پنج مسائل فرزندان در خانواده های طلاق چیست؟

نوشته شده برای at آوریل 22, 2021
293 0

پنج مسائل فرزندان در خانواده های طلاق چیست؟

در زمینه طلاق  و فرزندان تحقیقات بسیاری انجام شده است که در این مقاله در مورد عوامل طلاق و پیامدهای آن مطالبی را ذکر می کنیم.

خانواده های طلاق – هیجان ها و تجربه های ذهنی:

فرزندانی که در خانواده طلاق هستند به خاطر شرایطی که برای آنها به وجود آمده است نوعی خشم و نفرت نسبت به عواملی که باعث این اتفاق شده است در آن ها به وجود آمده است.

بیشتر خشم و نفرت آن ها به خاطر والد غالب و افراد و اطرافیانی است که در این جدایی موثر بوده اند.

بر اساس نظر مشاوران خشم یک نوع هیجان قوی و نیرومند در انسان است و زمانی در فرد به وجود می آید که شخص احساس کند به نیازها و خواسته ها و اهدافش نرسیده است و به خاطر فرد و افرادی مشکلاتی در راه رسیدن به اهدافش به وجود آمده است.

فرد هنگامی با قضیه طلاق رو به رو می شود بسیار آشفته می شود و نوعی احساس خشم و از دست دادن را تجربه می کنند و چون در این زمان والدین، فرزند را تنها می گذرانند و نسبت به او رفتاری خودخواهانه دارند و حمایت والدین از فرزند کم می شود در این هنگام فرزند نسبت به والدین خشمگین و ناراحت می شود.

بر اساس نظر مشاوران فرزندان هنگامی که طلاق و جدایی والدینشان را می بینند نوعی ترس از رها شدن و تنها شدن در آن ها به وجود می آید و آن ها حس می کنند کسی آن ها را دوست ندارد و بیشتر دغدغه های ذهنی فرد درمورد آینده و رویدادهای بعدی او خواهد بود.

علاوه بر دغدغه های ذهنی مسائل دیگری مانند غم و اندوه و طرد شدن و ترس از تکرار فقدان در این افراد به وجود خواهد آمد و آن ها دچار ترس و اضطراب از دست دادن خواهند شد.

تجربه های محیطی:

نوجوانان بسیار به امنیت عاطفی و هیجانی نیازمند می باشند، امنیت عاطفی و هیجانی شامل مفاهیمی مانند امنیت، همدلی، پذیرش دیگران می باشد.

نوجوانان برای زندگی به محیطی امن و با آرامش نیازمند هستند اما در بسیاری موارد، خانواده ها نمی توانند محیطی امن را برای فرزندان خود فراهم کنند و عوامل مانند طلاق و تعارض محیط خانه را بی ثبات و ناآرام می کند و مشکلاتی بین والدین و نوجوان به وجود می آید.

بسیاری از والدینی که طلاق می گیرند بعد از آن در مورد مسائل منفی مانند مشکلات طلاق، مسائل مالی ، دلایل جدایی، آشفتگی های شخصی، اطلاعات منفی و نامطلوب در مورد همسر سابق، با فرزند خود صحبت می کنند در حالی که کودک نمی تواند این مسائل را به خوبی درک کند و برای او آسیب زا خواهد بود و به روحیه او تاثیر می گذارد.

تغییرات:

هنگامی که پدر و مادر از یکدیگر طلاق می گیرند و جدا می شوند تغییرات عمده ای در ساختار و کارکرد خانواده به وجود می آید.

در وهله اول یکی از والدین از محیط خانه دور می شود و ساختار خانواده تغییراتی کرده و شکل خانواده به صورت تک والدی می شود این امر باعث به وجود آمدن مشکلاتی در خانواده می شود و بر روی اعضای خانواده تاثیراتی خواهد گذاشت.

در خانواده هایی که طلاق صورت می گیرد بسیاری از فرزندان ممکن است مورد بی توجه والدین قرار بگیرند و نسبت به آن ها کمبود محبت اتفاق بیفتد، که این بی توجهی و مورد غفلت قرار گرفتن برای نوجوان پیامدهایی خواهد داشت.

بعد از طلاق، فرزند مجبور می شود با یکی از والدین زندگی کند در این هنگام ممکن است والد سرپرست به خاطر مشکلاتی از قبیل تحریک پذیری و کج خلقی، بی عاطفه بودن، توجه نکردن به نیازهای فرزندان، مشکلات مالی و امرار معاش، گرمی و محبت کمتری را به فرزندانش انتقال دهد و ارتباط او با فرزندانش کاهش یابد.

خانواده های طلاق

پیامدهای منفی برای کودک

این عوامل باعث می شود تا در رشد فرزند اختلالاتی به وجود آید و پیامدهای منفی برای کودک خواهد داشت و مشکلات بسیاری برای کودک به وجود می آید نمونه دیگر پذیرفتن نقش های جدید و از دست رفتن دوران کودکی است، فرزندی که با یک والد زندگی می کنند مسئولیت هایی را باید در زندگی بپذیرد که ممکن است با شرایط سنی او مناسب نباشد در این هنگام از دوران کودکی دور می شود.

کودک زمانی می تواند به درستی رشد کند که در این امر آمادگی لازم را داشته باشد زمانی که فرد تحت فشار باشد و مراحل رشد را از دست بدهد در این هنگام نخواهد توانست اطلاعات و آگاهی لازم پیرامون هویت شخصی اش به دست آورد و با مشکلاتی رو به رو خواهد شد و در نتیجه از ویژگی ها و استاندارد های لازم برای دوره نوجوانی برخوردار نخواهد بود.

همچنین به خاطر جدایی والدین با چالش ها و مشکلات گوناگونی رو به رو خواهد شد.

ارتباط ها:

طلاق و جدایی والدین از یکدیگر در بسیاری از موارد باعث می شود تا ارتباط فرزندان با والدین و با دیگر افراد دچار تضعیف شود و از نظر روابط اجتماعی مشکلاتی برای فرزند به وجود آید.

در بسیاری از موارد جدایی والدین باعث می شود تا راهبردهای نادرستی در مورد شایستگی اجتماعی به فرزند آموزش داده شود و این امر باعث می شود بر روی روابط فرد تاثیر مخربی بگذارد.

علاوه بر این جدایی والدین باعث می شود تا مشکلاتی برای فرزندشان در زمینه روابط اجتماعی به وجود آید و نوجوان نتواند ارتباط درستی با دیگران و اطرافیان خود داشته باشد.

در صورتی که ارتباط فرد با شبکه های اجتماعی و اطرافیانش بسیار مهم است و یک سرمایه اجتماعی به حساب می آید و این باور وجود دارد که برای خوشبختی کودک، سرمایه اجتماعی لازم است و مانند دیگر سرمایه ها نقش مهمی برای ایجاد دستاوردهای اموزشی دارد.

سازگاری و انطباق:

همه انسان ها در زندگی تجربه های متفاوتی را کسب می کنند و با تغییرات و رویدادهای خوشایند و ناخوشایندی رو به رو می شوند که زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

واکنش های افراد هنگام رو به رو شدن با اتفاقات متفاوت می باشد بسیاری از آن ها ممکن است موقع رو به رو شدن با یک تنش واحد گرفتار اختلالات وخیم روانی و یا جسمانی شوند در حالی که ممکن است شخص درگیری همان رویداد را تجربه کند و هیچ اختلالی در او به وجود نیاید.

بلکه از آن اتفاق و تنش درس بگیرد و آن را به عنوان فرصتی خواستنی در نظر گرفته و برای رسیدن به موقعیت بهتر، تلاش و کوشش انجام دهد.

در زندگی افراد اگر هر تغییری به وجود آید به احتمال زیاد آغازگر یک نوع تنش و فشار روانی خواهد بود و میزان تنش و تغییرات در زندگی به طرز برخورد شخص با مسئله مورد نظر می باشد که چطور با آن اتفاق برخورد کند و چه تغییراتی در زندگی خود به وجود آورد.

افراد باید قبل از ازدواج اطلاعات کافی در مورد ازدواج و زندگی متاهلی به دست آورند و اهداف و معیارهای خود را برای ازدواج مشخص کنند و مهارت های لازم برای زندگی مشترک را به خوبی یاد بگیرند تا زندگی مشترک موفقی داشته باشند و طلاق و جدایی آن ها را تهدید نکند و در زندگی با مشکلات جدی رو به رو نشوند.

منبع : پنج مسائل فرزندان در خانواده های طلاق چیست؟

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: پنج مسائل فرزندان در خانواده های طلاق چیست؟. آخرین ویرایش: آوریل 22, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5695

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *