کنترل شوهر | ۲۰ راه برای کنترل شوهر

نوشته شده برای at اکتبر 31, 2022
113 0

کنترل شوهر، چگونه شوهر خود را مدیریت کنیم ؟ متاسفانه بعضی از زنان همواره در تلاش هستند تا مهارت کنترل شوهر را بیاموزند و این موضوع را امری کاملا طبیعی و ضروری می دانند.

اما مسئله ای که در این بین وجود دارد این است که هیچ کسی از زیر نظر بودن خوشحال نخواهد بود. اکثر مردان ناراحتی خود را راجع به این وضعیت نشان می دهند که البته کاملا هم به حق است.

قبل از هر چیزی باید علت این عمل خود را ریشه یابی کنید. در گذشته و خاطرات خود شروع به جست و جو کنید تا چیزی دستگیرتان شود. روان کاوی و مشورت با یک مشاور خانواده کمک زیادی به شما خواهند کرد.

راه های کنترل شوهر

از چه راه هایی همسرم را زیر نظر بگیرم؟

معمولا بانوان از روش های مختلفی برای کنترل کردن همسر خود استفاده می کنند. بعضی از آن ها شروع به محبت بی حد و اندازه نسبت به او می کنند و عده ای دیگر در همه ی امور شخصی او دخالت و جاسوسی می کنند.

اما به راستی این همه کنکاش و جاسوسی چه علتی می تواند داشته باشد؟ حتما شما هم به دنبال یک زندگی پر از عشق و آرامش هستید و از کنترل کردن همسر خود عذاب می کشید.

پس چه بهتر است به جای رفتار شبیه به کارآگاه ها مهارت های ازدواج و زندگی بهتر را بیاموزید. به چند نمونه از این مهارت ها اشاره خواهیم کرد :

روش اول: ساختن گروهی برای کنترل همسر

منظور از یک گروه این است که مجموعه کارهایی را طراحی کنید که رابطه شما را به سمت رشد و توسعه سوق دهد:

۱) ارتباط موثری با همسرتان برقرار کنید.

گفت و گوی صادقانه و به دور از هر تشریفاتی یکی از پایه های اساسی زندگی سالم می باشد. اگر این نوع گفت و گو را در برنامه خودتان قرار بدهید متوجه خواهید شد که مشاجرات بین شما تا حدود زیادی حل می شوند.

در یک گفت و گوی صادقانه عوامل دیگری مثل زبان صحیح بدن انتخاب زمان صحیح گفت وگو مکان آرام و به دور از شلوغی و روحیه ی مناسب با گفت وگو دخیل می باشند.

۲) سپری کردن اوقات خوش پیش هم :

معمولا زوج های جوان در ابتدای زندگی مشترک روزهای پر تاب و تبی و عاشقانه ای را می گذرانند اما با سپری شدن زمان و غرق شدن در روزمرگی ممکن است این حرارت کاهش پیدا کند و زندگی مشترک کاملا یکنواخت شود.

شما باید با این حس مبارزه کنید و اوقاتی را به دور از بچه کار و خانواده با همسر خود به تفریح بپردازید.

۳) یادگرفتن یکدیگر :

شما زمانی می توانید با همسر خود رابطه ای سالم برقرار کنید که اخلاقیات و شخصیت همسر خود را به خوبی بشناسید. همسرتان را تشویق کنید تا به شما اعتماد کند و شما را همدم خود ببیند تا علاوه بر پذیرش نقش همسری دوست با وفا و سنگ صبور او نیز باشید.

روش دوم : چگونه شوهر خود را مثل موم در دست بگیریم | کنترل شوهر

وقتی رابطه ی موثر و کافی خود را ساختید لازم است گام های بعدی را بردارید.

۱) نیازهای تان را بازگو کنید:

گاهی زنان فکر می کنند که مردان می توانند همه چیز را از ذهن آن ها بخوانند و اصلا احتیاجی به بازگو کردن مسائل نیست. در صورتی که این توقع کاملا بی جا می باشد و باید نیازهای خود را کاملا شفاف و واضح به همسرتان منتقل کنید.

۲) قرارداد و قوانین خاصی با توافق طرفین مقرر کنید:

اگر قرار است رفتاری منع شود باید برای هردوی شما منع شود و اگر رفتاری بلامانع است برای هردوی شما بلامانع باشد. با وضع قوانین و عمل کردن به آن از نظم پیروی خواهید کرد.

۳) برای کنترل شوهر، مرز تعیین کنید:

با تعیین کردن حد و مرز در واقع به همسر خود نشان می دهید چه کارهایی را می پسندید و از چه رفتارهایی به سطوح می آیید. هردوی شما نباید پایتان را از حد جلوتر بگذارید و باید نسبت به تعهد تان وفادار بمانید تا رابطه ای عاشقانه مثل روز اول را تجربه کنید.

روش سوم : لذت بردن از رابطه عاشقانه

بعضی از زنان کنجکاو هستند تا ببینند چه محتویاتی در گوشی موبایل همسرشان پیدا می کنند.

آنان در واقع با این کار می خواهند مطمئن شوند که همسرشان نسبت به آنان وفادار است و زندگی آنان کاملا در امن و امان می باشد.

غافل از این که نمی دانند با این چک کردن و کنترل کردن گوشی موبایل همسر تا چه اندازه او را بی اعتماد می کنند و اما چطور باید این حس کنترل گری را از بین برد :

۱) برقراری روابط بیشتر اجتماعی :

افرادی که متاهل هستند به صورت کاملا ناخودآگاه نسبت به دنیا و تعلقات آن وابستگی زیادی احساس می کنند. برقراری روابط اجتماعی سالم به افراد کمک می کند که احساس عزت نفس بیشتری داشته باشند و زندگی آرام تری را تجربه کنند.

۲) برای به دست آوردن حس امنیت تلاش زیادی بکنید.

وقتی شما یک رابطه ی سالم را تجربه می کنید در واقع احساس امنیت زیادی نسبت به دورانی که مجرد بودید خواهید کرد.

احساس امنیت از آن جایی نشات می گیرد که نگرانی بابت از دست دادن زندگی خوبی ندارید و نگران نیستید که توسط همسر خود طرد شوید. مدت زیادی را دور  از همسر خود تاب نمی آورید و با نبود او بی تاب خواهید شد.

۳) نسبت به سلامت فرد اهمیت قائل شوید :

کسانی که برنامه روزانه منظمی برای ورزش و تندرستی خود دارند احساس نشاط بیشتری نسبت به افراد دیگر را تجربه خواهند کرد. ورزش کردن مشکلات روحی و جسمی زیادی از جمله میل جنسی کم یا زیاد افسردگی و شکلات هورمونی را از بین خواهد برد.

چگونه رگ خواب همسرم را پیدا کنم؟

به جای این که شوهرتان را زیر نظر بگیرید و او را زیر میکروسکوپ بگذارید لازم است مهارت های دیگری نیز یاد بگیرید.

۱) در وقت مناسبی با همسرتان گفت و گو کنید:

برای مثال در نظر داشته باشید که مردان وقتی در حال تماشا کردن تلویزیون هستند به صحبت های شما هیچ توجهی نشان نمی دهند پس سعی کنید در چنین مواقعی صحبت های مهم را مطرح نکنید.

۲) از بروز مشاجره نترسید :

هر چه می خواهید کاملا واضح مطرح کنید و همسرتان را با دلیل و منطق قانع کنید. البته سعی کنید با لحنی کاملا آرام و صلح طلبانه نظر منفی خود را مطرح کنید تا بین شما دلخوری پیش نیاید.

۳) به عنوان یک همسر حتما می دانید که شوهرتان چه اخلاق هایی دارد و روی چه چیزهایی حساسیت دارد.

البته اصلا درست نیست که از نقاط ضعف همسرتان برای پیشبرد اهدافتان سو استفاده کنید. منظور این است که آن نقاط را بشناسید و سعی کنید آن ها را تقویت کنید تا محیط خانه را آرام و عاشقانه کنید.

۴) هیچ کسی را الگوی خودتان نکنید :

ممکن است بعضی از زنان با مشاهده ی ظاهر زندگی دیگران به زندگی آن ها حسادت کنند و سعی کنند مثل آنان رفتار کنند در صورتی که هر شخصی سبک زندگی خاص خود را دارد و نمی تواند مثل دیگری رفتار کند. سعی کنید بهترین نسخه از شخصیت خود باشید.

کنترل کردن شوهر و عواقب آن

آیا می دانید با کنترل کردن شوهر خود چه اتفاقاتی برای رابطه شما می افتد؟

هر کسی دوست دارد از رابطه ی دلنشین خود محافظت کند و حاضر نیست آن را از دست بدهد اما نحوه ی حفاظت کردن از رابطه اهمیت دارد.

طبق تحقیقات انجام شده کنترل گری در رابطه علاوه بر آن که احتمال بروز خیانت را کاهش نمی دهند موجب وقوع خیانت نیز می شود. در ادامه به تفصیل به عواقب کنترل گری خواهیم پرداخت.

چگونه شوهرم را رام خودم کنم | کنترل شوهر

وقتی ریشه ی چنین رفتارهایی را شناسایی کنید می توانید این رفتار خود را برطرف کنید. ریشه ی کنترل گری ممکن است این موارد باشد :

۱) تجربیات منفی :

ممکن است همسر شما در گذشته به شما دروغی گفته باشد و یا به رابطه عاطفی شما خیانت کرده باشد. اگر چنین چیزی صحت دارد چه خوب است که با او صحبت و از احساس شک خود نسبت به او سخن بگویید و با یک مشاور خانواده مشورت کنید.

۲) بدبینی به صورت ذاتی و همیشگی :

بعضی وقت ها شک و گمان شما هیچ دلیل خاصی ندارد و تنها به خود شما بر می گردد. دریان صورت می توان گفت شما فردی کنترل گر و بدبین هستید و یا وقتی کودک بودید توسط اطرافیان خود ترک شده اید. در این صورت باید با یک روان درمانگر مشورت کنید و مشکل خود را حل کنید.

دوست داشتن افراطی :

گاهی اوقات کنترل گری ریشه ی روانی ندارد و فقط از دوست داشتن همسر نشات می گیرد.

افرادی که در این موقعیت قرار دارند کاملا از زندگی خود رضایت دارند و فقط می ترسند زندگی خوب خود را با خیانت همسر از دست بدهند پس شروع به چک کردن موبایل همسر خود می کنند و وقتی چیزی پیدا کردند خوشحال می شوند.

افرادی که این سبک زندگی را تجربه می کنند روش کاملا اشتباهی را در پیش گرفته اند و لازم است تا راه های صحیح حفظ رابطه عاطفی را بیاموزند.

عواقب منفی، کنترل شوهر :

۱) فرار کردن همسر از شما و هر چیزی که به شما مربوط است :

شاید تا به حال زیاد دیده باشید که پسرهای نوجوان دائما در حال فرار از مادرهایشان هستند اما این فرار کردن از کجا نشات می گیرد ؟

مردان در هر سنی که باشند دوست ندارند تحت کنترل کسی باشند و این قضیه باعث می شود که از شما فاصله بگیرند. اگر شما نیز چنین رفتاری با همسر خود داشته باشید از شما فرار می کند و رابطه عاطفی میان شما سرد خواهد شد.

۲)  معایب کنترل شوهر، لجبازی :

وقتی همسر شما متوجه بشود که شما در حال کنترل او هستید و مثل یک بچه با او رفتار می کنید او نیز از خودش رفتارهای بچگانه مثل لجوج بودن بروز می دهد و دائما در صدد است که از شما انتقام بگیرد.

۳) پنهان کاری و دروغ گفتن :

وقتی شما سخت گیر و کنترل گر باشید در واقع دروازه ی دروغ گویی و پنهان کاری همسرتان را به رابطه بازکرده اید.

اگر به رفتارهای کنترل گرانه خود ( مثل رفتن همسرتان به خانه مادرش ) ادامه دهید نه تنها او را از انجام کاری منصرف نمی کنید بلکه باعث می شوید مخفیانه به کار خود ادامه بدهد و علاوه بر آن از چشمانش خواهید افتاد.

۴) پرخاشگری از معایب کنترل شوهر

وقتی در رابطه ی شما بدبینی وجود داشته باشد جنگ و دعوا هم کم کم از راه می رسد و زوجین را از یک دیگر دور می کند.

۵) خیانت :

معمولا زنان کنترل گری می کنند تا از بروز خیانت پیشگیری کنند غافل از این که با چنین رفتارهای اشتباهی زمینه بروز خیانت را در زندگی زناشویی خود فراهم می کنند.

وقتی دائما به همسرتان شک داشته باشید او متقاعد می شود که فکر شما حول محور خیانت می گردد چه بهتر که رابطه ی عاطفی بهتری را شروع کند که کسی در آن به او شک ندارد!

روش های مراقبت از رابطه زناشویی

مراقبت کردن از رابطه زناشویی آداب خاص خود را دارد. ما در این مقاله به چند مورد از آنان خواهیم پرداخت :

۱) دوست خوبش باشید:

شما زمانی می توانید بهترین دوست همسرتان باشید که دست از قضاوت او بردارید با عصبانیت با او صحبت نکنید و او را بابت اشتباه هایی که مرتکب شده سرزنش نکنید. گاهی با او به تماشای فوتبال بنشینید و پای صحبت هایش درباره ماشین بشینید.

وقتی شما بهترین دوست همسرتان باشید او به هیچ عنوان به فکر خیانت هم نخواهد افتاد و به هیج عنوان خاضر نیست چنین همسر کافی را از دست بدهد.

۲) صریح و واضح صحبت بکنید :

اگر متوجه شدید همسرتان در موردی به شما خیانت کرده و یا دروغ گفته کاملا آرام و منطقی و صریح از او توضیح بخواهید. قهر کردن و دعوا به پا کردن هیچ گاه مشکلات شما را حل نخواهد کرد.

۳) با سیاست رفتار کنید :

نباید هر زمان و هر مکانی را برای گفت و گو انتخاب کنید. به عنوان مثال صحبت کردن در مهمانی در زمان صرف شام وقتی همسر شما از سرکار برگشته فایده ای نخواهد داشت و نباید انتظار واکنش درستی از همسر خود داشته باشید با این کار فقط او را کلافه می کنید.

۴) در جایی که صحیح است سیاست به خرج دهید :

وقتی همسر شما با مادر و یا خواهرش رابطه ی خوبی دارد احتیاجی نیست تا حساسیت به خرج دهید.

اما وقتی همسر شما با یک خانم غریبه گرم می گیرد و این رابطه را از حد می گذراند با آرامی با او صحبت کنید و به او بگویید این شکل رابطه مورد پسند شما نیست و بهتر است آن را قطع کند.

۵) با محبت رفتار کنید :

به جای کنترل کردن موبایل و رفت و آمد کردن قلب او را تسخیر کنید با این کار خیانت نکردن او را تضمین خواهید کرد.

۶) تنظیم اوقاتی به جهت تنها بودن و خلوت کردن

هر زوجی احتیاج دارد زمانی را برای تنها بودن به دور از فرزند و خانواده اختصاص دهد. این بازه زمانی فرصتی مناسب برای بیشتر نزدیک شدن به یکدیگر می باشد. سعی کنید در این مدت حال روانی خود را خوب کنید تا خوشحال تر و با آرامش بیشتر نزد همسر خود برگردید.

البته توجه کنید که مدت این دوری نباید بیش از ۴ یا ۵ روز باشد چرا که ممکن است نتیجه ی عکس بدهد.

منبع : کنترل شوهر | ۲۰ راه برای کنترل شوهر

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: کنترل شوهر | ۲۰ راه برای کنترل شوهر. آخرین ویرایش: اکتبر 31, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=11571

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *