روانشناسی تجربی

روانشناسی تجربی

253 0

چه عواملی بر رفتار و افکار افراد تأثیر می گذارد؟ روانشناسی تجربی از روش های علمی برای پاسخ به این سؤالات با تحقیق در ذهن و رفتار استفاده می کند. روانشناسان تجربی آزمایشاتی را انجام می دهند تا بیشتر در مورد اینکه چرا افراد کارهای خاصی انجام می دهند، بیاموزند.

مروری بر روانشناسی تجربی

چرا مردم کارهایی را که انجام می دهند انجام می دهند؟ چه عواملی بر چگونگی شکل گیری شخصیت تأثیر می گذارد ؟ و رفتارها و تجربیات ما چگونه شخصیت ما را شکل می دهد؟

اینها تنها تعدادی از سوالاتی است که روانشناسان به بررسی آن می پردازند و روش های تجربی به محققان اجازه می دهد تا فرضیه هایی را ایجاد و به صورت تجربی آزمایش کنند. با مطالعه چنین سؤالاتی، محققان همچنین می توانند نظریه هایی را ایجاد کنند که آنها را قادر به توصیف، توضیح، پیش بینی و حتی تغییر رفتارهای انسانی می کند.

برای مثال، محققان ممکن است از روش‌های تجربی برای بررسی اینکه چرا افراد درگیر رفتارهای ناسالم هستند، استفاده کنند. با یادگیری بیشتر در مورد دلایل زمینه‌ای که چرا این رفتارها رخ می‌دهند، محققان می‌توانند راه‌های مؤثری را برای کمک به افراد در اجتناب از چنین اقداماتی یا جایگزینی انتخاب‌های ناسالم با گزینه‌های سودمندتر جستجو کنند.

چرا روانشناسی تجربی اهمیت دارد؟

در حالی که دانش‌آموزان اغلب در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد ملزم به گذراندن دوره‌های روان‌شناسی تجربی هستند ، باید به این موضوع به‌عنوان روش‌شناسی فکر کنید تا حوزه‌ای منحصر به فرد در روان‌شناسی. بسیاری از این تکنیک ها همچنین توسط سایر زیرشاخه های روانشناسی برای انجام تحقیقات در مورد همه چیز از رشد کودکی گرفته تا مسائل اجتماعی استفاده می شود.

روانشناسی تجربی مهم است زیرا یافته های کشف شده توسط روانشناسان نقشی حیاتی در درک ما از ذهن و رفتار انسان ایفا می کند.

روانشناسان و سایر متخصصان سلامت روان با درک بهتر دقیقاً چه چیزی باعث می‌شود افراد به آن توجه کنند، می‌توانند رویکردهای جدیدی را برای درمان پریشانی روانی و بیماری‌های روانی کشف کنند. اینها اغلب موضوعات تحقیقات روانشناسی تجربی هستند.

روشهای روانشناسی تجربی

بنابراین، محققان دقیقاً چگونه ذهن و رفتار انسان را بررسی می کنند؟ از آنجایی که ذهن بسیار پیچیده است، به نظر می رسد یک کار چالش برانگیز بررسی عوامل متعددی که در نحوه تفکر، عمل و احساس ما نقش دارند.

روانشناسان تجربی از انواع روش ها و ابزارهای تحقیقاتی مختلف برای بررسی رفتار انسان استفاده می کنند. روش‌هایی که در دسته روان‌شناسی تجربی قرار می‌گیرند شامل آزمایش‌ها، مطالعات موردی، تحقیقات همبستگی و مشاهدات طبیعت‌گرایانه است.

آزمایش

آزمایش همچنان استاندارد اولیه در تحقیقات روانشناختی است. در برخی موارد، روانشناسان می توانند آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا رابطه علت و معلولی بین متغیرهای مختلف وجود دارد انجام دهند.

اصول اولیه انجام آزمایش روانشناسی شامل:

 • تخصیص تصادفی شرکت کنندگان به گروه ها
 • تعریف عملیاتی متغیرها
 • توسعه یک فرضیه
 • دستکاری متغیرهای مستقل
 • اندازه گیری متغیرهای وابسته

یک مثال از تحقیقات روانشناسی تجربی انجام مطالعه ای برای بررسی اینکه آیا محرومیت از خواب باعث اختلال در عملکرد در آزمون رانندگی می شود یا خیر. آزمایش‌کننده می‌توانست متغیرهای دیگری را که ممکن است بر نتیجه تأثیر بگذارد، کنترل کند و میزان خواب شرکت‌کنندگان در شب قبل را تغییر دهد.

سپس همه شرکت‌کنندگان آزمون رانندگی مشابهی را از طریق شبیه‌ساز یا در یک دوره کنترل‌شده شرکت می‌کنند. با تجزیه و تحلیل نتایج، محققان می توانند تعیین کنند که آیا تغییرات در متغیر مستقل (میزان خواب) منجر به تفاوت در متغیر وابسته (عملکرد در آزمون رانندگی) شده است یا خیر.

مطالعات موردی

مطالعات موردی به محققان این امکان را می دهد که یک فرد یا گروهی از افراد را به طور عمیق مطالعه کنند. 2 هنگام انجام یک مطالعه موردی، محقق تک تک داده های ممکن را جمع آوری می کند، اغلب فرد یا گروه را در یک دوره زمانی و در موقعیت های مختلف مشاهده می کند. اطلاعات دقیق در مورد پیشینه آنها – از جمله سابقه خانوادگی، تحصیلات، کار و زندگی اجتماعی – نیز جمع آوری شده است.

چنین مطالعاتی اغلب در مواردی انجام می شود که آزمایش امکان پذیر نباشد. به عنوان مثال، زمانی که فرد مورد علاقه تجربه منحصر به فرد یا نادری داشته باشد که در آزمایشگاه قابل تکرار نیست، ممکن است یک دانشمند مطالعه موردی را انجام دهد.

تحقیق همبستگی

مطالعات همبستگی یک روش روانشناسی تجربی است که امکان بررسی روابط بین متغیرهای مختلف را برای محققان فراهم می کند. 3 برای مثال، یک روانشناس ممکن است توجه داشته باشد که با افزایش یک متغیر، متغیر دیگر تمایل به کاهش دارد.

در حالی که چنین مطالعاتی می توانند به روابط نگاه کنند، نمی توان از آنها برای دلالت بر روابط علی استفاده کرد. قانون طلایی این است که همبستگی برابر با علیت نیست.

مشاهدات طبیعی

مشاهده طبیعی به محققان این فرصت را می دهد تا افراد را در محیط طبیعی خود تماشا کنند. 4 این روش روانشناسی تجربی می تواند به ویژه در مواردی مفید باشد که محققین بر این باورند که یک محیط آزمایشگاهی ممکن است تأثیر نامناسبی بر رفتارهای شرکت کننده داشته باشد.

کاری که روانشناسان تجربی انجام می دهند

روانشناسان تجربی در طیف گسترده ای از تنظیمات، از جمله کالج ها، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، دولتی و مشاغل خصوصی کار می کنند. برخی از این متخصصان روش‌های تجربی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند در حالی که برخی دیگر در مورد فرآیندهای شناختی، رفتار حیوانات، علوم اعصاب، شخصیت و سایر زمینه‌های موضوعی تحقیق می‌کنند.

کسانی که در محیط های دانشگاهی کار می کنند اغلب علاوه بر انجام تحقیقات و انتشار یافته های خود در مجلات حرفه ای، دوره های روانشناسی را نیز تدریس می کنند. روان‌شناسان تجربی دیگر با کسب‌وکارها کار می‌کنند تا راه‌هایی را برای افزایش بهره‌وری کارکنان یا ایجاد یک محل کار امن‌تر بیابند – حوزه‌ای تخصصی که به عنوان روان‌شناسی عوامل انسانی شناخته می‌شود .

نمونه های تحقیق روانشناسی تجربی

برخی از موضوعاتی که ممکن است در تحقیقات روانشناسی تجربی مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از اینکه موسیقی چگونه بر انگیزه تأثیر می گذارد، تأثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان ، و اینکه آیا رنگ خاصی افکار یا ادراکات فرد را تغییر می دهد یا خیر.

 لیست A تا Z مشاغل روانشناسی

تاریخچه روانشناسی تجربی

برای درک اینکه چگونه روانشناسی تجربی به جایگاه امروزی رسیده است، نگاهی به چگونگی پیدایش آن می تواند مفید باشد. روانشناسی یک رشته نسبتاً جوان است که در اواخر دهه 1800 ظهور کرد. در حالی که به عنوان بخشی از فلسفه و زیست شناسی شروع شد، زمانی که روانشناس اولیه ویلهلم وونت اولین آزمایشگاه اختصاص داده شده به مطالعه روانشناسی تجربی را تأسیس کرد، رسماً به حوزه مطالعاتی خود تبدیل شد.

برخی از رویدادهای مهمی که به شکل گیری رشته روانشناسی تجربی کمک کردند عبارتند از:

 • 1874 – ویلهلم وونت اولین کتاب درسی روانشناسی تجربی را به نام Grundzüge der physiologischen Psychologie (اصول روانشناسی فیزیولوژیکی) منتشر کرد.
 • 1875 – ویلیام جیمز یک آزمایشگاه روانشناسی در ایالات متحده افتتاح کرد. این آزمایشگاه به جای انجام تحقیقات تجربی اصلی به منظور نمایش کلاسی ایجاد شد.
 • 1879 – اولین آزمایشگاه روانشناسی تجربی در لایپزیگ آلمان تأسیس شد. روانشناسی تجربی مدرن به تأسیس اولین آزمایشگاه روانشناسی توسط روانشناس پیشگام ویلهلم وونت در اواخر قرن نوزدهم برمی گردد.
 • 1883 – جی استنلی هال اولین آزمایشگاه روانشناسی تجربی را در ایالات متحده در دانشگاه جان هاپکینز افتتاح کرد.
 • 1885 – هرمان ابینگهاوس معروف خود Über das Gedächtnis (“درباره حافظه”) را منتشر کرد که بعدها به انگلیسی به عنوان حافظه ترجمه شد. کمک به روانشناسی تجربی . در این کار، ابینگهاوس تجربیات یادگیری و حافظه را که بر روی خود انجام داده بود، توصیف کرد.
 • 1887 – جورج تروبال لاد کتاب درسی عناصر روانشناسی فیزیولوژیکی خود را منتشر کرد ، اولین کتاب آمریکایی که شامل مقدار قابل توجهی از اطلاعات در مورد روانشناسی تجربی بود.
 • 1887 – جیمز مک کین کتل سومین آزمایشگاه روانشناسی تجربی جهان را در دانشگاه پنسیلوانیا تأسیس کرد.
 • 1890 – ویلیام جیمز کتاب درسی کلاسیک خود را به نام اصول روانشناسی منتشر کرد .
 • 1891 – مری ویتون کالکینز یک آزمایشگاه روانشناسی تجربی در کالج ولزلی تأسیس کرد و اولین زنی بود که یک آزمایشگاه روانشناسی تشکیل داد.
 • 1893 – جی. استنلی هال انجمن روانشناسی آمریکا را تأسیس کرد که بزرگترین سازمان حرفه ای و علمی روانشناسان در ایالات متحده بود.
 • 1920 – جان بی واتسون و روزالی راینر آزمایش آلبرت کوچولو که اکنون مشهور است را انجام دادند ، که در آن نشان دادند که واکنش های احساسی می تواند به طور کلاسیک در افراد شرطی شود.
 • 1929 – کتاب تاریخچه روانشناسی تجربی ادوین بورینگ منتشر شد. بورینگ یک روانشناس تجربی تأثیرگذار بود که به استفاده از روش های تجربی در تحقیقات روانشناسی اختصاص داشت.
 • 1955 – لی کرونباخ اعتبار ساختاری در آزمون های روانشناسی را منتشر کرد که استفاده از اعتبار سازه را در مطالعات روانشناختی رایج کرد .
 • 1958 – هری هارلو ماهیت عشق را منتشر کرد که آزمایشات خود را با میمون های رزوس در مورد دلبستگی و عشق توصیف می کرد.
 • 1961 – آلبرت باندورا آزمایش عروسک بوبو معروف خود را انجام داد که تأثیر مشاهده بر رفتار پرخاشگرانه را نشان داد.

کاربردهای روانشناسی تجربی

در حالی که گاهی اوقات روانشناسی تجربی به عنوان یک شاخه یا زیر شاخه جداگانه از روانشناسی در نظر گرفته می شود، روش های تجربی به طور گسترده در تمام زمینه های روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • روانشناسان رشد از روش های تجربی برای مطالعه چگونگی رشد افراد در دوران کودکی و در طول زندگی استفاده می کنند.
 • روانشناسان اجتماعی از تکنیک های تجربی برای مطالعه نحوه تأثیرگذاری افراد از گروه ها استفاده می کنند.
 • روانشناسان سلامت برای درک بهتر عواملی که به سلامتی و بیماری کمک می کنند، بر آزمایش و تحقیق تکیه می کنند.

تاپ نیوز پزشکی و روانشناسی

روش تجربی در روانشناسی به ما کمک می کند تا در مورد اینکه مردم چگونه فکر می کنند و چرا آن گونه رفتار می کنند بیشتر بدانیم. روان‌شناسان تجربی می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف تجربی در مورد موضوعات مختلف تحقیق کنند. هر یک به دانسته های ما در مورد ذهن و رفتار انسان کمک می کند.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: روانشناسی تجربی. آخرین ویرایش: می 12, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9652

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *