سطح اسید اوریک بالا و نقرس

سطح اسید اوریک بالا و نقرس

176 0
سطوح اسید اوریک بالا در بدن می تواند باعث تشکیل کریستال های اسید اوریک شود که منجر به نقرس می شود. برخی از غذاها و نوشیدنی های حاوی پورین بالا می توانند سطح اسید اوریک را افزایش دهند.

بررسی اجمالی

سطح اسید اوریک بالا چیست؟

اسید اوریک یک ماده زائد است که در خون یافت می شود. هنگامی که بدن مواد شیمیایی به نام پورین را تجزیه می کند ایجاد می شود. بیشتر این اسید در خون حل می شود، از کلیه ها عبور می کند و در ادرار از بدن خارج می شود. غذاها و نوشیدنی های سرشار از پورین نیز سطح اوریک را افزایش می دهند. این شامل:

  • غذاهای دریایی (به ویژه سالمون، میگو، خرچنگ و ساردین)
  • گوشت قرمز
  • گوشت های اندام مانند جگر
  • غذاها و نوشیدنی های حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا و الکل (به ویژه آبجو، از جمله آبجو بدون الکل)

اگر اسید اوریک بیش از حد در بدن باقی بماند، وضعیتی به نام هیپراوریسمی ایجاد می شود. هیپراوریسمی می تواند باعث تشکیل کریستال های اسید اوریک (یا اورات) شود. این کریستال ها می توانند در مفاصل ته نشین شوند و باعث نقرس شوند، نوعی آرتریت که می تواند بسیار دردناک باشد. آنها همچنین می توانند در کلیه ها مستقر شوند و سنگ کلیه تشکیل دهند .

در صورت عدم درمان، سطح این اسید بالا ممکن است در نهایت منجر به آسیب دائمی استخوان، مفاصل و بافت، بیماری کلیوی و بیماری قلبی شود. تحقیقات همچنین ارتباط بین سطوح بالای اسید URIC و دیابت نوع 2، فشار خون بالا و بیماری کبد چرب را نشان داده است.

سطح اسید اوریک بالا و نقرس

زیادی اسید اوریک و نقرس چگونه تشخیص داده می شود؟

نمونه خون گرفته می شود و برای تعیین سطح این اسید آزمایش می شود. اگر سنگ کلیه را دفع کردید یا سنگ کلیه را با جراحی خارج کردید، ممکن است خود سنگ مورد آزمایش قرار گیرد تا ببینیم که سنگ اسید-اوریک است یا سنگی از نوع دیگری. یافتن سطح اوریک خون بالا با تشخیص آرتریت نقرسی یکسان نیست. برای تشخیص قطعی نقرس، کریستال های اوریک باید در مایع گرفته شده از مفصل متورم دیده شوند یا با تصویربرداری ویژه از استخوان ها و مفاصل (سونوگرافی، اشعه ایکس یا اسکن CAT) دیده شوند.

مراقبت و درمان

سطح اوریک بالا چگونه درمان می شود؟

اگر دچار حمله نقرس هستید، می توان از دارو برای کاهش التهاب، درد و تورم استفاده کرد. شما باید مایعات زیادی بنوشید، اما از الکل و نوشابه های شیرین خودداری کنید. یخ و ارتفاع مفید هستند.

سنگ کلیه ممکن است در نهایت از طریق ادرار از بدن خارج شود. نوشیدن مایعات بیشتر مهم است. سعی کنید روزانه حداقل 64 اونس بنوشید (8 لیوان در هر قطعه 8 اونس). آب بهترین است.

همچنین ممکن است پزشک داروهایی تجویز کند که با شل کردن ماهیچه های حالب، مجرای ادرار که از کلیه به مثانه می گذرد، به دفع سنگ کمک می کند.

اگر سنگ برای دفع بیش از حد بزرگ است، جریان ادرار را مسدود می کند یا باعث عفونت می شود، ممکن است لازم باشد سنگ را با جراحی خارج کنید.

آیا سطح بالای اسید اوریک قابل مدیریت و پیشگیری است؟

سطح بالای این اسید را می توان با یک برنامه طولانی مدت مدیریت بیماری کنترل کرد و شعله ور شدن درد مفاصل را کنترل و متوقف کرد. پزشک شما می تواند داروهایی تجویز کند که رسوبات کریستال های اسید اوریک را حل می کنند. ممکن است یک درمان مادام العمر برای کاهش اورات مورد نیاز باشد، با داروهایی که از عود نقرس جلوگیری می کند و در نهایت کریستال هایی را که از قبل در بدن شما وجود دارد، حل می کند.

راه های دیگر برای کمک به کنترل سطح اسید اوریک بالا عبارتند از:

  • کاهش وزن در صورت لزوم
  • مراقب آنچه می خورید (مصرف شربت ذرت فروکتوز، گوشت اندام، گوشت قرمز، ماهی و نوشیدنی های الکلی را محدود کنید)
بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: سطح اسید اوریک بالا و نقرس. آخرین ویرایش: می 23, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9779

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *