پیشگیری از اعتیاد به اینترنت

نوشته شده برای at 11:41 ق.ظ
297 0

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت، راهکارهای علمی

در مورد روش های پیشگیری از اعتیاد به اینترنت چه می دانید؟ امروزه به دلیل استفاده روز افزون از فضای مجازی، اعتیاد به اینترنت بسیار زیاد شده و به امری رایج تبدیل شده است.

به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای جلوگیری از اعتیاد به اینترنت می باشند تا بتوانند استفاده از فضای مجازی را برای خود و فرزندشان به خوبی مدیریت کنند.

درمان و پیشگیری این مسئله نیاز به راهکارهای فردی و جمعی دارد تا بتواند اثربخشی خوبی بر روی فرد داشته باشد.

در صورتی که شما در میزان مصرف اینترنت با چالش هایی رو به رو شده اید در این مقاله راهکارهای مختلفی را برای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت بیان می کنیم که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد.

اعتیاد به اینترنت به چه معناست؟

اعتیاد به اینترنت یک نوع اعتیاد رفتاری می باشد که فرد وابستگی شدیدی به اینترنت دارد و با استفاده از وسایلی که می توان به اینترنت متصل شود اضطراب و تنش های او کاهش می یابد.

اعتیاد به اینترنت تنها مربوط به میزان ساعاتی که فرد در اینترنت سپری می کند نمی شود بلکه زمان هایی که فرد به فعالیت های غیر ضروری در اینترنت می پردازد را نیز شامل می گردد.

امروزه این نوع اعتیاد افراد بسیاری را به خودش درگیر کرده است و انواع مختلفی دارد به همین دلیل لازم است هر چه سریع تر پیشگیری های لازم برا اعتیاد به اینترنت انجام گیرد.

علائم اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت نشانه های زیر را دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • ضعف در کار یا تحصیل: بسیاری از افرادی که به طور دائم در فضای مجازی هستند بیشتر وقت خود را از دست می دهند زیرا آن ها به تدریج به جای وقت بیش تر برای کار یا تحصیل با فضای مجازی سرگرم می شوند و متوجه گذر زمان نمی شوند.
 • تمایل زیاد به اینترنت: اگر در مکانی باشند که اینترنت قطع شود و یا امکان اتصال به اینترنت را نداشته باشند به هم می ریزند و پرخاشگر می شوند.
 • تمایل به دوری از اطرافیان: کسی که به اینترنت وابسته است و اعتیاد به اینترنت دارد فضای مجازی را به دورهمی و جمع های دوستانه و خانوادگی ترجیح می دهد.

پیامدهای اعتیاد به اینترنت

اینترنت و فضای مجازی هر چند مفید باشد و اسباب پیشرفت انسان ها را فراهم کند مانند هرچیز دیگری در صورتی که بیش از اندازه مورد استفاده قرار گیرد با عوارضی همراه خواهد بود که در زیر مواردی از آن را بیان می کنیم:

 • کاهش روابط عاطفی و ارتباط با اطرافیان
 • مشکلات روانی چون اضطراب و افسردگی و غیره
 • مشکلات جسمانی مانند ضعیف شدن بینایی و غیره
 • کاهش عملکرد شغلی و تحصیلی
 • کاهش روابط انسانی و اجتماعی
 • تغییر عقاید و باورها

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت، راهکارهایی برای والدین

اگر نگران اعتیاد فرزندتان هستید در ادامه مقاله راهکارهایی را بیان می کنیم که می توانید پیشگیری های لازم را انجام دهید تا فرزندتان درگیر اعتیاد به اینترنت نشود.

 1. افزایش تفریحات خانوادگی:

 تفریح های دسته جمعی و خانوادگی تان را افزایش دهید البته در این مورد سلیقه فرزندتان را نادیده نگردید و به سلیقه آن ها توجه کنید. گاهی اوقات تفریحات مورد علاقه والدین می توانند برای فرزندان ملال آور باشند.

 1. وضع قوانین برای استفاده از اینترنت:

برای استفاده فرزندان خود از اینترنت ساعاتی را مشخص کنید البته حواستان باشد که قوانین بیش از حد سختگیرانه نباشد، قابل انعطاف پذیر باشد و متناسب با سن کودک قوانینی وضع شود. از قوانینی که گذشته اید تخطی نکنید و در مورد ضرورت آن با فرزندتان صحبت کنید.

 

 1. ایجاد سرگرمی هایی متفرقه:

 سرگرمی های فردی مجزایی برای فرزندتان در نظر بگیرید و به استعدادها و سلیقه های فرزندتان توجه کنید.

کودکانی که سرگرمی ها و استعدادهای پرورش یافته ای در دنیای واقعی دارند، اوقات کمتری را به فضای مجازی و استفاده از اینترنت اختصاص  می دهند و کم تر به این نوع اعتیاد رفتاری مبتلا می شوند.

 1. جلوگیری از اعتیاد به اینترنت، بهبود روابط خانوادگی:

 هر چقدر دنیای واقعی برای فرزندتان جذاب تر باشد او کم تر به دنیای مجازی پناهنده می شود و سعی می کند خودش را زیاد درگیر فضای مجازی نکند.

اگر مشکلاتی با کار، همسر یا خانواده تان دارید سعی کنید با کمک های حرفه ای و مشاوره گرفتن از افراد با تجربه و متخصص مشکلات خود را حل نمایید تا محیط منزل تان را آشفته و پر تشویش نباشد.

پیشگیری از اعتیاد به اینترنت، راهکارهای فردی

اگر می خواهید بر میزان استفاده از اینترنت کنترل بیشتری داشته باشد و از اعتیاد و وابستگی به اینترنت پیشگیری نمایید باید نکات زیر را در نظر بگیرید و به آن ها توجه کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از راهکارهای فردی در درمان اعتیاد به اینترنت نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

 1. ابتدا و انتها روز خود را با چیزی غیر از اینترنت بگذرانید

سعی کنید برای شروع صبح هایتان برنامه غیر از استفاده از اینترنت داشته باشید برای مثال در ابتدای صبح ورزش کنید، برای اعضای خانواده صبحانه آماده کنید و هم چنین موسیقی های آرامش بخش و مفرح گوش کنید.

هر کاری جز استفاده از شبکه های مجازی در آغاز صبح می تواند وابستگی شما را به اینترنت در ابتدای روز کمتر کند.

هم چنین قبل از خوابیدن فضای مجازی را کنار بگذارید می توانید قبل از خوابیدن کتاب بخوانید، شیرگرم بنوشید، تمرین های تنفسی و ریلکسیشن انجام دهید.

استفاده از گوشی های هوشمند قبل از خواب باعث بر هم خوردن نظم خوابتان می شود و در خواب شما اختلال ایجاد می کند.

 1. میزان ضرورت فعالیت های مجازی خود را بررسی کنید

تعداد پیام های حیاتی در شبکه های مجازی و ایمیل هایتان را بشمارید، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که با چند ساعت کنار گذاشتن گوشی هوشمندتان چیزی را از دست نخواهید داد و اگر در صورت ضرورت و به میزان کم گوشی را بررسی کنید به خوبی به کارهایتان می رسید.

 1. برای خود محدودیت هایی وضع کنید

برای این که بتوانید استفاده از اینترنت را در خود کنترل کنید و پیشگیری های لازم برای اعتیاد به اینترنت انجام دهید لازم است محدودیت هایی را برای خود وضع کنید.

 • اینترنت را با خودتان همه جا نبرید، به عنوان مثال در هنگام غذا خوردن حواستان را به غذایتان باشد و بر روی آن تمرکز کنید یا در هنگام صحبت با اطرافیان گوشی را از خودتان دور کنید. قبل از این که هر چیزی را به اشتراک بگذارید در مورد آن فکر کنید. و بیندیشید که آیا لازم به اشتراک گذاشتن این موارد می باشد یا خیر؟
 • نوتیفیکشن های غیر ضروری را خاموش کنید.
 • هنگام گذراندن وقت با دیگران یا انجام فعالیت های مورد علاقه تان گوشی خود را در حالت سکوت قرار دهید.
 • زمانی که درگیر یک کار هستید تنها همان را انجام دهید و اینترنتتان را خاموش کنید.
 • ساعت مشخصی از روز را برای کارهای مشخصی در نظر بگیرید برای مثال چک کردن ایمیل تان یا پیام هایتان را به ساعت خاصی محدود کنید تا در طول زمان احساس مداوم نیاز به چک کردن گوشی تان از بین برود.
 • در صورتی که از وای فای استفاده می کنید برای زمان هایی که خارج از منزل و محل کار هستید بسته اینترنتی استفاده نکنید تا از این طریق استفاده از اینترنت کاهش یابد و از اعتیاد به اینترنت پیشگیری کنید.

اعتیاد به اینترنت، کلام آخر

اعتیاد به اینترنت باعث می شود تا فرد به طور وسواسی به فکر استفاده از اینترنت باشد و زمانی که از فضای مجازی دور می شود احساسات ناخوشایندی به سراغش آید و درگیر اضطراب و پریشانی شود.

افرادی که دچار اعتیاد به اینترنت هستند به طور معمول تلاش می کنند که در زمان غرق شدن در اینترنت از مشکلات روزمره خود فرار کنند، به همین دلیل دور شدن از اینترنت آن ها را دستخوش هیجانات منفی می کند.

ترک اعتیاد و وابستگی از اینترنت همیشه آسان نیست و ممکن است با استفاده از راهکارهای عمومی مطرح شده در مطالب فوق نتوانید این رفتار را به خوبی اصلاح کنید. اما با مراجعه به روانشناس می توانید ریشه اعتیاد خود را پیدا کنید و به حل و فصل آن بپردازید.

در این خصوص درمانگر به شما کمک می کند تا از راهکارهای عملی مناسبی استفاده کنید تا به خوبی با استرستان مقابله کنید و وابستگی خود را نسبت به اینترنت کاهش دهید.مرکز مشاوره ستاره ایرانیانپان پیشگیری از اینترنت و فضای مجازی آسیب های زیادی در هر یک از گروه سنی به همراه دارد، سبک زندگی نادرست و برنامه ریزی غلط می توان به دلیل اعتیاد به فضای مجازی ایجاد شود.

به همین دلیل کمک گرفتن از مشاور و روانشناس از اهمیت بسیاری برخوردار است و در این خصوص روانشناسان و متخصصان شما را یاری می کنند و راهکارهای لازم را در اختیار شما قرار می دهند.

منبع : پیشگیری از اعتیاد به اینترنت

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: پیشگیری از اعتیاد به اینترنت. آخرین ویرایش: آوریل 5, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8803

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *