سوزش ادرار

سوزش ادرار (ادرار دردناک) | دیزوری چیست؟

293 0
سوزش ادرار (Dysuria (Painful Urination)) به این معنی است که هنگام ادرار کردن احساس درد یا سوزش می کنید. مردان و زنان در هر سنی ممکن است دچار سوزش ادرار شوند، اما در زنان شایع‌تر است. عفونت های دستگاه ادراری معمولا با دیزوری همراه است. درمان به علت آن بستگی دارد و از آنتی بیوتیک، اجتناب از محرک ها تا درمان مشکل پزشکی زمینه ای را شامل می شود.
فهرست مطالب:
 • سوزش ادرار در زنان
 • سوزش ادرار مردان
 • قویترین قرص سوزش ادرار
 • درمان سوزش ادرار در زنان
 • درمان سریع سوزش ادرار
 • داروی سوزش ادرار در زنان
 • پماد برای سوزش ادرار
 • درمان خانگی سوزش ادرار

بررسی اجمالی

دیزوری (ادرار دردناک) چیست؟

دیزوری درد یا ناراحتی هنگام ادرار کردن است (ادفن ادرار). میسوزه! سوزش ادرار به این معنی نیست که چند وقت یکبار مراجعه می کنید (تکرر ادرار)، اگرچه تکرر ادرار اغلب همراه با سوزش ادرار اتفاق می افتد. سوزش ادرار یک تشخیص نیست. این نشانه یا علامت یک مشکل اساسی سلامتی است.

چه کسانی به دیزوری (ادرار دردناک) مبتلا می شوند؟

مردان و زنان در هر سنی ممکن است ادرار دردناکی را تجربه کنند. در زنان شایع تر است. عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) معمولا با دیزوری همراه است. UTI در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.

سایر افرادی که در معرض خطر بالاتر دیزوری هستند عبارتند از:

 • زنان حامله.
 • مردان و زنان مبتلا به دیابت .
 • مردان و زنان مبتلا به هر نوع بیماری مثانه.

علائم سوزش ادرار (ادرار دردناک) چیست؟

علائم ادرار دردناک می تواند بین مردان و زنان متفاوت باشد، اما هر دو جنس معمولاً آن را به عنوان سوزش یا خارش توصیف می کنند. سوزش شایع ترین علامت گزارش شده است.

درد می تواند در شروع ادرار یا بعد از ادرار ایجاد شود. درد در شروع ادرار اغلب نشانه عفونت دستگاه ادراری است. درد بعد از دفع ادرار می تواند نشانه ای از مشکل در مثانه یا پروستات باشد. در مردان، درد قبل و بعد از ادرار نیز می تواند در آلت تناسلی شما باقی بماند.

علائم در زنان می تواند داخلی یا خارجی باشد. درد خارج از ناحیه واژن ممکن است ناشی از التهاب یا تحریک این پوست حساس باشد. درد داخلی می تواند از علائم عفونت ادراری باشد.

دیزوری (ادرار دردناک) چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر هنگام ادرار کردن احساس درد یا سوزش کردید به پزشک خود مراجعه کنید. سوزش ادرار می تواند نشانه ای از وضعیت پزشکی باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. برای تشخیص درد، ابتدا پزشک سابقه پزشکی کامل شما را بررسی می کند، از جمله از شما سؤالاتی در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته شما، مانند دیابت یا اختلالات نقص ایمنی می پرسد. او همچنین ممکن است در مورد سابقه جنسی شما بپرسد تا مشخص کند آیا STI می تواند علت درد باشد یا خیر. آزمایش‌هایی برای غربالگری عفونت‌های مقاربتی نیز ممکن است مورد نیاز باشد، به‌ویژه اگر مردان ترشحاتی از آلت تناسلی خود داشته باشند یا زنان از واژن خود ترشح داشته باشند. اگر زنی در سنین باروری هستید، ممکن است آزمایش بارداری انجام شود.

ارائه‌دهنده شما همچنین در مورد نسخه‌های فعلی و استفاده از داروهای بدون نسخه و هرگونه «درمان‌های خانگی» آزمایش شده برای مدیریت سوزش ادرار سؤال می‌کند.

درمان خانگی سوزش ادرار

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین از شما درباره علائم فعلی‌تان می‌پرسد و نمونه‌ای تمیز از ادرارتان را دریافت می‌کند. نمونه ادرار شما از نظر گلبول های سفید، گلبول های قرمز یا مواد شیمیایی خارجی بررسی می شود.

وجود گلبول های سفید به پزشک می گوید که در مجرای ادراری خود دچار التهاب شده اید. کشت ادرار نشان می دهد که آیا عفونت مجاری ادراری دارید و اگر دارید، باکتری های عامل آن را نشان می دهد. این اطلاعات به ارائه‌دهنده شما اجازه می‌دهد تا آنتی‌بیوتیکی را انتخاب کند که در درمان باکتری بهترین عملکرد را دارد.

اگر هیچ نشانه ای از عفونت در نمونه ادرار شما یافت نشد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است آزمایش های بیشتری را برای بررسی مثانه یا پروستات (در مردان) پیشنهاد کنند. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است یک نمونه سواب از پوشش واژن یا مجرای ادرار شما برای بررسی علائم عفونت (در زنان) بگیرد.

علل احتمالی

علل سوزش ادرار (ادرار دردناک) چیست؟

علل زیادی برای سوزش ادرار وجود دارد. همچنین بدانید که پزشکان همیشه نمی توانند علت را شناسایی کنند.

زنان: ادرار دردناک برای زنان می تواند نتیجه موارد زیر باشد:

 • عفونت مثانه (سیستیت).
 • عفونت واژن.
 • عفونت دستگاه ادراری .
 • اندومتریت و سایر علل خارج از دستگاه ادراری، از جمله دیورتیکولوز و دیورتیکولیت .
 • التهاب مثانه یا مجرای ادرار (اورتریت) ( مجرای ادرار لوله ای است که از دهانه پایین مثانه شروع شده و از بدن شما خارج می شود). التهاب معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود.

این التهاب همچنین ممکن است در اثر مقاربت جنسی، دوش، صابون، دستمال توالت معطر، اسفنج های ضد بارداری یا اسپرم کش ها ایجاد شود.

آناتومی مثانه و لگن زنانه و سوزش ادرار زنان

آناتومی طبیعی زن

مردان: ادرار دردناک برای مردان ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:

 • عفونت دستگاه ادراری و سایر عفونت های خارج از دستگاه ادراری، از جمله دیورتیکولوز و دیورتیکولیت.
 • بیماری پروستات.
 • سرطان .

آناتومی مثانه و لگن مردانه و سوزش ادرار در مردان

آناتومی طبیعی مردانه

ادرار دردناک برای مردان و زنان ممکن است در نتیجه عفونت های مقاربتی (STIs) یا عوارض جانبی داروها باشد. داروهای سرطان شیمی درمانی یا پرتودرمانی در ناحیه لگن ممکن است مثانه را ملتهب کرده و باعث ادرار دردناک شود.

مراقبت و درمان

دیزوری (ادرار دردناک) چگونه درمان می شود؟

درمان دیزوری بستگی به علت درد/احساس سوزش شما دارد. اولین قدم در درمان شما این است که تعیین کنید آیا ادرار دردناک شما ناشی از عفونت، التهاب، عوامل غذایی یا مشکلی در مثانه یا پروستات است.

 • عفونت های دستگاه ادراری بیشتر با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. اگر درد شما شدید باشد، ممکن است فنازوپیریدین برای شما تجویز شود. توجه: این دارو ادرار شما را قرمز مایل به نارنجی می کند و لباس های زیر را لکه دار می کند.
 • التهاب ناشی از تحریک پوست معمولاً با اجتناب از عامل تحریک کننده درمان می شود.
 • دیسوری ناشی از یک بیماری زمینه ای مثانه یا پروستات با رسیدگی به بیماری زمینه ای درمان می شود.

چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای کاهش ناراحتی ادرار دردناک انجام دهید، از جمله نوشیدن آب بیشتر یا مصرف داروهای بدون نسخه (مانند Uristat® یا AZO®) برای درمان ادرار دردناک. سایر درمان ها نیاز به داروهای تجویزی دارند.

اگر به طور مکرر عفونت ادراری دارید، پزشک می تواند به شما کمک کند تا علت را پیدا کنید.

آیا می توان کاری برای جلوگیری از سوزش ادرار انجام داد؟

 • آب بیشتری بنوشید. روزی دو تا سه لیتر آب بنوشید.
 • اگر از پد بی اختیاری ادرار استفاده می کنید، به محض اینکه کثیف شد آن را عوض کنید.
 • بعد از اینکه شما (یک زن) ادرار کردید، مقداری بافت جدید اضافی بردارید و ادرار را از داخل لبه های واژن خود پاک کنید.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرم؟

سوزش ادرار یک علامت است. باعث احساس سوزش، درد و/یا ناراحتی می شود. شما احتمالاً انتخاب می کنید که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید زیرا این علامت ناراحت کننده است. مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا علائم شما مربوط به عفونت دستگاه ادراری است یا علت پزشکی دیگری. در هر صورت، هرچه زودتر به ارائه دهنده خود مراجعه کنید، زودتر تشخیص داده می شود و می توان درمان را آغاز کرد.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: سوزش ادرار (ادرار دردناک) | دیزوری چیست؟. آخرین ویرایش: آوریل 22, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9107

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *