کودک بهانه گیر

نوشته شده برای at 10:45 ب.ظ
290 0

کودک بهانه گیر، علل بهانه گیری بچه ها

در مقابل کودک بهانه گیر چه رفتاری باید از خود نشان دهیم؟ این سوالی است که بسیاری از والدین در جلسات مشاوره خانواده آن را می پرسند، آن ها می گویند کودک دلبند مان که ماه ها و شاید سال ها منتظر تولدش بوده ایم امروز این قدر بهانه گیر شده است که جان مان را به لب مان رسانده است. خنده از روی لب هایش محو شده است و به طور مداوم در حال جیغ زدن و گریه کردن می باشد و به طور متوالی قهر می کند و حرف نمی زند.

اما به راستی کودک به چه دلیل دچار چنین بهانه گیری می شود؟ مشاوره روانشناسی از ابعاد مختلفی به این سوالات پاسخ داده و جواب های متعددی برای آن ها به دست آورده است، در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تری در مورد کودک بهانه گیر از نظر مشاوران و روانشناسان پرداخته ایم.

درمان و علل بهانه گیری کودک

بهانه گیری اگر چه در میان بسیاری از کودکان امری شایع می باشد اما زمینه بروز و شدت آن معمولا با  تفاوت هایی همراه می باشد که علل مختلفی می تواند داشته باشد و در کل مجموعه ای از علل های فردی و تربیتی باعث بروز این رفتار ها در کودک می شود.

آنچه که مهم و قابل توجه است رفتار والدین با کودک بهانه گیر می باشد که می تواند زمینه ساز بهانه گیری های بعدی در کودک باشد، بهانه گیری در سنین مختلف علت های متفاوتی دارد که در ادامه این مقاله با برخی از آن دلایل آشنا می شویم، همچنین والدین با کمک مشاوره و بهره بردن از مشاوره تلفنی می توانند بهانه گیری های فرزندان خود را علت یابی کنند.

نمی تونم حرف بزنم!

اگر چه کودک در سنین پایین معنی لغات و کلمات را تا حدود زیادی درک می کند و متوجه می شود و معنی حرف ها و سوال هایی که از او می پرسیم را می فهمد اما نمی تواند برای پاسخ دادن به سوال ها و یا ابراز نظرتت شخصی خود از کلمات به درستی استفاده کند و همین مسئله باعث می شود زمانی که خواسته ای دارد او را کلافه کند و باعث بی قراری و بهانه گیری او شود و گریه کند یا جیغ بکشد.

در این هنگام باید صبور و با حوصله به نیاز های کودکتان رسیدگی کنید و آن ها را مورد بررسی قرار داده تا پاسخ درستی برای آن پیدا کنید.

کودک بهانه گیر، خسته شدم!

در بسیاری از اوقات کودک خسته می شود و خستگی برای او سرسام آور بوده و باعث می شود تا بهانه گیری کند، در واقع میزان فعالیت کودکان گاهی اوقات چندین برابر بزرگسالان می باشد، او از صبح که بیدار می شود شروع به بازی کردن و جست وخیز می کند و تا شب به فعالیت های خود ادامه می دهد و در این زمان بسیار خسته می شود اما نمی تواند احساس خستگی خود را برای دیگران توضیح دهد و در بسیاری از مواقع مشکل خود را به صورت بی قراری و بهانه گیری نشان می دهد.

خیلی گرسنه ام!

گرسنگی و تشنگی هر فردی را عصبی و پرخاشگر می کند و کودک هم از این مسئله مستثنا نمی باشد و زمانی که گرسنه شود عصبی شده و بدون این که مطلع باشد نسبت به موضوعات بی اهمیت بهانه گیری می کند.

قبل از آن که عوامل دیگر که باعث بهانه گیری کودک می شود را مورد بررسی قرار دهید ابتدا نیاز های ابتدایی مانند گرسنگی کودک را رفع کنید و در صورتی که در این موارد مشکلی نبود به دنبال عوامل دیگر باشید. تا علت بهانه گیری او را بیابید.

از دنده چپ بلند شدم!

یکی از نیاز های انسان خواب کافی می باشد و زمانی که فرد دچار کمبود خواب شود خلق و روحیه او به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. هر چه سن کمتر باشد نیاز به خواب بیشتر در او احساس می شود زیرا مغز برای تحلیل اتفاقات روزانه به خواب بیشتری نیاز دارد.

اگر خواب شب کامل نباشد باعث می شود تا فرد بد خلق، پرخاشگر شود و تعادل کافی نداشته باشد در کودکان هم به همین منوال می باشد با این تفاوت که کودکان چون کنترل کم تری بر روی رفتار خود دارند بی خوابی شبانه باعث می شود که آن ها در تمام طول روز بهانه گیر و پرخاشگر شوند.

کودک بهانه گیر، لطفا منو ببین!

یکی از علل بهانه گیری کودک می تواند درخواست توجه از اطرافیان و والدین باشد، احتمالا توجه کرده اید که زمانی که والدین در حال انجام کاری مانند مطالعه و یا تماشای سریال می باشند کودک شان اصرار دارد که آن ها نقاشی اش را ببینند و یا بهانه گیری می کند که می خواهد کارتون تماشا کند.

این بهانه گیری ها معمولا به دلیل آن است که کودک نیاز به توجه والدین دارد و می خواهد با این روش آن ها متوجه حضور خود سازد، در این شرایط هر چقدر که در طول روز توجه سالم و موثرتری به کودک داشته باشید بهانه گیری ها او برای نیاز به توجه کاهش خواهد یافت.

وش های درمان 

همان طور که بیان شده است برخی از بهانه گیری های کودک مربوط به رفتار والدین و اطرافیان او می باشد، والدین می توانند زمانی که کودک بهانه گیری می کنند عصبی شوند و برخوردی غیر منطقی و حتی پرخاشگرانه با کودک داشته باشند یا می توانند صبورانه و با حوصله با مشکل رو به رو شده و با استفاده از راهنمایی های افراد آگاه در صدد رفع آن مشکل بر آیند.

در ادامه این مقاله برخی از باید ها و نباید های رفتار با کودک بهانه گیر را بیان می کنیم، این اصول به شما می آموزد که چگونه با رفتار های خود بهانه گیری فرزندتان را تحت کنترل قرار داده و آن را کاهش دهید.

حفظ آرامش

اولین قدم برای کنترل بهانه گیری فرزند، حفظ آرامش والدین می باشد، زمانی که کودک بهانه گیری می کند مسلما والدین عصبانی می شوند اما والدین باید بدانند که اگر خشم خود را کنترل کنند و آرامش خود را حفظ کنند به طور غیر مستقیم به کودک نشان می دهند که برای صحبت کردن باید بهانه گیری و پرخاشگری را کنار بگذارد، زیرا فرزندتان از شما الگو برداری می کند و اگر شما در این هنگام عصبانی شوید و با عصبانیت به او پاسخ دهید رفتار او تشدید خواهد شد و پرخاشگر و بهانه گیر تر می شود.

علل بهانه گیری کودک، منحرف کردن توجه

در کودکان خردسال هنوز به طور تفکر منطقی به اندازه کافی در آن ها رشد نکرده است و به همین دلیل احتمال دارد شما بار ها مسئله ای را برای او توضیح دهید و او هم چنان به بهانه گیری خود ادامه دهد در این هنگام شما باید از تکنیک منحرف کردن توجه استفاده کنید و با صبر و حوصله تلاش کنید تا گفت وگو را به سمت چیز دیگری ببرید و یا یک بازی برای فرزندتان ترتیب دهید و او را سرگرم چیز دیگر کنید تا بهانه گیری یادش برود.

علل بهانه گیری کودک، باج ندادن

کودک در محیطی شلوغ شروع به بهانه گیری و گریه کردن می کند و نگاه همه افراد به سمت شما می باشد که نمی توانید فرزندتان را ساکت کنید! در این هنگام می توانید به خواسته کودک خود تن بدهید و گریه های وحشتناک او تمام شود و تبدیل به لبخند معصومانه شود، اما باید این نکته را بدانید که این لبخند معصومانه پس از این تنها در شرایطی درصورت کودکتان نثش می بندد که به خواسته های به جا و نا به جای او پاسخ دهید.

در شرایط گفته شده کودک را به محیط خلوت ببرید و از او بخواهید با حفظ آرامش راجع به خواسته اش حرف بزند اگر بچه بهانه گیری را به پایان نرساند او را از  آن محیط خارج کنید، به یاد داشته باشید در صورتی که شما به تسلیم گریه های کودک شوید ناخواسته به او یاد می دهید تا برای به دست آوردن هر چیزی و رسیدن به خواسته اش باید گریه و بهانه گیری را انجام دهد تا به هدفش برسد.

علل بهانه گیری کودک، مراجعه به روانشناس کودک

برخی مواقع والدین نمی توانند کودک شان را کنترل کنند و کنترل اوضاع از دست آن ها خارج می شود و آن ها هر چقدر تلاش می کنند تا رفتار های ناسازگارانه فرزندشان را کنترل کنند موفقیتی را به دست نمی آورند، زمانی که در این شرایط قرار گرفتید بهتر است هر چه زودتر به مشاور و روانشناس کودک مراجعه کنید تا روانشناس با بررسی کامل شرایط روانی کودک علل بهانه گیری کودک را پیدا کند.

برای مثال بسیاری از کودکان تحت فشار و استرس بسیاری هستند و این رفتار ها را به خاطر شرایط استرس آور انجام می دهند در حالی که والدین اصلا از وجود این استرس ها خبر ندارند به همین دلیل باید به مشاور مراجعه کنند تا برای بهبود سلامت روان فرزندشان هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام دهند و از مشاور کودک کمک بگیرند.

هم چنین درمانگر راهکار ها و روش های صحیح را به والدین آموزش می دهد تا بتوانند با شیوه موثرتری بهانه گیری های کودکشان را کنترل کنند و به خوبی بتوانند اقداماتی برای حل بهانه گیری و پرخاشگری کودک انجام دهند.

علل بهانه گیری کودک، بزرگسال لجباز

احتمالا افرادی که با زورگویی در جامعه قصد رسیدن به خواسته هایشان را دارند یا زوجین که با بهانه گیری و لجبازی و پرخاشگری درگیری های در میان آن ها به وجود آمده است را دیده اید، بخشی از این مشکلات ریشه در کودکی داشته و به خاطر عکس العمل های اشتباه اطرافیان می باشد.

اگر شما هم در تربیت فرزند خود به اندازه کافی تلاش نکنید ممکن است رفتار های اشتباه او سال های سال همراه او باقی بماند و در بزرگسالی باعث آزار و اذیت دیگران شود به همین دلیل نباید در تربیت کودک سهل انگاری کرد و اهمیت تربیت دوران کودکی را دست کم گرفت.

بهانه گیری کودک همیشه هم بد نیست

شاید جالب باشد که بدانید که بهانه گیری کودک همیشه هم اتفاق بدی نمی باشد و دلایل وجود دارد که این رفتار را توجیه می کند اگر بهانه گیری کودک به درستی توسط والدین مدیریت شود می تواند برای کودک نتیجه مثبتی داشته باشد که در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در این باره می پردازیم.

خروج اشک

در شرایط بحران و فشار زمانی که کودک گریه می کند و اشک هایش خارج می شود این اشک ها حاوی هورمون های استرس می باشد که باعث می شود که بدن به آرامش نسبی دست یابد.

یادگیری « نه » گفتن

امکان دارد در ابتدا که به کودک نه می گویید به خاطر نرسیدن به خواسته هایش خشمگین شود و بهانه گیر و پرخاشگر شود اما بعد از آرام شدن، او یاد می گیرد تا در برابر خواسته های غیر منطقی باید مخالفت کند و کسی که نسبت به خواسته اش پافشاری کند هرگز به خواسته اش نمی رسد.

کلام آخر

بهانه گیری در هر کودکی اتفاق می افتد و می تواند بسیار طبیعی باشد زیرا کودک به اندازه بزرگسالان به رشد شناختی و اجتماعی نرسید است تا بتواند همه رفتار های خود را به خوبی کنترل کند. با این حال باید بهانه گیری های کودک توسط والدین کنترل و مدیریت شود تا به رفتار های مخرب و آسیب رسان تبدیل نشود، به همین دلیل رفتار والدین در مقابل بهانه گیری های کودک اهمیت بسیاری دارد.

علاوه بر رفتار والدین شرایط روانی کودک اهمیت بسیاری دارد زیرا کودکان قابلیت کم تری برای تحمل استرس شان دارند و بخشی از بهانه گیری های آن ها می تواند بازتابی از وضعیت نامناسب روانی شان باشد.

به همین خاطر اگر بهانه گیری فرزندتان آزار دهنده و ادامه دار می باشد حتما برای بهبودی اوضاع با یک روانشناس صحبت کنید تا شرایط کودک را مورد بررسی قرار دهد، علاوه بر استرس و اضطراب برخی از اختلالات رفتاری در کودکی مانند نافرمانی مقابله ای می تواند باعث بهانه گیری های افراطی در کودک شود و روانشناس در صورتی که این اختلالات را تشخیص داد برنامه درمانی مناسبی را برای فرزندتان تنظیم می کند تا در حد امکان بهانه گیری او کاهش یابد و درمان شود.

منبع : کودک بهانه گیر

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: کودک بهانه گیر. آخرین ویرایش: می 19, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5946

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *