اختلاف خانواده‌ در عقد

نوشته شده برای at 4:45 ب.ظ
167 0

در دوران آشنایی, دختر و پسر با یکدیگر رفت‌ و آمد می‌کنند تا با اخلاق یکدیگر بیشتر آشنا بشوند. طبیعی است که در این دوران تا حدود زیادی با یکدیگر تفاهم نداشته باشند و یا حتی شروع به بحث و دعوا کنند و اختلاف خانواده‌ در عقد ایجاد شود.

این دوران از هر لحاظ اهمیت زیادی دارد چرا که اگر به‌ درستی فرد مقابل را نشناسید سرنوشت خود را به بازی گرفته‌ اید. از جهت دیگر هر چقدر هم تلاش کنید تا یکدیگر را بشناسید باز هم نقاط ناپیدایی از شخصیت افراد وجود دارد.

 دلیل اختلاف خانواده‌ در عقد

دوره نامزدی حد فاصل دوران آشنایی اولیه و ازدواج است که دختر و پسر در این بازه زمانی فرصت می‌یابند که بیشتر با یکدیگر رفت‌ و آمد کنند تا همدیگر را بهتر بشناسند.

درحقیقت می‌توان گفت تا زمانی‌ که دختر و پسر زیر یک سقف زندگی نکنند نمی‌توانند خصوصیات اخلاقی یکدیگر را بشناسند حتی شاید در دوران نامزدی تلاش کنند تا قدری بهتر از آن‌چیزی که هستند به‌نظر بیایند.

ممکن است در حد فاصل دوران نامزدی دختر و پسر متوجه شوند که نمی‌توانند با یکدیگر زندگی کنند و هر دو به عبارت دیگر آدم زندگی یکدیگر نیستند.

در این صورت ممکن است دختر یا خانواده‌اش ناراحت شوند که این ازدواج صورت نگرفت اما حقیقت امر این است که بهم خوردن دوران نامزدی خیلی بهتر از بهم خوردن در دوران عقد و عروسی است چراکه در چنین مواقعی در ازدواج شکست‌ خورده یک کودک نیز قربانی خواهد شد.

اما در این‌ بین موضوعی که به وجود می‌آید این است که مهم‌ ترین دلیل مشاجرات در دوران نامزدی کدام‌اند؟

۱٫خانواده

مسائل مربوط به خانواده‌ها سهم بزرگی در اختلافات دوره نامزدی دارد. ممکن است خانواده‌ها به دلایل مختلفی مثل ترس از تنها شدن و یا توهم توطئه شروع به دخالت در زندگی دختر و پسر کنند؛ زوج های جوان نیز احتمالاً ممکن است از این دخالت‌ها به سطوح بیایند و اوضاع بدتر شود.

زوج درمانگران که با چنین رفتارهایی کاملاً آشنا هستند علت رفتارهای نامناسب خانواده را ریشه‌ یابی می‌کنند و از دختر و پسر می‌خواهند تا شرایط را مدیریت کنند.

مسائل اقتصادی

مسائل اقتصادی نیز از مهم‌ترین اختلافات دوران آشنایی می‌باشد. زوجین جوانی که قصد آشنایی با یکدیگر را دارند آرام‌آرام از شرایط مالی یکدیگر آگاه می‌شوند. بالا رفتن سطح توقع زوجین باعث می‌شود تا مشکلی به مشکلات مسیر ازدواج اضافه شود و رابطه آن‌ها را تحت‌ الشعاع قرار دهد.

برقراری رابطه جنسی

مسئله رابطه جنسی در بازه زمانی نامزدی از آن دست مسائلی است که اختلاف زیادی در رابطه زوجین ایجاد می کند. علت عمده مشکلات این است که زوجین درباره دغدغه‌ های جنسی خود گفت‌ و گو نکرده‌اند و این قبیل صحبت‌ها را تابو می‌دانستند؛ درصورتی‌که به‌ محض ازدواج‌ کردن و برقراری رابطه جنسی، متوجه می‌شوند که فرد مقابل از نظر جنسی پارتنر مناسبی برای آنان نمی‌ باشد.

روابط اجتماعی

بسیاری از زوجین در دوران نامزدی از روابط اجتماعی و نحوه معاشرت همسر خود گله می‌کنند. حقیقتی که وجود دارد این است که زوجین در دوره متأهلی نمی‌توانند رابطه خود را به‌ نحوی‌ که در دوره مجردی بوده با اطرافیان خود حفظ کنند.

در رابطه با خانواده نیز بعضی افراد رفت‌ و آمد زیاد را نمی‌پسندند درصورتی‌که شریک عاطفی آنان کاملاً برعکس است و زمان زیادی را به رفت‌ و آمد خانوادگی می‌گذراند و به‌ همین دلیل هر دوی آنان در عذاب خواهند بود.

برای پیشگیری از چنین مشکلاتی باید توجه کنید که پیش‌ از ازدواج درباره این مسائل توافق کنید و ایده‌آل‌های خود را بپرسید.

 چگونه می‌توانیم مشاجرات دوره نامزدی را حل‌ و فصل کنیم.

وقتی علل به وجود آمدن مشکلات دوره نامزدی نقد شد، حالا وقت آن است که تلاش کنیم تا این مشکلات را حل کنیم؛ اما چگونه؟

دو روش کاملاً کاربردی به شما پیشنهاد می‌کنیم

مشورت با خانواده‌ها

خانواده‌ها در بروز اختلافات دوره نامزدی معمولاً تجربیات خوبی دارند و می‌توانند کمک زیادی در این زمینه داشته باشند، اما فراموش نکنید که برای کمک خواستن از آنان لازم است تعادل را حفظ کنید.

اگر ریز به ریز جزئیات و اختلافات خود را با خانواده در میان بگذارید این تصور اشتباه ایجاد می‌شود که اجازه دارند راجع به هر چیزی که بخواهند اظهار نظر کنند و در زندگی شما دخالت کنند که باعث اختلاف خانواده‌ در عقد می شود. اگر بلد نباشید تا حد مجاز از این مشورت استفاده کنید، خود نیز به‌تنهایی موجب بروز مشکل دیگر خواهید شد.

مشاور

کمک خواستن از یک مشاور خانواده عقلانی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام بدهید. ممکن است هر زوج جوانی در ابتدای راه دچار اختلاف‌ نظر و مشاجره شوند، اما وقتی به یک مشاور مراجعه کنند از اشتباهات خود آگاه می‌شوند و می‌آموزند تا چگونه مسیر پر پیچ‌ و خم زندگی را به‌سلامت بگذرانند.

ممکن است خانواده شما را مجبور کنند که گذشت کنید و مشکلات را به دست زمان بسپارید، اما مشاوران خانواده در تلاش هستند تا اختلافات دوره نامزدی شما را ریشه‌ یابی کنند و برای حل آن‌ها راه‌ حل ارائه کنند.

دلایل و راهکارهای مشاجرات نامزدی

دوره ی نامزدی ابتدای مسیر زندگی مشترک است در این دوره تعهد اولیه نسبت‌ به شریک زندگی شکل می‌گیرد و افراد نسبت‌ به آینده عمیق‌تر تفکر می‌کنند، اما چیزی که قضیه را کمی غم‌ انگیز می‌کند این است که تعارضات زیادی پیش خواهد آمد که دلایلی گاهاً طبیعی نیز به دنبال دارد.

طبیعی است که دختر و پسری که از دو خانواده متفاوت و دو فرهنگ متفاوت بیرون آمده‌اند و سعی می‌کنند با یکدیگر آشنا شوند، کمی درمورد اخلاق و شخصیت یکدیگر غافل‌گیر شوند اما اگر هر دو یاد بگیرند که درباره مشکلات گفتگو و یا با یک مشاور خانواده مشورت کنند، بهتر می‌توانند از پس مشکلات برآیند ولی همه مشاجرات را سرسری بگیرند و به دست فراموشی بسپارند، روزی بالاخره مشکلات سرباز می‌کند و بزرگ و بزرگ‌ تر می‌شود.

مهم‌ترین مشاجرات در دوره نامزدی و عقد

به دلیل این‌ که در دوران نامزدی، زوجین نسبت‌ به یکدیگر علاقه پیدا می‌کنند، ممکن است فرد مقابل را کاملاً شریک زندگی تصور کنند که همین مسئله شروع همه اختلافات است.

طبق تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، حدود پنجاه درصد از طلاق‌های اتفاق‌افتاده در ایران، در بازه زمانی عقد و عروسی انجام می‌پذیرد. این آمار حساس بودن دوره عقد را نشان می‌دهد.

علت عمده این اختلافات را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد:

 • از بین رفتن اعتماد به دلایلی مثل : خیانت کردن، پنهان‌کاری، روابط خارج از محدوده، دروغ، بی‌حرمتی و …
 • اختلاف‌نظر در زمینه جنسی مثل : تفاوت در مزاج جنسی زوجین، درخواست جنسی خطرناک و …
 • فهمیدن عادت‌های عجیب فرد مقابل مثل: اعتیاد به دنیای مجازی، عدم رعایت بهداشت، اعتیاد به انواع مواد مخدر و …
 • مأیوس شدن از شخصیت مقابل به دلیل برآورده نکردن جزئی‌ترین خواسته‌های فرد
 • اختلاف‌نظر در نحوه برگزاری مراسم‌های ازدواج مثل تعداد میهمان‌ها، هزینه بالای مراسم، رسوم خاص طرفین و …
 • تفاوت بین خانواده‌ها مثل آداب‌ و رسوم موجود در خانواده‌های فرد مقابل، نحوه معاشرت کردن، نحوه رفت‌وآمد و …
 • مشکلات اقتصادی مثل توقعات بی‌جا در برگزاری مراسم‌ها، توقعات مالی برای دریافت خرجی ماهانه و …

علت ایجاد مشاجرات و جدی شدن دعواها در دوره عقد

مسائل زیادی می‌تواند موجب شود تا بین دختر و پسر در دوران عقد اختلافاتی ایجاد شود که به چند مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت:

عقد کردن زودهنگام و شناخت بسیار کم

عجله داشتن برای برپایی مراسم عقد و شناخت ناکافی در دوران پیش‌از عقد، یکی از دلایل مهم ایجاد مشکلات در بازه زمانی عقد است. طبق تحقیقات انجام‌شده، درصد احتمال طلاق در مدت عقد برای زوجینی که مدت شش ماه یا کمتر نسبت‌ به یکدیگر شناخت داشتند ۵۰ درصد اعلام شده است.

طولانی کردن دوره عقد

کش پیدا کردن دوره عقد ممکن است علل مختلفی داشته باشد مشکلات مالی سردمدار این عوامل است. عدم اشتغال، عدم استقلال مالی، مشکلات تهیه مسکن و مشکلات تهیه جهیزیه آغاز یک زندگی را به تاخیر خواهد انداخت و با تأخیر در شروع زندگی مشاجرات و اختلافات و به‌ دنبال آن سردی رابطه زوجین ایجاد خواهد شد.

دروغ‌ گویی و دو رویی

متأسفانه بعضی از جوانان در دوره نامزدی در تلاش هستند تا گذشته خود را مخفی کنند و یا نسبت به برخی حقایق اقدام به دروغ‌ گویی کنند این پنهان‌کاری ممکن است درباره سابقه کیفری فرد یا خانواده‌اش، اعتیاد به مواد مخدر، تفاوت دیدگاه مذهبی، ابتلا به بیماری خاص و یا تجربه ازدواج ناموفق باشد.

چنین افرادی در ابتدای پنهان‌کاری معتقد هستند کاری عقلانی انجام داده‌اند، درصورتی‌که افشاء هر یک از این دروغ‌ها یک عمر عدم اعتماد و سردی رابطه عاطفی را بدنبال خواهد داشت.

 

فاصله زیاد نسبت‌ به یکدیگر

عدم حضور دو نفر در نزدیکی یکدیگر موجب می‌شود تا شناخت نسبتاً کمتری نسبت‌ به یکدیگر پیدا کنند علاوه‌ بر آن ممکن است در رابطه عاطفی میان آن‌ها به قدرت سابق نباشد و به سردی گراید.

توجه به رسم و رسومات اشتباه

در فرهنگ کشور ما رسم و رسومات زیادی برای ازدواج وجود دارد انجام برخی از این رسومات باعث می‌شود تا یاد و خاطره این رسومات زنده نگه‌ داشته شود اما انجام همه این رسومات از نظر اقتصادی خصوصا در این شرایط اقتصادی زیاده‌روی است.

گاهی اوقات انجام همین رسومات باعث اختلاف خانواده‌ در عقد می‌شود و بین آنان توقع بیش‌ از حد ایجاد می‌کند که درنتیجه فشار روحی و روانی زیادی به زوجین وارد می‌کند و چه‌ بسا رابطه آنان را خراب کند.

عمل نکردن به درخواست‌ ها و تعهدات

معمولاً در زمان نامزدی تعهدات زیادی بین زوجین رد و بدل می‌شود اگر هر کدام از آن‌ها در زمان عقد این تعهدات را نقض کند و بین آن‌ها دلخوری به وجود می‌آید و در نتیجه منجر به بحث و مشاجره می‌شود.

انتظارات زوجین ممکن است با مشکلات اقتصادی، خانوادگی و یا ارتباطی باشند.

دخالت خانواده ها اختلاف خانواده‌ در عقد

رفتار نامناسب از طرف خانواده هر دوی زوجین ممکن است در دوران عقد اتفاق بیفتد. این واکنش ناپسند به این دلیل است که خانواده نسبت‌ به عضو جدیدی که به آن‌ها اضافه‌ شده است گارد دفاعی می‌گیرند و ناخودآگاه نسبت‌ به حضور او حس خوبی ندارند و باعث اختلاف خانواده‌ در عقد می شود.

مورد دیگری که ممکن است برای زوجین در دوران نامزدی اتفاق بیفتد، دخالت خانواده‌ها نسبت‌ به هر مسئله‌ ای است.

راه‌ حل‌ کدورت در دوره عقد

کارشناسان حوزه روان‌ شناسی و خانواده راه‌ حل‌ های زیر را به‌ منظور حل اختلاف خانواده‌ در عقد پیشنهاد می‌دهند :

 • تلاش کنید توقعات عاطفی و مالی خود را متناسب نسبت‌ به شناختی که از شرایط فرد مقابل دارید داشته باشید.
 • همواره در تلاش باشید تا صادق باشید تا برای همسر خود فرد قابل‌اعتمادی به‌نظر بیایید.
 • نقاط قوت همسر خود را به او یاد آوری کنید تا احساس اعتماد به‌ نفس پیدا کند و نقاط ضعف او را واقع‌ بینانه بپذیریم.
 • سعی کنید روابط بینتان را همواره گرم و صمیمی نگه دارید تا رابطه عاطفی بینتان تقویت شود.
 • خانواده‌ها باید فرزندان خود را در مسیر ساختن زندگی مشترک همراهی کنند و در روابط عاطفی آنان دخالت نکند.

اختلاف خانواده‌ در عقد در هر زندگی کاملاً طبیعی می‌باشد. سعی کنید تا آن‌ ها را به‌ خوبی و با آگاهی مدیریت کنید و از سوگیری های بی‌ جهت پرهیز کنید.

منبع: اختلاف خانواده‌ در عقد

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: اختلاف خانواده‌ در عقد. آخرین ویرایش: سپتامبر 19, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=11183

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *