تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر و مرگ کودک

نوشته شده برای at 2:32 ب.ظ
290 0

تاثیر و عوارض و پیامد های مواد مخدر بر شیر مادر

تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر چیست؟ امروزه سوء مصرف مواد مخدر در بسیاری از جوامع با معضلات عمده بهداشتی رو به رو می باشد و سوء مصرف مواد مخدر خطرات بسیاری به همراه دارد و گروه های مختلفی را در معرض تهدید قرار داده است و با عوارض و پیامدهای ناخواسته ای برای افراد مختلف به خصوص زنان باردار رو به رو می باشد و عوارضی برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت.

مصرف مواد مخدر در دوران بارداری و ترک اعتیاد از مباحثی می باشد که مادران نباید به سادگی از آن بگذرند زیرا اعتیاد در دوران حاملگی از طریق خون و بعد از زایمان از طریق شیر مادر به کودک انتقال داده می شود برای این که اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید باید این مطلب را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید تا با تاثیر مواد مخدر بر روی شیر مادر آشنا شوید.

تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر

زمانی که در طول بارداری از مواد مخدر استفاده می کنید این مواد از طریق بند ناف و جفت وارد خون جنین می شود و به جنین در حال رشد آسیب وارد می کند و علاوه بر این مواد سایر مواد اعتیاد آور بر روی جنین تاثیر می گذارند و اگر در دوران حاملگی مواد مخدر بیش از اندازه استفاده شود باعث مرگ نوزاد، متوسط وزن پایین هنگام تولد، زایمان پیش  از موعد، اختلال رشد داخل رحمی، اختلالات تکاملی و رفتاری نوزاد و سندروم محرومیت نوزاد را به همراه خواهد داشت.

همچنین این نوزادان بعد از تولد هم با خطرات جدی رو به رو می باشند زیرا از مادرانی شیر می خورند که معتاد می باشند زیرا این مواد از طریق شیر به مادر انتقال داده می شود علاوه بر موارد گفته شده تغییرات روحی- روانی، جسمی و محیطی ناشی از مواد مصرف شده در مادران شیرده بر میزان و کیفیت شیردهی اثر می گذارد.

انتقال اچ ای وی و ایدز از طریق شیر مادر

تزریق کردن موادی مانند هروئین و استفاده از سرنگ های آلوده احتمال افزایش بیماری هایی مانند ایدز را افزایش می دهد  شیر مادری که دارای ویروس اچ آی وی است در شش ماه اول نوزادی خطر بسیاری برای کودک دارد و احتمال ابتلا شدن کودک به بیماری بسیار زیاد می باشد.

تاثیر مواد مخدر مختلف بر شیر مادران

مواد مخدر مختلف تاثیرات متفاوتی بر روی شیرمادران می گذارد و با این وجود به نظر می رسد که منافع شیر مادران معتاد یا در حال ترک از مضرات آن بیشتر می باشد در حالی که مادرانی که مصرف کننده دائمی هستند باید شیردهی خودشان قطع کنند در صورتی که مادر در مصرف مواد مخدر زیاده روی نمی کند در این صورت باید با رعایت نکات بهداشتی به کودک خود شیر بدهد زیرا شیر دهی نه تنها نیاز جسمانی کودک را رفع نمی کند بلکه باعث به وجود آمدن یک رابطه عاطفی و دلبستگی بسیار میان مادر و نوزاد می شود.

در ادامه این مقاله به تاثیرات مختلفی که مواد مختلف بر روی شیر مادر می گذارد و پاسخ به سوالاتی در مورد این که مادر معتاد می تواند به کودک شیر بدهد پاسخ می دهیم.

 1. تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر، متادون

مادرانی که در حال ترک مواد مخدر می باشند و از متادون مصرف می کنند، بهتر است شیردهی خودشان را قطع نکنند زیرا تاثیر متادون ۲ تا ۴ ساعت در شیر مادر باقی می ماند و بر اساس تحقیقات انجام شده باعث تغییر در شیر مادر نمی شود، اگر چه این نوزادان دارای هوشیاری پایین تر و بی قراری می باشند و نسبت به کودکان دیگر سخت تر تغذیه می کنند اما با این حال بهتر است شیردهی آن ها ادامه یابد.

 1. مسکن ها

مسکن هایی که در طبقه مواد افیونی قرار دارند در صورتی که در زمان شیردهی به صورت خودسرانه و بدون توجه به دستورات پزشک مصرف شوند تاثیرات مخربی بر روی کودک خواهند گذاشت در این صورت وارد شدن مسکن ها به شیر مادر در بسیاری از موارد باعث ابتلای کودک به اختلالاتی نظیر افسردگی می شود و اگر در دوران شیردهی با درد های بسیاری همراه هستید برای مصرف ایمن ترین داروهای مسکن بهتر است با پزشک تان مشورت کنید.

تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر

 1. مصرف زیاد الکل

مصرف الکل قبل از شیردادن بسیار ضرر دارد و خطرناک است حتی اگر مقادیر آن اندک باشد باز هم باعث تاخیر تکامل حرکتی می شود و به همین دلیل ۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف الکل نباید به کودکتان شیر بدهید و توصیه می شود که قبل از شیر دادن یک بار شیر مادر دوشیده شود و دور ریخته شود تا اثر الکل به طور کلی از بین برود، در بعضی مواقع از مصرف کنندگان دائمی الکل خواسته می شود تا به هیچ وجه به کودکشان شیر ندهند و شیردهی برای آن ها ممنوع می باشد.

مادرانی که در دوران بارداری به صورت مزمن الکل استفاده می کنند احتمال دارد صاحب فرزندانی با سندروم جنین الکلی شوند که این سندروم با نشانه هایی همراه می باشد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

 • کم بودن وزن
 • ظاهر عجیب و غیر طبیعی
 • قد کوتاه
 • کوچک بودن سر
 • ناهماهنگ بودن اعضای بدن
 • هوش کم
 • نارسایی در بینایی و شنوایی
 • مشکلات رفتاری
 • نوزادان دارای عقب ماندگی های جسمانی در قبل و بعد از تولد
 1. تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر، ریتالین و آمفتامین

ریتالین و آمفتامین در طبقه مواد محرک قرار دارند و تقریبا حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت در شیر مادر باقی می ماند مادرانی که این ماده را مصرف می کنند باید مواظب باشند تا آن محدوده به فرزندشان شیر ندهند، زیرا ریتالین می تواند باعث بی قراری، بی خوابی و ناآرامی نوزاد شود و هم چنین آمفتامین اثرات مشابهی بر روی نوزاد ایجاد می کند و بعد از آن که مصرف می کنید باید حدود ۲ روز شیردهی را قطع کنید.

 1. کوکائین

کوکائین نوعی ماده ی محرک می باشد که به مدت ۴۸ ساعت در شیر مادر باقی می ماند و آسیب هایی را به مغز وارد می کند و بر روی سیستم عصبی، دستگاه تنفسی، قلبی، روده ای، نخاع و بد شکلی دهان و دندان اثر می گذارد و در صورتی که مادران کوکائینی به نوزادنشان شیر بدهند، نوزاد به کوکائین معتاد می شود و در صورت نرسیدن کوکائین به نوزاد دچار سندروم محرومیت از دارو می شود و با اختلالاتی مانند شیر نخوردن، تشنج، ضعف ماهیچه ها، درجه حرارت غیر طبیعی و تغذیه ضعیف رو به رو می شود.

 1. تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر، هروئین

هروئین اگر چه به مقدار کمی در شیر مادر ترشح می شود اما به شدت بر روی نوزاد اثر می گذارد و اثرات طولانی مدتی بر روی او خواهد گذاشت و شیردهی برای این مادران معتاد ممنوع می باشد  و نوزدانی که از مادران هروئینی متولد می شوند باید حدود ۷ روز در بیمارستان نگه داری شوند زیرا به طور معمول دچار زودرسی می باشند.

 1. کراک

مادرانی که به کراک وابسته هستند شیر دادن به نوزاد برای آن ها ممنوع می باشد و در صورتی که به کودک شان شیر دهند ممکن است با مشکلاتی مانند کمبود وزن، انواع نواقص و کاهش رشد بدنی و مغزی رو به رو شوند و هم چنین هوش این نوزادان تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است در آینده با اختلالات شناختی، اجتماعی و مشکلات تحصیلی رو به رو شوند.

 1. ماری جوانا

اگر از ماری جوانا به میزان کمتری استفاده شود تاثیر کمی بر روی شیر مادر می گذارد ولی مصرف زیاد و مزمن آن اثرات مخربی بر روی نوزاد خواهد گذاشت و هم چنین شیر مادر کاهش می یاید بر اساس تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده است نشان می دهد شیر مادر به ماری جوانا آلوده شده اند در سلول های مغزی آن ها تغییراتی ایجاد کرده و هم چنین ماری جوانا باعث تغییراتی مانند خواب آلودگی، عدم تمایل به شیر خوردن و کاهش وزن در نوزادان می شود.

نکات مهم در مورد تاثیر اعتیاد به مواد مخدر بر شیر مادر

بر اساس مطالب گفته شده مصرف مواد در دوران شیردهی باعث افزایش احتمال سندروم مرگ ناگهانی شیرخوار می شود و آن ها را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و عفونت ها می سازد و بسیاری از نوزادان به دلیل تغذیه از شیر مادر به اعتیاد دچار شده اند و مادرانی که قادر نیستند مواد مخدر را ترک کنند باید شیردهی را متوقف سازند تا کودک شان به مواد مخدر آلوده نشود.

خانواده در ترک اعتیاد اهمیت بسیاری دارد و با کمک مشاوره می توانید روند ترک را آسان تر کرد، زیرا مصرف مواد مخدر برای نوزاد آسیب هایی را به همراه دارد و بر روی هشیاری، قوه تفکر و قضاوت مادران تاثیر می گذارد و توانایی مراقبت همه جانبه و بی دریغ از نوزادشان را از بین می برند و در صورتی که به فکر سلامت و آینده نوزادتان می باشید باید تصمیم بگیرید اعتیاد را ترک کنید.

منبع : تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر و مرگ کودک

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر و مرگ کودک. آخرین ویرایش: آگوست 28, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=7016

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *