سفیدی زبان

سفیدی زبان نشانه خطرناکی است؟

852 0
زبان سفید علامتی است که در آن زبان شما یک پوشش سفید ضخیم در قسمتی یا تمام قسمت بالای آن رشد می کند. همچنین ممکن است بوی بد دهان، زبان مودار و سوزش را تجربه کنید. زبان سفید ممکن است غیرجذاب به نظر برسد اما معمولا بی ضرر و موقتی است.
 • علت سفید شدن زبان در کرونا 
 • علت سفیدی زبان و تلخی دهان 
 • کبد و سفیدی زبان
 • استرس و سفیدی زبان
 • سفیدی زبان و معده 

بررسی اجمالی

زبان سفید چیست؟

هنگامی که زبان شما با یک لایه سفید ضخیم پوشیده شده است، “زبان سفید” یک علامت رایج است. این پوشش می تواند کل سطح زبان، قسمت پشتی زبان شما را بپوشاند یا ممکن است به صورت تکه هایی ظاهر شود. همچنین ممکن است متوجه طعم بد در دهان، بوی بد دهان یا قرمزی شوید.

زبان سفید گاهی همراه با یک علامت مرتبط به نام زبان مودار اتفاق می افتد. اما پوشش ضخیم خز مانندی که می بینید در واقع مو نیست، بلکه پاپیلای شماست – برجستگی های کوچکی که حاوی جوانه های چشایی شما هستند.

زبان سفید ممکن است به مرور زمان ایجاد شود یا اگر زبان خود را تحریک کنید یا عفونت پیدا کنید ممکن است ناگهان ظاهر شود. شما می توانید به دلایل مختلفی دچار سفیدی زبان شوید، اما معمولا در عرض چند هفته از بین می رود. همچنین می توانید از دهانشویه ضد قارچ استفاده کنید. اما اگر زبان سفید شما بیش از چند هفته طول بکشد – یا اگر درد یا مشکل در خوردن و صحبت کردن دارید – باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

سفیدی زبان کبد

علل احتمالی

چرا زبانم سفید است؟

زبان سفید معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها، مواد زائد (مانند غذا و شکر) و سلول‌های مرده بین پاپیلاهای سطح زبان شما به دام می‌افتند. سپس این پاپیلاهای رشته مانند بزرگ می شوند و متورم می شوند و گاهی اوقات ملتهب می شوند. این لکه سفیدی را که روی زبان خود می بینید ایجاد می کند.

داشتن زبان سفید نیز می تواند ناشی از تعدادی از شرایط مختلف باشد:

 • لکوپلاکیا: لکوپلاکیا یک بیماری شایع است که در اثر رشد بیش از حد سلول ها در پوشش داخلی دهان ایجاد می شود. این سلول‌ها با پروتئین کراتین (که در موهای شما یافت می‌شود) ترکیب می‌شوند و یک لکه برآمده سفید روی زبان شما ایجاد می‌کنند. در بسیاری از موارد، هنگام نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن، می توانید با تحریک دهان و زبان خود به این بیماری مبتلا شوید. گاهی اوقات هیچ دلیل واضحی وجود ندارد. لکوپلاکیا معمولاً جدی نیست، اما گاهی اوقات می‌تواند سال‌ها یا حتی دهه‌ها پس از اولین ظهور به سرطان (سرطان دهان) تبدیل شود.
 • لیکن پلان دهان: لیکن پلان دهان یک بیماری التهابی مزمن (طولانی مدت) دهان است. این به دلیل اختلال در سیستم ایمنی شما (دفاع بدن در برابر میکروب ها) و سایر تهدیدات میکروسکوپی ایجاد می شود. شما نمی توانید این شرایط را به دیگران منتقل کنید.
 • زبان جغرافیایی: زبان جغرافیایی زمانی اتفاق می‌افتد که پوست روی زبان شما دوباره رشد می‌کند. بخش‌هایی از لایه بالایی پوست روی زبان شما خیلی سریع می‌ریزد و نواحی قرمز حساسی باقی می‌ماند که اغلب عفونی می‌شوند. در همین حال، سایر قسمت های زبان شما برای مدت طولانی در جای خود باقی می مانند و به رنگ سفید در می آیند. شما نمی توانید زبان جغرافیایی را به دیگران منتقل کنید.
 • برفک دهان: برفک دهان یک عفونت در دهان است که توسط مخمر کاندیدا (قارچ) ایجاد می شود. اگرچه کاندیدا به طور معمول در داخل دهان شما یافت می شود، اما زمانی که بیش از حد رشد کند مشکل ساز می شود.
 • سیفلیس: سیفلیس یک عفونت باکتریایی و یک عفونت مقاربتی (STI) است. این یک بیماری جدی با علائم بسیاری از جمله زبان سفید است.

سفیدی زبان دهان

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سفیدی زبان هستند؟ آیا زبان سفید ژنتیکی است؟

برخی از مسائل بهداشتی، مواد و عادات می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به زبان سفید یا برفک دهان (عفونتی که باعث ایجاد لکه سفید روی زبان شما می شود) قرار دهد. این عوامل خطر عبارتند از:

 • ابتلا به دیابت
 • خیلی جوان بودن یا خیلی پیر بودن. برفک دهان بیشتر در نوزادان و کودکان نوپا شایع است.
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها (آنها می توانند باعث عفونت قارچی در داخل دهان شوند).
 • رژیم غذایی با کمبود میوه و سبزیجات (آهن یا ویتامین B12). خوردن یک رژیم غذایی حاوی غذاهای عمدتا نرم نیز می تواند باعث آن شود.
 • داشتن تب یا ضعف سیستم ایمنی.
 • استفاده از دندان مصنوعی یا آسیب رساندن به زبان با اجسام تیز.
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان.
 • نفس کشیدن از طریق دهان
 • کم آبی بدن، خشکی دهان ناشی از شرایط پزشکی یا استفاده از داروها (مانند شل کننده های عضلانی).
 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو.
 • نوشیدن بیش از یک نوشیدنی الکلی در روز.
 • تحت درمان های سرطان.
 • داشتن کم کاری تیروئید (یک غده تیروئید کم کار که باعث سوخت و ساز ضعیف می شود).
سفیدی زبان و زبان سفید

آیا سوراخ کردن زبان باعث سفیدی زبان می شود؟

اگر شما (یا نوجوانتان) به تازگی زبان خود را سوراخ کرده اید، ممکن است یک پوشش سفید روی زبان خود مشاهده کنید. این رشد طبیعی باکتری است که می توانید با دهانشویه ضد قارچی مانند نیستاتین (مانند Nystop®) آن را کاهش دهید. همچنین ممکن است متوجه یک حلقه سفید بافت در اطراف هر دو طرف سوراخ کردن خود شوید، اما این دقیقاً راهی است که زبان شما به طور معمول از زخم بهبود می یابد.

علائم سفیدی زبان چیست؟

بسته به علائم شما، زبان سفید شما ممکن است همین باشد. یا ممکن است با علائم دیگری ظاهر شود.

از آنجایی که پاپیلاهای شما (آن برجستگی‌های کوچک روی زبان شما) بلند شده‌اند، سطح بزرگی را برای جمع‌آوری زباله‌ها و میکروارگانیسم‌ها (غذا، پلاک و باکتری‌ها) در داخل دهان ایجاد می‌کنند. این تجمع تقریباً مطمئناً باعث بوی بد دهان می شود و می تواند طعم بدی را در دهان شما ایجاد کند. زبان سفید همچنین می تواند به سلامت لثه ها (مانند بیماری لثه) منجر شود.

مراقبت و درمان

زبان سفید چگونه درمان می شود؟ آیا زبان سفید من برمی گردد؟

ممکن است برای زبان سفید خود نیازی به درمان نداشته باشید. معمولاً طی چند هفته باید خود به خود از بین برود. اما اگر بیشتر از آن طول بکشد یا بخواهید زودتر از شر آن خلاص شوید، ممکن است بخواهید تحت درمان قرار بگیرید. درمان علائم رایج زبان سفید شامل موارد زیر است:

 • زبان مودار: ارائه دهنده شما احتمالاً مستقیماً زبان پرموی شما را درمان نمی کند. در عوض، آنها بر درمان سیستم ایمنی ضعیف شما تمرکز خواهند کرد. در موارد نادری می توانند داروهای ضد ویروسی مانند v alacyclovir یا famciclovir را برای شما تجویز کنند یا ممکن است درمان (مانند رزین پودوفیلین یا اسید رتینوئیک) را مستقیماً روی لکه سفید شما اعمال کنند.
 • بثورات زبان: برای بثورات زبانی (لیکن پلان دهان) نیازی به درمان ندارید. اما گاهی اوقات ممکن است چندین سال در دهان شما باقی بماند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند دهانشویه های استروئیدی (قرص های استروئیدی محلول در آب) و اسپری های استروئیدی را تجویز کند که می تواند ناراحتی شما را از علائمی مانند سوزش یا درد لثه کاهش دهد.
 • قارچ دهان: اگر قارچ دهان (برفک دهان) دارید، پزشک برای شما داروهای ضد قارچی مانند دیفلوکان تجویز می کند. این ها به صورت قرص هایی هستند که می توانید مصرف کنید، یا ژل ها یا مایعاتی هستند که می توانید روی تکه های داخل دهان خود بمالید. معمولاً به مدت یک یا دو هفته به چندین برنامه در روز نیاز خواهید داشت.
 • لکه های سفید: هیچ درمان خاصی برای داشتن چندین تکه زبان سفید وجود ندارد (که به آن زبان جغرافیایی می گویند زیرا شبیه طرح کلی نقشه است). از هر گونه غذا و نوشیدنی که باعث ناراحتی شما می شود خودداری کنید. کاربردهای موضعی مورد استفاده برای درمان قارچ دهان می تواند تا حدودی شما را از هر گونه ناراحتی که احساس می کنید تسکین دهد. هیچ خطر سرطانی شدن این بیماری وجود ندارد.
 • سیفلیس: اگر سیفلیس باعث سفیدی زبان شما شود، خود به خود از بین نمی رود. اگر آن را درمان نکنید، در نهایت می تواند به سیستم عصبی شما آسیب برساند و باعث مشکلات جدی درازمدت سلامتی شود. سیفلیس با یک بار تزریق آنتی بیوتیک (پنی سیلین) درمان می شود. اگر بیش از یک سال است که سیفلیس دارید، ممکن است به سه تزریق نیاز داشته باشید.
 • سرطان دهان: اگر پزشک به شما بگوید که در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان هستید، احتمالاً لکه سفید شما را با جراحی از بین می‌برد. جراح شما ممکن است از چاقوی جراحی، لیزر یا (به ندرت) روش دیگری مانند سرما درمانی (انجماد آن با نیتروژن مایع) استفاده کند. این جراحی به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که سلول های زبان شما سرطانی نمی شوند. می‌توانید برای این عمل بی‌حس یا خوابیده باشید. معمولاً پس از این روش به زودی بهبود خواهید یافت.

برای درمان سفیدی زبان در خانه چه کار کنم؟

معمولا زبان سفید به راحتی قابل درمان است. زبان سفید ناشی از تجمع مواد زائد در دهان با رعایت منظم بهداشت دهان و دندان درمان می شود. راه های ساده ای که می توانید برای درمان استفاده کنید عبارتند از:

 • نوشیدن آب بیشتر، تا هشت لیوان در روز.
 • مسواک زدن دندان ها با استفاده از مسواک نرم.
 • استفاده از خمیر دندان ملایم فلوراید – خمیردندانی که سدیم لوریل سولفات (یک ماده شوینده) را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده ندارد.
 • استفاده از دهانشویه فلوراید اگر کودک شما دارای زبان سفید است، پزشک شما می تواند دهانشویه ضد قارچی تجویز کند، بنابراین می توانید زبان کودک خود را سواب بکشید.
 • زبان خود را مسواک بزنید یا از یک سوهان زبان برای از بین بردن پوشش سفید استفاده کنید. اگر سوهان زبان ندارید، می توانید یک قاشق چایخوری را برگردانید.
 • استفاده از نی هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد
 • اجتناب از موادی که می تواند زبان شما را تحریک کند مانند دهانشویه های الکلی که حاوی الکل و سیگار هستند. همچنین از غذاها و نوشیدنی هایی که تند، نمکی، اسیدی یا دمای بسیار گرم دارند خودداری کنید.
 • در صورت بروز ناراحتی از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.

چگونه از سفیدی زبان جلوگیری کنم؟

گاهی اوقات نمی توانید از سفید شدن زبان جلوگیری کنید. اما می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان از آن جلوگیری کنید. هر شش ماه یک بار چکاپ و تمیز کردن زبان را در دندانپزشک خود انجام دهید. همیشه حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید. روزی یک بار نخ دندان بکشید و سالم با ترکیبی از میوه و سبزیجات تازه بخورید.

اگر پزشک به شما می گوید که علائم سفیدی زبان شما جدی است، الکل یا تنباکو را ترک کنید (یا کمتر از هرکدام از آنها استفاده کنید). ویزیت های پیگیری منظم را با دندانپزشک یا ارائه دهنده خود برنامه ریزی کنید. این کمک می کند مطمئن شوید که لکه سفید شما رشد نمی کند یا سرطانی نمی شود.

ارائه‌دهنده شما همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا آلرژی به غذا یا نوشیدنی دارید و همچنین به شما کمک می‌کند تا بدانید کدام دارو برای شما مناسب است.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

اگر دچار سفیدی زبان شدم باید به پزشک مراجعه کنم؟

معمولاً  بی ضرر و موقتی است. بسته به علائم زبان سفید شما، ممکن است منتظر بمانید تا ببینید که آیا به خودی خود از بین می رود یا خیر. اگر زبان سفید تنها علامتی است که متوجه می‌شوید، باید خوب باشید.

اما اگر زبان شما درد یا خارش دارد، باید آن را بررسی کنید. گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک خطر در حال توسعه برای سلامتی مانند عفونت یا سرطان دهان (دهان یا زبان) باشد. در موارد شدید که زبان سفید درمان نمی شود، عفونت جدی می تواند به سایر نواحی دهان و بدن شما سرایت کند.

اگر زبان سفید شما پس از چند هفته از بین نرفت، ممکن است بخواهید به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید. همچنین باید معاینه شوید که آیا زبانتان درد می‌کند یا در خوردن یا صحبت کردن مشکل دارید. ارائه دهنده شما می تواند به شما در رفع آن کمک کند. یا می توانند به شما کمک کنند تا مطمئن شوید که وضعیت جدی تری نیست. همچنین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا HIV دارید، باید یک قرار ملاقات بگذارید.

چه کسی باید ببینم که آیا من (یا فرزندم) زبان سفید دارم؟

اگر زبان سفید شما پس از چند هفته به رنگ عادی بازنگردد، باید به دندانپزشک یا ارائه دهنده خود مراجعه کنید. می توانید از یک یا چند متخصص مراقبت های بهداشتی کمک بگیرید، از جمله:

 • دندانپزشک: دندانپزشک شما می تواند زبان شما را با استفاده از اسکرابر تمیز کند. آنها همچنین می توانند داروهایی برای درمان سفیدی زبان شما تجویز کنند.
 • پزشک عمومی: پزشک شما می تواند زبان سفید شما را تشخیص دهد، داروها را تجویز کند (در صورت نیاز) و به شما بگوید که آیا علائم شما به وضعیت جدی تری اشاره دارد یا خیر.
 • داروساز: می توانید از داروساز خود بپرسید که آیا آنها محصولاتی دارند که به درمان سفیدی زبان کمک می کند. آنها ممکن است پیشنهاد کنند که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

بهداشت دهان و دندان شما مهم است، بنابراین حتماً معاینات دندانپزشکی را به طور منظم انجام دهید تا هر گونه مشکلی را در مراحل اولیه تشخیص دهید. معمولاً مضر نیست، اما اگر زبان شما (یا حتی ظاهر آن) شما را آزار می دهد یا درد دارید، باید حتماً به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید. به این ترتیب آنها می توانند هر خطری برای سلامتی را زودتر پیدا کنند و قبل از بدتر شدن آن، شما را درمان کنند.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: سفیدی زبان نشانه خطرناکی است؟. آخرین ویرایش: آوریل 26, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9221

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *