حفظ رابطه عاشقانه با همسر

نوشته شده برای at 10:37 ب.ظ
335 0

اگرچه عشق پایه و اساس هر رابطه عاشقانه شاد و سالمی می باشد، اما عشق تنها عامل موفقیت زندگی مشترک نیست برای داشتن یک رابطه سالم، هر دو طرف باید مایل باشند روی رابطه کار کنند و برای آن وقت بگذارند.

در ادامه مقاله راه های حفظ روابط عاشقانه با همسر خود را پیدا خواهید کرد.

روش های حفظ رابطه عاشقانه با همسر

1.مهارت های ارتباطی

یکی از عواملی که باعث نزدیکی زوجین به یکدیگر می شود، مهارت های ارتباطی می باشد، متاسفانه بسیاری از افراد این مهارت ها را به خوبی یاد نگرفته و نمی توانند از آن در زندگی خود استفاده کنند. آیا تاکنون شده است که تنها بخاطر نوع بیان حرف درگیر بحث شوید؟ این مشکل به دلیل عدم استفاده از مهارت های ارتباطی می باشد، این مهارت ها شامل درست شنیدن، بیان نیازهای خود به شکل صحیح و مهارت های دیگر می باشد.

2. هیجان

عشق با هیجان شروع می شود بنابراین با زنده نگه داشتن هیجان در زندگی می توان عشق را بیش تر احساس کرد. علاوه بر این هیجان زندگی را از یکنواختی دور می کند و به زوجین این قابلیت را می دهد که تجربه های جدیدی داشته باشند و از کنار هم بودن خسته نشوند.

خیلی از اوقات می شنویم که زوج ها بیان می کنند از یکنواختی زندگی خسته شده اند و به دنبال هیجان می گردند.

3. زنده نگه داشتن عشق

آیا تاکنون به کمرنگ شدن عشق به مرور زمان فکر کرده اید؟ عشق عنصر بسیار قدرتمندی می باشد و باعث تشکیل خانواده می شود، اگر عشق در زندگی از بین برود زوجین آسیب زیادی می بینند. برای زنده نگه داشتن عشق راه های زیادی توصیه می شود.

البته دقت داشته باشید که عشق آتشینی که در ابتدای آشنایی تجربه می کنید یک احساس زودگذر می باشد اما این بدین معنی نیست که نمی توان آن را زنده کرد.

راه های زیر به شما کمک می کند تا دوباره عشق را تجربه کنید:

  • ارسال پیام های عاشقانه، اگر سر شما شلوغ است و نمی توانید به اندازه کافی هم را ببینید از زنگ زدن و پیامک های عاشقانه غافل نشوید حتی می توانید در گوشه و کنار خانه نوشته هایی بگذارید و با این کار عشق و علاقه خود را به همسرتان ثابت کنید. برای این کار تنها کافی است احساسات خود را بنویسید.
  • در هفته یک شب را به خودتان اختصاص دهید، مهم نیست که چقدر مشغول هستید یا درگیر مسائل دیگری می باشید، این امر باعث می شود که از هم غافل نشوید. سعی کنید این شام را از بیرون تهیه کنید تا شما یا همسرتان درگیر نشوید، در این شب نباید خسته و خواب آلود باشید.
  • کادو، به یاد داشته باشید که کادو خریدن برای یکدیگر یک راه بسیار قدیمی و موثر برای ابراز عشق به یکدیگر است، بنابراین از خرید آن غافل نشوید. البته نباید به قیمت کادو توجه زیادی کنید، مهم ترین امر ارزش آن است.
  • به یاد داشتن تاریخ های مهم، این امر نیز تاثیر بسیار زیادی در خوشحال کردن همسرتان دارد، نیازی نیست برای هر تاریخ جشن بزرگی بگیرید، درست کردن کیک یا خرید وسیله ای که می دانید همسرتان مدت ها در جست و جویش بوده است هم می تواند کافی باشد.
  • به حرف های یکدیگر گوش دهید، گوش دادن دقیق به حرف های یکدیگر باعث می شود تا بهتر احساسات هم را درک کنید، زنان به خصوص نیاز زیادی به شنیده شدن دارند بنابراین حتما اجازه دهید تا حرف های خود را بیان کنند، به یاد داشته باشید که لازم نیست در انتها آن ها را نصیحت کنید یا راه حلی به آن ها بدهید، اگر آن ها نیاز به کمک داشته باشند خودشان عنوان می کنند.
  • به خواسته های یکدیگر احترام بگذارید، به خاطر داشته باشید که خواسته های همسرتان اهمیت بسیار زیادی دارند و با رعایت کردن آن ها می توانید عشق و علاقه خود را به او نشان بدهید.

4.بیان احساسات

متاسفانه بسیاری از افراد در بیان احساسات خود ناتوان هستند و به اندازه کافی به همسرشان محبت نمی کنند اگر از این افراد بپرسید که چرا احساسات خود را نشان نمی دهند بیان می کنند که علاقه در رفتار مشخص است و آن ها با رفتار خود احساسات خود را نشان می دهند. این امر درست می باشد اما باعث نمی شود که فرد محبت کلامی را کنار بگذارد.

5.با زوج های دیگر وقت بگذرانید

این که با زوج های دیگر وقت بگذرانید باعث می شود تا نکات جدید و مثبت را یاد بگیرید بنابراین به دنبال افرادی بگردید که ارزش های مشابهی با شما دارند و می توانید از آن ها چیزهایی یاد بگیرید.

6.اهداف مشترک

فرد پس از ازدواج دو دسته هدف پیدا می کند، اهداف شخصی و اهداف مشترک. اهداف مشترک به اهدافی گفته می شود که بین زوجین مشترک می باشد. وجود این اهداف به زوجین انگیزه می دهد و باعث می شود که هردو برای یک امر مشترک تلاش کنند. این اهداف باعث می شوند تا فرد خود و همسرش را در یک تیم ببیند.

7.باهم غذا بخورید از راه های حفظ رابطه عاشقانه با همسر

به نظر پیش پا افتاده به نظر می رسد ولی این امر نقش بسیار مهمی در روابط بین زن و شوهر دارد. سعی کنید حداقل شام ها کنار هم باشید، این کار باعث می شود که در کنار هم باشید و باهم در مورد مشکلات روز صحبت کنید، این امر باعث می شود که احساس بهتری پیدا کنید و از روزمرگی های هم باخبر شوید.

8. رابطه جنسی

شاید بسیاری از افراد رابطه جنسی را بی اهمیت و تنها برای برطرف کردن نیاز بدانند. اما اینگونه نیست رابطه جنسی باعث می شود که بیش تر به یکدیگر نزدیک شوید. رابطه جنسی باعث کاهش تنش بین زوجین می شود، فشار خون را کاهش می دهد، خواب را بهبود می بخشد، استرس را کاهش دهد و حتی از سرطان پروستات جلوگیری می کند. بنابراین رابطه جنسی علاوه بر افزایش نزدیکی باعث افزایش سلامت فرد می شود.

9.عصبانی به خواب نروید

یک سخن معروف وجود دارد که می گوید:« هرگز با عصبانیت از همسر خود به رخت خواب نروید.» این امر باعث می شود که زوجین پیش از خواب مشکلات خود را حل کنند، این امر بسیار تکنیک موثری می باشد سعی کنید مشکلات خود را همان روز حل کنید اما اگر عصبی هستید و نمی توانید صحبت کنید بهتر است مشکل را به فردا واگذار کنید تا در آرامش و فکر باز در مورد مشکلات خود صحبت کنید.

10.فعالیت های جدید را امتحان کنید

تجربه فعالیت ها و موقعیت های جدید به شما کمک می کند تا بهم نزدیک تر شوید و هیجان بیش تری را تجربه کنید، همیشه به یاد داشته باشید که این فعالیت ها باید انتخاب هردو شما باشند و نباید به تنهایی این فعالیت ها را انتخاب کنید.

11.به یکدیگر فضا بدهید

همیشه به فضای شخصی یکدیگر احترام بگذارید نزدیک شدن به یکدیگر با خواندن دفترچه خاطرات و چک کردن گوشی موبایل اتفاق نمی افتد، بنابراین سعی نکنید با این کارها به همسرتان نزدیک تر بشوید و احساسات او را درک کنید. به جای آن به همسرتان فضای کافی را بدهید و اجازه دهید که در فضای شخصی خود تنها باشد. هرگز فعالیت هایی که انجام می دهد را کوچک یا مسخره تلقی نکنید این کار به احساسات او صدمه می زند و بیش تر از شما فاصله می گیرد. همیشه مشوق او باشید و در کارها او را راهنمایی کنید.

12.ستایش از راه های حفظ رابطه عاشقانه

از امروز شروع کنید و هرروز همسرتان را به خاطر یکی از ویژگی های خوبش ستایش کنید، این ویژگی ها می توانند فیزیکی یا احساسی باشند به طور مثال از همسر خود بخاطر دست پخت عالی، صدای زیبایش، مهربانی، تربیت کودکان و هر چیزی که به ذهنتان می رسد ستایش کنید. این کار باعث می شود تا بیش تر متوجه ویژگی های مثبت همسرتان شوید و از طرف دیگر همسرتان بیش تر به زندگی امیدوار می شود و با عشق بیش تری به کارهایش می رسد. فراموش نکنید که باید اعتدال را در این امر رعایت کنید در غیر این صورت همسرتان احساس می کند که رفتار غیرعادی شما دلیل دیگری دارد یا او را مسخره می کنید.

13.منطقی باشید از راه های حفظ رابطه عاشقانه با همسر

در زندگی مشترک منطقی بودن اهمیت زیادی دارد، به رابطه خود به طور منطقی نگاه کنید و باور داشته باشید که هر زندگی دچار فراز و نشیب هایی می شود و زندگی شما نیز از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین به جای نگاه منفی نسبت به زندگی خود با همسرتان در مورد مشکلاتی که دارید صحبت کرده و برای بهبود رابطه خود تلاش کنید. به خاطر داشته باشید که یک روز عاشق یکدیگر بوده اید، بنابراین رابطه خود را به آسانی دور نیندازید.

بسیاری از افراد احساس می کنند که زندگی مشترک مانند افسانه های درون فیلم ها و رمان ها است اما اینگونه نیست زندگی مشترک همیشه خوشی نیست و ممکن است بسیار سخت و غیرقابل تحمل شود اما نباید از زیبایی های آن غافل شد.

14. اعتماد

اعتماد یکی از رکن های اصلی زندگی زناشویی می باشد و بدون آن زندگی مشترکی وجود ندارد. اگر به هر دلیلی اعتماد به یکدیگر را از دست داده اید حتما از مشاور خانواده کمک بگیرید تا تلاش لازم برای بهبودی زندگی مشترک را داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که هرکسی ممکن است خطا کند و این تکرار و اصرار بر خطا است که نابخشودنی است، همان طور که گفته شد منطقی فکر کنید و با کمک مشاور زندگی خود را بهبود ببخشید.

15. توقعات خود را کاهش دهید از تکنیک های حفظ رابطه عاشقانه با همسر

یکی از موارد دیگری که می تواند به رابطه شما کمک کند کاهش توقعات است. زوجین معمولا زندگی مشترک را با توقعات زیادی شروع می کنند اما به مرور متوجه می شوند که وضعیت با تصور آن ها متفاوت است. این امر باعث می شود که به طور ناگهانی ناامید شوند و زندگی را پر از سختی و مشکلات ببینند. سعی کنید سطح توقعات خود را کاهش دهید تا آسیب پذیر نباشید.

16. مشاوره

یکی از بهترین و امن ترین راه ها برای حفظ رابطه عاشقانه با همسر کمک گرفتن از مشاور خانواده می باشد. مشاوره خانواده می تواند مشکلات شما را ریشه یابی کند، مهارت های ارتباطی را به شما بیاموزد و به شما کمک کند تا بهترین راه برای بهبود رابطه خود را پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که کمک گرفتن از اطرافیان همیشه ممکن است خطر آفرین باشد و پای دیگران را به زندگی و رابطه خصوصی شما باز کند بنابراین توصیه می شود که یک مشاور پیدا کنید و با خیال آسوده مشکلات خود را با او مطرح کنید.

منبع : حفظ رابطه عاشقانه با همسر

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: حفظ رابطه عاشقانه با همسر. آخرین ویرایش: می 19, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5940

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *