مطالعه موردیلوبکتومی کودک نشانگر توانایی مغز در تنظیم مجدد سیستم دیداری است

مطالعه موردی: لوبکتومی کودک نشانگر توانایی مغز در تنظیم مجدد سیستم دیداری است

810 0

یک مطالعه جدید توسط دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه کارنگی ملون منجر به نخستین شواهد مغز انسان  و چگونگی بهبود توانایی بعد از آن شد و بخش های از دست رفته سیستم عملکرد بینایی را فراهم می کند.

انتشار گزارش همراه “UD” که یک سوم از نیمکره راست مغز خود را برداشته در تلاش برای کنترل تشنج می باشند که محققان در سه سال تستهای تصویربرداری رفتاری و مغز بر روی یک پسر نزدیک به هفت ساله گزارش می کنند .اگر چه  در این روش UD نتوانست سمت چپ را ببیند، تیم متوجه شد که نیمکره چپ مغز او در نهایت برای وظایف بصری مانند شناسایی چهره ها و اشیا ها جبران می شود.

Marlene Behrmann، استاد علوم اعصاب شناختی دانشگاه کالن در کالج دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی دیتریش، و مرکز عصبی شناخت، گفت: “این یافته ها یک ویژگی دقیق از پلاستیک های سیستم دیداری را در طی توسعه مغز کودکان ارائه می دهد. آنها همچنین بر روی سیستم بصری قشر نور روشن می شوند و به طور بالقوه می توانند متخصصان و جراحان  مغز و اعصاب نوع تغییراتی را که در مغز ممکن است را درک کند.

کل لبه گوش داخلی UD که شامل مرکز پردازش تصویر مغز است و اکثر لوب های زمانی آن که نشانه های بصری و شنیداری را دریافت می کند ، برداشته شد و تنها دو قسمت از چهار لوب را در نیمکره راست خود در دست گرفته بود.

برای بررسی چگونگی لوبکتومی نهفته UD، محققان آزمایش هایی را از fMRI در پنج نقطه مختلف بیش از سه سال و ارزیابی چگونگی او و انجام کارهای تصویری و رفتاری خاصی پرداخته اند. محققان متعجب هستند که مناطق دست نخورده از نیمکره چپ UD  به انجام کار از هر دو نیمکره ، چهره ، اشیاء و کلمات مشغول است.

به طور خاص، آنها دریافتند که مغز UD را دوباره سازمان دهی کرده اند تا برخی از توابع مرتبه بالاتر را جبران کند، مانند تجزیه و تحلیل نشانه های بصری پیچیده مورد نیاز برای تشخیص چهره و کلمات به طور معمول می باشد. با این وجود، توانایی انجام کارهای پایین تر نظیر دریافت و انتقال ابعاد بصری از 180 درجه، که نابینای سمت چپ را به او می دهد، باز نگرفت.

تنها کسری است که او نمی تواند تمام زمینه بصری را ببیند، وقتی می باشد که او به دنبال آن است و اطلاعات بصری در سمت چپ ورودی پردازش نشود، هنوز هم می تواند با چرخاندن سرش یا حرکت دادن چشمش جبران کند ، “بهمن گفت. علاوه بر این، با پیگیری تغییرات مغز به عنوان UD توسعه یافته، ما توانستیم نشان دهیم که کدام بخش مغز با ثبات و با گذشت زمان تغییر یافته است. این نشان می دهد که چگونه مغز می تواند عملکرد بصری را در قشر مغز باز کند. ”

 

روش های لوبکتومی نادر هستند، تنها در چهار تا شش درصد از بیماران در تمام سنین مبتلا به صرع با پزشک قابل اعتماد انجام می شود. UD، که اکنون تقریبا 11 سال دارد، از تشنج ها آزاد است. همانطور که قبل از جراحی، IQ او بالاتر از حد متوسط ​​است و زبان و مهارت های ادراک بصری آن سن مناسب است.

در حالی که امیدوار هستیم که از این مطالعه برای اطلاع رسانی بیشتر رویه های عصبی تغییر کند به دلیل اینکه بسیاری از مسائل علمی بحرانی همچنان ادامه دارد.

او گفت: “نیاز به تحقیق بیشتر برای شناختن بیماران لوبکتومی نشان دهنده بهبودی است. “همچنین مهم است بدانیم که اگر بیماران بیشتر در معرض نواختن نیمکره چپ یا راست و درصورت داشتن سیستم بینایی در افراد جوانتر، احتمال بیشتری پیدا کنند.”موسسه ملی سلامت این تحقیق را تأمین مالی کرد.

منبع:

Tina T. Liu, et al, 2018. Successful Reorganization of Category-Selective Visual Cortex following Occipito-temporal Lobectomy in Childhood. Cell Reports; 24 (5): 1113 DOI: 10.1016/j.celrep.2018.06.099

4.7
بازنشر(Cite this article as):
دکتر دلارام رسولی مکرمی. تاپ نیوز: مطالعه موردی: لوبکتومی کودک نشانگر توانایی مغز در تنظیم مجدد سیستم دیداری است. آخرین ویرایش: آگوست 11, 2018. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=2048

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *