ادرار کردن: تکرر ادرار

278 0
تکرر ادرار یک نشانه است. اگر متوجه شدید که برای از بین بردن مثانه دائماً پر در طول روز – و شب – به حمام سفر می کنید، ممکن است با علامتی به نام تکرر ادرار روبرو باشید. این علامت ناخوشایند می تواند ناشی از شرایط بسیاری باشد. اگرچه مخل است و می تواند استرس زا باشد، اما قابل درمان است و می توان آن را با کمک یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مدیریت کرد.

بررسی اجمالی

تکرر ادرار چیست؟

تکرر ادرار که برای زندگی روزمره شما ناخوشایند و مختل کننده است، زمانی است که در طول یک دوره 24 ساعته باید بارها ادرار کنید. این نشانه بسیاری از شرایط مختلف است و می تواند راه حل های متنوعی داشته باشد. در برخی از مقاطع زندگی، مانند دوران بارداری، ممکن است نیاز به دفع ادرار داشته باشید.

این می تواند یک علامت طبیعی چیزی مانند بارداری باشد و معمولا پس از تولد از بین می رود. با این حال، تکرر ادرار می تواند با سایر مشکلات سلامتی مرتبط باشد که بخش های عادی زندگی نیستند و با گذشت زمان از بین نمی روند. این می تواند نشانه شرایط جدی تری مانند دیابت ، سندرم مثانه بیش فعال ، عفونت ادراری یا پروستات باشد.

چالش ها و مسائل. نیاز به تکرر ادرار حتی می تواند خواب شما را مختل کند. مثانه پری که مدام شما را در میانه یک خواب خوب شبانه بیدار می کند، وضعیتی به نام شب ادراری است.

در بسیاری از موارد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند با درمان بیماری زمینه‌ای به تسکین این علامت کمک کند.

چه کسانی تکرر ادرار را تجربه می کنند؟

نیاز به ادرار چیزی است که همه احساس می کنند. اگرچه این تجربه مشترک همیشه سازگار نیست. گاهی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید خیلی بیشتر از آنچه برای شما معمول است ادرار کنید. این ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. مردان، زنان (تکرر ادرار در زنان نشانه چیست) و کودکان همگی می توانند این علامت را داشته باشند. با این حال، در زمان‌های خاصی از زندگی یا زمانی که شرایط دیگری دارید، شایع‌تر است. در صورتی که:

 • یک فرد میانسال یا مسن.
 • حامله
 • بزرگی پروستات داشته باشید.

علل احتمالی

علت تکرر ادرار چیست؟

در واقع شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث تکرر ادرار شود. بسیاری از این دلایل بر اساس سن، جنسیت یا احتمالاً هر دو است. ممکن است به دلایل مختلف چند بار در طول زندگی خود تکرر ادرار را تجربه کنید. این شرایط می تواند از مسائل جزئی – و به راحتی قابل کنترل – تا مسائل جدی تر باشد.

بیماری های مجاری ادرار و مثانه

 ممکن است واضح به نظر برسد، اما مشکلات دستگاه ادراری و مثانه از شایع ترین شرایطی است که باعث تکرر ادرار می شود. عفونت های دستگاه ادراری (UTI)، به ویژه، شایع ترین علت تکرر ادرار هستند. در طول عفونت ادراری، یک عفونت خارجی وارد بدن شده و باعث التهاب (تورم) در سیستم ادراری شما می شود. این سیستم از کلیه ها، حالب ها (لوله های اتصال کلیه ها به مثانه)، مثانه و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) تشکیل شده است. از دیگر شرایط این سیستم که می تواند باعث تکرر ادرار شود می توان به سیستیت بینابینی اشاره کرد(یک بیماری دردناک مثانه که در آن احساس نیاز شدید به ادرار می کنید) و سندرم مثانه بیش فعال. در موارد بسیار نادر، تکرر ادرار می تواند از علائم سرطان مثانه باشد.

بارداری 

در طول بارداری، مثانه له می شود زیرا کودک فضای بیشتری را در بدن شما اشغال می کند. تکرر ادرار از علائم بسیار شایع و طبیعی بارداری است. جالب است که شما این علامت را در سه ماهه اول و سوم خود بیشتر تجربه خواهید کرد – سه ماهه دوم یک مهلت جزئی است زیرا رحم در بدن شما بالاتر است و مقداری فشار از مثانه شما خارج می شود. این علامت نباید در هفته‌ها و ماه‌های بعد از زایمان مشکل‌ساز باشد، زیرا بدن شما به حالت عادی غیرباردار خود باز می‌گردد. ممکن استبرای جلوگیری از مشکلات مثانه مانند نشت ادرار (بی اختیاری) به انجام تمرینات کگل (تمرینات انقباض عضلانی که کف لگن شما را بهبود می بخشد) تشویق شوید.

دیابت 

تکرر ادرار در واقع یکی از علائم بسیار شایع دیابت است. اگر دیابت نوع 1 یا 2 دارید ممکن است به آن مبتلا شوید. علت این علامت به یک الگوی دایره ای است که در کلیه های شما اتفاق می افتد. در دیابت، بدن شما میزان قند خون را کنترل نمی کند – که کلیه ها مسئول پاکسازی آن هستند. از آنجایی که کلیه ها برای فیلتر کردن خون اضافه کاری انجام می دهند، مایع اضافی وجود دارد که باید از بدن خارج شود. هرچه بیشتر به ادرار کردن نیاز داشته باشید و این مایع از بدن شما خارج شود، بیشتر می نوشید تا هیدراته بمانید. این دایره را ادامه می دهد.

مشکلات پروستات در مردان

پروستات غده ای به اندازه یک توپ گلف است که مقداری از مایعی را که هنگام انزال خارج می شود، می سازد. پروستات شما همانطور که رشد می کنید رشد می کند، اما اگر بیش از حد بزرگ شود می تواند مشکلاتی ایجاد کند. پروستات بزرگ می تواند به سیستم ادراری شما فشار وارد کند و باعث تکرر ادرار شود. شرایطی مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) – بزرگ شدن پروستات، همه نسبتاً شایع هستند و توسط پزشک قابل درمان هستند. سایر شرایطی که می تواند باعث تکرر ادرار شود عبارتند از:

 • داشتن سکته مغزی
 • ایجاد تومور لگن.
 • استفاده از دیورتیک ها (داروهایی که به حذف نمک و آب اضافی بدن از طریق ادرار کمک می کنند).
 • ابتلا به واژینیت ( التهاب واژن).
 • افتادگی اندام های لگن زنانه از طریق واژن.
 • پرتودرمانی در ناحیه لگن.
 • مصرف بیش از حد الکل یا کافئین.

درمان تکرر ادرار

آیا در صورت داشتن این شرایط و تکرر ادرار باید نگران باشم؟

اگر زمانی علائمی دارید که خارج از حد طبیعی بدن شما است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. در برخی موارد بارداری مثلا تکرر ادرار کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

با این حال، در برخی شرایط، مراقب شما ممکن است بخواهد بداند که آیا شما خیلی بیشتر از حد معمول ادرار می کنید یا خیر. طیف بسیار گسترده ای از شرایط وجود دارد – با سطوح مختلف جدی – که می تواند باعث تکرر ادرار شود. همیشه بی خطر است که علائم خود را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

از کجا بفهمم تکرر ادرار است؟

ویژگی های تکرر ادرار به راحتی قابل تشخیص است. اگر بیش از چهار تا هشت بار در یک روز نیاز به ادرار کردن دارید، احتمال دارد که مشکل تکرر ادرار داشته باشید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است چند سوال برای تایید این علامت از شما بپرسد. اینها می توانند شامل سوالاتی مانند:

 • چه داروهایی مصرف می کنید؟
 • معمولا چقدر مایعات می نوشید؟
 • آیا بیش از حد معمول مشروب می خورید؟
 • آیا الکل می نوشید یا کافئین؟

در طول یک ویزیت، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است یک نمونه ادرار برای آزمایش باکتری و گلبول‌های سفید خون بگیرد. UTI ها معمولاً از این طریق کشف می شوند. می توان از سونوگرافی برای جستجوی تومورها یا سایر مسائل ساختاری که ممکن است باعث تکرر ادرار شود استفاده کرد. آزمایش دیگری که ممکن است انجام دهید سیستوسکوپی است که برای بررسی داخل مثانه استفاده می شود.

علت تکرر ادرار سفید رنگ چیست؟
سفید بودن ادرار نشانه بدی نیست و نشان می دهد که غلظت ادرار شما کم است ولی باید مراقب تکرر ادرار باشید.

آیا تکرر ادرار را می توان کنترل یا متوقف کرد؟

تکرر ادرار را می توان کنترل کرد و اغلب با گذشت زمان و با درمان قطع کرد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معمولاً با تعیین علت علائم شما شروع می کند. اگر این عارضه قابل درمان باشد، باید تعداد دفعات دفع ادرار را کاهش دهید. درمان کاملاً به شرایط بستگی دارد.

قرص تکرر ادرار

در مواردی مانند عفونت ادراری، ممکن است به یک داروی آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. این ممکن است توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز شده باشد و پس از اتمام دارو باید احساس بهتری داشته باشید. سایر شرایط مانند دیابت یا مشکلات پروستات نیاز به مراجعه به متخصص دارد. متخصص برای مدیریت علائم و بهبود روال روزانه شما با شما همکاری خواهد کرد.

اگر پزشک شما را مبتلا به سندرم مثانه بیش فعال تشخیص داده باشد، فیزیوتراپی کف لگن ممکن است کمک کند و در واقع چندین دارو وجود دارد که می تواند برای آرام کردن مثانه استفاده شود. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا اینها ممکن است گزینه های خوبی برای شما باشند یا خیر صحبت کنید.

برای کنترل تکرر ادرار چه کنم؟

چندین تغییر در شیوه زندگی و روش های غیر دارویی برای مدیریت تکرر ادرار وجود دارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پرهیز از نوشیدن مایعات قبل از خواب.
 • محدود کردن مقدار الکل و کافئین که می نوشید.
 • انجام تمرینات کگل برای تقویت قدرت در کف لگن. این ماهیچه ها از اندام های لگن از جمله مثانه حمایت می کنند. تمرینات کگل اغلب بعد از زایمان برای خانم ها تجویز می شود، زیرا کودک روی عضلات کف لگن استرس دارد.
 • پوشیدن پد محافظ یا لباس زیر برای جلوگیری از نشتی. این یک راه حل کوتاه مدت است که می تواند به شما کمک کند تا زمانی که بیماری شما در حال درمان است به زندگی خود ادامه دهید.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید در مورد تکرر ادرار به پزشک مراجعه کنم؟

از آنجایی که شرایط پشت تکرر ادرار می تواند به طور گسترده از گاه به گاه تا شدید متغیر باشد، باید در مورد هر چیزی که خارج از الگوی ادرار معمولی خود هستید با پزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد، تکرر ادرار ممکن است فقط یک علامت آزاردهنده باشد که با کاهش مصرف کافئین یا بچه دار شدن به پایان می رسد. با این حال، اگر مطمئن نیستید که چرا اینقدر مکرر ادرار می کنید، بهتر است یک قرار ملاقات بگذارید و در مورد آن صحبت کنید. این علامتی است که اغلب می توان آن را درمان کرد و چیزی نیست که شما فقط باید با آن “مقابله کنید”.

چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آنها باشید و در صورت داشتن موارد زیر، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این شامل:

 • اگر تب دارید.
 • اگر استفراغ می کنید.
 • اگر کمردرد دارید (کمر و به طرفین – روی کلیه ها).
 • اگر در ادرار خود خون دیدید.
 • اگر ترشحاتی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید.
بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: ادرار کردن: تکرر ادرار. آخرین ویرایش: آوریل 30, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9409

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *