوز کم و طبق تجویز پزشک، جایگزین هروئین یا هر ماده مخدر دیگری شود و فرد علائم ترک کم تری را تجربه کند.

متادون بر گیرنده های اوپیوئیدی مثل مورفین اثر می گذارد و باعث کاهش درد و خماری می شود، اگر چه متادون به عنوان داروی ترک شناخته شده اما اگر بیش از حد استفاده شود عوارض بسیاری به همراه خواهد داشت و در فرد اعتیاد ایجاد می کند. از پیامدهای متادون می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یبوست
 • پوسیدگی دندان
 • افزایش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • نازایی
 • اختلالات جنسی
 • بی نظمی در عادات ماهانه زنان
 • اختلالات روانی مانند افسردگی
 • فکر و میل به خودکشی

توجه داشته باشید اگر چه متادون به عنوان داروی ترک شناخته می شود اما عوارض آن از سایر مواد مخدر کمتر نمی باشد.

آیا متادون تست اعتیاد را مثبت می کند؟

مثبت شدن تست اعتیاد به وسیله متادون به شرایط مختلفی بستگی دارد، زمانی که فرد برای ترک اعتیاد از متادون استفاده می کند، پزشک آن را در دوز محدود تجویز می کند. این امر اگر همراه با قطع مصرف مواد باشد باعث می شود تا تست اعتیاد منفی شود اما برخی از افراد بدون دستور پزشک متادون را جایگزین مواد مخدر می کنند.

حتی گاهی اوقات آن را همزمان با مواد مخدر استفاده می کنند این کار باعث می شود تا تست اعتیاد مثبت شود. در این شرایط برای تشخیص صحیح اعتیاد به متادون بهتر است تست اختصاصی آن انجام شود.

تست های تشخیص اعتیاد

با توجه به این که تست های تشخیصی اعتیاد تنوع بسیاری دارد  نوع تست را با در نظر گرفتن مراجعه کننده، وضعیت اقتصادی، عامل زمان و نوع ماده مصرفی انتخاب می کنند. توجه داشته باشید هیچ تستی صد در صد صحیح نمی باشد و گاهی اوقات خطاهایی پیش می آید. به طور کلی تست های اعتیاد دو نوع هستند که عبارت اند از:

تست های آزمایشگاهی:

در تست های آزمایشگاهی، فرد نمونه ای از ادرار، بزاق، خون یا موی خود را به مرکز ارائه می کند، از مزیت های روش آزمایشگاهی دقت بالا و معایب آن گران بودن و تاخیر در مشخص شدن جواب ( گاه حتی ۵ روز) می باشد.

تست های غربالگری:

تست های غربالگری با کیت های ارزان انجام می شود و در مدت زمان کوتاهی می توان آن را انجام داد زیرا مشخص کردن جواب آن فقط چند دقیقه طول می کشد. اما دقت آن از تست های آزمایشگاهی کمتر است و به همین دلیل نیاز به تست های تائید کننده دارد.

روش های تست متادون، تشخیص اعتیاد به متادون

تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

روش های مختلفی برای تشخیص اعتیاد به متادون وجود دارد که هر کدام از این روش ها با معایب و مزایایی همراه است به همین دلیل در انتخاب تست باید به ویژگی ها و نیازهای فرد توجه کرد، در ادامه این مقاله به بررسی این روش ها می پردازیم:

تست ادرار متادون

روش آنالیز ادرار نیازمند یک نمونه ادرار می باشد، این آزمایش را می توان با استفاده از نوار کاغذی به صورت سریع و یا از طریق پروسه های طولانی مدت آزمایشگاهی با کیفیت بالاتر انجام داد.

یکی از مشکلات این روش، جا به جایی و تقلب در ارائه نمونه می باشد. برخی از افراد برای این که جواب تست اعتیاد آن ها منفی شود مقدار زیادی آب آشامیدنی می نوشند تا ادرارشان رقیق شود در این شرایط با توجه به رنگ و شفافیت نمونه ممکن است پذیرفته نشود. زمان تقریبی ردیابی متادون با این روش حدود ۳ روز می باشد.

نوار  تست سریع متادون

نوار تست سریع متادون یک تست غربالگری ادرار می باشد و نیازی به وسایل آزمایشگاهی ندارد  جواب این تست در صورتی که سطح متادون بیش از ۳۰۰ نانوگرم در میلی لیتر باشد مثبت خواهد شد.

کیت تست متادون حاوی بروشور و نوار تست می باشد و فرد می تواند با مطالعه آن، تست را انجام دهد، هم چنین برای انجام این تست نیاز به ناشتا بودن نمی باشد  بلکه نمونه ادرار در ظرف یک بار مصرف جمع آوری می شود ( حدود یک سانتی متر) و مورد آزمایش و تفسیر قرار می گیرد.

هریک از این نوارها یک بار مصرف می باشد و بعد از انجام تست باید بیرون انداخته شود.

تست بزاق متادون

تست بزاق توسط کارشناس جمع آوری می شود به همین دلیل راحت و بی دردسر می باشد و درصد تقلب در آن به شدت کاهش می یابد. نتیجه این تست در حد چند دقیقه آماده است و نیاز به آزمایشگاه ندارد. با توجه به نوع تست می تواند چندین ماده را به طور همزمان در بزاق دهان، شناسایی کرد.

این تست روش عالی برای ارزیابی مصرف اخیر فرد می باشد. یکی از معایب این روش این است که با توجه به میزان تولید بزاق و نوع ماده مصرفی، بازه زمان ارزیابی از چند ساعت تا چند روز متغیر می باشد.

زمان تقریبی ردیابی متادون به وسیله این روش حدود ۲۴ ساعت می باشد، این تست برای سایر مواد هم چون شیشه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

تست مو متادون

می توان تا چند ماه از تست مو استفاده کرد زیرا امکان ردیابی مواد در مو وجود دارد و برای بسیاری از این مواد مدت آن ۹۰ روز است. تست مواد توسط مو، روشی بسیار آسان است و امکان تقلب در آن در مقایسه با سایر روش ها بسیار کم است.

اما این روش نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی بوده و هزینه آن نسبت به روش های دیگر بیشتر است، در افرادی که رنگ مو آن ها مشکی است احتمال مثبت شدن نتیجه بیشتر از سایر افراد می باشد.

هر چه مو بلندتر باشد تاریخچه طولانی تری از مصرف مواد به دست می آید. بهترین قسمت مو که مورد ارزیابی قرار می گیرد فاصله ۲٫۵ تا ۴ سانتی متر از ریشه مو می باشد.

این تست علاوه بر ارزیابی وجود ماده، مقدار مصرفی آن را نیز نشان می دهد، در روش های دیگر امکان این مورد وجود ندارد. زمان تقریبی که طول می کشد متادون با این روش مورد ردیابی قرار گیرد حدود ۹۰ روز می باشد.

تست تعریق متادون

تست تعریق بسیار راحت انجام می شود و مدت زمانی که طول می کشد متادون با این روش مورد ردیابی قرار گیرد به طور معمول چند هفته به طول می انجامد. تعریق زیاد برخی از افراد در انجام  این تست مشکل ایجاد می کند هم چنین تعریق زیاد امکان سنجش را کم کرده و توانایی ردیابی را تا چند ماه از بین می برد.

چند روز پس از مصرف متادون تست اعتیاد منفی می شود؟

بیشتر مواد تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف در ادرار قابل شناسایی هستند، به همین خاطر ممکن است فرد در این بازه زمانی موادی مصرف نکند تا تست منفی شود. در صورتی که خانواده ها در مورد این مطلب آگاهی داشته باشند، متوجه خواهند شد که تست اعتیاد تا چه حد قابل اطمینان است.

تقلب در آزمون تشخیص اعتیاد، تقلب تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

متادون اگر چه دارویی برای ترک اعتیاد است اما برخی از افراد به خاطر پنهان کردن اعتیاد خود از آن استفاده می کنند. افراد معتاد کمی قبل از انجام آزمایش از متادون استفاده می کنند، از این طریق آثار مواد را از بین می برند و بعد از این که آزمایش دهند اعتیاد در آن ها شناسایی نمی شود.

بعد از آن که نتیجه را دریافت کردند دوباره شروع به مصرف مواد می کنند به همین دلیل آزمایشگاه وظیفه دارد که همه تست ها از جمله تست متادون را انجام دهد. در صورتی که نیاز به منفی شدن تست متادون دارید بهتر از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید تا در این خصوص شما را راهنمایی کند و راه حل بهتری را جایگزین مصرف مواد نماید.

منفی کردن تست اعتیاد در کوتاه مدت شاید نتیجه دهد اما اعتیاد فرد را حل نخواهد کرد و برای ترک دائمی نیاز به گزینه های دیگری دارید تا فرد از پیامدهای آن راحت شود و بتواند ترک اعتیاد موفقیت آمیزی داشته باشد.

تشخیص تقلب فرد معتاد یا راستگویی درمانجو؟

در صورتی که فردی تنها تست اعتیاد به متادون او مثبت شود در این صور مسئول آزمایشگاه بررسی های بعدی را انجام می دهند تا مشخص شود آیا فرد به خاطر مخفی کردن اعتیادش از متادون استفاده کرده است یا دلیل دیگری دارد.

در این حالت به علت مثبت شدن تست اعتیاد به متادون نتیجه به پزشک مرکز بهداشت ارجاع داده می شود تا بررسی شود و هدف از مصرف متادون به طور کامل مشخص گردد.

فردی که تحت نظر متخصص است و از متادون برای ترک اعتیاد استفاده می کند می تواند با ارائه گواهی این موضوع را ثابت کند.

علل اختلال در تست متادون

شایع ترین علل بروز اختلال در نتیجه تست های نواری شامل موارد زیر می باشد.

خطا در نمونه گیری تست اعتیاد به متادون:

یکی از دلایل بروز خطا در تست های تشخیصی  خطا در نمونه گیری می باشد، در حالی که نمونه گیر حضور دارد اما ممکن است فرد معتاد تقلب انجام دهد و نمونه خود را عوض کند؛ به عنوان مثال نمونه فرد سالم در سرنگی توسط معتاد نگهداری شود و در ظرف مورد نظر تخلیه شود.

خطاهای تکنیکی تست اعتیاد به متادون:

نوار تست باید به مدت ۱۰- ۱۵ ثانیه در ادرار نگه داشته شود و قبل از خواندن جواب به مدت ۵ دقیقه روی یک سطح صاف غیر جاذب قرار داده شود. در صورتی جواب در یک دقیقه اول یا بعد از ۱۰ دقیقه مورد تفسیر قرار گیرد باعث به وجود آمدن خطا می شود.

رقیق کننده ها در تست اعتیاد به متادون:

هر عاملی که باعث رقیق شدن ادرار شود باعث به وجود آمدن اختلالاتی در جواب تست ها خواهد شد در این صورت از نوارهای کمکی برای تعیین سطح کراتین، نیترات و گلومات ادرار  می توان استفاده کرد.

تغییرات سطح PH  در تست اعتیاد به متادون:

 ریختن خون، جوهر لیمو، سفید کننده ها و غیره در ادرار سطح PH را تغییر می دهد و احتمال خطا در جواب آزمایش افزایش می یابد چون اکثر تست ها به تغییرات  PH در بازه ۵ تا ۹ مقاوم می باشد و در صورت PH افزایش یا کاهش یابد، تست دچار اختلال شده و با خطا نشان داده می شود.

تداخل های دارویی

اگر دارویی استفاده می کنید حتما به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید زیرا احتمال اختلال دارویی بسیار زیاد است بعضی از داروها ممکن است میزان متادون خون را افزایش دهند که از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فلوکستین، فلووآسامین، سراترالین
 • ونلافاآسین و نفازودون
 • داروهای ضد قارچ مانند کلوتریمازول و کتوکونازول
 • داروهای حاوی هورمون هایی مانند پروژسترون، اتینیل استرادیول، دگزامتازون و تستوسترون
 • داروهای مسدود کننده کانال کلسیم مانند نیفدیپین، وراپامیل و دیلتیازم
 • آنتی بیوتیک هایی نظیر اریترومایسین و کلاریترومایسین
 • و دیگر داروهایی چون کینیدین، میدازولام، دیازپام، وینبلاستین، بروموکریپتین، سایمتیدین، لیدوکائین و کفلا توکسین B

آیا می توان به تست های تشخیص اعتیاد اعتماد کرد؟

تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

روش های مختلفی برای غربالگری اولیه و تائید تست اعتیاد وجود دارد. همانطور بیان شد امکان خطا در تست های تشخیص اعتیاد به دلایل مختلف وجود دارد. نوار تست متادون، فقط برای نتایج اولیه به کار می رود و برای تائید نتیجه بهتر است از روش های آزمایشگاهی استفاده کرد چون در آزمایشگاه احتمال خطا کمتر می باشد.

در صورتی که مواد مداخله گر در نمونه ادرار وجود داشته باشد باعث می شود نتیجه تست با خطا رو به رو شود. خط رنگی که در ناحیه کنترل (C) نوار تست متادون ظاهر می شود یک کنترل گر داخلی می باشد که حجم کافی نمونه و روش صحیح اجرا آزمایش را نشان می دهد.

توصیه می شود تا تست در یک آزمایشگاه معتبر انجام شود تا به درستی تایید شود. آزمایشگاه ها مقررات سخت گیرانه ای جهت نمونه گیری تست اعتیاد وضع کرده اند. هم چنین کیت هایی وجود دارد که به وسیله آن می توان تقلب در نمونه ادرار را تشخیص داد.

در مواردی که مسئول آزمایشگاه نسبت به تقلب یا احتمال خطا در انجام آزمایش دچار شک و تردید شود دوباره از افراد تست تکمیلی گرفته می شود. در این صورت از روش تی ال سی (TLC) استفاده می شود، هم چنین در این روش احتمال منفی شدن تست از طریق فرد نمونه دهنده بسیار پایین است.

آَشنایی با مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با سابقه چندین ساله به ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی  اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و غیره می پردازد و جز بهترین و جامع ترین مراکز روانشناسی است.

این مرکز از جمعی از متخصصان تشکیل شده است و در این زمینه خدماتی با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. مرکز ستاره ایرانیان با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعین کمک می کند تا در کمترین زمان بتوانند با متخصصان در ارتباط باشند و مشکلاتشان را حل نمایند.

منبع : تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: تست متادون و علل منفی شدن تست اعتیاد به متادون. آخرین ویرایش: ژوئن 2, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=10065

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *