آمپول نالوکسان و عوارض قطع ناگهانی

نوشته شده برای at 8:40 ب.ظ
178 0

آمپول نالوکسان، موارد مصرف، عوارض مصرف و قطع ناگهانی نالوکسان

آمپول نالوکسان چیست و چه کاربردی دارد؟ زمانی که فرد با مصرف زیاد مواد مخدر افیونی مانند هروئین و مورفین اوردوز می کند از آمپول نالوکسان استفاده می شود.

هم چنین برای درمان اعتیاد به مواد مخدر از این دارو استفاده می کنند. این دارو به عنوان آنتاگونیست ایپوئیدی شناخته می شود و می تواند عوارض حاد ناشی از اوردوز مانند مشکلات تنفسی و کاهش هشیاری را کاهش داده و فرد دوباره به زندگی اش باز می گردد.

البته توجه داشته باشید این دارو با عوارض بسیاری همراه می باشد و در صورتی که به صورت خودسرانه مصرف یا قطع شود مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد خواهد کرد.

در این مقاله در مورد این دارو، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن مطالبی را بیان می کنیم پس تا انتها آن را مورد مطالعه قرار داده تا اطلاعات شما افزایش یابد.

آمپول نالوکسان چیست؟

نالوکسان دارویی است که برای مبارزه با عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر به وجود می آید و باعث بهبود علائمی مانند مشکلات تنفسی، سرگیجه شدید و کاهش هوشیاری می شود. هم چنین از این دارو برای درمان اوردوز با موادی مانند مورفین و هروئین استفاده می شود.

نالوکسان یک دارو اثربخش و ایمن می باشد که جان فرد را از اوردوز نجات می دهد.

مخدرها اگونیست هستند و به گیرنده های خاصی در مغز گره می خورند، یعنی فرد آرامش و لذت را بعد از مصرف مواد تجربه می کند.

در صورتی که مواد مخدر بیش از اندازه استفاده شود باعث فعال شدن بسیاری از گیرنده ها می شود و در این حالت تنفس به صورت خطرناکی آهسته یا متوقف می شود که به این اتفاق اوردوز می گویند.

نالوکسان وابستگی شدیدی به گیرنده های مواد مخدر دارد اما یک آنتاگونیست می باشد به این معنی گیرنده های مخدر چسبیده و در هنگام اوردوز آن ها را متوقف می کند. از ماده نالوکسان می توان به وسیله تزریق و اسپری استفاده نمود.

در واقع نالوکسان باعث معکوس شدن فرآیند اوردوز می شود و این از طریق جلوگیری از اثرگذاری مواد مخدر بر گیرنده های مغز می باشد.

هم چنین در این زمینه مداخلات پزشکی هم انجام می شود و درمان تنها به تزریق نالوکسان محدود نمی شود بلکه توسط پزشک اقدامات فوریتی مانند تامین حمایت تهویه ای باید در دستور کار قرار گیرد.

نکات مهم در مورد نحوه مصرف آموپول نالوکسان

در مورد مصرف نالوکسان باید به برخی از نکات توجه کنید که از جمله این موارد عبارت اند از:

 • مصرف الکل باعث تشدید عوارض جانبی نالوکسان می شود، در نتیجه از مصرف همزمان آن ها بپرهیزید.
 • بعد از مصرف نالوکسان ممکن است هوشیاری شما کاهش یابد و باعث خواب آلودگی شود در نتیجه تلاش کنید زمانی که نالوکسان مصرف می کنید از انجام فعالیت هایی مانند رانندگی که نیاز به هوشیاری بالایی دارد خودداری کنید.
 • در صورتی که دچار بیماری قلبی خاصی هستید قبل از مصرف نالوکسان این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا کنون در مورد عوارض نالوکسان در مورد جنین اطلاعات دقیقی به دست نیامده است اما بهتر است در زمان بارداری قبل از دریافت دارو با پزشک خود مشورت کنید، زیرا بارداری دوره بسیار حساسی می باشد و داروها باید با احتیاط بیشتری و تحت نظر پزشک استفاده شوند.

نالوکسان و اشکال دارویی آن

نالوکسان بیشتر مواقع به صورت آمپول در اختیار بیماران قرار می گیرد، البته امروزه به صورت اسپری بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، این دارو به صورت عضلانی، زیرپوستی و وریدی تزریق می شود و این کار توسط پرستاران یا توسط افراد آموزش دیده در خانواده باید صورت گیرد.

هم چنین این افراد باید در مورد علائم اوردوز آگاهی کافی داشته باشند. علاوه بر این موارد کپسول خوراکی و آمپول آن برای ترک اعتیاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تداخلات دارویی

در صورتی که نالوکسان همراه با برخی از داروها استفاده شود، عوارض جانبی به همراه خواهد داشت و می تواند وضعیت مورد نظر را پیچیده تر کند.

به عنوان مثال افرادی که در حال استفاده از داروهای ترک اعتیاد بوده و دچار سندروم محرومیت از مواد هستند در صورتی که از نالوکسان استفاده کنند تا حد زیادی مشکلشان شدت می یابد و باید خدمات اورژانسی را دریافت کنند.

از جمله داروهایی که به طور همزمان نباید با نالوکسان استفاده شود می توان به هیدرومورفین، متادون و فنتانیل اشاره نمود.

 

عوارض جانبی مصرف آمپول نالوکسان

در صورتی که نالوکسان تزریق شود باعث بروز محرومیت از مواد می شود که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اضطراب احساس بی قراری
 • عصبی بودن
 • تحریک پذیری مفرط
 • احساس درد در قسمت های مختلف بدن
 • احساس ضعف
 • سرگیجه
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • دردهای شکمی
 • تب و لرز
 • آبریزش بینی

به همین دلیل باید بعد از دریافت دارو مراقبت های پزشکی صورت گیرد تا این علائم رفع شود.

با توجه به عوارضی که نالوکسان برای افراد دارد بهتر است قبل از مصرف خودسرانه از متخصص و مشاور کمک بگیرید تا در درمان اعتیاد به شما کمک کنند و با مشاوره و متخصص در تماس باشید تا دچار مشکلات مشکلات جسمی و روانی نشوید و بهترین روش درمانی را انتخاب کنید.

موارد منع مصرف

استفاده از نالوکسان در برخی شرایط پزشکی ممنوع می باشد و باعث شدت یافتن عوارض جانبی می شود، از جمله مواردی که مصرف نالوکسان در آن ها دردسرساز می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود.

در صورتی که به بیماری های خاصی مبتلا هستید حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. این دارو مشکلاتی در هشیاری و تمرکز به وجود می آید.

بنابراین از انجام کارهایی که نیاز به توجه و دقت بالایی دارید خودداری کنید و توجه داشته باشید که در صورتی که نالوکسان با الکل به طور همزمان مصرف شود باعث مشکلات تنفسی می شود و بسیار خطرناک است.

 • داشتن بیماری های قلبی – عروقی
 • دچار بودن به بیماری های کبدی
 • ابتلا به بیماری های کلیوی
 • شوک سپتیک

ترک اعتیاد به مواد مخدر با آمپول نالوکسان

توجه داشته باشید که درمان اعتیاد به مواد مخدر نیاز به برنامه جامعی دارد و تنها به وسیله داروی نالوکسان امکان پذیر نمی باشد و نمی توان به بهبود فرد کمک کرد. در صورتی که مصرف آن مفید است اما بهتر است در مورد مصرف یا عدم مصرف دارو با متخصص و مشاور مشورت نمایید.

 • افرادی که سابقه اوردوز با مواد مخدر را داشته اند.
 • افرادی که در حال سم زدایی هستند و یا سم زدایی مواد مخدر را به تازگی به پایان رسانده اند.
 • افرادی که مواد مخدر را برای دردهای مزمن به طور مرتب و مکرر مصرف می کنند.

منبع : آمپول نالوکسان و عوارض قطع ناگهانی

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: آمپول نالوکسان و عوارض قطع ناگهانی. آخرین ویرایش: آوریل 14, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8907

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *