اعتیاد زنان توانمندی های آن ها را افزایش می دهد

نوشته شده برای at 7:36 ب.ظ
346 0

اعتیاد زنان ، دلایل، نشانه ها و پیامدهای اعتیاد در زنان

اعتیاد زنان مسئله ای است که امروزه توجه ویژه ای به آن می شود، با توجه به تفاوت های جنسیتی اعتیاد زنان با سوگیری های بیشتری همراه می باشد و جامعه به زنان معتاد نگاه منفی تری دارند، اعتیاد زنان و مردان هر دو مخرب و آسیب زا می باشد اما زنان به دلیل حساسیت جسمی و روانی و نقش پر رنگی که در جامعه و خانواده دارند مسئله اعتیاد برای آن ها پیچیده و قابل بحث می باشد.

متاسفانه در جامعه نسبت به اعتیاد زنان واکنش های بدی صورت می گیرد و به همین دلیل آن ها اعتیاد خود را مخفی می کنند اما برای درمان اعتیاد آن ها باید یک محیط امن را در نظر بگیرید، در ادامه این مقاله در مورد دلایل، پیامد ها و راه های مقابله با اعتیاد زنان نکاتی بیان شده است که به بررسی آن ها می پردازیم.

دلایل اعتیاد زنان

درباره علل اصلی گرایش زنان به اعتیاد دلایل مختلف و متناقضی وجود دارد بر اساس تحقیقات انجام شده، کاهش کنترل اجتماعی روی زنان در دوره معاصر را علت تمایل زنان به مواد مخدر می دانند و هم چنین نوع جدایی زنان از سبک زندگی سنتی و حضور داشتن در جوامع و ارتباطات گسترده و نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم در مورد مواد مخدر باعث شده است تا نسبت به گذشته آسیب پذیر تر شوند.

اما آن چه که بیش از هر چیزی در گرایش زنان تاثیر می گذارد وضعیت روحی و روانی زنان می باشد زیرا زنان از لحاظ عاطفی نسبت به مردان حساس تر هستند و در برابر فشار های مختلف زندگی تحمل کمتری دارند و زودتر اختلالات اضطرابی و افسردگی را تجربه می کنند.

با توجه به شرایط بیان شده آن ها آسیب پذیری بیشتری نسبت به مواد مخدر خواهند داشت و در صورتی که در کنار افراد مصرف کننده قرار بگیرند وضعیت اعتیاد آن ها شدیدتر و بدتر خواهد شد، در زیر نمونه ای از گرایش زنان به اعتیاد را بیان می کنیم:

 1. نبود تعلق و وابستگی بین اعضای خانواده

یکی از عوامل تاثیر گذار در بروز اعتیاد در میان بانوان، نداشتن حمایت های اجتماعی می باشد در صورتی که زن از حمایت کافی برخوردار نباشد و خانواده او از هم گسیخته شود در این صورت احساس تنهایی مفرط و ناتوانی به سراغش می آید و نمی تواند احساسات منفی خود را مدیریت کند و این موارد می تواند زنان را در برابر اعتیاد تا حد زیادی آسیب پذیر کند. بنابراین توصیه می شود که خانواده ها بیش تر بر سلامت روحی و روان بچه های خود تمرکز داشته باشند.

دیده می شود که در برخی از خانواده ها دختر به سمت اعتیاد می رود تا توجه والدین خود را جلب کند.

 1. اعتیاد زنان، داشتن تجربه های آسیب زا در دوران کودکی

اگر زنان در دوران کودکی با آسیب های زیادی رو به رو شده باشند و مورد سوء استفاده های روحی و روانی، جنسی و جسمی قرار گرفته باشند در این صورت در برابر اعتیاد آسیب پذیر خواهند شد اما این به این معنی نمی باشد که هر کس در گذشته تجربیاتی از این قبیل داشته است معتاد می شود، در صورتی که فرد بتواند زخم های روحی و روانی خود را به موقع التیام بخشد در این صورت درگیر آسیب های اجتماعی نمی شود و همچنین برای حل مشکلات در زمان کودکی می تواند از روانشناس کمک بگیرد و با استفاده از راهکارهای صحیح تا حد زیادی از آسیب های بعدی پیشگیری کند.

 1. ناآگاهی در مورد مواد جدید

امروز مواد مخدر جدیدی در بازار دست به دست می شوند و بسیاری از افراد از قابلیت اعتیاد آوری این دارو ها اطلاعی ندارند و چون اکثر این داروها به صورت قرص و کپسول برای درمان مشکلات مختلف در مکان هایی نظیر عطاری ها که بر روی آن ها نظارت چندانی نمی شود عرضه می شوند و به دلیل عدم آگاهی افراد این دارو ها را مورد استفاده قرار می دهند و درگیر اعتیاد می شوند، به عنوان مثال استفاده از شیشه برای لاغری و یا ترامادول برای کاهش افسردگی از جمله مواد رایجی هستند که زنان به دلیل نا آگاهی درگیر مصرف آن شده اند.

در نتیجه بسیار اهمیت دارد هرگز از داروهای تایید نشده برای مشکلاتی مانند چاقی یا افسردگی استفاده نکنید و همچنین قبل از مصرف دارو های جدید به متخصص مراجعه کنید و در مورد آثار و عوارض آن تحقیقاتی انجام دهد تا با آگاهی آن ها را مورد مصرف قرار دهید.

 1. تلاش برای شکستن کلیشه های جنسیتی

بسیاری از افراد اعتیاد را امری مردانه می دانند و بر این باور هستند که مردان ظرفیت بیشتری برای استعمال مواد مخدر دارند و کمتر معتاد می شوند و به همین خاطر بسیاری از زنان برای این که قدرت خود را نشان دهند و کلیشه هی جنسیتی را از بین ببرند رفتار های  مخربی مانند سیگار کشیدن یا به مصرف مواد مخدر رو ی می آورند.

اما پژوهشگران این باور را قبول ندارند و از آن پشتیبانی نمی کنند و بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است اعتیاد امری جنسیتی می باشد و زن و مرد در برابر آن آسیب پذیر هستند البته زنانی که درگیر اعتیاد می شوند به دلیل دوره بارداری بیش تر آسیب می بینند و ممکن است دچار سقط جنین یا ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﮔﻲ رﺷﺪ داﺧﻞ رﺣﻤﻲ می شوند، البته دیده می شود که سیگار نیز باعث ناباروری مرد می شود.

 1. اعتیاد زنان، فشار های اجتماعی برای تناسب اندام

امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی و صنعت تبلیغات فشار های زیادی برای تناسب اندام و لاغری بر روی زنان قرار دارد و در فیلم های سینمایی، فیلم های تلویزیونی و آگهی های تبلیغاتی همواره زنانی را می بینید که اندام های تراشیده شده ای دارند و همه آن ها تناسب اندام خوبی دارند این مسئله باعث شده است تا لاغری و تناسب اندام به عنوان ملاک زیبایی در نظر گرفته شود و زنان از روش هایی استفاده می کنند تا تناسب اندام خوبی داشته باشند البته هدف آن ها سلامتی نمی باشد بلکه زیبایی و پذیرش آن ها در اجتماع در اولویت است همین مسئله باعث شده است که مقاومت زنان در برابر موادی مانند شیشه کاهش یابد.

متاسفانه در رسانه ها و فیلم ها نیز تبلیغات ناآگاهانه زیادی در مورد  مصرف سیگار دیده می شود که روز به روز نیز بیش تر می گردد.

در واقع بسیاری از افرادی که به مواد مخدر لاغر کننده مانند شیشه معتاد شده اند در گذشته بر این باور هستند که بعد از لاغر شدن می توانند به سادگی آن را کنار بگذارند و هرگز تصور دقیقی از شدت اعتیادی آوری در مورد شیشه و پیامد های روانشناختی نداشته اند.

در نتیجه لازم بدانید سلامت جسم و روان شما اهمیت بسیاری دارد و لاغر شدن نباید به بهای از دست دادن سلامتی و آسیب رساندن به شما باشد و باید با آگاهی کامل از داروها استفاده کنید.

 1. زندگی در محیط ناسالم

عوامل محیطی از عوامل تاثیر گذار بر روی اعتیاد همه افراد اعم از زنان و مردان می باشد، و براساس بررسی های انجام شده افرادی که در خانواده معتاد به دنیا می آیند بیش از دیگران در معرض ابتلا به این آسیب ها قرار می گیرند و درگیر اعتیاد می شوند.

همچنین افرادی که در محیط های فقیر نشین زندگی می کنند و به آسانی مواد در دسترس آن ها قرار دارد بیش از دیگران احتمال دارد به سمت مواد گرایش پیدا کنند و مصرف کننده شوند.

 1. فشار همسالان

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است دختران نوجوان در برابر فشار گروه همسالان آسیب پذیری بیشتری را نسبت به پسران تجربه می کنند و این مسئله منجر می شود زمانی که دختر با گروه هایی که مصرف کننده موادند در تعامل هستند به احتمال بیشتر در جو آن ها قرار می گیرند و برای این که درگروه های دوستی عضو شوند به سمت مصرف مواد می روند.

اعتیاد زنان و مردان چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

اعتیاد مردان و زنان به دلیل تفاوت های جسمی و جنسی، برخورد های اجتماعی متفاوت با یکدیگر مشابه نیستند در ادامه نمونه ای از تفاوت اعتیاد زنان با مردان را بیان می کنیم:

نان به شیوه متفاوتی به مصرف مواد مخدر پاسخ می دهند به عنوان مثال ممکن است بیشتر وسوسه شوند و بعد از ترک دوره های عود بیشتری را تجربه کنند.

 • هورمون های جنسی باعث می شود تا زنان در برابر مصرف مواد مخدر حساس تر باشند به طوری که مصرف مواد مخدر تاثیرات مخربی بر روی آن ها می گذارد.
 • زنانی که مواد مخدر مصرف می کنند با مشکلات قلبی و عروقی بیشتری رو به رو می شوند.
 • زنان به دلیل شرایط جسمانی شان بیشتر در معرض خطر اوردوز و مرگ ناشی از مواد مخدر قرار می گیرند.
 • زنانی که مواد مخدر مصرف می کنند بیشتر احتمال دارد درگیر حملات پانتیک، اضطراب و افسردگی شوند.

آیا اعتیاد زنان اهمیت بیشتری دارد؟

مصرف مواد در زنان از اهمیت دو چندانی بر خوردار می باشد زیرا زنان نقش پر رنگ و مهمی در تعادل وضعیت روانی خانواده و جامعه دارند و تاثیر بسیاری بر روی تربیت فرزندشان می گذارند و اگر زنان دچار آسیب شوند علاوه بر این که به خودشان لطمه می زنند آسیب های بسیاری به خانواده و جامعه شان وارد می کنند.

برای مثال زنان در دوران شیردهی و بارداری اگر اعتیاد داشته باشند تاثیر مخربی بر روی نوزاد می گذارند و بسیاری از این نوزادان زمانی که متولد می شوند دچار عقب ماندگی ذهنی و جسمی می شوند و در صورتی که مادر انتقال مواد مخدر را از طریق سرنگ انجام دهد این مواد به وسیله جریان خون به جنین و از طریق شیر به کودک منتقل داده می شود و امروزه متاسفانه با پدیده اعتیاد نوزادان رو به رو هستیم.

در این صورت کودک از همان ابتدا به مواد مخدر معتاد شده است اما بعد از زایمان یا تمام شدن دوران شیردهی به سندروم محرومیت از مواد دچار می شود.

به دلیل مسائل فرهنگی، زنان اعتیاد خود را مخفی می کنند و به همین آمارهای نادرستی در مورد اعتیاد زنان وجود دارد زمانی که خانواده ها با اعتیاد زنان رو به رو می شوند از آن ها حمایت نمی کنند و زنان از طرف خانواده طرد شده و برای تامین نیاز خود مورد سوء استفاده قرار می گیرند و احتمال دارد وارد جریانات غیر اخلاقی شوند در این هنگام بیماری هایی مانند ایدز و هیپاتیت در میان آن گسترش می یابد و بر اثرات مخرب اعتیاد می افزاید. بنابراین همیشه از خانواده ها خواسته می شود تا از مشاور کمک بگیرند و فرزند خود را رها نکنند.

زنان نباید معتاد شوند

مسئله اعتیاد به هیچ وجه جنسیتی نمی باشد و این که زنان معتاد نسبت به مردان گناه بزرگ تری مرتکب شده و لایق طرد شدن و تنبیه هستند امری اشتباه می باشد. به همان نسبت که مردان درگیر فشار های مختلفی مانند فشار های اقتصادی هستند زنان فشارهای جسمی و روحی بسیاری را تحمل می کنند و به همین دلیل ممکن است به سمت مواد مخدر کشیده شوند و در صورتی که زن به بیماری اعتیاد مبتلا شد در این صورت باید خانواده از او حمایت کنند و در ترک اعتیاد به او کمک کنند زیرا نقش خانواده در این شرایط اهمیت بسیاری دارد.

زنان معتاد در ابتدا نیاز به فضای امن و محرمانه ای دارند تا به راحتی و بدون قضاوت شدن بتوانند مشکلات و دردهای خود را مطرح کنند و برای خروج از اعتیاد، برای این که دلیل معتاد شدنشان را بفهمند می توانند از مشاور و روانشناس کمک بگیرند تا راهکارهای لازم را در اختیار آن ها قرار دهند و به روانشناس و مشاور به آن ها کمک می کند تا راحت تر مصرف مواد را کنار بگذارند و برای کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر می توانند از روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد کمک بخواهند.

منبع : اعتیاد زنان توانمندی های آن ها را افزایش می دهد

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: اعتیاد زنان توانمندی های آن ها را افزایش می دهد. آخرین ویرایش: ژوئن 28, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=6450

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *