زن ذلیلی | مردان زن ذلیل چه ویژگی هایی دارند؟

نوشته شده برای at فوریه 16, 2021
459 0

زن ذلیلی – مردان زن ذلیل چه ویژگی هایی دارند؟ به چه کسانی زن ذلیل می گویند؟

امروزه در برخی از خانواده ها جایگاه زن و مرد تغییر کرده است و مرز بین وظایف زن و مرد کم رنگ شده است به طوری که برخی از زنان نقش مدیر را ایفا می کنند و وظایف مهم را بر عهده می گیرند و مرد نقش فعال خود را به عنوان مدیر از دست می دهد.

به همین خاطر مردانی که چنین زنانی دارند مرد زن ذلیل مورد خطاب قرار می‌گیرند.

 تعریف زن ذلیلی

ذلت به معنای خواریست و ذلیل کسی است که مقام و شأن خود را نادیده می گیرد.

تعریف زن ذلیلی در فرهنگ های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی به مردانی گفته می‌شود که مطیع و تابع همسر خود هستند و از خود اراده و اختیاری ندارند.

اگر مردی به توانایی‌های همسر خود بی توجه باشد و اداره امور را به دست او بدهد زن ذلیل است یعنی قوانین خانه را زن تعیین می کند و مرد هیچ اختیاری ندارد.

 زن ذلیلی در جامعه

سنجش زن ذلیلی یک داوری و قضاوت اجتماعی است زیرا به معیارها و توانایی های افراد توجهی نمی‌شود در واقع نمی توان مدیریت زن را زن ذلیلی و مدیریت مرد را اقتدار دانست زیرا معیار سنجش باید مدیریت شایسته بر اساس توانایی های فرد برای رسیدن به اهداف و سلامت خانواده باشد.

توهم زن ذلیلی

گاهی احترام، علاقه، رفاقت، کمک به همسر از نگاه برخی از افراد جامعه زن ذلیلی است در صورتی که این رفتار از سوی مرد برای حفظ کرامت و ارزش زن تلقی می شود، اما از دیدگاه جامعه مردسالار زن ذلیل اطلاق می گردد.

برخی مردان واقع بین هستند یعنی توانایی های همسر را قبول می‌کنند و آن ها را به رسمیت می شناسند و به آزادی و حقوق همسر احترام می‌گذارند.

در حقیقت ارتباط زن و مرد طبق چنین نگاهی بر اساس تفاهم شکل می گیرد نه ارزش های سنتی.

عوامل تاثیر گذار بر انفعال و زن ذلیلی

  • مادر منبع قدرت خانواده

زن ذلیلی می تواند حاصل تجربه و یادگیری باشد در خانواده‌هایی که مادر خانواده قدرت را در دست دارد و نقش مدیر در خانواده را دارد، به احتمال زیاد پسران با مشاهده ی اعمال قدرت توسط مادر در آینده این نقش و الگو را ادامه می‌دهند و از طرفی چنین مادری می‌تواند با حمایت های بیش از اندازه در زندگی پسر مانع شکل گیری و رشد توانمندی های او شوند و زمانی که پسر ازدواج می کند از همسرش انتظار دارد که نقش مادر را برای او ایفا کند.

  • ابراز قدرت زنان و میل به کنترل

نقش زنان قوی با شخصیت های بلند پرواز در شکل‌گیری مردانی که زن ذلیل خطاب می شوند بی‌تأثیر نیست. برخی از زنان افکار شبه فمینیستی دارند واز همسرخود ناراضی و نسبت به آن ها بی‌اعتماد هستند.

این زنان معمولاً از موضع قدرت نسبت به همسر خود رفتار می کنند. این کار مردان را خسته می کند . گروهی دیگر از زنان که کمال گرایی و خصوصیات وسواسی دارند میل به کنترل شدید دارند و ممکن است قدرت را از مردان بگیرند و به تدریج مردان را کنار می کشد در این شرایط احتمال خیانت از طرف مردان وجود دارد.

  • ترتیب تولد

فرزندان اول ویژگی های یک رهبر قدرتمند را داشته و دوست دارند که از کسی مراقبت کنند. ویژگی هایی مثل مسئولیت پذیری، جاه‌طلبی، رقابت در آن ها بیش تر دیده می شود.

به همین دلیل زنانی که از لحاظ تولد، فرزندان اول بوده اند معمولا در زندگی مشترک نقش مدیر و رهبر را ایفا می کنند.

  • مشکلات اقتصادی

گاهی درآمد زن بالاتر از مرد است، این موضوع به صورت خواسته یا ناخواسته ممکن است زن را به یک منبع قدرت تبدیل شود.

طبق تعریف فرهنگی، پدر باید مسئولیت‌های مالی خانواده را برعهده بگیرد در غیر این صورت قدرت خود را از دست می دهد که این مسئله باعث می‌شود مرد عزت نفس خود را از دست بدهد و نقش کمرنگ تری داشته باشد.

در واقع اگر مرد مشکل مالی داشته باشد نقشی منفعل را در خانه دارد.

  • ضعف شخصیتی در مرد

گاهی ضعف شخصیتی در مرد باعث می شود زن نقش مدیر کل را در خانه بر عهده بگیرد زیرا مرد نمی تواند از عهده نقش‌های خود بر بیاید. برخی دیگر از زنان دارای خصوصیات مردانه هستند به طور مثال اعتماد به نفس بالایی دارند و از لحاظ ذاتی بیشتر می‌توانند کارهای بیرون از خانه را اداره کنند.

در مقابل آن ها مردانی قرار دارند که خجالتی و فاقد اعتماد به نفس هستند و این ضعف باعث می‌شود نقش زن و مرد تغییر کند و مسئله زن ذلیلی شکل بگیرد.

  • اعتیاد

اعتیاد باعث می شود که مرد نقش خود را از دست بدهد و موقعیت کاری او به خطر بیافتد حتی ممکن است اخراج شود و به دوستی با دوستان ناباب و وقت گذرانی با آن ها بپردازد.

در این شرایط پدر به تدریج نقش خود را در خانواده از دست می دهد تا جایی که در خانواده هیچ احترام و حرمتی ندارد.

  • حیله گری مرد

برخی از مردان به همسر خود وفادار نیستند و رابطه‌های فرازناشویی داشته و به اصطلاح خیانت می کنند. به همین دلیل ممکن است بیش از حد به همسر خود محبت کند و به تمام نیازهای او پاسخ دهد تا از عذاب وجدان خود کم کنند. در برخی دیگر از شرایط به دلیل غرغر کردن زیاد زن و دستور دادن او مرد تسلیم زن می شود در واقع زن به مرد نشان می دهد که او توانمندی و قابلیت ندارد و هر مسئولیتی که به گردن بگیرد و یا نگیرد تفاوتی در رفتار همسرش ایجاد نمی شود و نمی تواند او را راضی کند.

حتی در برخی موارد مردان نمی توانند به نیازهای جنسی همسر خود پاسخ بدهند .

نگاهی کلی به مقوله زندگی

هدف از ایجاد خانواده رسیدن به آرامش است تا افراد بتوانند در مسیر کمال حرکت کنند. برای رسیدن به این هدف باید با یکدیگر همکاری کنند، برای اینکه بتوانیم نگرش مردم جامعه را نسبت به زن ذلیلی تغییر دهیم باید زن و مرد نسبت به یکدیگر سنجیده عمل کنند.

در برخی از خانواده ها زنان توانایی مدیریتی بیشتری دارند که در این شرایط استفاده از راهنمایی های او به شرطی که احترام و حقوق دیگری نقض نشود به بنیان خانواده کمک می‌کند.

در مقابل خانواده هایی است که توانمندی‌های مرد بیشتر است و می‌تواند خانواده را به خوبی مدیریت کند.

به طور کلی زن و مرد باید با یکدیگر مشارکت داشته باشند و با کمک هم تصمیم بگیرند .

معایب زن ذلیلی

مردانی که اعتماد به نفس ندارند یا دچار بحران هویتی هستند، نمی توانند مسئولیت های خود را به خوبی انجام دهند  بنابراین زنان اقدام به مدیریت می‌کنند و مسئولیت های همسر خود را نیز برعهده می‌گیرند البته معمولا این زنان از این مسئله رنج می‌برند زیرا همسر آن ها نمی توانند به خوبی از پس مسئولیت های خود بربیاید.

وقتی زنان تمام مسئولیت زندگی را برعهده می‌گیرند وظایف و نقش مرد کمرنگ می شود و باعث گمراهی کودکان  می ‌شود و رابطه احساسی و عاطفی بین زن و مرد کم رنگ می شود.

چه کار کنیم که زن ذلیل نگویند؟

عزت نفس در مردی که او را زن ذلیل خطاب می کنند به شدت کاهش می یابد، بنابراین لازم است اطلاعات خصوصی زن و مرد در محدوده خانواده خود بمان،. از مرزهای خانوادگی خارج نشوید. لازم نیست که دیگران بفهمند تصمیم های زندگی شما را چه کسی می گیرد. بهتر است حتی اگر مدیریت خانواده بر عهده زن است طوری رفتار نکنید که احترام و عزت مرد آسیب ببیند.

بنابراین با حفظ قوانین اقتدار و عزت نفس مرد در جمع خانواده می‌توانید از دخالت و قضاوت آن ها جلوگیری کنید.

 چرا مردی که دچار مشکل مالی نیز معمولاً زن ذلیلی را تجربه می کند؟

مشکلات مالی باعث می شود که مرد نقش منفعلی در خانواده داشته باشد، به همین دلیل عزت نفس خود را از دست می‌دهد و به تدریج نقش او در خانواده کمرنگ شده و قدرت تاثیرگذاری او نیز کم می شود، از طرف دیگر قدرت همسرش بیشتر می شود.

 زن ذلیلی چه تاثیری برفرزندان دارد؟

این رفتار باعث گمراهی کودکان می شود آن ها نمی دانند که قدرت در دست چه کسی است و نسبت به نقش پدر دچار ابهام می شوند، این موضوع همچنین در روابط عاطفی آن ها تاثیر می گذارد.

منبع : زن ذلیلی | مردان زن ذلیل چه ویژگی هایی دارند؟

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: زن ذلیلی | مردان زن ذلیل چه ویژگی هایی دارند؟. آخرین ویرایش: فوریه 16, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5348

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *