زبان نوزاد

نوشته شده برای at ژوئن 3, 2021
398 0

زبان نوزاد ، صداها و زبان نوزاد را چگونه بفهمیم؟

آشنایی با زبان کودک از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد زیرا باعث می شود تا مادران به خصوص مادران کم تجربه با مشکلات و چالش های کمتری رو به رو شوند و نوزادان معمولا علائم و نشانه هایی از خود نشان می دهند که بیانگر مسئله و موضوع خاصی می باشد .

جالب است که بدانید ۹۰ درصد ارتباط بین نوزادان و بزرگسالان به صورت غیر کلامی می باشد در ادامه این مقاله می خواهیم معنایی زبان نوزاد و حرکات او را مورد بررسی قرار دهیم پس این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

معنای گریه نوزاد

بسیاری از والدین در اکثر مواقع متوجه گریه نوزاد نمی شوند و به همین دلیل بسیار ناراحت هستند و در بیشتر مواقع گریه نوزاد را به گرسنه بودن او ربط می دهند، صدای گریه نوزاد گاهی اوقات متفاوت می باشد و اگر والدین کمی دقت کنند و آگاهی لازم را داشته باشند متوجه می شوند که نوزاد قصد دارد چه چیزی را بگوید.

در ادامه به بررسی پنج کلام جهانی نوزادان در زمان گریه کردن می پردازیم و معنا و توضیحاتی در مورد آ  ها ارائه می دهیم.

زبان نوزاد، Nah یا Neh، صدای اونگه

زمانی که کودک گریه می کند و در ابتدای گریه او صدای (ن) شنیده می شود به این معنی است که کودک گرسنه می باشد و زمان شیر دادن و سیر کردن نوزاد است و همچنین اگر صدای ( ایننقهه) را در هنگام گریه کردن تشخیص دادید به معنای گرسنه بودن نوزاد می باشد.

Owh

اگر دقت کرده باشید این صدا شبیه زمانی است که نوزاد خمیازه می کشد و زمانی که گریه می کند این صدا را از خود بروز می دهد و به معنای خستگی او می باشد، در این حالت دهان نوزاد به صورت بیضی شکل باز می شود و لازم است که والدین شرایطی را مهیا کنند تا فرزندشان استراحت کند.

زبان نوزاد، Eh

زمانی که عضلات نوزاد منقبض می شود نوزاد این صدا را در خود ایجاد می کند و به معنای آن است که می خواهد آروغ بزند و ممکن است چند بار حرف را به صورت (Eh, Eh,Eh,Eh) تکرار کنند.

باید این نکته را در نظر بگیرید که نوزاد علاوه بر زمانی که شیر می خورد احتمال دارد نیاز به آروغ زدن داشته باشد و والدین باید به نوزاد کمک کنند تا آروغ بزند.

Eairh

زمانی که عضلات شکم نوزاد منقبض می شود این صدا را در خود ایجاد می کند، احتمال دارد زمانی که نوزاد نفخ دارد این صدا یا صداهایی مانند) (eerrhh را داشته باشد که در این زمان کودک نیاز دارد دردش را تسکین کنید و والدین باید به او کمک کنند تا نفخ او رفع شود.

برای این که نفخ نوزاد را بگیرید او را روی شکم بخوابانید و پشتش را ماساژ دهید و یا می توانید او را روی زمین بگذارید و ناحیه شکم او را ماساژ دهید، باید توجه داشته باشید که جهت ماساژ در جهت عقربه های ساعت باشد و محل آن در اطراف ناف به صورت دایره ای به شعاع ۵ سانتی متر باشد.

زبان نوزاد، Heh

تشخیص این صدا راحت می باشد و احتمال دارد به صورت (Heh,Heh,Heh) یا (Ha,Ha,Ha) باشد، این صدا به معنی آن می باشد که کودک ناراحت است و باید والدین وضعیت کودک را مورد بررسی قرار دهند و شرایط او را مانند گرما، سرما، گرسنگی، تعویض پوشک یا محل نوزاد را چک کنند تا کودک به آرامش برسد.

البته باید توجه داشته باشید که هر نوزادی منحصر به فرد می باشد و احتمال دارد صدای گریه او با دیگران شبیه هم نباشد به همین دلیل با کسب تجربه و صداهای کلیدی گفته شده می توانید دلیل گریه نوزادتان را متوجه شوید، اگر زمان گریه صدای متفاوتی را می شنوید باید به صداهایی که بیشتر تکرار می شود توجه نمایید.

زبان نوزاد، معنای حرکات نوزادان

نوزادان حرکت های متفاوتی از خود نشان می دهند که می توانند معنای متفاوت و خاصی داشته باشد در ادامه این مقاله به طور مفصل این حرکات را مورد بررسی قرار می دهیم، البته برخی از این حرکات به تدریج از بین می رود و زمانی که کودک شروع به صحبت کردن می کند می تواند بیشتر نیازهای خود را به صورت زبانی بیان کند.

زبان نوزاد، رفلکس تکان دادن بازو

این رفلکس زمانی به وجود می آید که نوزاد صدای ناگهانی، نور روشن یا احساس تنهایی و عدم پشتیبانی به صورت ناگهانی تجربه می کند و در این موقعیت بازوان خود را تکان می دهد، جالب است بدانید که این حرکات تا ۴ ماهگی ادامه می یابد و بعد از آن به تدریج از بین می رود.

برای این که از این رفلکس جلوگیری کنید می توانید نوازادتان را در قنداق قرار دهید تا احساس امنیت بیشتری کند و احساس تنهایی و عدم پشتیبانی نداشته باشد.

زبان نوزاد، فشردن و نزدیک کردن زانو ها به یکدیگر

زمانی که مشکلات گوارشی برای نوزاد ایجاد می شود و دچار یبوست، گاز معده و مثانه اش پر می شود زانو هایش را به یکدیگر نزدیک می کند و فشار می دهد در این حالت باید پوشک نوزاد را چک  کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

در صورتی که متوجه شدید مشکل کودکان گاز معده می باشد به او کمک کنید تا آروغ بزند و اگر احساس کردید که فرزندتان دچار یبوست شده است باید به او مایعات بیشتری مانند آبمیوه و مایعات رقیق شده بدهید تا مشکل او حل شود و دردش کاهش یابد.

زبان نوزاد، مشت کردن دست ها

زمانی که نوزاد دست های خود را مشت می کند به معنی گرسنگی و اضطراب او می باشد اغلب نوزادان این حرکت را انجام می دهند و حتما دلیلی برای اضطراب و گرسنگی او نمی باشد البته باید والدین این مسئله را در نظر بگیرند و این موارد را مورد بررسی قرار دهند و اگر کودک گرسنه بود به او شیر و غذا بدهند.

اگر سن کودک بیشتر از سه ماه باشد، دائما مشت هایش را به هم گره می زند در این صورت بهتر است والدین او را به روانشناس نشان دهند.

زبان نوزاد، دست زدن به گوش ها

اگر نوزادتان گوش های خود را می گیرد به معنی آن است که آن ها کشف کرده است و لذت می برد اما اگر همزمان با گرفتن گوش گریه می کند در این صورت احتمال دارد گوش هایش عفونت کرده باشد و نوزاد از شدت درد گریه می کند در این هنگام باید او را به متخصص نشان داده تا معاینه شود و علت گریه او مشخص گردد.

زبان نوزاد، لگد زدن پاها

زمانی که نوزاد شروع به لگد زدن می کند یعنی خوشحال است و شادی می کند، مثلا زمانی که او را می شویید و در حمام است و آب بازی می کند احتمال دارد این حرکت را انجام دهد و جای نگرانی نمی باشد زیرا نشان دهنده خوشحال بودن او است، در این مواقع والدین می توانند با بازی کردن و خواندن شیر و آواز خوشحالی و شادابی کودک را دو چندان کنند تا او لذت بیشتری ببرد.

منبع : زبان نوزاد

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: زبان نوزاد. آخرین ویرایش: ژوئن 3, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=6127

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *