جواب توهین | واکنش حرفه ای به بی احترامی و تحقیر دیگران

نوشته شده برای at 10:45 ق.ظ
404 0

جواب توهین، واکنش درست به بی احترامی و تحقیر دیگران

جواب توهین و بی احترامی به دیگران را باید چطور بدهیم؟ زمانی که کسی به شما توهین می کند جواب بی احترامی او را چطور می دهید؟ بی احترامی از جانب دیگران در موقعیت های مختلف به وجود می آید و به موقعیت و شرایط خاصی بستگی ندارد، به عنوان مثال می توانید در محیط مدرسه، محیط کار و یا خانواده مورد بی احترامی قرار بگیرید.

در صورتی که شما نمی دانید در پاسخ به رفتار آن ها چه واکنشی نشان دهید یا به صورت پرخاشگری جواب بی احترامی آن ها را بدهید چیزی را حل نکرده اید این رفتار شما نه تنها تنش و جر و بحث را حل نکرده است بلکه باعث شدت یافتن بی احترامی شود و تنش را افزایش می دهد.

در ادامه این مقاله می خواهیم در مورد نحوه برخورد صحیح با بی احترامی دیگران بپردازیم  البته این موضوع تا حدودی به خودشناسی شما مربوط می شود و می توانید در این زمینه با روانشناس متخصص مشورت کرده و از او راهنمایی بخواهید.

چطور جواب توهین و به بی احترامی واکنش نشان دهیم؟

راهبرد اصلی این است تا جایی که امکان دارد از به وجود آمدن اختلاف و درگیری و جر و بحث با افراد پرهیز کنید زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگران چطور رفتاری داشته باشند و تنها چیزی که در دست شماست و آن را می توانید کنترل کنید رفتار خودتان می باشد.

بنابراین در برابر تحقیر و توهین دیگران بهتر کار این است که واکنش صحیح را یاد بگیرید و خودتان را آماده کنید تا برخورد مناسبی داشته باشید، اما بهترین واکنش در برابر بی احترامی چه چیزی می باشد؟ آیا جواب توهین را باید با توهین داد؟

زمانی که فردی به شما بی احترامی کرد ابتدا باید سعی کنید علت بی احترامی را بفهمید و بدانید که به چه علتی به شما بی احترامی کرده است زیرا ممکن است اشتباه گرفته و یک سوء تفاهم باشد و بتوانید با یک گفتگو ساده مسئله را به درستی حل کنید.

در این شرایط به سرعت نباید واکنش نشان دهید زیرا ممکن است از رفتارتان بعدا پشیمان شوید شما باید کمی مکث کنید و قبل از آن که حرفی بزنید افکارتان را جمع بندی کنید تا بتوانید عکس العمل صحیح و درستی داشته باشید در این خصوص می توانید بر روی روابط ارتباطی و روابط اجتماعی خود کار کنید تا به بهترین نحو پاسخ دهید.

  1. خودتان را جای طرف مقابل بگذارید

بهتر است در زمینه روانشناسی انسان ها مقداری اطلاعات کسب کنید و در آن خصوص آگاهی خودتان را افزایش دهید، هنگامی که با کسی بر سر موضوع و مسئله ای به مشکل برخوردید به او اجازه دهید تا از خود دفاع کند و با یکدیگر در مورد آن موضوع حرف بزنید، در صورتی که تنها شما از موضع خود دفاع کنید و به طرف مقابل تان اجازه ندهید حرفش را بزند در این خصوص احتمال دارد مورد بی احترامی قرار بگیرید و شما باید در این شرایط به گونه ای رفتار کنید که دیگران اجازه ندهند به شما بی احترامی یا توهین کنند.

زمانی که به شما توهین شد بهتر است خودتان را جای دیگر مقابل بگذارید و فکر کنید اگر جای او بودید چه واکنشی نشان می دادید و چه برخوردی می کردید، در این موقعیت بهتر است هر دو جانب را در نظر بگیرید و تنها به خودتان فکر نکنید، زمانی که به طرف مقابل فکر کنید ممکن است به این نتیجه برسید که دو طرف ماجرا حق دارند و در بعضی موارد نمی توان مقصر قطعی را مشخص کرد.

  1. جواب توهین، واکنش سریع نداشته باشید

در زمانی که مورد توهین و بی احترامی قرار گرفته اید داشتن واکنش صحیح و مناسب کار سختی می باشد، زیرا همه چیز به خودتان بستگی دارد شما می توانید به صورت حرفه ای پاسخ طرف مقابل تان را بدهید و یا به گونه ای جواب بدهید که بعدا پشیمان شده و از رفتار و واکنش خود ناراضی باشید.

زمانی که به شما بی احترامی شد و مورد توهین قرار گرفتید چند ثانیه مکث کنید و هیچ واکنشی را نشان ندهید و در مورد اتفاقی که باعث شده به شما بی احترامی شود فکر کنید و آن اتفاق را در ذهن خود مرور و جمع بندی کنید تا بدانید باید چطور با فرد متقابل رفتار کنید و چه واکنشی نشان دهید و دلیل بی احترامی که به شما شده چه بوده است، به عنوان نمونه اگر رفتار صحیح در محیط کار داشته باشید می تواند جلوی بسیاری از تنش ها و درگیری هارا بگیرد و شما بتوانید با آرامش مسئله را حل نمایید.

  1. غافل گیر نشوید

قبل از این که مسئله را بیان کنید خودتان را برای هر برخوردی با آن آماده کنید در صورتی که به شما بی احترامی و توهین شد تعجب نکنید و سعی کنید بهترین واکنش را داشته باشید، ممکن است زمانی که مسئله با یکی مطرح شد آن شخص حالت تدافعی به خود بگیرد و در این موقعیت شما به درستی نتوانید واکنش نشان دهید.

یکی از راه هایی که می توانید واکنش مناسبی داشته باشید این است که موضوع را با شخصی که به او اعتماد کامل دارید در میان بگذارید و هیجانات خودتان را از این طریق کنترل کنید زیرا گر این کار را انجام دهید باعث می شود تا بر خودتان تسلط داشته باشید و واکنش صحیح و معقولی داتشه باشید.

زیرا در این شرایط همه افراد سالم نیستند بعضی آن ها ممکن است از نظر روانی مشکل داشته باشنند و نیاز باشد تا به رفتار درمانی مراجعه کنند تا بهبود یابند.

۴٫ قبل از دادن جواب توهین، حساب شده عمل کنید

در صورتی که احساس کردید ممکن است مورد بی احترامی قرار بگیرید در این صورت حرف هایی که قرار است با طرف مقابل تان درمیان بگذارید فکر کنید و به گونه ای با او رفتار کنید که باعث توهین و بی احترامی به باو نشوید، سعی کنید دو پهلو و نا مفهوم با او حرف نزنید و به طور صادقانه و واضح منظور خودتان را بیان کنید تا سوء تفاهم پیش نیاید و بر مشکل شما افزوده نشود.

هم چنین به مسائلی که قبلا شما را ناراحت کرده است ولی به این موضوع مربوط نمی شود بیان نکنید، شما باید موضوع اصلی را در نظر بگیرید و به حاشیه ها توجهی نکنید زیرا در این صورت نخواهید توانست واکنش صحیح داشته باشید و به نتیجه مناسبی برسید.

باید این نکته را در نظر بگیرید در صورتی که مورد بی احترامی قرار گرفته ای و طرف مقابل به صورت نادرست و با بی احترامی با شما حرف می زند در این شرایط بی تفاوت نباشید و سعی کنید با آرامش و مودبانه پاسخ او را بدهید زیرا در این صورت جواب طرف مقابل تان را به درستی داده اید و هم به او بی احترامی نکرده اید.

۵٫ واکنش تهاجمی نداشته باشید

زمانی که می خواهید مسئله ای را با کسی در میان بگذارید باید به گونه ای مسئله را بیان کنید که طرف مقابلتان گارد نگیرد و به صورت تهاجمی با شما برخورد نکند در این خصوص باید با او ابراز همدردی کنید و نشان دهید که او را درک می کنید،  هم چنین باید تلاش کنید سخنان خود را به صورت مودبانه بیان کنید زیرا در این خصوص صحبت های شما حالت تهاجمی نخواهد داشت و مورد بی احترامی قرار نمی گیرید.

هم چنین باید این نکته را در نظر بگیرید و هرگز با بی عدالتی با موضوع برخورد نکنید زیرا در این خصوص خیالتان راحت است که شما عدالت را رعایت کرده اید و دیگران با رفتار نادرست شان باعث به وجود آمدن این تنش و بی عدالتی شده اند.

 

۶٫جواب توهین، سازگاری با محیط

همه افرادی که باهوش و زیرک می باشند در زندگی شان موفق نیستند افرادی که انعطاف پذیر هستند و خودشان را با ناملایمات زندگی سازگار کرده اند به خوبی می توانند به موفقیت برسند و شما نباید به خاطر بی احترامی و توهین های دیگران دست از تلاش بردارید و در جهت بهبود زندگی تان تلاشی نداشته باشید بلکه باید در این زمینه انعطاف پذیر باشید و به خوبی خودتان را با شرایط مختلف سازگار کنید اگر رفتاری بر خلاف این داشته باشید نمی توانید به جلو پیش بروید بنابراین بسیار مهم است تا در محیط کار هماهنگی و انعطاف پذیری داشته باشید تا پیشرفت کنید و به موفقیت برسید.

هم چنین زمانی که می دانید طرف مقابل تان حرف هایی که بیان می کند بدون قصد می باشد و منظور بدی ندارد و فقط منظورش را نمی تواند به درستی برساند در این شرایط بهتر است مسئله را پررنگ تر نکنید و تا جایی که امکان دارد روابط انسانی را سخت نگیرید و با آن موضوع به راحتی کنار بیایید.

برای این که با دیگران رفتار درستی داشته باشید و به خوبی با آن ها در تعامل باشید بهتر است از مشاور متخصص کمک بگیرید تا در برابر رفتار های دیگران واکنش های صحیحی داشته باشید زیرا واکنش در برابر بی احترامی نیاز به آمادگی قبلی می باشد و فرد باید مهارت های ارتباطی را به درستی آموزش ببیند در غیر این صورت رفتارهای پرخاشگرانه ای خواهد داشت.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

با کمک گرفتن از خدمات روانشناسی می توانید مهارت های زندگی و ارتباطی را به خوبی بیاموزید این طور خواهید توانست در ارتباط اجتماعی با دیگران موفق تر باشید و بتوانید با دیگران رفتار مناسبی داشته باشید و جواب توهین دیگران را به درستی و بدون ایجاد دلخوری بیشتری بدهید.

اگر به هر دلیلی امکان مشاوره حضوری به روانشناس را ندارید می توانید از مشاوره تلفنی استفاده کنید زیرا در این صورت در هزینه و وقت شما صرفه جویی شده است و می توانید انتخاب بهتری داشته باشید، مرکز مشاوره ستاره ایرانیان این امکان را به شما داده است تا بتوانید هر کجا که هستید با روانشناس تماس گرفته و مشکلات خود را با آن ها در میان بگذارید.

منبع : جواب توهین | واکنش حرفه ای به بی احترامی و تحقیر دیگران

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: جواب توهین | واکنش حرفه ای به بی احترامی و تحقیر دیگران. آخرین ویرایش: آگوست 27, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=7010

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *