سونوگرافی Ultrasound یک آزمایش تصویربرداری

سونوگرافی

200 0
سونوگرافی Ultrasound یک آزمایش تصویربرداری غیرتهاجمی است که ساختارهای داخل بدن شما را با استفاده از امواج صوتی با شدت بالا نشان می دهد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از معاینات اولتراسوند برای اهداف متعددی استفاده می کنند، از جمله در دوران بارداری، برای تشخیص شرایط و برای راهنمایی تصویری در طول روش های خاص.

بررسی اجمالی

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر یا ویدیوهای لحظه ای از بافت های نرم داخل بدن شما استفاده می کند.

سونوگرافی چیست؟

عکس اولتراسوند سونوگرافی نامیده می شود. اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر یا ویدیوهای بلادرنگ از اندام های داخلی یا سایر بافت های نرم مانند رگ های خونی استفاده می کند.

سونوگرافی به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی این امکان را می دهد تا جزئیات بافت های نرم داخل بدن شما را بدون ایجاد برش (برشی) “ببینند”. و بر خلاف اشعه ایکس ، اولتراسوند از اشعه استفاده نمی کند.

اگرچه اکثر مردم سونوگرافی را با بارداری مرتبط می دانند، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از سونوگرافی برای موقعیت های مختلف و برای بررسی چندین قسمت مختلف داخل بدن شما استفاده می کنند.

سونوگرافی Ultrasound یک آزمایش تصویربرداریچگونه کار می کند؟

در طول سونوگرافی، دستگاهی به نام مبدل یا کاوشگر را از ناحیه ای از بدن شما یا داخل دهانه بدن شما عبور می دهد. ارائه دهنده یک لایه نازک از ژل را روی پوست شما اعمال می کند تا امواج اولتراسوند از طریق ژل از مبدل و به بدن شما منتقل شود.

این کاوشگر جریان الکتریکی را به امواج صوتی با فرکانس بالا تبدیل می کند و امواج را به بافت بدن شما می فرستد. شما نمی توانید امواج صوتی را بشنوید.

امواج صوتی از ساختارهای داخل بدن شما منعکس می شوند و به کاوشگر باز می گردند، که امواج را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. سپس یک کامپیوتر الگوی سیگنال‌های الکتریکی را به تصاویر یا فیلم‌های بلادرنگ تبدیل می‌کند که روی صفحه نمایش رایانه در نزدیکی نمایش داده می‌شوند.

انواع مختلف سونوگرافی چیست؟

سه دسته اصلی تصویربرداری وجود دارد که عبارتند از:

 • بارداری (سونوگرافی قبل از تولد).
 • تشخیصی

معرفی مراکز رادیولوژی و سونوگرافی ایران

سونوگرافی بارداری

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب از سونوگرافی (اغلب سونوگرافی قبل از تولد یا زایمان نامیده می شود) برای نظارت بر شما و جنین در دوران بارداری استفاده می کنند.

ارائه دهندگان از سونوگرافی قبل از تولد برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • تایید کنید که باردار هستید
 • بررسی کنید که آیا بیش از یک نوزاد باردار هستید یا خیر.
 • مدت زمان بارداری و سن حاملگی جنین را تخمین بزنید.
 • رشد جنین و وضعیت جنین متولد نشده خود را بررسی کنید.
 • حرکت و ضربان قلب نوزاد متولد نشده خود را ببینید.
 • شرایط مادرزادی ( نقایص مادرزادی ) را در مغز، نخاع، قلب یا سایر قسمت های بدن نوزاد متولد نشده خود بررسی کنید.
 • مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی کنید.

اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی انجام سونوگرافی را در هفته 20 بارداری توصیه می کنند. این آزمایش رشد و تکامل جنین شما را در دوران بارداری ردیابی می کند. این سونوگرافی ممکن است جنسیت بیولوژیکی کودک شما را نیز نشان دهد. اگر می خواهید جنسیت را بدانید یا نمی خواهید به تکنسین خود بگویید.

ارائه‌دهنده شما ممکن است اسکن‌های اضافی را برای دریافت پاسخ به هر گونه سؤال یا نگرانی، مانند احتمال ابتلا به بیماری‌های مادرزادی، سفارش دهد.

سونوگرافی تشخیصی

ارائه دهندگان از سونوگرافی های تشخیصی برای مشاهده قسمت های داخلی بدن شما استفاده می کنند تا ببینند آیا مشکلی وجود دارد یا به درستی کار نمی کند. آن‌ها می‌توانند به ارائه‌دهنده شما کمک کنند تا در مورد آنچه باعث طیف گسترده‌ای از علائم، مانند درد غیرقابل توضیح، توده‌ها (توده‌ها) یا آنچه ممکن است باعث آزمایش خون غیرطبیعی شود، اطلاعات بیشتری کسب کند.

برای اکثر معاینات سونوگرافی تشخیصی، تکنسین مبدل (پروب) را روی پوست شما قرار می دهد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد پروب را در داخل بدن شما قرار دهند، مانند واژن یا راست روده.

نوع سونوگرافی تشخیصی شما به جزئیات مورد شما بستگی دارد.

نمونه هایی از سونوگرافی های تشخیصی عبارتند از:

 • شکم : یک پروب اولتراسوند در سراسر پوست ناحیه میانی (شکم) شما حرکت می کند. سونوگرافی شکم می تواند علل بسیاری از دردهای شکمی را تشخیص دهد.
 • کلیه (کلیه) : ارائه دهندگان از سونوگرافی کلیه برای ارزیابی اندازه، مکان و شکل کلیه ها و ساختارهای مرتبط مانند حالب و مثانه استفاده می کنند. سونوگرافی می تواند کیست، تومور، انسداد یا عفونت را در داخل یا اطراف کلیه شما تشخیص دهد.
 • پستان : سونوگرافی سینه یک آزمایش غیرتهاجمی برای شناسایی توده ها و کیست های سینه است. ارائه دهنده شما ممکن است سونوگرافی را پس از ماموگرافی غیرطبیعی توصیه.
 • داپلر : این یک روش سونوگرافی ویژه است که حرکت موادی مانند خون را در بدن شما ارزیابی می کند. این به ارائه دهنده شما اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و وریدهای بدن شما ببیند و ارزیابی کند. سونوگرافی داپلر اغلب به عنوان بخشی از یک مطالعه سونوگرافی تشخیصی یا به عنوان بخشی از سونوگرافی عروقی استفاده می شود.
 • لگن : سونوگرافی لگن به اندام های ناحیه لگن شما بین پایین شکم (شکم) و پاها نگاه می کند. برخی از اندام های لگنی شامل مثانه، پروستات، رکتوم، تخمدان ها، رحم و واژن هستند.
 • ترانس واژینال : ارائه دهنده شما یک پروب را در کانال واژن شما قرار می دهد. بافت های تولید مثلی مانند رحم یا تخمدان شما را نشان می دهد. سونوگرافی ترانس واژینال گاهی اوقات سونوگرافی لگن نامیده می شود زیرا ساختارهای داخل لگن شما (استخوان های لگن) را ارزیابی می کند.
 • تیروئید : ارائه دهندگان از سونوگرافی برای ارزیابی تیروئید شما استفاده می کنند، غده درون ریز پروانه ای شکلدر گردن شما. ارائه دهندگان می توانند اندازه تیروئید شما را اندازه گیری کنند و ببینند که آیا ندول یا ضایعات در غده وجود دارد یا خیر.
 • ترانس رکتال : ارائه دهنده شما یک مبدل پروب اولتراسوند را در رکتوم شما قرار می دهد. رکتوم یا سایر بافت‌های مجاور مانند پروستات را در افرادی که در بدو تولد مرد هستند، ارزیابی می‌کند.

راهنمای سونوگرافی

گاهی اوقات ارائه دهندگان از سونوگرافی برای انجام دقیق برخی از روش ها استفاده می کنند. یکی از کاربردهای رایج اولتراسوند هدایت قرار دادن سوزن به نمونه مایع یا بافت از موارد زیر است:

 • تاندون ها
 • مفاصل .
 • ماهیچه ها .
 • کیست یا تجمع مایعات
 • توده های بافت نرم
 • اندام ها (کبد، کلیه یا پروستات).
 • پیوند اعضا (کبد، کلیه یا پانکراس).

نمونه هایی از روش های دیگری که ممکن است به راهنمایی اولتراسوند نیاز داشته باشند عبارتند از:

 • انتقال جنین برای لقاح آزمایشگاهی
 • بلوک های عصبی
 • تایید قرار دادن IUD (دستگاه داخل رحمی) پس از قرار دادن.
 • روش های محلی سازی ضایعه

تفاوت بین سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی چهار بعدی چیست؟

برای سونوگرافی در دوران بارداری، سونوگرافی سنتی یک تصویر دو بعدی (2 بعدی) از جنین شما است. سونوگرافی دوبعدی خطوط کلی و تصاویر مسطح تولید می کند که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اجازه می دهد تا اندام ها و ساختارهای داخلی کودک شما را ببیند.

سونوگرافی سه بعدی (سه بعدی) امکان تجسم برخی از ویژگی های صورت کودک و احتمالاً سایر اعضای بدن مانند انگشتان دست و پا را فراهم می کند. سونوگرافی چهار بعدی (4 بعدی) سونوگرافی سه بعدی در حرکت است. ارائه دهندگان به ندرت از تصویربرداری سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی جنین برای اهداف پزشکی استفاده می کنند، اگرچه می تواند در تشخیص مشکل صورت یا اسکلتی مفید باشد. با این حال، آنها از اولتراسوند سه بعدی برای اهداف پزشکی دیگر مانند ارزیابی پولیپ و فیبروم رحم استفاده می کنند.

در حالی که سونوگرافی به طور کلی ایمن با خطرات بسیار کم در نظر گرفته می شود، خطرات ممکن است با قرار گرفتن طولانی مدت غیرضروری در معرض انرژی اولتراسوند یا زمانی که کاربران آموزش ندیده با دستگاه اولتراسوند کار می کنند، افزایش می یابد. به همین دلیل، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) توصیه می‌کند به دلایل غیرپزشکی مانند لحظات «یادگاری» یا سرگرمی، از انجام سونوگرافی سه بعدی خودداری کنید.

چه کسی انجام می دهد؟

یک پزشک یا یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به نام تکنسین اولتراسوند یا سونوگرافیست سونوگرافی را انجام می دهد. آنها به طور ویژه برای کار با دستگاه اولتراسوند به درستی و ایمن آموزش دیده اند.

این مهم است که همیشه سونوگرافی توسط یک متخصص پزشکی و در یک مرکز پزشکی انجام شود.

سونوگرافی Ultrasound یک آزمایش تصویربرداریجزئیات تست

چگونه برای سونوگرافی آماده شوم؟

آماده سازی بستگی به نوع سونوگرافی شما دارد. برخی از انواع سونوگرافی به هیچ وجه نیاز به آمادگی ندارند.

برای سونوگرافی لگن، از جمله سونوگرافی در دوران بارداری، دستگاه تناسلی زنان و دستگاه ادراری ، ممکن است لازم باشد مثانه خود را با نوشیدن آب قبل از آزمایش پر کنید.

برای سونوگرافی شکم، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش، رژیم غذایی خود را تنظیم کنید یا روزه بگیرید (غیر از آب چیزی نخورید یا ننوشید).

در هر صورت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما اطلاع می دهد که آیا نیاز به انجام کار خاصی برای آماده شدن برای سونوگرافی خود دارید. آنها ممکن است در طول یک قرار ملاقات یا هنگام برنامه ریزی سونوگرافی به شما دستورالعمل هایی بدهند. در صورت استفاده از چنین سیستمی، ممکن است دستورالعمل‌هایی در پرونده پزشکی الکترونیکی شما نیز موجود باشد.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

آمادگی برای سونوگرافی بسته به قسمتی که از بدن شما اسکن می کنید متفاوت است. ارائه دهنده شما ممکن است از شما بخواهد که تکه های خاصی از لباس را درآورید یا لباس بیمارستان را بپوشید.

سونوگرافی هایی که شامل استفاده از مبدل (پروب) روی پوست شما (نه در بدن شما) می شود، این مراحل کلی را دنبال کنید:

 1. روی یک میز راحت به پهلو یا پشت دراز خواهید کشید.
 2. تکنسین سونوگرافی مقدار کمی ژل محلول در آب را روی پوست شما در ناحیه مورد بررسی قرار می دهد. این ژل به پوست شما آسیب نمی رساند و لباس شما را لکه نمی کند.
 3. تکنسین یک مبدل یا کاوشگر دستی را روی ژل حرکت می دهد تا تصاویری از داخل بدن شما دریافت کند.
 4. تکنسین ممکن است از شما بخواهد که خیلی ساکن باشید یا نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید تا تصاویر واضح تری ایجاد کنید.
 5. هنگامی که تکنسین تصاویر کافی دریافت کرد، ژل باقی مانده روی پوست شما را پاک می کند و کار شما تمام می شود.

آزمایش اولتراسوند معمولا 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. اگر در مورد نوع خاص سونوگرافی خود سؤالی دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

آیا سونوگرافی دردناک است؟

سونوگرافی هایی که به صورت خارجی (روی پوست شما) انجام می شوند، معمولاً دردناک نیستند. امواج صوتی که اولتراسوند استفاده می کند را احساس نخواهید کرد. اگر برای این عمل باید مثانه پر داشته باشید، ممکن است ناراحت کننده باشد. همچنین اگر باردار هستید، دراز کشیدن روی میز معاینه ناراحت کننده باشد.

سونوگرافی هایی که داخل حفره های بدن مانند واژن یا راست روده شما قرار می گیرند، ممکن است ناراحت کننده باشند، اما نباید به آنها آسیب برساند.

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

بله، تحقیقات تا به امروز تا حد زیادی نشان داده است که فناوری اولتراسوند ایمن و بدون عوارض جانبی مضر است. سونوگرافی برخلاف برخی از آزمایش‌های تصویربرداری پزشکی دیگر، مانند اشعه ایکس و سی‌تی اسکن ، از اشعه استفاده نمی‌کند .

با این حال، تمام سونوگرافی ها باید توسط متخصصی انجام شود که آموزش استفاده از این فناوری تخصصی را به صورت ایمن دارد.

نتایج و پیگیری

چه زمانی باید از نتایج خود مطلع شوم؟

مدت زمانی که طول می کشد تا نتایج شما به دست آید بستگی به نوع سونوگرافی شما دارد. در برخی موارد، مانند سونوگرافی قبل از تولد، ارائه دهنده شما ممکن است تصاویر را تجزیه و تحلیل کند و نتایج را در طول آزمایش ارائه دهد.

در موارد دیگر، یک رادیولوژیست، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی آموزش دیده است، تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و سپس گزارش را برای ارائه دهنده درخواست کننده معاینه ارسال می کند. سپس ارائه‌دهنده شما نتایج را با شما به اشتراک می‌گذارد یا ممکن است قبل از اینکه ارائه‌دهنده نتایج را بررسی کند، در پرونده پزشکی الکترونیکی شما (اگر حسابی تنظیم کرده‌اید) موجود باشد.

چه شرایطی را می توان با سونوگرافی تشخیص داد؟

سونوگرافی می تواند به ارائه دهندگان کمک کند تا طیف وسیعی از مشکلات پزشکی را تشخیص دهند، از جمله:

 • رشد غیر طبیعی، مانند تومورها یا سرطان .
 • لخته های خون .
 • طحال بزرگ شده.
 • حاملگی خارج از رحم (زمانی که تخمک بارور شده در خارج از رحم شما کاشته می شود).
 • سنگ کیسه صفرا .
 • آنوریسم آئورت .
 • سنگ کلیه یا مثانه .
 • کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا).
 • واریکوسل (وریدهای بزرگ در بیضه).

سوالاتی باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسم؟

ممکن است بخواهید سوالات زیر را از ارائه دهنده خود بپرسید:

 • به چه نوع سونوگرافی نیاز دارم؟
 • برای آماده شدن برای سونوگرافی چه کاری باید انجام دهم؟
 • آیا به آزمایشات دیگری نیاز دارم؟
 • چه زمانی باید منتظر دریافت نتایج آزمایش باشم؟

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری رایج، ایمن و موثر است. مطمئن شوید که سونوگرافی را از یک متخصص (سونوگرافیست) آموزش دیده دریافت می کنید که نحوه استفاده صحیح از این فناوری را می داند. اگر در مورد آزمایش سونوگرافی خاص خود سؤالی دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها برای کمک در دسترس هستند.

معرفی مراکز رادیولوژی و سونوگرافی ایران

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: سونوگرافی. آخرین ویرایش: می 10, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9541

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *