بیماری دریچه آئورت

بیماری دریچه آئورت Bicuspid

269 0
دریچه آئورت (Bicuspid) دو لختی دریچه آئورتی است که به جای سه کاسپ معمولی دارای دو کاسپ (فلپ) است. این شایع ترین نقص مادرزادی قلب است و تا 2 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. دریچه آئورت دو لتی می تواند باعث عوارض جدی مانند نارسایی قلبی شود. اما با درمان، می توانید زندگی سالمی داشته باشید و امید به زندگی طبیعی داشته باشید.

بررسی اجمالی

دریچه آئورت دو لختی چیست؟

دریچه آئورت دو لختی یک نقص مادرزادی قلبی است که دریچه یک طرفه بین قلب و آئورت را تحت تأثیر قرار می دهد که به دریچه آئورت معروف است. به طور معمول، دریچه آئورت شما دارای سه کاسپ است که جریان خون را از قلب شما به آئورت شما تنظیم می کند. اما اگر دریچه آئورت دو لختی دارید، فقط دو کاسپ دارید.

کاسپ دریچه آئورت، که به آن برگچه یا فلپ نیز گفته می شود، باز و بسته می شود تا جریان خون بین قلب و آئورت شما تنظیم شود. این فلپ‌ها مطمئن می‌شوند که خون غنی از اکسیژن شما در جهت درست جریان می‌یابد: خارج از قلب و داخل آئورت. آنها از برگشت خون به قلب شما جلوگیری می کنند. فلپ ها باید به طور گسترده باز شوند تا خون از قلب شما خارج شود و سپس به طور ایمن بسته شوند.

اگر به جای سه فلپ فقط دو فلپ دارید، عملکرد درست دریچه آئورت برای شما دشوارتر است. ممکن است به بیماری های دریچه مانند نارسایی آئورت یا تنگی آئورت مبتلا شوید.

بیماری دریچه آئورت دو لختی (BAVD)

بیماری دریچه آئورت دو لختی (BAVD) به مشکلات ناشی از آناتومی دریچه شما اشاره دارد. هنگامی که دریچه آئورت شما فقط دو فلپ دارد، ممکن است در بسته شدن و باز شدن صحیح مشکل داشته باشد.

اگر دریچه آئورت شما به اندازه کافی محکم بسته نشود، به آن نارسایی آئورت می گویند. خون به عقب از آئورت به قلب شما نشت می کند.

اگر دریچه آئورت شما به اندازه کافی باز نشود، به آن تنگی آئورت می گویند. این بدان معناست که خون کمتری می تواند از قلب شما جریان یابد تا بقیه بدن شما را تغذیه کند.

ممکن است سال ها نارسایی آئورت یا تنگی آئورت داشته باشید و حتی متوجه آن نباشید. ممکن است علائمی را احساس نکنید. دریچه آئورت شما تمام تلاش خود را می کند تا کار را ادامه دهد. این فقط به اندازه یک شیر با سه فلپ کارآمد نیست. با گذشت زمان، دریچه آئورت دو لختی باعث می شود قلب شما سخت تر کار کند و این می تواند منجر به عوارض جدی شود.

علاوه بر این، بیماری دریچه آئورت دو لختی می تواند با گشاد شدن آئورت، به ویژه در اطراف ریشه آئورت، که به عنوان آنوریسم آئورت شناخته می شود، همراه باشد.

بیماری دریچه آئورت

کلینیک کلیولند یک مرکز پزشکی دانشگاهی غیرانتفاعی است. تبلیغات در سایت ما به حمایت از ماموریت ما کمک می کند. ما محصولات یا خدمات غیر کلینیک کلیولند را تایید نمی کنیم. خط مشی

دریچه آئورت دو لختی چقدر جدی است؟

حدود 1 از هر 3 نفر با دریچه آئورت دو لختی دچار عوارض می شوند. آنها می توانند بسیار جدی یا حتی کشنده باشند. به همین دلیل است که افراد مبتلا به بیماری دریچه آئورت دو لختی نیاز به معاینات و آزمایشات پزشکی مداوم دارند.

ممکن است تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده باشد یا یک اورژانس پزشکی نداشته باشید، هیچ علامتی را احساس نکنید. اما آزمایش‌های تصویربرداری می‌توانند تغییرات ظریفی را قبل از اینکه متوجه علائم شوند، مشاهده کنند. و پیشرفت در درمان می تواند به شما کمک کند زندگی طولانی و سالمی داشته باشید.

دریچه آئورت دو لختی چقدر شایع است؟

از هر 50 نفر، 1 نفر دارای دریچه آئورت دو لختی است. این بیماری در مردان و افرادی که در بدو تولد مرد هستند (AMAB) در مقایسه با زنان و افرادی که در بدو تولد زن تعیین می‌شوند (AFAB) دو برابر شایع‌تر است.

افراد مبتلا به سندرم ترنر در معرض افزایش خطر مشکلات قلبی از جمله دریچه آئورت دو لختی هستند.

علائم و علل

علائم دریچه آئورت دو لختی چیست؟

ممکن است علائمی از دریچه آئورت دو لختی نداشته باشید. شما می توانید سال های زیادی زندگی کنید بدون اینکه بدانید آناتومی شما متفاوت است. اما با گذشت زمان، ممکن است علائم نارسایی آئورت یا تنگی در شما ایجاد شود. اگر کودک شما دارای دریچه آئورت دو لختی است، ممکن است بلافاصله پس از تولد (در موارد شدید) علائم را مشاهده کنید. اما به احتمال زیاد تا بعداً متوجه آنها نخواهید شد.

علائم در بزرگسالان عبارتند از:

 • خستگی (شایع ترین).
 • درد یا ناراحتی قفسه سینه.
 • سرگیجه یا غش .
 • تپش قلب .
 • تنگی نفس ، به خصوص با فعالیت.

علائم در نوزادان و کودکان عبارتند از:

 • به راحتی خسته می شوند.
 • درد قفسه سینه.
 • غش کردن.
 • پوست رنگپریده.
 • مشکل در تنفس
 • مشکل در تغذیه یا افزایش وزن.

بسیاری از مردم تا زمانی که از طریق آزمایشات پزشکی تشخیص داده نشود، متوجه نمی شوند که دریچه آئورت دو لخته ای دارند. به این دلیل است که علائم به راحتی قابل فراموشی است. خانواده شما ممکن است قبل از شما متوجه تغییر شوند. یک نکته مفید این است که به میزان فعالیتی که می توانید در یک روز معمولی انجام دهید فکر کنید. آن را با یک سال یا حتی شش ماه پیش مقایسه کنید. آیا راحت تر خسته می شوید؟ آیا به زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارید؟ اگر چنین است، این ممکن است نشان دهد که قلب شما سخت تر کار می کند تا به آن ادامه دهد.

به همین دلیل بسیار مهم است که با قرارهای پزشکی خود همراه باشید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تغییراتی که در زندگی روزمره خود مشاهده می کنید صحبت کنید.

علت ایجاد دریچه آئورت دو لختی چیست؟

محققان نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد دریچه آئورت دو لختی می شود. این شایع ترین نقص مادرزادی قلب است (در بدو تولد وجود دارد). در اوایل بارداری ایجاد می شود.

آیا دریچه آئورت دو لختی ژنتیکی است؟

دریچه آئورت دو لختی می تواند در خانواده ها اجرا شود. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده (والدین، فرزند یا خواهر و برادر) این نقص قلبی را دارد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها ممکن است بخواهند آزمایش هایی را برای بررسی آناتومی و عملکرد قلب شما انجام دهند.

اگر تشخیص داده شد که دریچه آئورت دو لختی دارید و قصد بارداری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. شما نمی توانید از بروز این نقص جلوگیری کنید، اما می توانید بارداری خود را تحت نظر داشته باشید و سعی کنید هر مشکلی را زود تشخیص دهید.

تحقیقات برای بررسی نقش جهش های ژنتیکی در ایجاد بیماری دریچه آئورت دو لختی ادامه خواهد داشت. به نظر می رسد که این یک نقص قلبی ارثی است، اما محققان هنوز جزئیات را به طور کامل درک نکرده اند.

تشخیص و آزمایشات

دریچه آئورت دو لختی چگونه تشخیص داده می شود؟

دریچه آئورت دو لختی ممکن است در دوران بارداری از طریق سونوگرافی پیش از تولد قلب تشخیص داده شود . در مواقع دیگر، زمانی تشخیص داده می‌شود که کودک مشکلات قلبی دیگری داشته باشد که باعث علائم می‌شود. سپس آزمایش دریچه آئورت دو لختی را نشان می دهد.

اما افراد دیگر سال‌ها بدون اینکه بدانند این بیماری را دارند می‌گذرند. اولین علامت ممکن است سوفل قلبی باشد که پزشک از طریق گوشی پزشکی می‌شنود. پس از آن، ارائه دهنده شما ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای بررسی ساختار و عملکرد قلب شما انجام دهد.

آزمایشات برای تشخیص دریچه آئورت دو لختی

ارائه‌دهنده شما ممکن است آزمایش‌های زیر را برای بررسی قلب و تشخیص دریچه آئورت دو لختی انجام دهد:

 • اکوکاردیوگرافی (اکو) .
 • اکوکاردیوگرافی ترانس مری .
 • سی تی اسکن .
 • MRI قلب .

مدیریت و درمان

درمان دریچه آئورت دو لختی چیست؟

حدود 4 نفر از هر 5 نفر مبتلا به بیماری دریچه آئورت دو لختی نیاز به جراحی دریچه آئورت دارند . فن آوری جدید به بهبود نتایج و کاهش عوارض ادامه می دهد. بسیاری از افراد می توانند به جای جراحی قلب باز سنتی از روش های کم تهاجمی استفاده کنند. جراح شما دریچه آئورت را تعمیر یا تعویض خواهد کرد. جراح شما ممکن است مشکلات دیگری (مانند آنوریسم) را نیز همزمان برطرف کند.

ارائه دهنده وضعیت شما را ارزیابی می کند، آزمایش هایی را انجام می دهد و در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت می کند. درمان شما به وضعیت دریچه آئورت و آئورت شما بستگی دارد. اما پزشک شما سلامت کلی قلب، سن و سایر شرایط پزشکی شما را نیز در نظر می گیرد.

برای جلوگیری از آسیب دائمی به قلب، انجام عمل جراحی به اندازه کافی مهم است. حتی اگر علائمی نداشته باشید، ممکن است ارائه‌دهنده شما بخواهد این مشکل را اکنون برطرف کند تا از عوارض بعدی جلوگیری کند. بهترین زمان برای هر کسی متفاوت است. تیم مراقبت پزشکی شما گزینه های شما را با شما در میان خواهد گذاشت.

جراحی سنتی دریچه آئورت در مقابل جراحی کم تهاجمی دریچه آئورت

جراحی سنتی دریچه آئورت (قلب باز) شامل یک برش 6 تا 8 اینچی در وسط جناغ (استخوان سینه) است. جناغ سینه شما تقسیم شده است تا جراح شما بتواند مستقیماً به قلب شما دسترسی داشته باشد.

جراحی دریچه آئورت کم تهاجمی شامل یک برش کوچکتر “J” (2 تا 4 اینچ) است. برش در بالای جناغ یا بین دنده های شما خواهد بود. جراح شما نیازی به باز کردن تمام قفسه سینه شما ندارد. این روش از دست دادن خون را کاهش می دهد و به شما امکان می دهد زودتر از بیمارستان خارج شوید. همچنین ممکن است سریعتر بهبود پیدا کنید.

ترمیم دریچه آئورت در مقابل تعویض دریچه آئورت

تعمیر دریچه آئورت بدون تعویض دریچه شما را تعمیر می کند. می تواند گزینه خوبی برای نارسایی آئورت (دریچه نشتی) باشد. اما نمی توان از آن برای درمان تنگی آئورت (تنگی) استفاده کرد. ترمیم دریچه آئورت اغلب می تواند از طریق یک جراحی کم تهاجمی با برش “J” انجام شود. جراح شما کاسه های دریچه آئورت شما را تغییر می دهد تا به آنها کمک کند کاملا باز و بسته شوند.

تعویض دریچه آئورت زمانی استفاده می شود که تعمیر امکان پذیر نباشد. این شامل برداشتن دریچه شما و دادن یک شیر جدید است. این روش را می توان از طریق جراحی باز سنتی انجام داد. یا می تواند از روش جایگزینی دریچه آئورت ترانس کاتتر با حداقل تهاجم (TAVR) استفاده کند.

دو گزینه اصلی برای شیر جدید شما وجود دارد: بیولوژیکی یا مکانیکی.

 • دریچه بیولوژیکی . این نوع شیر در 80 درصد مواقع استفاده می شود. این از بافت خوک یا گاو ساخته شده است. این شیر ایمن و بادوام است. اما پس از ده سال، ممکن است نیاز به جراحی جایگزین دیگری داشته باشید.
 • شیر مکانیکی . این نوع شیر بسیار بادوام است و می تواند تا پایان عمر شما دوام بیاورد. اما شما باید برای تمام عمر خود از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید تا به طور ایمن کار کند.

بسیاری از مردم یک دریچه بیولوژیکی را ترجیح می دهند تا مجبور به مصرف داروهای رقیق کننده خون نباشند. اما این بستگی به سن، سایر شرایط پزشکی و ترجیحات شخصی شما دارد. ارائه دهنده شما گزینه های شما را مورد بحث قرار می دهد و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما بهتر است.

یکی دیگر از گزینه های جایگزینی سوپاپ، روش راس است (که به آن رویه سوئیچ نیز می گویند). این شامل استفاده از دریچه ریوی برای جایگزینی دریچه آئورت است. این روش می تواند گزینه خوبی برای افراد زیر 50 سال باشد که می خواهند از استفاده طولانی مدت از رقیق کننده های خون خودداری کنند.

خطرات جراحی

به طور کلی، جراحی دریچه خطر عوارض کمی دارد. اما خطرات احتمالی عبارتند از:

 • عفونت
 • لخته های خون .
 • سکته مغزی
 • آریتمی (موقت).
 • کاهش عملکرد کلیه (موقت).

حدود 98 درصد از افرادی که جراحی دریچه انجام می دهند زنده می مانند و امید به زندگی طبیعی دارند.

جلوگیری

چگونه می توانم از دریچه آئورت دو لختی جلوگیری کنم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از دریچه آئورت دو لختی وجود ندارد. این مادرزادی است (چیزی که شما با آن متولد شده اید). اما می توانید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که خطر ابتلا به سایر مشکلات قلبی مانند تصلب شرایین و بیماری عروق کرونر را کاهش دهد . اگر دریچه آئورت دو لختی دارید، با ارائه دهنده خود در مورد مدیریت عوامل خطر بیماری قلبی از جمله:

 • فشار خون بالا (فشار خون بالا) .
 • کلسترول بالا (هیپرلیپیدمی) .
 • دیابت .
 • عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن ، استفاده از محصولات تنباکو و مصرف الکل .

چشم انداز / پیش آگهی

امید به زندگی فردی که دریچه آئورت دو لختی دارد چقدر است؟

اگر دریچه آئورت دو لختی دارید، می توانید به اندازه فردی که این بیماری را نداشته باشد، زندگی کنید. اما شما نیاز به پیگیری و آزمایش منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دارید. ارائه دهنده شما دریچه شما را بررسی می کند و مطمئن می شود که در صورت نیاز تحت درمان قرار می گیرید. درمان برای جلوگیری از عوارض ضروری است.

عوارض بیماری دریچه آئورت دو لختی چیست؟

بیماری دریچه آئورت دو لختی در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی شود. این شامل:

 • نارسایی قلبی . تنگی دریچه آئورت قلب شما را مجبور می‌کند تا سخت‌تر کار کند تا خون را وارد دریچه کند. محفظه پمپاژ اصلی قلب شما، بطن چپ، ضخیم شده و بزرگتر می شود. نمی تواند آنطور که باید خون را پمپاژ کند. با گذشت زمان، این منجر به نارسایی قلبی می شود . سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن یا کلسترول بالا می توانند این روند را تسریع کنند.
 • پارگی و تشریح آنوریسم آئورت . حدود 1 نفر از هر 3 نفری که دریچه آئورت دو لختی دارند، آئورت گشاد شده (بزرگ) بالای دریچه خود نیز دارند. همانطور که آئورت شما بزرگتر می شود، دیواره های آن استحکام خود را از دست می دهند و از فرم خارج می شوند. در نهایت، این می تواند باعث ایجاد آنوریسم آئورت (برآمدگی آئورت) شود. اگر آنوریسم بیش از حد بزرگ شود، می تواند پاره شود یا تشریح شود. این موارد اورژانسی تهدید کننده زندگی هستند.

آیا می توانم با دریچه آئورت دو لختی زندگی عادی داشته باشم؟

بله، شما می توانید یک زندگی عادی داشته باشید و بیشتر کارهایی را که دوست دارید انجام دهید. برای کمک به حفظ سلامت قلب و کاهش استرس بر روی قلب، ممکن است نیاز به تغییراتی در سبک زندگی داشته باشید. این شامل:

 • خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب .
 • تا حد زیادی میزان سدیم (نمک) مصرفی شما را کاهش می دهد.
 • پرهیز از ورزش یا ورزش های سنگین.

برای بررسی عملکرد قلب خود نیاز به قرار ملاقات های منظم با ارائه دهنده خدمات دارید. اگر جراحی دریچه انجام دهید، پس از دو هفته، سه ماه و شش ماه پیگیری خواهید داشت. سپس هر سال یک قرار ملاقات خواهید داشت. این قرار ملاقات ها برای حفظ سلامت شما و بررسی دریچه شما ضروری است.

چه زمانی باید نگران دریچه آئورت دو لختی باشم؟

این نقص زمانی نگران کننده است که شروع به تداخل با عملکرد قلب شما کند. دریچه آئورت دو لختی می تواند باعث تنگی و نارسایی آئورت شود. با گذشت زمان، این مشکلات می تواند منجر به آسیب دائمی قلب شود.

ممکن است ندانید که این اتفاق می افتد. دریچه آئورت دو لختی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. ارائه دهنده شما دریچه و قلب شما را کنترل می کند و به شما می گوید که آیا مشکلات عمده ای وجود دارد. قرارهای خود را حفظ کنید. آزمایشات منظم را انجام دهید تا مشکلات را قبل از شدید شدن تشخیص دهید.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

ارائه دهنده شما به شما اطلاع می دهد که هر چند وقت یکبار باید برای قرار ملاقات حضوری داشته باشید. در صورت انجام عمل جراحی، در سال اول چندین مورد و سپس هر سال یک مورد پیگیری خواهید داشت.

اگر سابقه خانوادگی مشکلات دریچه قلب دارید اما تشخیص داده نشده است، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص قلب (پزشک قلب) ارجاع دهد. متخصص قلب شما می تواند شما را از نظر مشکلات قلبی غربالگری کند و راهنمایی کند.

چه زمانی باید با 115 تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده علائم پارگی یا تشریح آنوریسم فوراً با 115 تماس بگیرید:

 • درد ناگهانی تیز و پارگی در قفسه سینه یا پشت شما.
 • پوست مرطوب و عرق کرده.
 • سرگیجه.
 • غش کردن.
 • ضربان قلب سریع .
 • تهوع و استفراغ.
 • تنگی نفس.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

اگر تشخیص داده شد که دریچه آئورت دو لختی دارید، با پزشک خود در مورد وضعیت قلب خود و اینکه آیا نیاز به درمان دارید صحبت کنید. برخی از سوالات عبارتند از:

 • آیا علائمی از نارسایی آئورت (نشتی) وجود دارد؟
 • آیا علائم تنگی آئورت (تنگی) وجود دارد؟
 • آیا به جراحی نیاز خواهم داشت؟
 • آیا من مشکل قلبی دیگری دارم؟
 • برای کمک به قلبم چه تغییراتی در سبک زندگی انجام دهم؟

اگر به تازگی تشخیص داده شد که فرزند شما دریچه آئورت دو لختی دارد، از پزشک خود بپرسید:

 • آیا علائمی از نشت یا باریک شدن آئورت وجود دارد؟
 • آیا فرزندم نیاز به جراحی دارد؟
 • خطرات جراحی برای فرزندم چیست؟
 • بهبودی چگونه خواهد بود؟
 • در خانه باید مراقب چه علائم یا مشکلاتی باشم؟
 • کودک من باید از چه فعالیت هایی اجتناب کند؟
 • چگونه می توانم خطر مشکلات قلبی فرزندم را در جاده کاهش دهم؟
 • آیا منابعی دارید که به من کمک کنید این تشخیص را برای فرزندم توضیح دهم؟

 

دریچه آئورت دو لختی یک نقص مادرزادی قلبی شایع است. اما دانستن شایع بودن آن احتمالاً باعث نمی شود کمتر نگران باشید. به خاطر داشته باشید که پزشکان و جراحان همیشه این مشکل را مشاهده می کنند. آنها آماده هستند تا به شما یا فرزندتان کمک کنند سالم و قوی بمانید. اگر شما یا فرزندتان اخیراً تشخیص داده شده است، کمی وقت بگذارید تا در مورد این بیماری بیشتر بدانید. با ارائه دهنده خود صحبت کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید تا به شما کمک کند کنترل اوضاع را کنترل کنید. و به یاد داشته باشید که ما فناوری لازم برای تشخیص زودهنگام مشکلات و درمان آنها را داریم تا شما و خانواده‌تان بتوانید به زندگی ادامه دهید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: بیماری دریچه آئورت Bicuspid. آخرین ویرایش: می 11, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9635

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *