خواسته های کودکان، بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند

نوشته شده برای at 2:32 ب.ظ
256 0

خواسته های کودکان، بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند

بسیاری از کودکان درخواست های و خواسته های آن ها نامطلوب است و والدین متوجه آن می شوند چون خواسته های کودکان به دو دسته مطلوب و نامطلوب تقسیم می شود.

والدین وقتی متوجه خواسته نامعقول فرزندشان می شوند نسبت به آن واکنش نامناسب نشان می دهند و همین واکنش نامناسب باعث می شود تا کودکان عکس العمل های مانند بد خلقی، لجبازی و پرخاشگری نشان دهند و درخواست های نامطلوب دیگری داشته باشند.

والدین باید با برخورد صحیح با فرزند خود داشته باشند و بر اساس آشنایتی که با فرزند خود دارند دلیل این رفتار او را بشناسند تا بتوانند این مسئله را تا حد زیادی کنترل کنند تا خواسته ای نامطلوب کودک کاهش یابد.

خواسته های کودکان

کودک یکی از اعضای خانواده به حساب می آید و او هم مانند دیگر اعضا خواسته هایی دارد اما خواسته های کودک به دو دسته تقسیم می شود، که به آن ها خواسته های مطلوب و نامطلوب می گویند.

والدین به خواسته های منطقی و مطلوب کودک به خوبی جواب مثبت می دهند و آن ها را قبول می کنند.

اما بسیاری از کودکان خواسته ها و درخواست های بیش از حد می کنند و یا در مکان و شرایط نامناسب تقاضاهایی از والدینش دارند که والدین نمی توانند آن ها را برآورده کنند ولی کودکان بر انجام آن ها پافشاری می کند.

پافشاری کردن کودک و قبول نکردن درخواست او توسط والدین باعث ایجاد مشکلات و تنش هایی میان رابطه والد و فرزند می شود و روز به روز این تنش ها بیشتر می شود.

دلیل خواسته های نامطلوب در کودک

کودکان به دلایلی خواسته های نامطلوبی دارند که در زیر برخی از این دلایل را مورد بررسی قرار می دهیم.

  1. پرتوقع بودن پدر و مادر

کودکان از والدین تقلید می کنند به همین دلیل بعضی از رفتارهای آن ها به خاطر رفتار مادر و پدر می باشد، چون کودک محصول خانواده می باشد و پرتوقع بودن والدین بر روی کودک تاثیر می گذارد.

یکی از دلایل در خواست زیاد کودکان پرتوقع بودن پدر و مادر می باشد، کودک با مشاهده و الگو گرفتن از پدر و مادرش این رفتارها رایاد می گیرد.

  1. خواسته های کودکان، محبت بیش از حد والدین به کودک

والدینی که محبت زیادی به کودکشان می کنند باعث می شوند تا کودک فکر کند به خاطر محبت و حمایت زیاد پدر و مادرش می تواند به خواسته هایش برسد.

محبت زیاد باعث می شود تا کودک لوس شود و درخواست های نا به جا داشته باشد و والدین به خواسته های کودک جواب مثبت نمی دهند.

 

  1. تشویق و پاداش زیاد

والدین نباید به کودک خود پاداش های بیجا دهند چون در این صورت کودک توقع دارد والدین به همه درخواست هایش توجه کند و در خواست های زیادی از والدینش خواهد داشت.

والدین به کودک پاداش و هدیه بدهند خوب است اما باید هدیه و پاداش متناسب با سطح عملکرد و رفتار کودک باشد تا کودک پرتوقع نشود.

نحوه برخورد با خواسته های نامطلوب

والدین باید از همان ابتدا شیوه های برخورد با کودک را یاد بگیرند و به خوبی با آن ها برخورد کنند زیرا واکنش و برخورد والدین با در خواست های کودکان می تواند مشخص کند که خواسته کودکشان چه می باشد و آیا خواسته آن ها مطلوب است یا خواسته غیر مطلوبی دارند.

  1. توضیح و آموزش به کودک

والدین باید مورد پاسخ های خود با کودک صحبت کنند و بدانند که صحبت کردن و آموزش دادن به کودک می تواند برایش مفید باشد و بسیار کمکش می کند.

والدین باید دلیل نه گفتن و رد کردن در خواست کودک را به خوبی برایش توضیح دهند بسیاری از کودکان منظور والدین را درک نمی کنند و برای رسیدن به خواسته خود پافشاری می کنند و لجبازی را ادامه می دهند.

اما والدین باید به آموزش خود ادامه دهند چون یک مسئله زمان بر و طولانی می باشد و این رفتار برای تربیت کودک لازم است.

اگر والدین با کودک خود صحبت نکنند و بدون توضیح و آموزش با خواسته او مخالفت کنند کودک لجباز و پرخاشگر خواهد شد و لجبازی و پرخاشگری او بیشتر می شودو رابطه بین والدین و کودک از بین می رود و روابط خدشه دار و اختلافاتی به وجود می آید.

اما اگر والدین دلیل رد کردن درخواست ها را توضیح دهد کودک به مرور زمان یاد می گیرد که درخواست های نامطلوب خود را چگونه کاهش دهد.

  1. خواسته های کودکان، رفتار و سبک فرزند پروری مقتدرانه

والدین اگر سبک درستی برای تربیت کودک انتخاب کنند می توانند با کودک خود روابط خوبی داشته باشند.

والدینی که سبک فرزندپروری آن ها مقتدرانه است در حین اینکه با کودک خود مهربان هستند و رابطه صمیمی دارند می توانند حد و مرزهایی را برای کودک خود مشخص کنند تا کودک به خوبی به حرف های پدر و مادرش گوش دهد.

والدین باید از همان دوران نوزادی به طور جدی و قاطعانه و مستقیم به برخی از خواسته های کودک جواب نه بدهند .

مادر اگر از همان ابتدا با جدیت به برخی از خواسته های نامطلوب کودک با محبت و صمیمت مخالفت کند می تواند به کودک یاد بدهد که والدین نباید به همه در خواست های آن ها جواب بدهند و داشتن درخواست لزوما به معنی برآورده شدن آن از طرف والدین نمی باشد.

مهربان و صمیمی بودن با کودک و در عین حال با قاطعیت نسبت به درخواست های نامطلوب کودک ایستادگی کردن باعث خواهد شد به مرور زمان درخواست های نامطلوب کودک کاهش پیدا کند و به حداقل برسد.

  1. حق انتخاب به کودک

بعضی اوقات کودک برای اینکه بتواند دیده شود و دیگران به او توجه کنند و ابراز وجود کند درخواست های زیادی را انجام می دهد والدین باید به کودک خود توجه داشته باشند و به او حق انتخاب دهند.

هنگامی که کودک شما درخواستی منطقی و معقول و مطلوب دارد گزینه های مختلفی به او پیشنهاد دهید تا حق انتخاب داشته باشد و خودش یک گزینه را انتخاب کند.

این رفتار باعث می شود تا کودک احساس کند که می تواند شرایط زندگی خود را کنترل کند و اعتماد به نفس او افزایش می یابد.

  1. خواسته های کودکان، پیشنهاد جایگزین

علاوه بر اینکه کودک حق انتخاب دارد والدین می توانند هنگامی که کودک درخواست نامطلوبی دارد به او پیشنهاد دیگری دهند تا با درخواست خودش جایگزین شود.

کودک بعضی اوقات به شرایط و موقعیت توجه نمی کند و از جانب والدین درخواستی دارد اما والدین می توانند با دادن پیشنهادی بهتر و جایگزین، درخواست های کودک را هدفمند کنند.

سخن آخر

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که یک روش بر روی همه کودکان جواب نمی دهدو اگر یک روش برای دوستان و آشنایانتان موفقیت آمیز بوده است ممکن است برای کودک دیگر خوب و مفید نباشد.

پس برای برخورد با کودک باید والدین روش های مختلفی را امتحان کنند اگر هیچ روشی جواب نداد و راه های مختلفی را امتحان کردید و کلافه شده اید بهتر است از یک روانشناس و مشاور کودک کمک بگیرید.

روانشناس و مشاور کودک با بررسی دقیق شرایط کودک و خانواده راه حل و روش های مناسبی را در اختیار والدین قرار می دهد.

منبع : خواسته های کودکان، بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: خواسته های کودکان، بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند. آخرین ویرایش: اکتبر 2, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=7380

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *