علت افسردگی زنان در دوران قاعدگی و پریود چیست؟

نوشته شده برای at مارس 7, 2022
264 0

علت افسردگی زنان در دوران قاعدگی و پریود و بارداری چه دلایلی دارد و آیا سبب بروز بیماری دائمی و خودکشی می شود؟

علت افسردگی زنان در بلندمدت ژنتیکی است یا اکتسابی؟ چرا برخی از افراد بیشتر مستعد افسردگی هستند و برخی از آن ها کمتر با این مشکل رو به رو می شوند؟

علت افسردگی دوره زنان ناشی از سندروم قاعدگی و پریود است.

افسردگی یکی از اختلالات روانی می باشد که در طبقه اختلالات خلقی قرار دارد. این اختلال، سلامت ذهنی و جسمی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و بر روی عملکرد زندگی او تاثیر می گذارد به همین دلیل باید از روان درمان کمک بخواهید تا در این خصوص راهنمایی های لازم را انجام دهد.

متخصصان علت بروز افسردگی را عوامل بسیاری می دانند که در ادامه مقاله برخی از آن ها را بیان می کنیم، هم چنین کمک گرفتن از مشاور افسردگی به افراد کمک می کند تا علت افسردگی را در کوتاه ترین زمان بشناسند و به درمان این اختلال بپردازند.

علت بروز افسردگی دائمی

اگر عوامل زیر را دارید، افسردگی شما ناشی از قاعدگی و پریود نیست.

عوامل بیرونی و درونی بسیاری وجود دارد که باعث افسردگی افراد می شود در حقیقت افسردگی نتیجه تعامل عوامل پیچیده بیرونی مانند زندگی در محیط پر تنش و عوامل درون فردی متعدد مانند تغییرات شیمیایی مغز و عوامل ژنتیکی می باشد.

در ادامه این مقاله مهم ترین عواملی که باعث بروز افسردگی  می شود را بیان می کنیم:

 1. نقش انتقال دهنده های عصبی شیمیایی از علت های جسمانی افسردگی

انتقال دهنده های عصبی موادی شیمیایی هستند، که سلول های عصبی برای انتقال پیام از آن ها استفاده می کنند.

پژوهشگران در این زمینه آزمایشات بسیاری بر روی افراد افسرده انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که سطوح برخی از انتقال دهنده های عصبی در بیماران افسرده با افراد غیر افسرده متفاوت می باشد. به عنوان مثال سروتونین که مسئول افزایش سطح نشاط و شادی در مغز می باشد در افراد افسرده به طور قابل توجهی پایین است.

به همین دلیل برخی از افراد معتقدند که برای درمان افسردگی باید از داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین استفاده کرد تا از این طریق سطوح انتقال دهنده های عصبی به سطح طبیعی برگردد.

برخی از افراد معتقدند که کاهش انتقال دهنده ها در واکنش به رویدادهای ناگوار زندگی به وجود می آید و در صورتی که افسردگی از ریشه حل شود و عوامل افسردگی به خوبی شناسایی شود می توان به درمان افسردگی بدون دارو پرداخت.

 1. عوامل ژنتیکی موثر در بروز افسردگی

احتمالا ژن های بسیاری وجود دارد که باعث به وجود آمدن صفات و رفتارهایی می شود که احتمال بروز افسردگی را در فرد افزایش می دهند، بر اساس این مطلب ژن واحدی مسئول در بروز افسردگی بیماران نمی باشد.

بیماری افسردگی بیشتر در کسانی دیده می شود که سوابق خانوادگی بیماری افسردگی را تجربه کرده اند، این امر نشان می دهد که ژنتیک سهم بسیار زیادی در بروز اختلالات روانی مانند افسردگی دارد.

 1. ایجاد افسردگی تحت تاثیر مصرف برخی از داروها

برخی از افراد با مصرف برخی از داروها ممکن است با اختلالات خلقی نظیر افسردگی رو به رو شوند، از جمله این داروها می توان به کورتیکواستیروئیدها، داروهای ضد ویروسی نظیر اینترفرون آلفا و ایزوترتینوئین برای درمان آکنه اشاره کرد.

 1. مواجهه با رویداد های ناگوار در زندگی از جمله علت های افسردگی

در بسیاری از موارد افسردگی نتیجه زندگی در محیط های پرتنش و رو به رو شدن با رویدادهای ناخوشایند می باشد، در حقیقت رویدادهای ناگوار زندگی در ابتدا می تواند باعث به وجود آمدن اختلالات سازگاری شود و در صورتی که مورد درمان قرار نگیرد باعث به وجود آمدن اختلالاتی مانند افسردگی می شود.

از جمله این رویدادهای ناگوار می توان به از دست دادن شغل، جدایی عاطفی یا طلاق، بازنشستگی و غیره اشاره نمود.

مجموعه این رویدادهای ناگوار باعث بی انگیزگی در فرد می شود و ممکن است به خودکشی فکر کند و با چالش هایی رو به رو شود. در صورتی که علل بی انگیزگی را بشناسید می توانید مشکلات افسردگی خود را درمان کنید و تا حدودی برای شما کمک کننده خواهد بود.

در برخی از اوقات بسیاری از افراد با داشتن باورهای غلط در شرایط غم و اندوه به افسردگی شان دامن می زنند، به عنوان مثال شخصی که یکی از نزدیکانش را از دست داده است ممکن است با گریه نکردن یا عزاداری به مدت یک سال شرایط را برای خود سخت تر و دشوار تر نمایند و این امر یکی از عوامل افسردگی می باشد.

 1. سوء مصرف مواد

نزدیک ۳۰ درصد از افراد که مواد و الکل استفاده می کنند به اختلال افسردگی دچار هستند.

زیرا بسیاری از آن ها به دلیل فقدان مهارت حل مسئله، برای این که احساسات ناخوشایند خود را کاهش دهند به مصرف مواد می پردازند، این عمل در کوتاه مدت احساسات منفی در فرد به وجود می آورد اما در درازمدت فرد دچار اعتیاد شده و اعتیاد به مشکلات او می افزاید و علائم افسردگی بروز یا تشدید می شود.

در صورتی که مهارت های زندگی مانند مهارت حل مساله و کنترل هیجانات را یاد بگیرید و آن ها را در خود پرورش دهید از به وجود آمدن مشکلات بزرگتری مانند افسردگی و سوء مصرف مواد پیشگیری خواهید کرد.

هم چنین در این خصوص می توانید از مشاوره افسردگی و کلاس های آموزشی استفاده کنید تا در این خصوص راهنمایی های لازم را انجام دهد.

 1. مشکلات شخصی

گاهی افراد به خاطر مشکلات شخصی شان مانند احساس تنهایی، مشکلات اقتصادی و شرایط زندگی، افسرده می شوند.

هم چنین اتمام یک رابطه دوستی فشار زیادی را به افراد تحمل می کند که این مسئله به مرور زمان باعث افسردگی فرد می شود، در صورتی که افراد احساسات خود را مخفی نگه دارند و نتوانند با عصبانیت مقابله کنند خشم فروخوره به مرور زمان باعث تداوم و بروز افسردگی می شود.

حال به بررسی علت افسردگی دوران قاعدگی می پردازیم:

علت افسردگی در دوران قاعدگی و پریود

پریودها می توانند علائم ناراحت کننده زیادی ایجاد کنند. این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما اغلب فراتر از ناراحتی فیزیکی مانند گرفتگی عضلات، خستگی و سردرد است.

تجربه پریشانی عاطفی در طول قاعدگی بسیار رایج است، از جمله علائم افسردگی .

ممکن است در دوران قاعدگی علائم زیر را تجربه کنید.

 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • مشکل در تمرکز
 • احساس ناخوشی
 • گریه مکرر
 • احساس غم و اندوه مداوم
 • افسردگی

افسردگی و سایر تغییرات خلقی اغلب در روزهای قبل از شروع قاعدگی ظاهر می شوند، اما پس از شروع آن به طور خودکار ناپدید نمی شوند. آنها می توانند برای چند روز باقی بمانند، اگر نه بیشتر – برخی از افراد پس از پایان قاعدگی خود نیز افسردگی را تجربه می کنند .

همانطور که قبلاً می دانید، این علائم خلقی می تواند کاملاً بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. اما دقیقاً چه چیزی باعث علائم افسردگی قبل، در طول و احتمالاً حتی بعد از پریود می شود؟

هورمون ها و خلق و خوی زنان

در حالی که کارشناسانکاملاً مطمئن نیستندمنبع مورد اعتماددر مورد اینکه چه چیزی باعث تغییرات خلقی در چرخه قاعدگی می شود، آنها معتقدند که هورمون ها نقش مهمی دارند.

نوسانات هورمونی به طور طبیعی در طول چرخه شما اتفاق می افتد. با این حال، آنها می توانند بر سایر هورمون های بدن شما تأثیر بگذارند – به ویژه انتقال دهنده های عصبی دوپامین و سروتونین . هر دو هورمون در افسردگی نقش دارند.

مراحل چرخه قاعدگی

دانستن کمی در مورد مراحل اصلی چرخه قاعدگی می تواند کمک کند . در اینجا خلاصه ای سریع آمده است:

 1. فاز قاعدگی. شما در اولین مرحله از چرخه پریود می شوید. وقتی پریود شما تمام شد، این مرحله به پایان می رسد.
 2. فاز فولیکولی. این مرحله نیز از روز اول پریود شروع می شود، اما تا زمان تخمک گذاری ادامه دارد. در طول این مرحله، بدن شما سطوح پایین‌تری از هورمون‌های استروژن و پروژسترون دارد. با پایان دوره قاعدگی، بدن شما شروع به بازسازی پوشش داخلی رحم برای آماده شدن برای تخمک گذاری یا آزاد شدن تخمک می کند و سطح هورمون یک بار دیگر شروع به افزایش می کند.
 3. تخمک گذاری این در اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. سطح استروژن شما افزایش می یابد، درست قبل از تخمک گذاری به نقطه بالایی می رسد و بلافاصله پس از آن کاهش می یابد.
 4. فاز لوتئال این مرحله بعد از تخمک گذاری شروع می شود. نیمه دوم چرخه شما شامل افزایش قابل توجهی در پروژسترون است که به آماده سازی رحم برای بارداری کمک می کند. هنگامی که تخمک آزاد شده بارور نمی شود، این اوج به سرعت با افت همراه می شود و پریود شما شروع می شود.

علت افسردگی قبل پریود

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی و علت افسردگی زنان

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) شکل جدی تری از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است. PMS یک یا دو هفته قبل از پریود باعث نفخ، سردرد و حساس شدن سینه ها می شود.

با PMDD، ممکن است علائم PMS همراه با تحریک پذیری شدید، اضطراب یا افسردگی داشته باشید. این علائم در عرض چند روز پس از شروع قاعدگی بهبود می یابند، اما می توانند آنقدر شدید باشند که زندگی شما را مختل کنند.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی چقدر رایج است؟

PMDD تا ۱۰ درصد از زنانی که پریود می شوند را تحت تاثیر قرار می دهد.

چه کسی ممکن است به اختلال نارسایی پیش از قاعدگی مبتلا شود؟ و آیا علت افسردگی دوران پریود است؟

در صورت داشتن موارد زیر ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به PMDD باشید:

 • اضطراب یا افسردگی.
 • PMS.
 • سابقه خانوادگی PMS، PMDD یا اختلالات خلقی.

علائم و علل اختلال نارسایی پیش از قاعدگی

کارشناسان نمی دانند چرا برخی از زنان به اختلال نارسایی پیش از قاعدگی مبتلا می شوند. کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون پس از تخمک گذاری و قبل از قاعدگی ممکن است باعث ایجاد علائم شود.

سروتونین، یک ماده شیمیایی مغز که خلق و خو، گرسنگی و خواب را تنظیم می کند، نیز ممکن است نقش داشته باشد. سطح سروتونین، مانند سطح هورمون، در طول چرخه قاعدگی شما تغییر می کند.

این دلایل سبب بد اخلاقی در دوران قاعدگی می شود.

علائم اختلال نارسایی پیش از قاعدگی چیست؟

علائم PMDD یک یا دو هفته قبل از قاعدگی ظاهر می شود و در عرض چند روز پس از شروع قاعدگی از بین می رود. علاوه بر علائم PMS، ممکن است موارد زیر را نیز داشته باشید:

 • عصبانیت یا تحریک پذیری.
 • اضطراب و حملات پانیک.
 • افسردگی و افکار خودکشی.
 • مشکل در تمرکز.
 • خستگی و کم انرژی بودن.
 • هوس غذایی یا پرخوری.
 • سردرد.
 • بی خوابی.
 • نوسانات خلقی.

چگونه اختلال نارسایی پیش از قاعدگی تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما یک تاریخچه پزشکی می‌گیرد و علائم شما را ارزیابی می‌کند. ممکن است لازم باشد علائم خود را از طریق یک یا دو دوره قاعدگی دنبال کنید. برای تشخیص PMDD، ارائه دهنده شما به دنبال پنج یا چند علامت PMDD، از جمله یک علامت مربوط به خلق و خو می گردد. مشاوره بالینی مرکز مشاوره مشاورانه شرایط مانند اضطراب، افسردگی یا اختلالات بارداری را رد یا تشخیص می دهد.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی یکی از مهمترین علت افسردگی در زمان قاعدگی است.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک یا چند مورد از این درمان ها را برای کمک به مدیریت PMDD توصیه کند:

 • داروهای ضد افسردگی برای کمک به مدیریت سطح سروتونین مغز شما.
 • تغییرات رژیم غذایی، مانند کاهش مصرف غذاهای شور، چرب یا شیرین و کافئین.
 • کنترل بارداری هورمونی که دارای دروسپیرنون و اتینیل استرادیول است.
 • داروهای مسکن بدون نسخه برای تسکین گرفتگی عضلات (دیسمنوره)، سردرد، حساسیت سینه ها و سایر علائم فیزیکی.
 • ورزش منظم برای بهبود خلق و خو.
 • ابزارهای مدیریت استرس ، مانند تمرینات تنفس عمیق و مدیتیشن .

عوارض اختلال نارسایی پیش از قاعدگی چیست؟

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی درمان نشده می تواند منجر به افسردگی و در موارد شدید خودکشی شود. این اختلال می تواند باعث پریشانی شدید عاطفی شود و بر روابط و مشاغل تأثیر منفی بگذارد.

اگر افکار خودکشی را تجربه می کنید،سریعا با مرکز مشاوره تماس بگرید و زمان اورژانسی بگیرید.

چگونه می توانم از اختلال نارسایی پیش از قاعدگی جلوگیری کنم؟

درمان افسردگی یا اضطراب موجود ممکن است احتمال تبدیل PMS را کاهش دهد. اما PMDD می تواند به نحوه عملکرد هورمون های شما مرتبط باشد و ممکن است نتوانید از آن جلوگیری کنید. در این صورت، درمان می تواند باعث تسکین شود.

افسردگی و احساس خودکشی در دوران قاعدگی

اگر تجربه کردید باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • اضطراب شدید و حملات پانیک.
 • احساس می کنید کنترل خود را از دست داده اید.
 • افسردگی شدید یا افکار خودکشی.
 • افکار آسیب رساندن به خود یا دیگران.
 • عصبانیت کنترل نشده

چرا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه اختلالات روانی از جمله افسردگی دارد و یکی از بهترین و جامع ترین خدمات روانشناسی می باشد، این مرکز از گردهم آوری جمعی از متخصصان با تجربه تشکیل شده است و خدماتی را در بهترین کیفیت ارائه می کنند.

مرکز ستاره ایرانیان خدماتی را به صورت حضوری و تلفنی ارائه می دهند تا در هر کجای ایران که هستید بتوانید با مشاوران آن ها در ارتباط باشید، این مرکز به شما کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن به علت افسردگی خود پی برده و با شناسایی علائم و انتخاب بهترین راهکارهای درمانی بتوانید روند زندگی تان را به خوبی دنبال کنید.

هم چنین برای کمک به اطرافیان خود می توانید از راهکارها و روش های گوناگون استفاده نمایید تا درمان موفقیت آمیزی داشته باشند.

منبع : علت افسردگی زنان در دوران قاعدگی و پریود چیست؟

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: علت افسردگی زنان در دوران قاعدگی و پریود چیست؟. آخرین ویرایش: مارس 7, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8741

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *