کانابیس ها (مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماریجوانا و حشیش)

نوشته شده برای at 7:40 ب.ظ
258 0

کانابیس ها ( مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماریجوانا و حشیش)

کانابیس ها طبقه ای از مواد اعتیاد آور می باشند و از جمله شناخته ترین این مواد می توان به ماریجوانا و حشیش اشاره کرد، این مواد از گیاه شاهدانه به وجود می آیند و توهماتی را در فرد ایجاد می کنند و به همین دلیل به عنوان مواد توهم زا شناخته می شوند.

از چند هزار سال پیش در چین از گیاه شاهدانه به عنوان مصارف دارویی استفاده می کردند و امروزه در برخی از کشور ها از مشتقات شاهدانه به صورت قانونی استفاده می شود.

 

اما این گیاه باعث وابستگی های شدیدی جسمانی و روانی می شود و توهم زا می باشد و به همین دلیل در برخی از کشورها استفاده از آن ممنوع می باشد، در صورتی که در مورد کانابیس اطلاعات بیشتری را می خواهید کسب کنید باید این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید.

کانابیس چیست؟

کانابیس ها دسته از مواد اعتیاد آوری می باشند که از گیاه شاهدانه به دست آمده اند.

تمامی مشتقات این گیاه داراری ماده موثری به نام THC می باشد که با انجام دادن تست ماری جوانا در بدن قابل شناسایی هستند.

ماده THC بر روی سیستم اعصاب مرکزی اثر می گذارد و باعث به وجود آمدن تغییراتی در ادراک و تفکر فرد می باشد و کانابیس ها در مقدار THC با یکدیگر متفاوت می باشند.

انواع فرآورده های کانابیس

گیاه شاهدانه شکل های مختلفی دارد که در ادامه اطلاعاتی را در مورد آن ها بیان کرده تا بیشتر با آن آشنا شوید.

 1. گل یا ماریجوانا

مصرف کننده ها ماریجوانا را به نام وید می شناسند، ماریجوانا از خشک کردن سرشاخه ها و برگ های گیاه شاهدانه به دست می آید و در دسترس ترین شکل از این ماده می باشد.

بسیاری از افراد گل را به عنوان ماده بی خطر می شناسند اما تفاوت آن با سایر کانابیس ها در میزان کمتر ماده THCمی باشد.

اما THC ماده ای خطرناک با اثرات روان گردان می باشد و به همین دلیل مصرف ماده ماریجوانا مانند مواد مخدر دیگر با خطرات و عوارض جسمی و روحی و روانی بسیاری همراه می باشد.

از جمله این عوارض به مرور زمان خودش را نشان می دهد و در آینده خطراتی خواهد داشت که احتمال بروز علائم سایکوز و یا اختلالات روانی مزمن بسیار زیاد می باشد.

 1. حشیش و روغن حشیش

یکی از قدیمی ترین انواع کانابیس ها ماده حشیش می باشد که از صمغ گیاه شاهدانه و خشک کردن آن به دست می آید، و با استفاده از برخی حلال ها مثل بوتان می توان از صمغ گیاه شاهدانه روغن حشیش به دست آورد.

ماده ای که به وسیله بوتان به دست می آید BHO نام دارد و میزان THC حشیش بالا می باشد و به همین خاطر میزان تاثیرگذاری آن ۷ تا ۱۰ برابر بیشتر از ماری جوانا است.

انواع فرآورده های کاناپیس

 1. تنتور

با استخراج الکل از گیاه شاهدانه، تنتور حاصل می شود و تنتور مواد مفید موجود در شاهدانه را شامل می شود و به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد اما چون کانابیس های دیگر غیرقانونی شده اند مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 1. سایر فرآورده های گیاه شاهدانه

مواردی که ذکر شد به صورت دخانی و یا خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند اما برخی از فرآورده های کانابیس ها با روش های دیگری مثل قرار گرفتن بر روی پوست مورد مصرف قرار می گیرند.

به صورتی که مواد شیمیایی THC و CBD که در کانابیس های موجود می باشد به محصولاتی مانند لوسیون، اسپری، شامپو و صابون اضافه شده و در نتیجه به صورت پوستی جذب می شوند.

روش های استفاده از کانابیس ها

برای فرآورده های شاهدانه روش های متفاوتی وجود دارد که در زیر پرکاربردترین روش های مصرف کانابیس ها را بیان می کنیم.

 1. تدخینی ( کشیدن)

یکی از ساده ترین روش های مصرف ماریجوانا، کشیدن می باشد.

برای این کار یک برگ کاغذ سیگار( پیپر) و مقداری ماده گل به سادگی نیاز مصرف کننده را برآورده می کند برخی از افرادی که ماریجوانا را توزیع می کنند کار را بسیار ساده تر می کنند و آن را آماده مصرف توزیع می کنند و به اصلاح رول شده به فروش می رسانند.

تجربه اجتماعی و مصرف با دوستان و دست به دست کردن گل، وجه مهمی برای مصرف کنندگان به شمار می آید و آن ها علاوه بر کاغذ سیگار از روش های دیگر مصرف تدخینی مانند پایپ نیز استفاده می کنند.

 1. روش خوراکی

ماری جوانا به شکلی که مرسوم می باشد مورد استفاده خوراکی قرار نمی گیرد بلکه با روش هایی ماده THC از آن استخراج شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

یکی از مرسوم ترین روش های مصرف خوراکی ماریجوانا کیک گل می باشد، که در این روش استخراج مواد با مواد چرب مانند روغن، کره و شکلات صورت می گیرد.

فرآورده هایی مانند روغن و تنتور قابل نوشیدن می باشند و در روش خوراکی THC از طریق دستگاه گوارش جذب می شود و به همین دلیل اثرگذاری بیشتری دارد و به مدت طولانی تری در بدن باقی می ماند.

 1. سایر روش ها

علاوه بر دو روش تدخینی و خوراکی روش های دیگری مانند دستگاه ویپر که مشابه آن چه در سیگار الکتریکی موجود است مورد استفاده قرار می گیرد.

هم چنین برخی از فرآورده ها از طریق پوست جذب می شود که برای مصرف کانابیس ها موجود می باشند، برخی از فرآورده های کانابیس ها به روش زیر زبانی مورد استفاده قرار می گیرند.

اثرات و عوارض مصرف کانابیس ها

بسیاری از اثراتی که کانابیس ها ایجاد می کنند به خاطر ماده موثر THC موجود در آن می باشد این ماده واکنش های جسمی و روانی خاصی را در خود ایجاد می کند و می توان به عوارض و علائم مصرف کانابیس ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • علائم جسمی مانند خشکی دهان و مجاری تنفسی، سرفه، قرمزی چشم افزایش ضربان قلب و فشار خون و غیره
 • علائم روانی و اختلالاتی در عملکرد شناختی فرد به وجود می آورد و باعث احساس اضطراب و بی قراری شدید، بدبینی و پارانویا، سرخوشی زیاد، بروز توهم و احتمال ابتلا به بیماری هایی سایکوتیک مانند اسکیزوفرنی و یا تشدید آن ها می شود.
 • افزایش احتمال سکته
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد
 • در صورتی که کانابیس ها در زمان بارداری و شیردهی مورد استفاده قرار گیرد رشد جنین و نوزاد را کند می کند و باعث انواع عقب ماندگی در کودک می شود.

تاثیر خدمات روانشناسی بر ترک اعتیاد به کانابیس ها

در صورتی که به انواع مواد مخدر و کانابیس ها اعتیاد پیدا کرده اید برای این که اعتیادتان را ترک کنید باید از فرد متخصص کمک بگیرید، اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف از مراجعه حضوری به روانشناس اجتناب می کنند و روز به روز بیشتر در دام اعتیاد فرو می روند.

منبع : کانابیس ها (مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماریجوانا و حشیش)

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: کانابیس ها (مشتقات شاهدانه، ماده مخدر گل، ماریجوانا و حشیش). آخرین ویرایش: آوریل 13, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8895

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *