وسواس جنسی با رابطه جنسی با محارم، حیوان و کودک ارتباط دارد؟ از تشخیص تا درمان

نوشته شده برای at 7:56 ب.ظ
818 0

به طور کلی وسواس به فکرهایی گفته می شود که فرد کنترلی بر آن ها نداشته و نمی تواند آن ها را متوقف کند، « وسواس جنسی » یکی از نگران کننده ترین انواع وسواس محسوب می شود که پیامدهای جدی و نگران کننده ای برای مبتلایان آن به همراه دارد. وسواس جنسی زیر دسته وسواس فکری عملی بوده و شامل فکرهایی می شود که ناخواسته باعث اضطراب و شرم افراد می گردد.

علائم وسواس جنسی

علائم و نشانه های وسواس در افراد متفاوت است اما وسواس جنسی معمولا شامل افکار ممنوعه زیر می باشد:

 • رابطه جنسی با حیوان
 • رابطه جنسی با محارم
 • خیانت
 • سوء استفاده جنسی از دیگران
 • بردگی جنسی
 • سادیسم جنسی یا مازوخیسم
 • ترس والدین از پیدا کردن احساس جنسی به فرزندشان
 • ترس از جذب شدن به جسد و بدن مرده
 • افکار جنسی در مورد دوستان یا نزدیکان
 • رابطه جنسی با افراد زیر سن قانونی
 • افکار ناخوشایند و سرزده ای که با گرایش جنسی فرد ناسازگار است.
 • فکر در مورد مجبور کردن دیگران به رابطه جنسی

فردی که از وسواس جنسی رنج می برند، افکار ناخواسته و آزاردهنده ای را تجربه می کند که با سیستم اخلاقی او سازگار نیست. برای برخی، این افکار می تواند آنقدر شدید باشند که فرد از نظر جسمی احساس کنند این احساس درست است. اما به طور معمول، فرد می داند که آن ها درست نیستند.

فرد در این هنگام نگران می شود که با ادامه پیدا کردن این افکار به آن ها عمل کند. در مواقع دیگر ممکن است افراد بدانند که هرگز طبق افکار وسواس گونه خود عمل نمی کنند ولی به دلیل فکرهای بیمارگونه خود رنج ببرند.

تفاوت وسواس جنسی با تخیل جنسی

به یاد داشته باشید که وسواس جنسی همان تخیل جنسی نیست.

تخیلات جنسی معمولاً با لذت همراه هستند و تصور آن ها برای افراد جذاب است اما وسواس جنسی افکار ناخواسته و ناراحت کننده ای است که به طور معمول با اضطراب، شرم و نفرت همراه است.

مبتلایان به اختلال وسواس فکری معمولاً نگران هستند که این افکار در انتها باعث شود که آن ها دست به این کارها بزنند، برعکس فردی که تخیل جنسی در این موارد داشته باشد از این تفکرات و عمل به آن ها لذت می برد.

 تاثیر وسواس جنسی در رابطه زناشویی

این افکار بر روابط زناشویی افراد نیز تاثیر زیادی می گذارد، به طور مثال:

 • این افکار ممکن است در هنگام انجام رابطه زناشویی ایجاد شده و باعث سردمزاجی فرد شود.
 • این افراد به دلیل افکار ناهنجار از خودشان متنفر شده و به همین دلیل فرد هر لذتی را گناه بداند.
 • میل جنسی افراد کاهش پیدا کند.
 • نگرانی و اضطراب نیز ممکن است باعث سردی و کاهش میلی جنسی فرد گردد.

بسیاری از افراد درگیر با وسواس جنسی حالات روحی زیر را تجربه می کنند:

“من نمی خواهم هنگام رابطه جنسی این افکار بیمار به ذهنم خطور کند. این کار رابطه جنسی من را خراب می کند ”

“اگر به اوج لذت جنسی برسم و ناگهان به چیزهای وحشتناک فکر کنم چه؟

آیا این بدان معنی است که من آن فکر را دوست دارم؟”

“اگر من به اندازه زمان های دیگر تحریک نشوم و ثابت شود که وسواس های من واقعی هستند، چه کنم؟”

چه می شود اگر در هنگام رابطه جنسی به همسرم آسیب وارد کنم؟

متاسفانه تحقیقات ثابت کرده اند که هرچقدر فرد سعی کند به موضوعی فکر نکند بیش تر درگیر آن موضوع می شود و به آن موضوع می پردازد.

وسواس جنسی

تشخیص وسواس جنسی

توجه داشته باشید که وسواس جنسی شامل مجموعه افکاری می شود که خود فرد احساس خوبی نسبت به آن ها ندارد اما کسی که پدوفیل یا میل جنسی نسبت به کودکان دارند از تمایل خود لذت می برند و احساس گناه و ناراحتی پیدا نمی کنند. این موضوع تفاوت اصلی بین وسواس جنسی و دیگر اختلالات است.

در حقیقت شما باید به احساس و نوع تفکر خود در مورد آن امر فکر کنید، اگر احساس شما با گناه همراه است شما دچار وسواس جنسی هستید. آیا می خواهید به افکار خود عمل کنید؟

 اگر پاسخ شما مثبت است شما درگیر اختلال دیگری بجز وسواس جنسی هستید.

متاسفانه در برخی از شرایط این تفکرات به تصویرهایی برای فرد تبدیل می شود که فرار از آن ها برای او بسیار دشوار و سخت است، این تصویرها باعث افزایش اضطراب و نگرانی فرد می شوند و نیاز به درمان را شدید تر می سازند.

درمان وسواس جنسی

متاسفانه بسیاری از افرادی که درگیر وسواس جنسی هستند به ندرت به دکتر یا روانشناس مراجعه می کنند، این موضوع به این دلیل است که آن ها از احساسات خود خجالت می کشند و احساس گناه دارند. اما به یاد داشته باشید که دکتر و متخصص برای این کار آموزش دیده و متوجه هستند که شما کنترلی بر این افکار ندارید.

اگر افکاری تکراری در مورد مسائل جنسی دارید حتما به یک متخصص مراجعه کنید و در مورد آن ها صادقانه صحبت کنید. درمان های مطرح وسواس جنسی شامل موارد زیر هستند:

مواجهه درمانی

این درمان هیچگونه اثر جانبی به دنبال ندارد البته باید زیر نظر متخصص انجام شود. مشخص است که اگر فرد به دفعات در برابر ترس خود قرار بگیرد به مرور ترس خود را از دست می دهد. این درمان به شدت بیماری بستگی دارد و هر وقت که فرد بخواهد می تواند جلسه درمان را به پایان برساند.

به یاد داشته باشید که با گذشت جلسات اضطراب فرد به مرور کاهش می یابد و روبرو شدن با ترس برای او آسان تر می گردد.

 

درمان شناختی رفتی

درمان شناختی رفتاری درمانی بسیار موثر برای وسواس است، در این درمان فرد این فرصت را پیدا می کند تا افکار بیمارگونه خود را تغییر دهد. در این شرایط فرد باید تمامی افکار خود را بپذیرید و جنگ با آن ها را اتمام بخشد سپس درمانگر به فرد کمک می کند تا ریشه تمامی این فکرها را پیدا کرده و آن را درمان می کند.

دارو درمانی

تجویز دارو که به وسیله روانشناس بالینی یا روانپزشک انجام می شود معمولا برای کنترل یا درمان اضطراب تجویز می گردد. پیش از استفاده از دارو حتما در مورد عوارض جانبی آن از دکتر خود سوال بپرسید و شرایط کار خود را برای او توضیح دهید، به طور مثال برخی از قرص ها ممکن است خواب آور باشند و هنگام رانندگی باعث ایجاد خطر شوند.

از طرف دیگر به هیچ عنوان دارویی را بدون تجویز دکتر استفاده نکنید، این کار می تواند به شدت خطرناک باشد، صرف این که یک دارو برای دوست یا مادر شما مفید بوده به این معنی نیست که برای شما نیز مفید است.

به هیچ عنوان مصرف داروی خود را قطع یا دوز آن را تغییر ندهید، این کار را به پزشک خود بسپارید.

منبع : وسواس جنسی با رابطه جنسی با محارم، حیوان و کودک ارتباط دارد؟ از تشخیص تا درمان

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: وسواس جنسی با رابطه جنسی با محارم، حیوان و کودک ارتباط دارد؟ از تشخیص تا درمان. آخرین ویرایش: ژانویه 10, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5100

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *