هموروئید در نوزادان

هموروئید در نوزادان

310 0
هموروئید در نوزادان شایع نیست، اما ممکن است رخ دهد. نارسایی مزمن کبد می تواند منجر به این بیماری شود. یبوست نیز یکی از عوامل ایجاد هموروئید در نوزادان و کودکان نوپا است. خونریزی مقعدی شایع ترین علامت است. اکثر هموروئیدها در نوزادان نیازی به درمان ندارند، اما اگر علت آن باشد، پزشک شما ممکن است یبوست را درمان کند.

بررسی اجمالی

هموروئید در نوزادان چیست؟

هموروئید وریدهای متورم رکتوم و مقعد هستند. ممکن است داخل مقعد بمانند یا به بیرون مقعد فشار وارد کنند. آنها در بزرگسالان شایع هستند، اما گاهی اوقات در نوزادان و کودکان نوپا ایجاد می شوند.

آیا هموروئید در نوزادان با هموروئید در بزرگسالان متفاوت است؟

هموروئید در بزرگسالان بسیار بیشتر از هموروئید در نوزادان است. آنها همچنین تمایل به علل مختلف دارند. اما علائم این بیماری می تواند برای هر دو گروه سنی مشابه باشد.

علائمی که نشان می دهد نوزاد یا کودک نوپا ممکن است هموروئید داشته باشد عبارتند از:

 • خونریزی مقعدی با اجابت مزاج ( مدفوع ) یا هنگام پاک کردن و تعویض پوشک.
 • برجستگی های کوچک مایل به قرمز یا آبی در نزدیکی لبه مقعد.

کودکان نوپا و خردسالان نیز ممکن است احساس خارش یا سوزش در اطراف مقعد خود را توصیف کنند. گاهی اوقات هموروئید باعث درد رکتوم می شود.

 

هموروئید در نوزادان

علل احتمالی

علت هموروئید در نوزادان چیست؟

یبوست شایع ترین علت هموروئید در نوزادان است. اگر کودک برای اجابت مزاج زور می زند، ممکن است فشار زیادی بر رگ های نزدیک رکتوم خود وارد کند. کودکان نوپایی که برای مدت طولانی در توالت می نشینند و سعی می کنند اجابت مزاج داشته باشند نیز ممکن است دچار هموروئید شوند.

نوزادان ممکن است پس از انتقال از شیر مادر به غذاهای جامد دچار یبوست شوند. یبوست همچنین می تواند نتیجه کم آبی بدن (نداشتن مایعات کافی) باشد. یبوست در کودکان نوپا ممکن است به دلیل مصرف ناکافی فیبر و مایعات یا اضطراب در مورد اجابت مزاج و تمرین گلدان باشد.

یکی دیگر از علل هموروئید در نوزادان نارسایی مزمن کبدی است . هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند، وریدهای حامل خون به کبد ممکن است خون را به وریدهای دیگر هدایت کنند. جریان خون اضافی فشار را در وریدهای نزدیک راست روده افزایش می دهد و منجر به هموروئید می شود.

مراقبت و درمان

هموروئید در نوزادان چگونه تشخیص داده می شود؟

والدین معمولاً ابتدا علائم را در نوزادان متوجه می شوند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً می توانند هموروئید خارجی را با معاینه فیزیکی تشخیص دهند.

در صورت مشکوک شدن به هموروئید داخلی، پزشک ممکن است نیاز به انجام معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) داشته باشد. ارائه دهنده کودک شما یک انگشت دستکش دار و روغن کاری شده را وارد مقعد او می کند تا هموروئید یا سایر ناهنجاری ها را بررسی کند.

اگر کودک شما خونریزی مقعدی بدون علت مشخصی مانند هموروئید داشته باشد، ممکن است نیاز به کولونوسکوپی داشته باشد. در طول کولونوسکوپی، کودک شما بیهوشی عمومی دریافت می کند . ارائه دهنده آنها یک آندوسکوپ (لوله نازک و منعطف با یک دوربین فیلمبرداری در یک طرف) را در رکتوم آنها قرار می دهد. آنها رکتوم، روده بزرگ و روده کوچک خود را بررسی می کنند.

از آنجایی که هموروئید در نوزادان غیرمعمول است، پزشک کودک شما سعی خواهد کرد تعیین کند که آیا مسائل دیگری می تواند باعث علائم آنها شود یا خیر. شرایط زیر اغلب با هموروئید در نوزادان اشتباه گرفته می شود:

 • شقاق مقعد: ترک یا پارگی در پوست مقعد می تواند منجر به خون یا درد در حین حرکات روده شود. شقاق مقعدی زمانی ایجاد می شود که نوزادان شروع به دفع مدفوع بزرگتر و سفت تر می کنند که مقعد را کشیده می شود.
 • زگیل مقعدی: زگیل تناسلی معمولاً نتیجه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. نوزادان می توانند از طریق تماس با فردی که ویروس را دارد به زگیل مبتلا شوند.
 • پولیپ رکتوم: رشد غیرطبیعی سلول ها در رکتوم معمولاً بی ضرر هستند. پولیپ ها می توانند صاف یا برجسته باشند. بسیار نادر است که پولیپ رکتوم در کودکان سرطانی باشد.
 • برچسب‌های پوستی (اکروکوردون): تگ‌های پوستی رشدهای کوچک و غیرسرطانی پوست هستند. آنها شبیه فلپ ها یا برآمدگی های کوچک هستند.

 

هموروئید در نوزادان چگونه درمان می شود؟

هموروئید در نوزادان معمولاً خود به خود از بین می رود یا به برچسب های پوستی بی ضرر تبدیل می شود. اگر هموروئید به دلیل یبوست باشد، پزشک کودک شما ممکن است توصیه کند:

 • تنظیم رفتار: زمانی را که کودک نوپا پس از اجابت مزاج در توالت می گذراند، محدود کنید. این تنظیم می تواند فشار یا فشار ناخواسته روی مقعد را کاهش دهد.
 • تغییرات رژیم غذایی: غذاهای غنی از فیبر را در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید. پوره های میوه و سبزیجات، آب میوه های کاملا طبیعی و غذاهای کودک با گندم یا جو می توانند به رفع یبوست و نرم شدن مدفوع کمک کنند.
 • تنقیه یا مسهل: ممکن است پزشک شما ملین ها (داروی رفع یبوست) یا تنقیه (تزریق مایع به رکتوم برای شل شدن مدفوع) را توصیه کند. این درمان ها برای کودکان نوپا بیشتر از نوزادان رایج است. هرگز بدون تایید پزشک به کودک تنقیه یا ملین ندهید.
 • پمادهای پوستی: پمادهای پوستی بدون نسخه می توانند هموروئید را کوچک کرده و علائم را کاهش دهند. قبل از استفاده از این پمادها با ارائه دهنده کودک خود صحبت کنید.

در موارد نادر، پزشک کودک شما ممکن است حذف بواسیر شدید را با جراحی توصیه کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی این روش را هموروئیدکتومی می نامند.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندم تماس بگیرم؟

اگر آنها:

 • نمی تواند اجابت مزاج داشته باشد.
 • تب داشته باش
 • خونریزی مقعدی داشته باشید

یادداشتی از تاپ نیوز 

هموروئید در نوزادان شایع نیست. گاهی اوقات آنها نتیجه یبوست یا نارسایی مزمن کبد هستند. حتی اگر هموروئیدها معمولا بی ضرر هستند، هرگز نباید خونریزی مقعدی را نادیده بگیرید. اگر متوجه خونریزی مقعدی یا هر گونه رشد غیرطبیعی شدید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود صحبت کنید. هموروئید در نوزادان معمولاً خود به خود از بین می رود.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: هموروئید در نوزادان. آخرین ویرایش: می 23, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9858

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *