Dandruff and itching scalp

شوره سر و خارش پوست سر

243 0

شوره سر ( pityriasis capitis ) اصطلاحی است که برای توصیف پوسته پوسته شدن پوست سر استفاده می شود. حدود 50 درصد از جمعیت در مقطعی از زندگی خود از شوره سر رنج می برند. شستشوی منظم با شامپوی ضد شوره در درمان شوره سر مفید است.

علت خارش پوست سر

لایه بالایی پوست به طور مداوم در حال ریزش و تجدید است. زمانی که سلول ها یکی یکی می ریزند، این امر معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرد. التهاب پوست سر ممکن است باعث چسبیدن سلول ها به هم شود. هنگامی که توده های بزرگی از سلول ها ریخته می شوند، پوسته های قابل مشاهده ممکن است روی شانه ها به خصوص هنگام پوشیدن لباس های تیره یا روی پوست سر دیده شوند، زیرا موها پوست پوسته پوسته شده را به دام می اندازند.

خارش پوست سر

خارش پوست سر، با یا بدون پوسته ریزی، بسیار شایع است. ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی در افراد میانسال رخ دهد. پاسخ معمول خراشیدن است و این اغلب باعث ایجاد آثار خراش و زخم های پوسته ای کوچک در سرتاسر پوست سر می شود. شوره سر می تواند باعث خارش پوست سر شود. همچنین تعدادی از بیماری های پوستی کمتر رایج وجود دارد که می تواند به صورت خارش در پوست سر ظاهر شود.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک نامی است که به واکنش قرمز، خارش دار در پوست سر داده می شود. می توان آن را شکل شدیدتری از شوره سر در نظر گرفت، با این تفاوت که پوسته پوسته آن مشخص تر است و پوست سر اغلب ملتهب است. این می تواند بسیار خارش دار باشد و می تواند سایر قسمت های بدن از جمله صورت، ابروها، ریش و ناحیه مرکزی سینه را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم درماتیت سبورئیک

علائم درماتیت سبورئیک به تدریج ایجاد می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوسته ریزی منتشر خشک یا چرب پوست سر. این معمول ترین ارائه است.
 • پوسته پوسته شدن زرد-قرمز در نواحی از بدن که عموماً در بیماری شدید تحت تأثیر قرار می‌گیرند – در امتداد خط مو، پشت مو، روی ابروها، روی پل بینی، در چین‌های بین بینی و لب‌های داخل گوش، روی جناغ جناغی (وسط قفسه سینه)، در ناحیه زیر بغل و کشاله ران.

علل درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک نواحی با تراکم بالای غدد چربی بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد. التهاب ناشی از واکنش بدن به مخمر روی پوست سر و محصولاتی است که روغن تولید شده توسط غده چربی را تجزیه می کند.

کلاه گهواره

کلاهک گهواره ای نوعی درماتیت سبورئیک است که در نوزادان ایجاد می شود. ممکن است این بیماری مانند بزرگسالان نباشد. منجر به ضایعه ضخیم و پوسته زرد رنگ پوست سر می شود.

علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • در پوست و پشت گوش شکاف می کند
 • جوش های قرمز صورت
 • راش پوشک سرسخت

کودکان بزرگتر ممکن است پلاک های ضخیم و سرسختی را روی پوست سر ایجاد کنند که عرض آنها یک تا دو سانتی متر است.

عواملی که می توانند بر درماتیت سبورئیک تأثیر بگذارند

به نظر می رسد بروز و شدت درماتیت سبورئیک تحت تأثیر موارد زیر باشد:

 • سایر بیماری ها – برای مثال، افراد مبتلا به بیماری عصبی (به ویژه بیماری پارکینسون، سکته مغزی و فلج) یا HIV ممکن است درماتیت سبورئیک شدید داشته باشند.
 • استرس عاطفی یا فیزیکی
 • عوامل ژنتیکی
 • درماتیت سبورئیک فصلی معمولاً در زمستان بدتر می شود.

پسوریازیس می تواند باعث خارش پوست سر شود

پسوریازیس یک بیماری پوستی نسبتا شایع است که حدود سه درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب به پوست سر، آرنج و زانو محدود می شود. در حالی که درماتیت سبورئیک تقریباً تمام پوست سر را درگیر می کند، پسوریازیس اغلب در نقاط کوچک قرمز موضعی با پوسته ریزی ضخیم کاملاً برجسته رخ می دهد.

از آنجایی که پسوریازیس ممکن است فقط روی پوست سر ایجاد شود، می‌توان آن را با یک مورد شدید شوره سر یا درماتیت سبورئیک اشتباه گرفت. پسوریازیس یک پیوند ژنتیکی دارد – اغلب سابقه خانوادگی این بیماری وجود دارد. ممکن است با نوعی استرس تحریک شود (منبع: Dandruff and itching scalp).

درمان شوره سر و خارش پوست سر

شستن منظم پوست سر با صابون های دارویی ممکن است تمام چیزی باشد که برای تسکین خارش پوست سر لازم است.

رایج ترین شامپوهای ضد شوره حاوی یک یا چند مورد از موارد زیر هستند:

 • زینک پیریتیون یا زینک اودین
 • سولفید سلنیوم
 • پیروکتون اولامین – این جدیدترین افزودنی به شامپوهای دارویی است. به عنوان یک عامل ضد شوره “نسل دوم” شناخته می شود. سمیت کمتری نسبت به پیریتیون روی دارد و بنابراین برای استفاده خانوادگی بی خطرتر است
 • عوامل ضد قارچ
 • تار – شامپوهای حاوی قطران سال‌هاست که معمولاً برای شرایط شدیدتر پوست سر استفاده می‌شوند. در گذشته رایحه شامپوهای پایه قیر باعث می شد که آنها کمتر قابل قبول باشند. با این حال، آماده سازی های جدیدتر به خوبی تحمل می شوند و استفاده از آنها ساده است.

اگر شوره سر شدید یا مقاوم به درمان با شامپو باشد، لوسیون های کورتیکواستروئیدی موضعی می توانند علائم را تسکین دهند.

چند بار از شامپوهای دارویی استفاده کنید

اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به استفاده از شامپوهای دارویی دارید، بستگی به شدت شوره سر شما و نوع درمانی دارد. همیشه قبل از استفاده دستورالعمل های روی بسته شامپو را بخوانید. برخی از محصولات به اندازه کافی ملایم هستند که بتوان از آنها هر روز استفاده کرد، در حالی که برخی دیگر باید فقط یک بار در هفته استفاده شوند. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که چند بار از شامپو برای کنترل شوره سر خود استفاده کنید.

به طور معمول، کسانی که پوست سرشان پوسته پوسته است باید هر روز شامپو بزنند. شستشوی نادر با شامپو ممکن است منجر به تجمع جرم و در نتیجه بدتر شدن علائم شود. اکثر شامپوهای ضد شوره در حال حاضر شستشو و شستشو هستند.

ممکن است برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد از شستشوی مکرر از نرم کننده استفاده شود. استفاده از نرم کننده های ضد شوره اثر شامپو را 5 تا 10 درصد افزایش می دهد در حالی که نرم کننده های بی همتا ممکن است شامپو را غیرفعال کنند. به طور کلی، برای از بین بردن شوره سر، پنج تا 10 بار شستشو طول می کشد.

آب پیاز برای خارش پوست سر

آب پیاز دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است، به همین دلیل است که برخی از متخصصان سلامت طبیعی از آن به عنوان یک درمان عفونت حمایت می کنند.

بسیاری از مردم شوره سر را به دلیل قارچی به نام Malassezia furfur تجربه می کنند ، بنابراین خواص ضد قارچی پیاز قطعا می تواند به عنوان یک مبارزه کننده شوره سر مفید باشد .

از آنجایی که تحقیقات زیادی در مورد پیاز به عنوان یک مبارزه کننده شوره سر وجود ندارد، در واقع یک درمان خط اول برای شوره سر متوسط ​​تا شدید نیست. با این حال، اگر پوسته های گاه به گاه دارید، می توانید آب پیاز را روی پوست سر خود بمالید.

شما همچنین می توانید با ترکیبات بالقوه مبارزه با شوره سر آزمایش کنید. مثالها عبارتند از:

 • آسیاب 2 قاشق غذاخوری دانه های شنبلیله و خیس کردن آنها در 2 قاشق غذاخوری. آب پیاز و آب را به صورت خمیر درآورید، سپس به مدت 30 دقیقه روی پوست سر خود بمالید و سپس بشویید.
 • مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و 3 قاشق غذاخوری. آب پیاز را به مدت 10 دقیقه روی پوست سر خود بمالید و سپس بشویید

اگر موهای شما پس از استفاده از آب پیاز بسیار بدبو است، می توانید با یک شامپوی ملایم و آبکشی با سرکه سیب، موهایتان را بشویید. برای انجام این:

 • 2 قاشق غذاخوری بریزید. سرکه سیب در 1 فنجان آب.
 • پس از پایان دوش گرفتن، محلول را از طریق موهای خود بشویید.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از پیاز بر روی پوست شما

اگر قبلاً به پیازی که می خورید حساسیت دارید، استفاده از پیاز روی پوست ایده خوبی نیست . صاف کردن فرمان ممکن است به شما در جلوگیری از واکنش های آلرژیک بیشتر کمک کند.

همچنین، اگر پوست حساسی دارید، ممکن است آب پیاز آن را تحریک کند. نکته کلیدی این است که آن را برای مدت طولانی روشن نکنید. این بدان معناست که اگر پوست حساسی دارید یا پوست سر حساسی دارید، نگه داشتن آن در طول شب ممنوع است.

مانند هر محصول یا درمان دیگری، اگر عصاره پیاز شما را تحریک می کند، استفاده از آن را متوقف کنید.

الکل برای خارش پوست سر

ادعا می شود که الکل می تواند میکروب ایجاد کننده شوره سر، Malesezia Globosa را از بین ببرد. مطمئناً در کشتن باکتری‌ها با الکل مفید است و در واقع برای سال‌ها از آن به عنوان یک ضد عفونی‌کننده استفاده می‌شود. اما وقتی صحبت از شوره سر به میان می آید، هیچ مدرکی مبنی بر درمان موثر شوره سر وجود ندارد. علاوه بر این، چند نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

این می تواند بیش از حد پوست سر شما را خشک کرده و آن را در برابر عفونت ها آسیب پذیر کند.

خشک شدن پوست سر می تواند باعث افزایش تولید سبوم در بدن شود که به ناچار شوره سر را افزایش می دهد.

همیشه احتمال واکنش آلرژیک به ودکا وجود دارد.

ممکن است برای موهای رنگ شده یا موهای تحت درمان شیمیایی بی خطر نباشد.

این توسط نهادهای نظارتی در سراسر جهان آزمایش و آزمایش شده است و هرگز ثابت نشده است که روی شوره سر کار می کند.

ترکیب ودکا با محصولات مختلف ممکن است یک واکنش شیمیایی ایجاد کند که شما از آن آگاه نیستید. این می تواند تأثیر نامطلوبی بر بدن شما داشته باشد.

کیفیت های مختلفی از ودکا در بازار موجود است که ممکن است حاوی انواع مختلفی از ناخالصی ها باشد. استفاده از محصول نامناسب ممکن است عواقب ناخواسته ای داشته باشد.

استفاده از ودکای رقیق نشده روی پوست سر احتمالاً می تواند باعث سوزش و زخم شود.

ممکن است وسوسه شوید از ودکا به عنوان یکی از بسیاری از درمان‌های خانگی شوره سر استفاده کنید ، اما بهتر است به جای آن از شامپوهای آزمایش شده و آزمایش شده پوست سر استفاده کنید. برای تمیز کردن پوست سر و جلوگیری از بازگشت شوره سر از چریش سر و شانه استفاده کنید . اگر به دنبال محصولی هستید که پوسته های شوره سر را از بین ببرد و رشته های آسیب دیده را احیا کند، می توانید شامپو و نرم کننده 2 در 1 Head and Shoulders Smooth و Silky را امتحان کنید.

خارش سر کمبود چه ویتامینی است

پوست خشک و خارش دار اغلب نشانه کمبود ویتامین D است . از آنجایی که ویتامین D از طریق قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید و کلسترول در پوست ایجاد می شود، در ماه های زمستان که قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمتر است، مردم اغلب خشکی و خارش پوست را تجربه می کنند
درمان خارش پوست سر
علت خارش سر در شب چیست
علل شایع عبارتند از شوره سر، اگزما، پسوریازیس و شپش . مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای تشخیص و درمان مناسب تماس بگیرید. برخی از درمان‌های خانگی، مانند شامپوهای ضد شوره، درمان‌های دارویی شپش، و روغن‌های مرطوب‌کننده ممکن است کمی تسکین دهند که علت خارش سر و بدن در شب است.
علت خارش سر بعد از شستشو
پاک کننده ها، صابون و آب می توانند چربی های طبیعی پوست را که آن را انعطاف پذیر نگه می دارد و از خشکی آن جلوگیری می کند، پاک کنند. هنگامی که فردی دوش آب گرم می گیرد، صابون و آب چربی پوست را از بین می برد که می تواند باعث سفت شدن و خارش پوست شود. در موارد شدید، حتی ممکن است پوست ترک بخورد یا خونریزی کند.
بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: شوره سر و خارش پوست سر. آخرین ویرایش: آوریل 9, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=12777

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *