تاثیر مواد مخدر بر مغز بهبود یا ضعف؟

نوشته شده برای at 11:36 ب.ظ
348 0

تاثیر مواد مخدر بر مغز | عوارض اعتیاد به مواد مخدر بر مغز

آیا در مورد تاثیری که مواد مخدر بر روی مغز می گذارد اطلاعاتی دارید؟ مغز اصلی ترین اندام بدن می باشد و این عضو بدن باعث می شود تا عملکردهای مختلف بدن با هم هماهنگ شود و سامان یابد و هر کدام از قسمت های بدن مخصوص یک فعالیت و عمل خاصی می باشند.

مصرف مواد مخدر به مرور بر روی عملکرد های مختلف مغز اثر می گذارد و به شکل های مختلفی آن را مختل می کند این تاثیرات مغزی تا جایی پیش می رود که فرد اراده خود را از دست می دهد و به حد زیادی به ماده مخدر وابسته می شود و مصرف آن را ادامه می دهد و این وابستگی باعث می شود در صورتی که مواد مخدر استفاده نکند عملکرد مغزی او به طور کامل مختل شود. شما می توانید آگاهی لازم در مورد مواد مخدر داشته باشید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید در این صورت گامی موثر در جهت ترک برداشته اید.

تاثیر مواد مخدر بر مغز

مواد مخدر در سیستم های ارتباطی درگیری ایجاد می کند و در مسیر انتقال، دریافت و پردازش طبیعی نورون ها دخالت می کند و به این ترتیب بر روی مغز تاثیر می گذارد، نورون ها سلول های عصبی مغز هستند و وظیفه آن انتقال دادن اطلاعات است، انتقال اطلاعات در نورون ها به وسیله مواد شیمیای به نام انتقال دهنده عصبی یا نوروترنسمیترها رخ می دهند و هر کدام از نورون هاز انتقال دهنده های عصبی خاصی استفاده می کنند و انتقال اطلاعات را انجام می دهند.

پس از مصرف چه اتفاقی در مغز فرد میفتد؟

مواد مخدر بعد از این که مصرف می شوند وارد سیستم های عصبی مغز می شوند و شبیه انتقال دهنده های عصبی هستند و مواد مخدر به خاطر شباهت جایگزین انتقال دهنده های عصبی می شوند این مواد جایگزین شده در دریافت و پردازش اطلاعات اختلالاتی را به وجود می آورد.

نورون ها به علت شباهت ساختار مواد مخدر با انتقال دهنده های عصبی آن ها را به عنوان انتقال دهنده شناسایی می کنند و اجازه می دهند تا این مواد وارد سلول های عصبی شده و آن ها را مورد تحریک قرار دهند.

ورود مواد مخدر باعث می شود تا مغز به صورت طبیعی تولید انتقال دهنده های عصبی را کاهش دهد و برای انتقال پیام ها مغز به مواد مخدر نیاز داشته باشد، برخی از مواد مخدر محرک مانند آمفتامین و کوکائین باعث می شود تا نورون های مغزی به مقدار زیادی انتقال دهنده تولید کنند و میزان آن را از حالت طبیعی خارج کنند.

در این صورت پیام های قوی تری در مغز تولید خواهد شود و در فعالیت های ارتباطی اختلالاتی به وجود خواهد آورد، و به همین دلیل پس از مصرف مواد مخدر در فرد حالاتی شبیه سرخوشی، لذت و شادی با شدت بسیار قوی تری اتفاق می افتد.

تاثیر مواد مخدر بر مغز، مواد چگونه منجر به احساس لذت می شود؟

برخی از انتقال دهنده های عصبی در مغز مسئول رساندن پیام شادی و لذت در سطوح بالاتر مغزی هستند از جمله این نوروترنسمیترها می توان به دوپامین و سروتونین اشاره کرد در حالت طبیعی این انتقال دهنده ها با دریافت پاداش های ساده تری مانند غذا خوردن، داشتن تعاملات مثبت با دیگران، پرداختن به فعالیت های مورد علاقه نظیر موسیقی، غیره ایجاد می شوند و به همین دلیل انسان ها از این فعالیت ها لذت می برد و برای او جالب است.

در هنگام مصرف مواد میزان بیشتری از این انتقال دهنده ها در مغز ترشح می شود و در این حالت افراد از ساده ترین فعالیت های خود لذت می برند و احساساتی مانند سرخوشی و نئشگی را تجربه می کنند.

و امروزه نظرات جدیدتری در مورد تاثیر مواد دوپامین بیان شده است و دانشمندان امروزه فکر می کنند که دوپامین بیشتر با مجبور کردن فرد برای تکرار فعالیت های لذت بخش ( یا همان مصرف مواد) ارتباط دارد تا تولید مستقیم لذت. این نظریات کمک می کند تا افراد متوجه شوند که وابستگی مواد در افراد چطور به وجود می آید.

دلیل وابستگی روانی و اعتیاد به مواد مخدر

افزایش بیش از حد دوپامین باعث تغییر شکل گیرنده های دوپامینی می شود و یا نورون های تولید کننده دوپامین را کاهش می دهد و در نتیجه پس از مدتی دوپامینی که در مغز وجود دارد به صورت طبیعی کاهش می یابد و فرد دچار افسردگی، کسلی، بی لذتی و بی هیجانی می شود و فرد برای این که حالت های خوشحالی و نشئگی گذشته را تجربه کند میزان بیشتری مواد مخدر مصرف می کند تا دوپامین بدن او به حد طبیعی برسد و این چنین فرد در چرخه معیوب گیر می کند.

یعنی برای این که دوپامین مغز خود را به حد طبیعی برسد ماده مخدر بیشتری را مصرف می کند و زمانی که مواد مخدر افزایش یابد باعث کاهش دوپامین طبیعی بدن می شود، این چرخه مصرف مواد مخدر به مرور زمان باعث می شود تا تغییرات بلندمدتی بر روی مغز ایجاد شود و این تغییرات باعث می شود تا فرد کنترل خود را بر روی مصرف مواد بردارد به بیان دیگر مواد مخدر کنترل سیستم لذت را در دست خواهند گرفت.

در این صورت بیماری میزان مصرف مواد مخدر او افزایش می یابد تا دوپامین دوباره به سطح عادی برگردد و چنین فردی نمی تواند بدون مصرف مواد از زندگی لذت ببرد و دچار افسردگی می شود.

ترک اعتیاد به مواد مخدر و مشکلات روانی ناشی از آن

آسیب های مغزی که در اثر مصرف مواد مخدر به وجود می آید گاهی اوقات تا آخر عمر فرد را درگیر می کنند و در صورت کاهش مصرف مواد مغز به تدریج به جبران کمبود انتقال دهنده های عصبی خود می پردازد.

اما نکته ای که بسیار مهم است و باید به او توجه شود جدی گرفتن تاثیر روانی ناشی از افزایش ناگهانی دوپامین و حالت نشئگی می باشد که در روان فرد باقی می ماند و این دلیلی برای بازگشت اعتیاد فرد می باشد و فرد تجربه استفاده مجدد بسیار برای او لذت بخش است و تصورات جالبی از حالت سرخوشی در آن موقعیت دارد به قدری که فرد وسوسه می شود دوباره بعد از ماه ها ترک به سمت مصرف مواد مخدر برود.

به همین دلیل بسیار برای فرد اهمیت دارد تا از نظر روانی خودش را درمان کند زیرا ترک اعتیاد از نظر روانی اهمیت بیشتری نسبت به مسائل جسمانی دارد و افراد نباید تنها به سم زدایی از بدن اکتفا کنند. در واقع برای اینکه آسیب های مغزی و اختلالات روانی درمان شود باید به روانشناس مراجعه کنید تا مشاوره لازم برای ترک اعتیاد انجام شود.

تاثیر مواد مخدر مختلف بر مغز

بر اساس بررسی های انجام شده مواد مخدر هر کدام می توانند اثرات گوناگونی بر روی مغز بگذارند و در ادامه این مطالب به چند مورد از رایج ترین مواد مخدر و تاثیر آن بر عملکرد مغز اشاره می کنیم:

  1. تاثیر تریاک و مشتقات آن ها بر مغزها

تریاک ماده مخدری است که از گیاه خشاش به دست می آید و حاوی مقادیری مورفین می باشد و از این رو باعث اثرات تسکین دهندگی، تشنگی و آرامش می شود، از تریاک مخدرهای دیگری مانند شیره، سوخته و هروئین به دست می آید و همه این مواد تحت عنوان مواد افیونی شناخته می شوند و مغز و سیستم عصبی را سرکوب می کنند.

افیونی ها با چسبیدن به گیرنده های اپیوئیدی در مغز انتقال پیام هایی مانند درد را با اختلال مواجه می کند و همچنین مراکزی مانند مرکز تنفس در بصل النخاع را مهار می کند. و به همین دلیل مصرف مواد مخدر باعث می شود تا رفلاکس های اولیه کاهش یابد و علائمی مانند تنفس، ضربان قلب و فشار خون کند می شود و از این رو استفاده از این مواد باعث می شود تا هشیاری انسان دچار اختلال شود و در صورتی که زیاد مواد مصرف کند و اوردوز انجام شود تجربیاتی مانند اغما و مرگ را تجربه می کند.

  1. تاثیر مصرف محرک ها و توهم زاها بر مغز

مصرف مواد محرک مانند شیشه باعث می شود تا سیستم عصبی مرکزی و مغز دچار بیش فعالی شوند و به همین دلیل افراد از این مواد بیشتر در مهمانی ها و پارتی های شبانه استفاده می کنند و همچنین استفاده از مواد محرک و توهم زدایی مانند حشیش، ماری جوانا و قرص اکس همگی باعث افزایش دوپامین در مغز می شوند و باعث ایجاد تغییرات اداراکی شده اند و در نتیجه چیزهای غیر واقعی را تجربه می کنند در این مواقع افراد چیزهایی را می بینند یا می شنوند که دیگر قادر به درک آن نیستند و همین امر باعث می شود تا رفتارهای غیر عادی و خطرناکی را از خودشان نشان دهند.

  1. تاثیر مصرف الکل بر مغز

الکل از نظر روانشناسی نوعی ماده خواب آور به حساب می آید که مغز و سیستم عصبی را سرکوب می کند و باعث کند شدن عملکرد های شناختی می شود و هشیاری انسان را کاهش می دهد، همچنین زمانی که قدرت بازداری در مغز کاهش می یابد باعث افسار گسیختگی در انسان می شود.

همچنین استفاده از نوشیدنی های الکلی باعث به وجود آمدن اختلالاتی در مراکز مرتبط با تکلم و تحرک در مغز می شود و هماهنگی های حرکتی را با مشکلاتی رو به رو می کند که باعث بروز نقایصی در صحبت کردن می شوند.

ارتباط نحوه مصرف مواد مخدر و تاثیر آن بر مغز

بر اساس نظر متخصصان نحوه تزریق مواد می تواند تاثیراتی بر روی مغز داشته باشد به طوری که تزریق کردن موادی مانند هروئین بیش ترین تاثیر گذاری را بر روی مغز می گذارد زیرا در حالت تزریق، ماده مخدر به سرعت وارد خون می شود و به مغز می رسد.

همچنین روش های دیگر مصرف مواد مخدر مانند استنشاق، خوردن و تدخین به ترتیب سریع ترین تاثیر گذاری را بر روی مغز بعد روش تزریق می گذارند.

منبع : تاثیر مواد مخدر بر مغز بهبود یا ضعف؟

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: تاثیر مواد مخدر بر مغز بهبود یا ضعف؟. آخرین ویرایش: ژوئن 15, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=6268

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *