درمان و مشاوره وسواس تلفنی و آنلاین

367 0

مشاوره وسواس، مشاوره و درمان وسواس تلفنی و آنلاین

مشاوره وسواس از آن مواردی می باشد که افراد کمی به آن توجه می کنند زیرا در بسیاری از اوقات فکر می کنند که وسواس عارضه حادی نمی باشد و خودش به مرور خوب می شود!  اگر خودتان آدم وسواسی می باشید و یا با آدم وسواسی زندگی می کنید حتما تاکنون عمق فاجعه را درک کرده اید.

برای درمان این بیماری نیاز به مشاوره حضوری و تلفنی می باشد و درمان قطعی اختلال وسواس بدون حضور مشاور بسیار دشوار و حتی در مواردی غیر ممکن می باشد زیرا درمان این بیماری نیاز به راهنمایی و همراهی دارد بر اساس آمارهایی که به دست آمده است مشاوره تلفنی در بسیاری از مواقع نتیجه بخش می باشد و هم چنین استفاده از  مشاور تخصصی کمک می کند تا وسواس به خوبی درمان شود، در این مقاله در مورد بیماری وسواس و راه های درمان آن مطالبی را بیان می کنیم.

وسواس چیست؟

در صورتی که به نشانه های وسواس در خود و یا دیگران توجه داشته باشید می توانید آن ها را بشناسید، وسواس در لغت به معنی تردید و دودلی می باشد و در علم روانشناسی به معنی وسوسه و تردید های آزاردهنده در انجام امور مختلف به خصوص در مورد پاکیزگی می باشد.

وسواس با استفاده از افکار و ترس های غیرمنطقی باعث می شود تا فرد رفتارهایی را به صورت تکراری انجام دهد. شایع ترین نوع وسواس، وسواس نسبت به تمیزی و پاکیزگی می باشد، فردی که دچار این بیماری می شود از بیماری خود باخبر است و به طور مداوم تلاش می کند تا با افکار وسواسی مقابله کند.

فردی که دچار بیماری وسواسی شده است در شستن و تمیز کردن، در تماس اشیاء با یکدیگر و یا دست انسان در شمارش اشیاء و چیزها، در چک کردن مسائل ایمنی و غیره حساسیت های زیادی نشان می دهند. چگونگی رفتار با فرد وسواسی چیزی می باشد که پس از مشاوره ها برای شما ملموس خواهد بود.

انواع مشاوره و درمان وسواس

شاید زمانی که اسم وسواس را می شنوید ترس از کثیفی و شستن دست ها تا حد کنده شدن پوست به ذهنتان می آید اما وسواس انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها درمان های مخصوص به خودشان را دارند، در زیر برخی از وسواس های شایع بیان شده اند که عبارت است از:

شما باید اطلاعاتتان را در مورد وسواس های ذکر شده بالا ببرید تا در صورتی که به مشاور مراجعه می کنید در مورد درمان آن اطلاعات نسبی داشته باشید.

علل به وجود آمدن وسواس

وسواس در افراد مختلف به دلایل متفاوتی به وجود می آید و علاوه بر وراثت، عوامل روانی و نوع تربیت در دوران کودکی تاثیر بسیاری بر روی این بیماری دارد، به همین دلیل ابتدا باید دلایل و ریشه های این وسواس از طریق مشاوره حضوری یا تلفنی و روان درمانی مشخص شود.

 

هم چنین وسواس به دلایل زیر در فرد به وجود می آیند:

  • شیوه تربیت والدین در دوران کودکی
  • تحقیر کودک
  • وراثت
  • احساس ناامنی در کودک و محدودیت های دوران کودکی

در مشاوره تلفنی تمام این علت ها بررسی می شود و بیماری وسواسی به طور دقیق مورد ریشه یابی قرار می گیرد، هم چنین به اطرافیان آموزش داده می شود تا با فرد وسواسی چه نوع رفتاری داشته باشند.

درمان وسواس

برای درمان وسواس از الگوهای مختلفی به نام های تقابل به ضد، فرمان ایست و یا درمان های دارویی استفاده می شود هم چنین درمان شناختی در درمان وسواس نقش بسیار مهمی دارد و در طی جلسات مشاوره باعث می شود بیمار نسبت به تعارض های درونی به بینش عمیقی برسد.

در برخی از موارد درمانگر با خانواده بیمار ارتباط می گیرد تا ناهماهنگی های احتمالی را رفع کند و به آن ها آموزش می دهد تا با فرد وسواسی چه رفتاری داشته باشند در کنار این ها برای بیمار فعالیت هایی را در نظر می گیرد تا سطح اضطراب و وسواس او کاهش یابد، استفاده از مشاوره تلفنی بهترین امکان برای یافتن شیوه صحیح درمان می باشد زیرا روش های صحیح مقابله با وسواس را در اختیار فرد می گذارد.

نقش مشاوره در درمان وسواس

مشاور تلاش می کند تا با استفاده از مهارت ها و شیوه های صحیح ارتباطی به فرد وسواسی و خانواده او آموزش های صحیح را بدهد و در ابتدا باید انگیزه مبارزه با بیماری را در فرد ایجاد کند به طوری که فرد با آن مقابله کند و هیچ گاه در این مسیر تسلیم نشود. و راهکارهای درمان وسواسی باید تا جایی ادامه دهد که این بیماری از بین برود و احتمال برگشت آن به صفر برسد. مشاوره با توجه به الگوهای درمانی که در بالا بیان کردیم مرحله به مرحله برای درمان بیماری اجرا می کند.

اهمیت مشاوره در درمان وسواس

برای درمان وسواسی فرد باید ابتدا بیماری وسواسی خود را بپذیرد و لازم است برای مدیریت بهتر و مواجهه با بیماری وسواسی، آموزش های لازم را ببیند، در صورتی که به طور مستمر با مراکز مشاوره در ارتباط باشید و از آن ها یاری بگیرید به شما کمک خواهند کرد تا از لحاظ جسمی و روانی بر بیماری وسواسی خودتان غلبه کنید.

این موضوع در افرادی که وسواس آن ها به اختلال وسواس فکری عملی و یا وسواس جبری تبدیل شده است از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و افراد باید قبل از آن که با بحران های آسیب زایی رو به رو شوند ریشه های وسواس شان را به کمک مشاوره شناسایی کرده و برای درمان آن اقداماتی را انجام می دهند.

استفاده از مشاوره چه به صورت حضوری و چه تلفنی بسیار نتیجه بخش می باشد و فرد وسواسی می تواند ترس ها و مشکلاتش را در فضایی صمیمی بدون احساس نگرانی با مشاور در میان بگذارد مشاور صحبت های او را با مهربانی گوش می دهد و به بررسی ریشه مشکلات او می پردازد در این میان به صورت همدلانه توصیه ها و راه کارهایی عملی جهت درمان وسواس در اختیار فرد قرار می دهد.

برخی از مشکلات مشاوره حضوری

تعداد مراکز مشاوره برای درمان بیماری وسواسی کم می باشد و در بسیاری از شهر ها و شهرستان ها خدمات و امکاناتی برای درمان وسواسی ارائه نمی شود، در این حالت برای درمان وسواس با موانع و مشکلات بسیاری همراه هستند، رفت و آمد های طولانی از شهرستان ها به تهران و حتی رفت و آمد ها در داخل شهر خسته کننده و هزینه بر خواهد بود و هزینه های مشاوره حضوری باعث می شود تا فرد به این مراکز مراجعه نکند.

بنابراین بهترین روش برای استفاده از مشاوره، مراکز مشاوره تلفنی می باشند و امروزه مراکز تلفنی بسیاری در کشور وجود دارد که به کمک آن ها می توان مشکل را حل کنند.

درمان وسواس: مزیت مشاوره تلفنی نسبت به مراجعه حضوری

مشاوره تلفنی نسبت به مشاوره حضوری مزیت هایی دارد و شما با استفاده از مشاوره تلفنی می توانید در کمترین زمان جهت درمان وسواس اقداماتی را انجام دهید، برخی از افراد علاقه ای به مشاوره ی حضوری ندارند و نسبت به آن مقاومت می کنند در این حالت خانواده ها می توانند در ارتباط با مشکلات وسواس راهنمایی های لازم را دریافت نمایند و با روش های مقابله با وسواس آشنا شوند.

مرکز مشاوره تلفنی این امکان را به شما می دهد تا در هر ساعت از شبانه روز مشکلات خود را با مرکز مشاوره بیان کنید و از آن ها راهنمایی بخواهید.

برخی از مزیت های مشاوره تلفنی عبارت اند از:

  • مشاوره تلفنی مشکلات رفت و آمد به همراه ندارد.
  • هزینه های مشاوره تلفنی نسبت به مشاوره حضوری کمتر می باشد در نتیجه مجموع هزینه ها کاهش می یابد.
  • در مشاوره تلفنی مشکل وسواس به طور دائمی حل می شود و از به وجود آمدن دوباره آن جلوگیری به عمل می آید.
  • با توجه به آن که در بسیاری از شهرها و روستاها مرکز مشاوره حضوری وجود ندارد یا بسیار کم است مشاوره تلفنی می تواند بسیار مفید و مزیتی خاصی برای شما باشد.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی جزء بهترین و جامع ترین مراکز روانشناسی و مشاوره می باشد و از متخصصین و مشاوران باتجربه ای تشکیل شده اند در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره، شغلی، تحصیلی، درمان وسواس، مشاوره تلفنی زناشویی، مشاوره زندگی  مشترک و غیره خدمات جامع روانشناسی را انجام می دهند و خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه می کنند.

همچنین مشاوران به صورت تلفنی، اینترنتی به مراجعان امکان می دهد تا از خدمات بهره مند شوند و در کمترین زمان از بروز ترین متخصصین استفاده کنند.

منبع : درمان و مشاوره وسواس تلفنی و آنلاین

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: درمان و مشاوره وسواس تلفنی و آنلاین. آخرین ویرایش: سپتامبر 9, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=7176

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *