طلاق توافقی | هر آنچه نیاز است بدانید تا ضرر نکنید

نوشته شده برای at جولای 10, 2021
358 0

طلاق توافقی، همه آنچه می خواستید بدانید

طلاق توافقی معمولا در سازش و مسالمت به انجام می رسد، اما بر روی زندگی شما و فرزندان تاثیرگذار می باشد و نباید بی گدار بی آب بزنید و بهتر است قبل از طلاق همه جوانب آن را در نظر بگیرید و در این نوع طلاق همه چیز به توافق زن و مرد بستگی دارد و در کنار آن الزامات قانونی تعیین کننده می باشد.

در طلاق توافقی ابتدا زن و شوهر در مورد مسائلی که به زندگی مشترک آن ها مربوط می شود مانند مهریه، نفقه، حضانت بچه ها و جهیزیه توافق می کنند و بعد اقدامات لازم را برای طلاق انجام می دهند برای انجام این کارها می توانید وکیل بگیرید یا به طور شخصی مراحل را پیگیری کنید و همچنین قبل از طلاق باید از مشاور و رواننشاس کمک بگیرید و با او صحبت کنید تا از تصمیم خود پشیمان نشوید.

مشاور طلاق قبل از این که تصمیم نهایی را بگیرید بسیار برای شما مفید و کارگشا خواهد بود و می تواند راهکارهای مناسبی را برای شما ارائه دهد.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق در ایران می باشد و بر اساس آمار بیان شده حدود ۳۰ درصد از طلاق ها در دادگاه به صورت توافقی انجام می شوند، زمانی که زن و شوهر نمی توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند و با توجه به شرایط و روابط زندگی زن و شوهر در کنار یکدیگر امکان پذیر نمی باشد، در این صورت هر دو اتفاق نظر می کنند تا از یکدیگر جدا شوند.

در اکثر موراد قبل از طلاق توافقی میان زن و شوهر طلاق عاطفی روی داده است که در این شرایط مرد یا زن در دادگاه خانواده درخواستی جهت صدور گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق توافقی ارائه می دهند و علاوه بر این زوجین تمام شرایط مالی و غیرمالی که مربوط به حقوق ناشی از عقد می باشد را بر اساس توافقات خود معلوم و مشخص می کنند.

آسیب های طلاق توافقی

اگر چه طلاق توافقی در اکثر موارد به صورت مسالمت آمیز بین زوجین به وجود می آید اما نباید شما تصور کنید زمانی که همه چیز به صورت توافقی اتفاق می افتد پس آسیبی به طرفین وارد نمی شود، طلاق توافقی هم مانند طلاق دیگر با آسیب های روانی و اجتماعی جدایی زن و شوهر و فرزندان همراه می باشد فقط احتمال دارد این طلاق با دعوا و جار و جنجال همراه نباشد.

طلاق عاطفی بر روی ذهن و دل طرفین اثرات عمیقی می گذارد و تا مدت ها زن و شوهر را از یکدیگر دور می کند و رابطه صمیمی با یکدیگر ندارند و بر اساس نظریه روانشناسان زنان تا دو سال و مردان تا ۴ سال بعد از طلاق نباید به فکر ازدواج مجدد باشند.

طلاق توافقی فرصت ازدواج مجدد را به خصوص برای زنان کمتر می کند و تمامی این آسیب ها زمانی افزایش می یابد و عمیق تر می شود که پای بچه در میان باشد.

نقش خانواده ها

نقش خانواده ها در طلاق توافقی و کاهش آسیب های آن می تواند بسیار مفید و موثر باشد زن و شوهر احتمال دارد جلوی دخالت های خانواده ها را بگیرند اما بزرگ تر های فامیل می توانند نقش میانجی گری داشته باشند و تا جایی که امکان دارد همه چیز با به سمت تفاهم بیشتر ببرند، زمانی که طلاق صورت می گیرد خانواده ها می توانند بر روی آرامش فرزندشان اثر بگذارند، به عنوان مثال نشان دهند اگر چه پدر و مادر از یکدیگر جدا شده اند اما خانواده هنوز سرجایش است و بچه ها دارای پایگاه و تکیه گاه می باشند.

حضانت فرزندان

بر اساس قوانین ایران اگر فرزند زیر ۷ سال سن داشته باشد حضانت او به مادرش سپرده می شود و اگر بیش از ۷ سال سن داشته باشد حضانت به پدر او داده می شود مگر این که پدرش اختیار او را به مادر فرزندان تفویض نماید، در هر صورت فرزندان چه پیش مادر باشند چه پیش پدرشان به خاطر به هم ریختگی زندگی خانوادگی معمولی خود با صدماتی رو به رو می شوند.

زن و شوهر و خانواده های آن ها باید تلاش کنند تا با همکاری یکدیگر تا جایی که امکان دارد آسیب هایی که به خاطر طلاق توافقی بر روی فرزندان به وجود می آید را کاهش دهند.

مراحل طلاق توافقی

اگر می خواهید مراحلی که باعث طلاق توافقی می شود را به صورت گام به گام بدانید باید اطلاعات خود را در زمینه طلاق توافقی افزایش دهید که در زیر این مراحل به صورت خلاصه به ترتیب زیر می باشد.

 • ابتدا لازم است تا در مورد جدایی از هم به تفاهم برسید.
 • حال باید از وکیل متخصص که در زمینه امور خانواده و طلاق تجربه دارند وقت بگیرید و به صورت حضوری مدارک خود را به آن ها تحویل دهید.
 • بعد از آن باید در دفتر وکالت حاضر شوید و توافقات خود را در مورد مسائل مهریه، حضانت فرزندان و دیگر موارد مکتوب نمایید.
 • پس از آن هر کدام از شما صورت جلسه ای که وکیل برای شما تنظیم کرده است را امضا نمایید.
 • اقدامات بعدی طلاق توافقی توسط وکلا انجام می شود و جلسات مشاوره بدون نیاز به زوجین صورت می گیرد.
 • در مرحله بعد زن باید به آزمایشگاه برود و برگه عدم بارداری را تحویل وکیل دهد.
 • در مرحله آخر صیغه طلاق در دفتر خانه و با حضور زوجین و وکلا جاری می شود.
 • سند طلاق صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

لازم است هر کدام از زوجین مدارک هویتی خود را برای ارائه به دادگاه در دست داشته باشند و مدارک که برای طلاق توافقی مورد نیاز است شامل موارد زیر می شود.

 • اصل سند ازدواج ( در صورتی که سند ازدواج به هر دلیلی نبود می توانید رونوشت آن را در دفترخانه ای که عقد انجام شده است دریافت نمایید.)
 • اصل شناسنامه زوجین
 • اصل یا کپی کارت ملی زن و مرد

طلاق توافقی بدون حضور زوجین

ممکن است به هر دلیل از جمله طلاق عاطفی که در میان شما صورت گرفته است حاضر نباشید تا در جلسات دادگاه شرکت کنید و مراحل طلاق را انجام دهید در این صورت زن و مرد هر دو وکیلی را برای خود انتخاب می کنند تا تمام مراحلی که مربوط به طلاق توافقی می شود را پیگیری کنند.

در این شرایط هر دو وکیل در دادگاه حاضر می شوند و کارهای طلاق توافقی مانند انجام مشاوره، ثبت دادخواست، جلسه رسیدگی دادگاه، ثبت طلاق در دفترخانه طلاق و غیره را به جای موکلان خود انجام می دهند.  هزینه های ثبت طلاق توافقی معمولا بیش از یک میلیون تومان می باشد.

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

معمولا زمان طلاق توافقی بسیار کوتاه می باشد در صورتی که زن و مرد به جدایی راضی باشند بعد از یک یا چند جلسه که دادگاه دستور آن را داده است در مدت زمان کمتر از یک ماه طلاق صورت می گیرد مگر این که یکی از زوجین وسط کار پشیمان شود و یا در دادگاه طوری رفتار کند که تمایل دارد زندگی مشترک خود را ادامه دهد.

در صورتی که قاضی متوجه شود طلاق را به تعویق می اندازد و در صورتی که وکیل بگیرید مراحل طلاق تواقفی خیلی سریع تر انجام خواهد شد.

مهریه در طلاق توافقی

در سال های اخیر درخواست های طلاق افزایش یافته است و می دانیم که مهریه مبلغی است که  مرد در زمان عقد به همسر خود می پردازد و یا مکلف است که هر وقت همسرش بخواهد آن را به او پرداخت کند، مهریه برای زن یک نوع پشتیبانی مالی حساب می شود. بعد از طلاق زن با دشواری های زیادی رو به رو می شود و او با از دست دادن جوانی و زیبایی اش امکان کمتری برای ازدواج مجدد دارد.

اما مرد با توجه به این که استعداد خاص بدنی دارد به راحتی می تواند در اجتماع نفوذ کند و تسلط و امکان بیشتری برای ازدواج مجدد دارد، هم چنین در حالت توافقی زن و مرد باید با یکدیگر توافق کنند که مهریه به چه صورت پرداخت شود احتمال دارد زن مهریه خود را ببخشد و یا مرد به اختیار خود به طور کامل مهریه را پرداخت نماید.

این مسئله به مواردی مانند وجدان مرد، وضعیت مالی او و توافق میان دو طرف بستگی دارد و اگر اختلاف به خاطر مهریه به وجود آید و حل نشود ممکن است طلاق از حالت توافقی خارج شود و جرو بحث هایی میان آن ها به وجود آید.

کلام آخر

در طلاق توافقی زن و مرد سعی می کنند تا بر سر موضوعات مختلف از جمله مهریه با یکدیگر به توافق برسند اما با این وجود طلاق توافقی می تواند برای هر دو طرف آسیب های زیادی به همراه داشته باشد و در صورتی که پای کودک در میان باشد این شرایط برای او سخت تر از قبل می شود. لازم است از همان ابتدا که تصمیم به طلاق می گیرید با مشاور و روانشناس در ارتباط باشید تا بتوانید آسیب های اجتماعی را به حداقل برسانید.

همچنین بهره بردن از مشاوره طلاق به شما کمک می کند تا برای آخرین بار موقعیت و شرایط زندگی خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و در صورتی که امکان داشت با همسرتان به تفاهم برسید و از طلاق گرفتن منصرف شوید در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به صورت تلفنی و حضوری پاسخ گو شما می باشد.

منبع : طلاق توافقی | هر آنچه نیاز است بدانید تا ضرر نکنید

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: طلاق توافقی | هر آنچه نیاز است بدانید تا ضرر نکنید. آخرین ویرایش: جولای 10, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=6591

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *