عدم توجه کودک

نوشته شده برای at 6:26 ب.ظ
32 0

عدم توجه کودک، مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این مشکل می‌تواند در قالب بی‌توجهی به دستورات، عدم تمرکز در انجام تکالیف، یا بی‌علاقگی به فعالیت‌های اجتماعی خود را نشان دهد. عدم توجه می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله مشکلات رشدی، اضطراب، افسردگی، یا مشکلات خانوادگی. عدم توجه کودک یک مشکل رایج است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این مقاله به بررسی علل، علائم و راهکارهای عدم توجه در کودکان می‌پردازد.

در حال حاضر اعتقاد بر این است که این اختلال منشأ عصبی بیولوژیکی دارد، هم به دلیل مؤلفه ارثی آن و هم به دلیل دخالت ژنی که برخی گیرنده های مسئول انتقال دوپامین را کد می کند. در عین حال، البته نمی توان نقش مهم عوامل محیطی مانند بافت اجتماعی و فرهنگی، الگوهای دلبستگی خاص، تربیت والدین و روش‌های آموزشی را نادیده گرفت. که در ادامه به توضیح دقیق آن ها می پردازیم.

نشانه های عدم توجه کودک

تشخیص بیش فعالی همیشه باید با کمک یک متخصص ارزیابی شود که بتواند علائم و درمان را ارزیابی کند. اما می‌توانیم برخی از نشانه‌های بیش فعالی و عدم توجه کودک را در کودکان به طور کلی پیش‌بینی کنیم:

 1. ناتوانی در ثابت ماندن، دست ها و پاها همیشه در حرکت هستند.
 2. سرزندگی و فعالیت شدید (دویدن، کوهنوردی و غیره)
 3. ناتوانی در تمرکز بر روی یک فعالیت، بدون انجام اولین فعالیت از یک فعالیت به فعالیت دیگر می‌روید
 4. مشکل در انجام بازی های آرام
 5. به راحتی حواسشان پرت می شود
 6. زیاد حرف می زنند و گوش نمی دهند .
 7.  مکالمات دیگران را قطع می کنند.
 8. آنها در بازی ها یا گفتگوها منتظر نوبت خود نمی مانند و اغلب به شکلی تند در آن شرکت می کنند.
 9. آنها هیچ احساس خطری ندارند و اغلب کارهای خطرناکی را بدون فکر کردن انجام می دهند.
 10. آنها آنچه را که باید انجام دهند یا آنچه برای انجام یک کار ضروری است را از دست می دهند یا فراموش می کنند

به دلیل استرس و اضطراب و مشکلات خواب می توان گفت که عدم تمرکز باعث افت تحصیلی و در آینده کاری کودک می شود به همین منظور برای تشخیص دقیق و درمان قطعی بیش فعالی می توانید با برترین متخصصان کودک  با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

درمان عدم توجه و تمرکز در کودکان

اولین قدمی که باید برای کمک به فرزندان خود برای غلبه بر عدم توجه کودک بردارید این است که بدانید این چیزی کاملاً طبیعی است و با تغییرات کوچک می توانید به نتایج خوبی برسید .

۱.محیط مناسب را برای انجام تکالیف پیدا کنید

چگونه یک کودک می تواند با تلفن همراهش روی میز، تلویزیون روشن و شاید خواهر یا برادر کوچکش در حال گریه تمرکز کند؟ غالباً اساس مشکلات تمرکز در کودکان دقیقاً عدم وجود زمینه مناسب برای مطالعه است. ایجاد یک محیط آرام و مناسب، به ویژه اختصاص به تکالیف، ضروری است و با توجه به اینکه کودکان موجودات عادت هستند، مهم است که همیشه در یک مکان ساکت یا حدقل مناسب باشد.

۲.به آنها انگیزه دهید تا به مطالعه علاقه مند شوند

برای اینکه فرزندان شما بتوانند تمام دوران تحصیلی خود را با خیال راحت تجربه کنند، ضروری است که مطالعه  را به عنوان یک تحمیل تلقی نکند. آنها را درگیر کنید، هرگز به آنها نگویید که قادر به انجام یک کار نیستند، زیرا عزت نفس آن ها را نابود می کنید.

۳.یاد بگیرید که یک والد صبور باشید

گاهی اوقات آسان نیست، اما باید صبور باشید. کودکان تمایل دارند همانطور که ما از آنها انتظار داریم رفتار کنند. اگر از قبل فکر می کنید که آن ها بیش فعال و حواس پرت خواهند بود، مطمئناً همینطور خواهند بود! در عوض درک خود را نشان دهید و به آنها کمک کنید تا توانایی اعمال مستقل خود را توسعه دهند.

عدم توجه کودک

۴. به تلاش پاداش دهید، نه فقط به نتیجه

کودکان نیز مانند هر بزرگسال دیگری، اگر احساس کنند مورد قدردانی قرار می گیرند، بهترین های خود را به نمایش می گذارند. بنابراین پس از انجام یک کار به خصوص دشوار یا کاری که با توجه خاص انجام دادند، یک جایزه کوچک به آنها بدهید. به کارهای خوبی که انجام داده اند اشاره کنید و به آنها پاداش دهید، شاید با فعالیت هایی که از انجام آنها لذت می برند.

۵. به آنها بیاموزید که هر بار یک کار را انجام دهند

هنگام انجام تکالیف و مطالعه در خانه، برای اینکه توانایی تمرکز کودکان خود را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید، به آنها کمک کنید تا کارهای خود را به فعالیت های خرد تقسیم کنند : کارهای کوچکتری که می توانند با آرامش بیشتر و بدون استرس انجام دهند.

۶. برای استراحت کوتاه اما مکرر برنامه ریزی کنید

کودک ۶/۷ ساله می تواند حدود ۱۵ دقیقه تمرکز خود را حفظ کند. بهتر است هر ربع ساعت ۲ تا ۳ دقیقه استراحت کنید. با گذشت زمان، می توانید به تدریج بازه زمانی را افزایش دهید، اما بدون اغراق.

۷. یادگیری با بازی را آموزش دهید

چه چیزی بهتر از بازی کردن برای جلب توجه کودکان و حفظ تمرکز آنها؟ ارائه فعالیت ها در قالب بازی به کودکان، کنجکاوی و علاقه آنها را تحریک می کند : به همین دلیل است که روشی عالی برای افزایش توجه در کودکان به حساب می آید .

آیا عدم تمرکز در کودکان خطرناک است

کودک مبتلا که در تمرکز مشکل دارد، احساس ترس دائمی از قضاوت و طرد شدن از سوی دیگران می کند. سپس او در موقعیت دفاعی قرار می گیرد و ترس های خود را با نیاز به حرکت و فعالیت زیاد جبران می کند، طوری که گویی آماده ضد حمله است و برای تلافی آماده است. کودکانی که مشکلات تمرکز را تجربه می‌کنند اغلب توسط والدین مورد نامهربانی قرار می‌گیرند و برچسب های بد رفتار، آشفته، بی‌ادب، سر به هوا، مشکل‌ساز را به آن ها می دهند. بنابراین یافتن راه حل هایی برای مقابله با این مشکل بسیار مهم است.

به دلیل استرس و اضطراب و مشکلات خواب می توان گفت که عدم توجه کودک باعث افت تحصیلی و در آینده کاری کودک می شود به همین منظور برای تشخیص دقیق و درمان قطعی بیش فعالی می توانید با برترین متخصصان کودک  با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

عدم توجه کودک

تست عدم تمرکز در کودکان

تست‌های مختلفی برای سنجش عدم تمرکز و عدم توجه کودک وجود دارد که می‌توانند به تشخیص و تفکیک انواع اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) کمک کنند. این تست‌ها توسط متخصصان روانشناسی و روانپزشکی انجام می‌شوند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تست IVA: این تست یک آزمون تخصصی برای بررسی عدم توجه کودک و تشخیص دقیق ADHD در کودکان و بزرگسالان است. این تست عملکرد توجه را در دو حیطه دیداری و شنیداری و همچنین کنترل تکانش را ارزیابی می‌کند. این تست که نسبت به دیگر تست ها تخصصی تر بیش فعالی را می سنجد در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان انجام می شود. به این منظور می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید
 • پرسشنامه کانرز: این پرسشنامه توسط والدین یا معلمان کودک پر می‌شود و شامل سوالاتی در مورد علائم ADHD مانند عدم توجه کودک، بیش فعالی و تکانشگری است. برای این تست نیز می توانید با مرکز مشاوره ستاره ایرانیان تماس بگیرید

 

علل عدم توجه

 • مشکلات رشدی: اختلال نقص توجه و عدم توجه کودک(ADHD) یکی از رایج‌ترین علل عدم توجه در کودکان است. ADHD یک اختلال عصبی-رشدی است که بر تمرکز، کنترل تکانه و فعالیت بیش از حد تأثیر می‌گذارد.
 • اضطراب: اضطراب می‌تواند باعث بی‌قراری، ناتوانی در تمرکز و تحریک‌پذیری در کودکان شود.
 • افسردگی: افسردگی می‌تواند باعث بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که قبلاً لذت‌بخش بودند، خستگی و عدم توجه کودک شود.
 • مشکلات خانوادگی: مشکلات خانوادگی مانند درگیری بین والدین، طلاق یا سوء استفاده می‌تواند باعث عدم توجه در کودکان شود.

درمان گیاهی عدم تمرکز در کودکان

عدم تمرکز در کودکان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • کمبود خواب: خواب کافی برای عملکرد صحیح مغز و تمرکز ضروری است.
 • کمبود مواد مغذی: کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند آهن، روی، ویتامین B12 و اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند بر تمرکز کودک تأثیر بگذارد.
 • استرس: استرس و اضطراب می‌تواند باعث حواس پرتی و عدم تمرکز در کودکان شود.
 • مشکلات یادگیری: برخی از کودکان ممکن است به دلیل مشکلات یادگیری مانند دیسلکسیا در تمرکز مشکل داشته باشند.
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD): ADHD یک اختلال عصبی رشدی است که می‌تواند باعث عدم تمرکز، بیش فعالی و impulsivity شود.

در برخی موارد، می‌توان از گیاهان دارویی برای کمک به بهبود تمرکز در کودکان استفاده کرد. برخی از گیاهانی که ممکن است مفید باشند عبارتند از:

 • زعفران: زعفران یک گیاه دارویی با خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب است. همچنین می‌تواند به بهبود حافظه و یادگیری کمک کند.
 • سنبل الطیب: سنبل الطیب یک گیاه آرامش بخش است که می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. همچنین می‌تواند به بهبود خواب کمک کند.
 • جینسینگ: جینسینگ یک گیاه adaptogenic است که می‌تواند به بدن در مقابله با استرس کمک کند. همچنین می‌تواند به بهبود تمرکز و حافظه کمک کند.
 • بابونه: بابونه یک گیاه آرامش بخش است که می‌تواند به کاهش اضطراب و بهبود خواب و عدم توجه کودک کمک کند.

توجه: قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی برای درمان عدم توجه کودک، حتماً با پزشک یا متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید.

به دلیل استرس و اضطراب و مشکلات خواب می توان گفت که عدم تمرکز باعث افت تحصیلی و در آینده کاری کودک می شود به همین منظور برای تشخیص دقیق و درمان قطعی بیش فعالی می توانید با برترین متخصصان کودک  با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

 

منبع : عدم توجه کودک

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: عدم توجه کودک. آخرین ویرایش: فوریه 18, 2024. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=14770

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *