بوسیدن نوزاد

نوشته شده برای at 1:27 ب.ظ
359 0

بوسیدن نوزاد، فواید و ضررهای بوسیدن نوزاد

افراد به خصوص والدین بعد از این نوزادشان به دنیا می آید به طور غریزی دوست دارند او را در آغوش بکشند، نوازش کنند و ببوسند، اما برای بسیاری از پدر و مادر ها این سوال به وجود می آید که امکان دارد بوسیدن نوزاد ضررهایی برای او داشته باشد؟ آیا این کار در فرایند رشد کودک تاثیر دارد و به او کمک می کند؟

متخصصین کودک برقراری رابطه عاطفی صمیمانه با نوزاد از طریق اعمالی مانند نوازش کردن، بوسیدن برای رشد هیجانی او لازم و ضروری می دانند اما با این باید نکات بهداشتی رعایت شود تا سلامت نوزاد حفظ شود، در غیر این صورت احتمال دارد مضرات بوسیدن بیشتر از فواید آن باشد.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید باید به مطالعه این مقاله بپردازید تا در مورد فواید و ضررهای بوسیدن اطلاعات لازم را به دست آورید.

بوسیدن نوزاد

بوسیدن یک نوع نوازش لمسی می باشد و نوزادی که متولد می شود آنقدر دوست داشتنی می باش که اطرافیان تمایل دارند او را ببوسند، به دلیل این که نوزاد از حساسیت بالایی برخوردار است باید تاثیرات مثبت و منفی این نوع نوازش ها را بدانیم.

بوسیدن بر روی جسم و روح نوزاد تاثیرات بسیار عمیقی می گذارد و این تاثیرات می تواند موقتی، عمیق یا طولانی مدت باشد در ادامه این مقاله فواید کوتاه مدت و بلند مدت بوسیدن در ابعاد جسمانی و روانی را بیان می کنیم.

فواید کوتاه مدت

بوسیدن اگر به صورت لمس کوتاه مدت نوزاد، همراه با در آغوش کشیدن او باشد می تواند باعث کاهش سطح هورمون استرس کودک شود و زمانی که کودک بعد از بوسیدن ذوق زده می شود و خنده لحظه ای دارد نشان از احساس شادی و رضایت او می باشد و در این حالت دوپامین ( انتقال دهنده عصبی شادی) در بدن نوزاد افزایش می یابد.

بر اساس تحقیقات پزشکی به اثبات رسیده است که بوسیدن نوزاد باعث ارتباط عاطفی عمیقی با او می شود که به تقویت دستگاه ایمنی بدن نوزاد کمک می کند و باعث می شود بدن وی در برابر بیماری ها مقاوم تر شد و نسبت به نوزادانی که از چنین امکانی بهره مند نیستند سیستم ایمنی قوی تری دارند.

فواید بلند مدت

بوسیدن در دراز مدت باعث رشد هوش هیجانی نوزاد می شود، هوش هیجانی به معنی درک احساسات و ابراز همدلی با دیگران می باشد و به صورت اکتسابی به فرد منتقل داده می شود و وراثت سهم بسیار کمی در این قضیه دارد.

بنابراین اطرافیان می توانند با ابراز کردن احساسات خود به کودک سهم به سزایی در رشد و پرورش هوش هیجانی او داشته باشند، هم چنین نوزادانی که مورد نوازش لمسی قرار گرفته اند در بزرگسالی به عارضه هایی که کودکان بی سرپرست و بد سرپرست دچار می شوند مبتلا نمی شوند.

برای مثال نداشتن تجربه لمسی مانند نوازش شدن و بوسیده شدن بر روی دلبستگی کودک اثر می گذارد و می تواند نحوه برقراری ارتباط کودک با دیگران را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات بسیاری را برای کودک به همراه داشته باشد.

میزان نیاز نوزاد به بوسیده شدن

میزان نیاز به بوسیده شدن در نوزادان مختلف متفاوت می باشد و این که کودک به چه میزان به بوسیده شدن نیاز دارد برای هر نوزاد تفاوت می کند، هر فرد به خصوص پدر و مادر به صورت غریزی متوجه می شوند که در کجا زیاده روی کرده اند و در کجا کم گذاشته اند ولی آنچه در بوسیدن ونوازش کردن مهم است متناسب بودن این عمل با نیاز کودک می باشد که باید به درستی تنظیم شود.

در بسیاری از اوقات به خاطر علایق خودمان و تخلیه شدن احساساتمان کودک را می بوسیم و اصلا در نظر نمی گیریم که فرزندمان چه احساسی دارد در حالی که باید بر اساس نیازش او را ببوسیم.

بهتر است بوسیدن به مقداری باشد که کودک احساس رضایت و آرامش داشته باشد و نسبت به بوسیدن و نوازش رغبت نشان دهد در صورتی که فرزند بی قراری کند و نوازش و بوسیدن تاثیری در آرام کردن او نداشته باشد در این هنگام باید نیاز های او را شناسایی کنید و از روش های دیگری برای آرام کردن دلبندتان استفاده کنید.

فواید بوسیدن نوزاد برای اطرافیان

جالب است بدانید که بوسیدن نوزاد برای اطرافیان نیز لذت بخش می باشد و سلامت روحی و جسمی آن ها را افزایش می دهد به عنوان نمونه در مورد مادران نشان داده شده است که زمانی که نوزادشان را می بوسند هورمون اکسی توسین ( ماده شیمیایی افزایش دهنده احساس عشق و علاقه) و آندورفین ( ماده شیمیایی افزایش دهنده سرخوشی)  افزایش می یابد و در واقع بوسیدن به اندازه نوزاد یک بازی دو سر می باشد که هر دو با برد همراه بوده و بر روی والدین و کودک تاثیر مثبت می گذارد.

 

مضرات بوسیدن نوزاد

نکته مهم این است که تمام موارد فوق گفته شده زمانی صدق می کند که اطرافیان مسائل بهداشتی را رعایت کنند، در غیر این صورت چون سیستم ایمنی بدن نوزاد ضعیف است ممکن است مضرات بوسیدن بیشتر از فواید آن باشد و هر آلودگی و بیماری از طریق بوسیدن به کودک انتقال یابد و اطرافیان باید از بوسیدن لب نوزاد و برقراری ارتباط پوستی طولانی مدت با او پرهیز کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده نوزادانی که در این شرایط رشد کرده اند و در هنگام بوسیدن و نوازش نکات بهداشتی را رعایت نکرده اند دچار مشکلاتی می شوند که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم.

 • دچار التهاب پوستی فراوان
 • پوسیدگی دندان و آسیب بافت زبان
 • گرفتار شدن به انواع بیماری ها و عفونت ها
 • وقوع بیماری سیاه سرفه
 • عفونت معده
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن
 • تبخال زدن در نوزادان

والدین باید بدانند در صورت وقوع چنین مسئله سریعا بدن و صورت نوزاد را ضدعفونی کنند و دیگران را از بوسیدن و نوازش کودک منع کنند.

اقدامات بهداشتی در هنگام بوسیدن نوزاد

همه والدین و اطرافیان هنگامی که نوزادی را می بینند تمایل دارند او را در آغوش بگیرند و ببوسند، برقراری ارتباط عاطفی در سلامت جسم و روان کودک تاثیر بسیاری دارد و در صورتی که به درستی انجام شود تاثیر بسیاری دارد .

در ادامه این مقاله به نکاتی که والدین باید به آن توجه داشته باشند اشاره می کنیم.

 • قبل از این که با نوزادتان تماس برقرار کنید دستان خود را بشویید و از اطرافیان هم بخواهید این کار را انجام دهند.
 • برای تمیز کردن دهان و صورت کودک از دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • در صورتی که اطرافیان درگیر بیماری و مشکلات عفونی هستند بخواهید که از کودک دوری کرده و هرگز او را نبوسند.
 • نوزاد را به صورت منظم به حمام ببرید.
 • بهداشت دهان و دندان کودک را رعایت کنید.

در کنار تمام موارد گفته شده برای آن که از سلامت نوزاد خود اطلاع داشته باشید و برای برقراری ارتباط بهتر با کودک از روش های دیگری استفاده کنید در این صورت بهتر است از مشاوره کودک کمک بگیرید تا راهنمایی های لازم را به شما بگوید.

منبع : بوسیدن نوزاد

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: بوسیدن نوزاد. آخرین ویرایش: می 8, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5838

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *