نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان

نوشته شده برای at جولای 19, 2021
385 0

نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان

نکات تربیتی فرزندان به موضوعات بسیاری مربوط می شود و آشنایی والدین با این موضوعات به آن ها کمک می کند تا برای رشد فرزندشان شیوه رفتاری مناسبی را اتخاذ کنند و چالش هایی که مرتبط با پرورش کودکشان می باشد را به خوبی و با سهولت بیشتری مدیریت می کنند.

همه پدر و مادر ها دوست دارند تا فرزندشان به خوبی تربیت شوند و همیشه به دنبال تربیت مناسب کودکشان می باشند ولی این کار آسان نمی باشد و نیاز به یادگرفتن مهارت والدگری از طریق مطالعه و بروز رسانی اطلاعات دارد.

در این مقاله نکات مهم در تربیت فرزندان را بیان می کنیم و همچنین مراجعه به مشاور کودک می تواند در این امر به شما کمک کند و راهکارهای مختلفی در اختیار شما قرار دهد.

نکات تربیتی فرزندان

در این مقاله برخی از چالش های مهم که والدین با فرزندشان رو به رو می شوند را مطرح می کنیم تا در مورد نکات تربیتی اطلاعات بیشتری را کسب کنید، این چالش ها اکثرا توسط پدر و مادر در جلسات مشاوره ای مطرح می شود.

نکات تربیتی فرزندان، عصبانی شدن از دست کودک

کودکان به مرور زمان سعی می کنند که مستقل شوند و از موجوداتی مطیع به افرادی مستقل تبدیل شوند، این روند مستقل شدن باعث می شود تا در مقابل دستورات والدین خود مقاومت کنند و تمایل دارند کارها را آن گونه که خودشان می خواهند انجام دهند، و اگر والدین این مسئله را به درستی مدیریت نکنند فرزندان آن ها به کودکانی لجباز و بهانه گیر تبدیل می شوند.

قدم اول در اینجا این است که هنگامی که کودک به حرف های والدین توجه نمی کند والدین باید هیجانات خود را کنترل کنند و اجازه ندهند تا عصبانیت آن ها به پرخاشگری تبدیل شود زیرا اگر رفتاری خشن با کودک داشته باشند اثر معکوسی بر روند تربیت فرزند می گذارد و باعث تشدید رفتار های نادرست او می شود.

والدین با حفظ آرامش و تلاش برای گفت و گو با کودک به او یاد می دهند که می توانند همه چیز را به درستی و به طور مسالمت آمیز حل کند.

زمانی که از دست کودک ناراحت هستید به او توضیح دهید که او را دوست دارید و تنها از رفتارهای او ناراحت می باشید، شما در این هنگام باید علت ناراحتی خود را به او توضیح دهید، این کار به شما کمک می کند تا ارتباط عاطفی خوبی با فرزندتان داشته باشید زیرا ارتباط عاطفی مناسب بیش از هر چیزی در حرف شنوی فرزندتان تاثیر دارد و باعث می شود که کودک نسبت به حرف های شما سرپیچی نکند.

نکات تربیتی فرزندان، پرورش کودک قوی و با اعتماد به نفس

در جلسات مشاوره بسیاری از کودکان دنبال راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس فرزندشان می باشند به خصوص زمانی که فرزند آن ها وارد اجتماع می شود و به مدرسه و پیش دبستانی می رود اعتماد به نفس اهمیت بیش تری پیدا می کند زیرا عزت نفس باعث می شود تا عملکرد تحصیلی فرد تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

برای مثال بسیاری از بچه ها زمانی که در جمع قرار می گیرند دچار استرس می شوند و از سرزنش و مقایسه شدن می ترسند اعتماد به نفس پایینی پیدا می کنند، برای آن که فرزندتان در این زمینه مشکلات کمتری داشته باشند فارغ از نتیجه کارها به تلاش آن ها توجه کنید و موفقیت ها و نکات مثبتی که دارند را تشویق کرده و به آن ها روحیه دهید و از مقایسه کردن او با همسالانش بپرهیزید زیرا هر فرد استعداد و توانایی های خودش را دارد و شما باید سعی کنید توانایی ها و ویژگی های منحصر به فرد کودک خود را پیدا کنید تا بتوانید اعتماد به نفس او را افزایش دهید.

 

لوس شدن کودک

یکی از چالش ها که برای پدر و مادر ها بسیار اتفاق می افتد لوس شدن کودک و روش های مقابله با آن می باشد و به همین دلیل از نکات مهم تربیتی فرزندان به حساب می آید.

بسیاری از کودکان به دلیل دریافت توجهات زیاد و افراطی از جانب دیگران دائما می خواهند تا به خواسته های آن ها فورا رسیدگی شود و در غیر این صورت رفتار های نادرستی از خود نشان می دهند و جیغ و داد راه می اندازند، مدیریت کردن این شرایط برای والدین سخت است اما غیر ممکن نمی باشد.

برای حل این مشکل کودک باید یاد بگیرد که رابطه دو طرف می باشد و اگر به دنبال خواسته ها خود می باشد باید تلاش کند و سعی کند برخی از قوانین را رعایت کند، در این هنگام والدین باید قوانین روشنی برای فرزندان وضع کنند و زمانی که آن قوانین انجام داده شد به خواسته های او عمل کنند.

در این فرایند نباید به کودک باج بدهند و تسلیم گریه ها و داد و فریاد های او شد زیرا تسلیم شدن باعث می شود تا کودک رفتار های نادرست خود را تقویت کند و هر بار این رفتار های بد را با شدت بیشتری تکرار کند.

بازی کردن با کودک

بسیاری از والدین بازی کردن با کودک را جدی نمی گیرند و از اهمیت بازی با فرزندشان آگاهی ندارند، در حالی که بازی باعث رشد شناختی، هیجانی و حرکتی فرزندان می شود.

والدین باید تلاش کنند تا اوقات فراغت بیشتری در اختیار فرزندشان قرار دهند و بازی هایی که فعالیت های حرکتی دارند با آن ها انجام دهند همچنین در حین بازی می توانند احساساتشان را به کودک ابراز کنند و مشارکت فعال را به او آموزش دهند، انجام بازی های مناسب با فرزندان باعث می شود تا رابطه عاطفی آن ها به بهترین صورت شکل گیرد و یکی از نکات تربیتی مهم به شمار می آید.

علاوه بر این بازی با کودکان تنها مربوط به سنین پیش از مدرسه نمی باشد و بازی کردن در دوران مدرسه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یادگیری مهارت های گوناگون به کودکان

والدین باید سعی کنند تا در دوران کودکی و در سنین مختلف مهارت های مختلفی را به کودکشان آموزش دهند، کودک باید مهارت هایی مانند دوستیابی، ارتباط و تعامل با دیگران، رعایت نظم، خانه داری و غیره را بیاموزد.

یاد گرفتن این مهارت ها باعث می شود تا کودک در آینده شخص موفقی شود و به بهداشت جسمی و روانی دست یابد، زیرا اگر مهارتی را فرا نگیرد و به والدین وابسته باشد به تنهایی نمی تواند از عهده مشکلاتش بر آید و این موضوع باعث می شود تا دچار اختلالاتی نظیر استرس و اضطراب شود، والدین باید با روش های تربیتی صحیح کودک در سنین مختلف شرایط را برای رشد فرزندشان مهیا کنند.

نقش روانشناس کودک در تربیت فرزندان

رواشناس کودک سعی می کند تا با استفاده از روش ها و رویکرد های مختلف مهارت های گوناگونی را به کودکان آموزش دهند و این مهارت ها را در آن ها تقویت کنند و همچنین با بیان نکات تربیتی به رشد بهتر فرزندان و سلامت جسم و روانشان کمک می کنند علاوه بر این ها به والدین در جهت تربیت فرزندان کمک می کنند و مهارت های فرزند پروری را به آن ها آموزش می دهند.

والدین می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره معتبر اصول و روش های تربیتی صحیح را بیاموزند و کودکی سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت نمایند و مشاوران با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکار های گوناگونی را در اختیار والدین می گذارند.

منبع : نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان. آخرین ویرایش: جولای 19, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=6707

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *