تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

نوشته شده برای at 8:08 ب.ظ
341 0

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد ، ژنتیک چقدر در گرایش افرد به مواد مخدر تاثیر دارد؟

تاثیر ژنتیک بر روی اعتیاد موضوعی می باشد که تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام شده است، آمار نشان می دهد که حدود ۲۰ تا ۷۰ درصد اعتیاد به مواد مخدر تحت تاثیر ژن خانوادگی افراد می باشد و این میزان تاثیر در مواد مخدر متفاوت می باشد.

آگاهی لازم نسبت به ژن های زمینه ساز به اعتیادپ به خانواده ها کمک می کند تا به میزان زیادی از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر جلوگیری کنند و در برخی از کشورها با استفاده از آزمایش ژنتیک می توانید زمینه ژنتیکی اعتیاد را از همان ابتدای تولد شناسایی کنید.

ژنتیک به این معنی نمی باشد که فرد صددرصد در آینده به اعتیاد دچار می شود بلکه بیانگر این است که این فرد نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر اعتیاد به مواد مخدر می باشد و به سمت اعتیاد به مواد مخدر گرایش دارد و اگر در شرایط محیطی نامناسب قرار بگیرد احتمال معتاد شدن افزایش می یابد، هم چنین علاوه بر این ها والدین تاثیر بسیاری بر ابتلا به اعتیاد در فرزندان دارند.

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

هیچ کس از اعتیاد در امان نمی باشد زیرا مکانیسم اعتیاد در مغز وجود دارد و در صورتی که مغز یک امر لذت بخش را تجربه می کند گذرگاه های عصبی در مغز ایجاد می شود که به همین ترتیب فرد دوست دارد تا آن لذت را دوباره تجربه کند .

بر اساس تحقیقات انجام شده اعتیاد در بسیاری از افراد زمینه ژنتیکی دارد و منظور از ژنتیک تفاوت های زیستی می باشد که باعث می شود افراد در برابر اعتیاد آسیب پذیر تر شوند و صدمه ببینند، اعتیادی که در بزرگسالی به وجود می آید بیشتر به خاطر ژنتیک می باشد زیرا در آن سن تاثیر پذیری از محیط کاهش می یابد.

اهمیت آگاهی از تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

اعتیاد یک مشکل پیچیده می باشد که عوامل بسیاری بر روی آن تاثیر می گذارد، یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی آن ژنتیک می باشد و همچنین تنها یک ژن مخصوص در بروز اعتیاد موثر نمی باشد بلکه چندین ژن بر روی اعتیاد تاثیر می گذارد.

اگر درک بهتری از این پیچیدگی ها داشته باشید و عوامل موثر در اعتیاد را به خوبی بشناسید علاوه بر این که به درمان کمک می شود باعث پیشبینی و پیشگیری بهتر از اعتیاد نیز می شود البته باید بدانید که ژن ها سرنوشت انسان را نمی سازند و افرادی که ژن اعتیاد دارند تنها مستعد معتاد شدن نمی باشند بلکه شرایط محیطی بر روی اعتیاد فرد تاثیر بسیاری می گذارد و والدین می توانند با تعدیل محیط از معتاد شدن خود و یا فرزندشن جلوگیری کنند.

تاثیر ژنتیک در اعتیاد به انواع مواد مخدر

بر اساس تحقیقات انجام شده ژن ها در اعتیاد به مواد مخدر خاص تاثیرات متفاوتی دارند برای مثال مشخص شده است که ژنتیک بر روی مواد توهم زا کمترین تاثیر را می گذارد و بر روی موادی همچون کوکائین بیشتر تاثیر را دارد.

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد در مواد مختلف از بیشترین به کمترین به شرح زیر می باشد.

 • کوکائین
 • تریاک
 • الکل
 • نیکوتین
 • ماریجوانا
 • مواد توهم زا
 • مواد محرک

تاثیر عوامل محیطی و ژنتیک در اعتیاد به مواد مخدر

عواملی مانند فرهنگ، سیاست اجتماعی، مذهب، وضعیت اقتصادی و غیره آسیب پذیری فرد را در برابر اعتیاد مشخص می کند و در صورتی که فرد از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد باشد و در محیطی پر خطر رشد کند در این هنگام احتمال معتاد شدن او به مواد مخدر بیشتر از سایرین خواهد بود.

اگر ژنتیک و عوامل محیطی بر اعتیاد فرد تاثیر گذاشته باشند درمان آن ها سخت تر خواهد بود. از مهم ترین محرک های محیطی می توان به دسترس بودن مواد، مکان و موقعیت های محرک و دوستان و اطرافیان مشوق اعتیاد اشاره نمود و علاوه بر این ها سبک های فرزند پروری والدین در ابتلا به اعتیاد فرزندان تاثیر بسیاری می گذارد.

درمان ژن اعتیاد

در زمینه درمان ژن تحقیقات بسیاری انجام شده است و یکی از اهداف آن تحقیقات، پیدا کردن راه های درمانی موثر و بهبود درمان های فعلی می باشد، همچنین در بروز اعتیاد، ژن های بسیاری نقش دارند که بسیاری از آن ها شناخته نشده اند و اگر بتوانند آن ژن ها را شناسایی کنند گامی موثر در جهت درمان ژن اعتیاد صورت گرفته است.

هدف پژوهشگران این است که با شناسایی تمامی ژن ها داروهایی را تولید کنند تا بتواند فعالیت ژن ها را تعدیل بخشد تا فعالیت مغز به حالت عادی برگردد، البته داروها برای تمامی افراد مناسب نخواهد بود زیرا این امر تحت تاثیر ژن ها می باشد و زمانی که آرایش ژن ها مشخص شود هر فرد می تواند داروی مناسب و مخصوص آن را مورد استفاده قرار دهد.

تاثیر ژنتیک بر اعتیاد، پیشگیری از اعتیاد

بر اساس مطالبی که بیان شده است ژن و محیط زمانی که با یکدیگر ترکیب شوند خطر معتاد شدن را در فرد افزایش می دهند و شرایط پر خطر هر کسی را ( به خصوص افرادی که مستعد ژنتیکی هستند) در معرض اعتیاد قرار دهند و برای پیشگیری از اعتیاد باید از شرایط نامناسب و پرخطر جلوگیری به عمل آورد. اگر پیشگیری از سنین کودکی انجام شود سیستم دفاعی کودک در برابر اعتیاد تقویت خواهد شد و فرد در آینده راحت تر می تواند در برابر وسوسه های اعتیاد مقاومت نشان دهد. علاوه بر این توصیه های زیر در پیشگیری از اعتیاد بسیار کمک کننده می باشد.

 • در مرحله اول باید آگاهی و اطلاعات خود را در زمینه اعتیاد و عوارض آن افزایش دهید تا با هدف بتوانید با آن مقابله کنید.
 • از همنشینی با دوستان و اطرافیانی که شما را به سمت اعتیاد می کشانند و مشوق شما هستند خودداری کنید.
 • اگر تمایل به مصرف مواد مخدر دارید با خانواده خود صادق باشید و با آن ها این موضوع را در میان بگذارید تا با هم فکری یکدیگر راهی برای حل این مشکل بیابید.
 • از روانشناس و گروه های متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

یه خبر خوب

مراکز مشاوره که سابقه های چندین ساله در این زمینه دارند می توانند خدمات جامعی در زمینه اعتیاد ارائه دهند زیرا این مراکز از متخصصین با تجربه تشکیل شده اند که علاوه بر پاسخ دهی حضوری به صورت تلفنی و اینترنتی پاسخ گو مراجعین در کمترین زمان می باشند و به مراجعین کمک می کنند تا ترک در منزل را تجربه کنند  و در هر ساعت از شبانه روز حامی آن ها بوده و خدمات مشاوره ای انجام می دهند.

منبع : تاثیر ژنتیک بر اعتیاد

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: تاثیر ژنتیک بر اعتیاد. آخرین ویرایش: ژوئن 1, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=6095

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *