سکس نوجوان – انواع رابطه

نوشته شده برای at 11:49 ب.ظ
302 0

سکس نوجوان در چه سنی رخ می دهد؟ آیا این رفتار طبیعی است و از نظر پزشکی و روانشناسی چه عوارضی به همراه دارد؟ انواع رابطه جنسی نوجوان چه می باشد؟ آیا رابطه در این سن آسیب زا می باشد؟

حقیقت در مورد سکس نوجوان

به دلیل محدودیت‌های کم در فیلم، تلویزیون و اینترنت نوجوانان بیش از هر زمان دیگری به مطالب جنسی دسترسی دارند. با یک کلیک، می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند.

این موضوع نگران کننده می باشد، با وجود اینکه والدین تمام تلاش خود را برای مسدود کردن و فیلتر کردن دسترسی به آن ها انجام می‌دهند، نوجوانان باهوش راه های جدیدی برای پیشی گرفتن از آن ها دارند. البته کارهای زیادی وجود دارد که والدین می توانند برای کنترل بیش تر کودکان و نوجوانان خود انجام دهند.

آیا دختران سیگاری در سن کم تر رابطه جنسی دارند؟

مطالعات نشان داد که نوجوانان دختر سیگاری تمایل دارند دو سال زودتر از دختران سیگاری غیر زن، بکارت خود را از دست بدهند .

ممکن است تعجب کنید که آیا نیکوتین واقعا در علاقه دختران به رابطه جنسی نق شدارد. پاسخ ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. دختران سیگاری تمایل به ریسک‌پذیری دارند، که باعث می‌شود به احتمال زیاد درگیر رفتارهای پرخطر باشند. در مورد اختلالات نافرمانی نیز می توان گفت که احتمالاً نوجوانان سیگاری بیشتر درگیر آن می شوند.

صحبت در مورد رابطه جنسی

اگر می‌خواهید نوجوانتان هنگام رابطه جنسی عقلانی برخورد کند، وقت آن است که یک مکالمه داشته باشید. بله، “مکالمه جنسی”  در این سن ضروری است. به احتمال زیاد از سمت نوجوان خود س زده می شوید اما ناامید نشوید.

اگر در مورد صحبت کردن مضطرب هستید، مشاور می تواند بهترین جایگزین باشد. هرچه نوجوانان بیشتر در مورد رابطه جنسی بدانند، کمتر احتمال دارد که احساسی در مورد آن رفتار کند. طبق گزارشات ، ۷۴.۴ درصد از والدین امروزه در مورد رابطه جنسی با فرزندان خود صحبت می کنند.

به یاد داشته باشید، بهترین راه برای سالم نگه داشتن فرزندتان، سالم نگه داشتن رابطه میان خودتان می باشد، بنابراین تاجایی که می شود سعی کنید رابطه دوستانه و خوبی با فرزند خود داشته باشید.

رشد جنسی

رشد جنسی یک بخش طبیعی و قابل انتظار از رشد تا بزرگسالی می باشد. رشد جنسی سالم بیش از رفتار جنسی می باشد و ترکیبی از بلوغ فیزیکی (رفتارهای جنسی متناسب با سن)، شکل‌گیری هویت جنسی مثبت، و احساس رفاه جنسی است. در دوران نوجوانی، نوجوانان تلاش می کنند تا با بدن در حال تغییر خود راحت بوده و تصمیمات سالم و ایمن در مورد فعالیت های جنسی اتخاذ کنند.

قبلاً در مورد رشد فیزیکی، ویژگی‌های جنسی اولیه و ثانویه را مورد بحث قرار دادیم. در دوران بلوغ، هر اندام جنسی اولیه (تخمدان، رحم، آلت تناسلی و بیضه ها) به طور چشمگیری رشد می کند و از نظر عملکرد بالغ می شود. در دوران بلوغ، تولید مثل امکان پذیر می شود. به طور همزمان، ویژگی های جنسی ثانویه ایجاد می شود. این ویژگی ها برای تولید مثل مورد نیاز نیستند، اما نشان دهنده مردانگی و زنانگی می باشند.

در بدو تولد، پسران و دختران شکل‌ بدنی مشابهی دارند، اما در دوران بلوغ، مردان از ناحیه شانه‌ها و زنان از ناحیه باسن پهن می‌شوند و سینه‌ها رشد می‌کنند (نمونه‌هایی از ویژگی‌های جنسی ثانویه). رشد جنسی تحت تأثیر ترکیبی پویا از تغییرات فیزیکی و شناختی همراه با انتظارات اجتماعی است. با بلوغ جسمانی، نوجوانان ممکن است خود را با رسانه ها و یا همسالان خود مقایسه کند. به عنوان مثال، بسیاری از دختران نوجوان روی رشد سینه‌های خود تمرکز می‌کنند، به این امید که سینه‌هایشان با تصویر بدنی ایده‌آل مطابقت داشته باشد.

از آنجایی که هورمون های جنسی باعث تغییرات بیولوژیکی می شوند، بر مغز نیز تأثیر می گذارند و افکار جنسی را تحریک می کنند. احساسات مربوط به تجربه جنسی، مانند بقیه دوران بلوغ، به شدت تحت تأثیر هنجارهای فرهنگی در مورد آنچه در چه سنی مورد انتظار است، قرار می گیرد و همسالان بیشترین تأثیر را دارند. به بیان ساده، مهم ترین تأثیر بر فعالیت جنسی نوجوانان، بدن آن ها نیست، بلکه دوستان نزدیک آن ها است که تأثیر بیشتری نسبت به هنجارهای جنسی یا فرهنگی دارند.

علاقه و تعامل جنسی بخشی طبیعی از نوجوانی است.  فکر به مسائل جنسی بین سنین ۱۰ تا ۱۳ سالگی افزایش می یابد. در این سن خودارضایی بسیار متداول است حتی کودکان خردسال نیز درگیر این رفتار هستند. همانطور که بدن کودکان بالغ می شود، احساسات جنسی قوی شروع به رشد می کند و خودارضایی به کاهش تنش جنسی کمک می کند. برای نوجوانان، خودارضایی یک روش رایج برای کشف پتانسیل شهوانی آن ها می باشد و می تواند در طول زندگی بزرگسالی ادامه یابد.

سکس نوجوان پسر

تعاملات جنسی

در سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی، برخی از جوانان ممکن است به دنبال رابطه با جنس مخالف بگردند. اگر نوجوانان  رابطه جنسی داشته باشند، در برابر سوء استفاده جنسی و عاطفی، عفونت های مقاربتی (STIs)، HIV و بارداری اولیه بسیار آسیب پذیر می شوند. به خصوص در مورد بیماری های مقاربتی، نوجوانان دیرتر علائم را تشخیص می دهند، که آن ها را در معرض خطر ناباروری و حتی مرگ قرار می دهد.

نوجوانان ۱۴ تا ۱۶ ساله، اگر به درستی آموزش داده شوند، پیامدهای رابطه جنسی محافظت نشده را درک می‌کنند، اما از نظر شناختی ممکن است مهارت‌هایی برای ادغام این دانش در موقعیت‌های روزمره نداشته باشند. نوجوانانی که رابطه جنسی زودهنگام دارند، فشار شدید همسالان را دلیل تصمیم خود گزارش می کنند. برخی از نوجوانان فقط در مورد رابطه جنسی کنجکاو هستند و می خواهند آن را تجربه کنند.

نوجوانان پذیرای الگوهایی هستند که در خانه، مدرسه و رسانه های جمعی می بینند. این مشاهدات بر استدلال اخلاقی و رفتار آن ها تأثیر می‌گذارد. تصمیم گیری در مورد رفتار جنسی تحت تأثیر توانایی نوجوانان در تفکر و استدلال، ارزش ها و تجربه آموزشی آن ها می باشد. کمک به نوجوانان در شناخت تمام جنبه های رشد جنسی، آن ها را تشویق می کند تا تصمیمات آگاهانه و سالم در مورد مسائل جنسی بگیرند.

روند فعالیت جنسی نوجوانان

امروزه نوجوانان نسبت به قبل از انقلاب جنسی در دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ از نظر جنسی فعال تر هستند. حدود ۴۳ درصد از نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله از هر دو جنس، رابطه جنسی (سکس نوجوان) داشته اند.

حدود سه چهارم دختران و ۸۵ درصد از پسران در این گروه از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند. اگر ۴۳ درصد از نوجوانان رابطه جنسی داشته اند، این بدان معناست که اکثریت نوجوانان، ۵۷ درصد، هرگز رابطه جنسی نداشته اند. در ادامه دلایلی که نوجوانان به رابطه جنسی علاقه نداشته اند ذکر شده است.

دلایل اصلی برای عدم برقراری رابطه جنسی، سنین ۱۵ تا ۱۹

دختر ها پسرها
بر خلاف دین یا اخلاق ۳۸ ۳۱
نمی خواهند باردار شوند ۱۹ ۲۵
هنوز فرد مناسب را پیدا نکرده اند ۱۷ ۲۱
نمی خواهند به بیماری جنسی مبتلا شوند ۷ ۱۰
منتظر زمان مناسب هستند ۷ ۵
دلیل دیگر ۱۲ ۸

بارداری نوجوانان | سکس نوجوان

اکثر بارداری ها و زایمان های نوجوانان بدون برنامه ریزی انجام می شود و بخشی از مشکل عمومی برای همه زنان در سال های باروری است. سالانه تقریباً ۷۰۰۰۰۰ حاملگی ناخواسته در نوجوانان رخ می دهد. ۵۰۰۰۰ حاملگی دیگر در نوجوانان برنامه ریزی شده است. این ۷۵۰۰۰۰ بارداری نوجوان سالانه منجر به حدود ۴۰۰۰۰۰ تولد می شود. در مجموع، حدود ۱۸ درصد از زنان، یا از هر شش زن، یک نفر، یک مادر نوجوان می باشد.

اگرچه اکثر حاملگی نوجوانان برنامه ریزی نشده می باشد، اما مشکلات خاصی را ایجاد می کنند. در سطح فردی، نوجوانان باردار بیشتر از زنان باردار در سنین بالاتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا و کم خونی هستند و همچنین احتمال زایمان زودرس، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد بیشتر است. علاوه بر این، از آنجایی که نوجوانان بیشتر از بزرگسالان به بیماری های مقاربتی مبتلا می شوند، نوجوانان باردار بیشتر از زنان باردار مسن در دوران بارداری به STI مبتلا می شوند.

بسیاری از نوجوانان باردار تصمیم به ترک تحصیل می گیرند. اگر آن ها در مدرسه بمانند، اغلب باید با خجالت باردار شدن کنار بیایند و مشکلات جسمی و عاطفی همراه با بارداری نوجوانی را تحمل کنند. هنگامی که نوزاد متولد می شود، مراقبت از کودک معمولاً به یک مشکل بزرگ تبدیل می شود.. از آنجایی که نوجوانان باردار معمولا از خانواده هایی می آیند که فقیر یا تقریباً فقیر هستند، منابع مالی کمی دارند و اغلب شبکه های حمایت اجتماعی ضعیفی دارند.

در سطح اجتماعی، بارداری و مادر شدن نوجوانان حداقل از دو جنبه بسیار پرهزینه است. اولاً، از آنجایی که عوارض بارداری و زایمان در میان نوجوانان شایع‌تر است، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی آن‌ها در طول بارداری و بعد از زایمان اغلب بیشتر از هزینه‌هایی است که زنان در سنین بالاتر متحمل می‌شوند.

دوم، فرزندان مادران نوجوان در معرض انواع مختلفی از مشکلات رفتاری و رشدی هستند. والدین نوجوان ممکن است از نظر عاطفی یا عملی برای تربیت کودک آمادگی نداشته باشند. فرزندان والدین نوجوان ممکن است از تحریک شناختی کمتر و حمایت عاطفی مناسب برخوردار شوند.

علاوه بر این، استرسی که آن ها به عنوان والدین جوان تجربه می کنند، آن ها را در معرض خطر بی توجهی یا سوء استفاده از فرزندان قرار می دهد. والدین نوجوان نیز معمولاً از خانواده های کم درآمد هستند و پس از مادر شدن در فقر به زندگی ادامه می دهند و این امر مشکلات را تشدید می کند. بنابراین فرزندان مادران نوجوان در معرض خطر بیشتری  قرار دارند و این مشکلات شامل اختلال در رشد عصبی، مشکلات رفتاری، عملکرد ضعیف مدرسه و مشکلات مزمن سلامتی می باشد.

کاهش بارداری نوجوانان

در تلاش برای کاهش حاملگی های نوجوانان، دو رویکرد استفاده شده است: (۱) تاکید بر دوری از رابطه جنسی، متقاعد کردن نوجوانان به توقف داشتن رابطه جنسی تا بزرگسالی یا ازدواج و (۲) آموزش جامع جنسی، از جمله  پیشگیری از بارداری در صورت تمایل به رابطه جنسی

اکثر محققان رفتار جنسی معتقدند که درخواست برای دوری از رابطه جنسی به کاهش رابطه جنسی و بارداری نوجوانان کمکی نمی‌کند.

رویکرد کاهش آسیب تشخیص می‌دهد که چون انواع خاصی از رفتارهای مضر اجتناب‌ناپذیر هستند، جامعه ما باید تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن انواع آسیب‌هایی که این رفتارهای مختلف ایجاد می‌کنند انجام دهد. در رابطه با رابطه جنسی نوجوانان و بارداری، رویکرد کاهش آسیب دو هدف دارد: (۱) کمک به کاهش خطر بارداری در میان نوجوانان و (۲) کمک به والدین نوجوان و فرزندانشان.

برای دستیابی به هدف اول، کلاس‌های آموزش جنسی، کلینیک‌های تنظیم خانواده، برنامه‌های توسعه جوانان و سایر برنامه ها بر لزوم استفاده نوجوانان از پیشگیری از بارداری در صورت داشتن فعالیت جنسی تأکید دارند. علاوه بر این، پیشگیری از بارداری موثر (قرص‌های ضد بارداری، سایر کنترل‌های هورمونی و حتی کاندوم‌هایی که در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کنند) باید با هزینه کم یا بدون هزینه در دسترس نوجوانان قرار گیرد.

مطالعات نشان می دهد که این دو راهبرد پیشگیری از بارداری منجر به رابطه جنسی بیشتر در نوجوانان نمی شود و همچنین نشان می دهد که استفاده مداوم از روش های پیشگیری از بارداری به طور چشمگیری خطر بارداری نوجوانان را کاهش می دهد.

در این رابطه، گزارش اخیر مؤسسه گاتماچر، پیشگیری از بارداری را «استراتژی اثبات شده و مقرون به صرفه» نامید.

استراتژی دیگر برای جلوگیری از بارداری نوجوانان شامل استفاده از برنامه های مداخله در اوایل دوران کودکی (ECI) است. بسیاری از این برنامه‌ها شامل بازدید مددکاران اجتماعی، پرستاران و سایر متخصصان از خانه‌های کودکانی می‌شوند که در معرض خطر مشکلات عصبی، عاطفی یا رفتاری در طول چند سال اول زندگی و همچنین در دوران بلوغ قرار دارند. این برنامه‌ها احتمال باردار شدن نوجوانان را به شدت کاهش می دهد.

سکس نوجوان

دومین روش این استراتژی برای کاهش آسیب، والدین نوجوان و فرزندانشان را هدف قرار می دهد. هدف دوم رویکرد کاهش آسیب، کمک به نوجوانان در دوران بارداری و پس از زایمان است. این استراتژی با هدف فوری ارائه حمایت عملی و عاطفی برای این مادران جوان است. همچنین اهداف بلندمدت کاهش بارداری و زایمان های مکرر و جلوگیری از مشکلات رشدی و رفتاری در بین فرزندانشان را دارد.

یکی از بسیاری از حقایق غم انگیز مادر شدن نوجوانان این است که مادران نوجوان اغلب جایی برای زندگی ندارند. والدین مادر نوجوان ممکن است اجازه ندهند او و نوزادش با آن ها زندگی کنند، این موضوع ممکن است به این دلیل که از بارداری او عصبانی هستند بوده یا به این دلیل باشد که اتاق یا امکانات مالی برای نگهداری و مراقبت از نوزاد ندارند.

در  موارد دیگر، یک مادر نوجوان ممکن است زندگی با پدربچه را آغاز کند، اما این زندگی معمولاً ناپایدار هستند و اغلب پایان می یابند و دوباره او و فرزندش بدون خانه می مانند. همچنین، بسیاری از مادران نوجوان قبل از باردار شدن از خانه فرار می کردند یا در مراکز نگهداری زندگی می کردند. به دلیل تمام این موقعیت ها، بسیاری از مادران نوجوان خود را بدون جایی برای زندگی می بینند.

راهبرد نهایی برای پرداختن به مشکل جنسی و بارداری در نوجوانی، پرداختن به شرایط عمومی‌تر اجتماعی است که به ایجاد رابطه جنسی و بارداری در نوجوانی منجر می شود. این شرایط فقر است. همانطور که قبلاً اشاره شد، کودکانی که در خانواده‌های فقیر و در محله‌های محروم بزرگ می‌شوند- بیشتر در سنین نوجوانی رابطه جنسی دارند و باردار می‌شوند.

عفونت های مقاربتی

علاوه بر بارداری و تولد، یکی دیگر از مشکلات مرتبط با فعالیت جنسی نوجوانان، انتقال عفونت های مقاربتی (STIs) است. این مشکل در سال‌های نوجوانی شایع بوده، اما در دوران بزرگسالی، زمانی که فعالیت جنسی بیشتر از دوران نوجوانی است،بیش تر می باشد.  سالانه تقریباً ۱۹ میلیون مورد جدید بیماری های مقاربتی تشخیص داده می شود و بیش از ۶۵ میلیون آمریکایی به یک بیماری مقاربتی غیرقابل درمان مانند تبخال مبتلا هستند. اگرچه نوجوانان و جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله تنها یک چهارم افراد فعال جنسی را تشکیل می دهند، اما نیمی از آمار تمام بیماری های مقاربتی جدید را به خود اختصاص می دهند. علی‌رغم این واقعیت، اکثر جوانانی که تست STI مثبت داشتند، باور نداشتند که در معرض خطر ابتلا به STI هستند.

در هر یک سال، ۱۵ درصد از جوانان ۱۸ و ۲۶ ساله به STI مبتلا می شوند. این رقم تفاوت جنسیتی قابل توجهی را نشان می دهد: ۲۰ درصد از زنان جوان در سال گذشته به بیماری مقاربتی مبتلا شده اند، در حالی که این رقم در مردان جوان ۱۰ درصد است. همچنین تفاوت‌های مهم نژادی/قومی نیز در آمار نقش دارند: ۳۴ درصد از جوانان آفریقایی-آمریکایی در سال گذشته به یک بیماری مقاربتی مبتلا بوده‌اند که در مقایسه با ۱۰ درصد آسیایی ، ۱۵ درصد اسپانیایی و ۱۰ درصد سفیدپوست قابل توجه می باشد.

سه نوع رفتار جنسی خطر انتقال یا ابتلا به یک بیماری مقاربتی را افزایش می دهد: داشتن رابطه جنسی با حداقل سه شریک جنسی در طول یک سال گذشته، داشتن شریک جنسی مبتلا به STI شناخته شده و عدم استفاده از کاندوم است.

سوالات متداول

۱ – آیا فکر کردن به رابطه جنسی در نوجوانان طبیعی است؟

طبیعی است که به رابطه جنسی فکر کنید – اغلب یا فقط یک بار در هر چند وقت یکبار . با گذراندن دوران بلوغ، هورمون ها به روش های جدیدی بر بدن و احساسات ما تأثیر می گذارند. این باعث می شود که ما در مورد رابطه جنسی کنجکاو شویم و بیشتر احتمال دارد که افکار و احساسات جنسی داشته باشیم. با پشت سر گذاشتن این تغییرات، ممکن است برخی افراد را جذاب بیابید.

۲ – چرا نوجوانان هنگام رابطه جنسی تحت فشار قرار می گیرند؟

برخی از نوجوانان تصمیم می گیرند روابط جنسی داشته باشند تا همگام با دوستان خود باشند یا به این دلیل که به نظر می رسد دیگران این کار را انجام می دهند . دیگران احساس می کنند تحت فشار شخصی که قرار می گذارند. برخی از نوجوانان به سادگی می خواهند احساس کنند که مورد علاقه یا پذیرفته شده اند.

۳ – آیا فعالیت جنسی در ۱۵ سالگی طبیعی است؟

در مورد افراد فعال جنسی ۱۳، ۱۴ و ۱۵ ساله چه باید کرد؟ فعالیت جنسی در طول سالهای نوجوانی بخشی از طیف طبیعی رشد نوجوانان است . افراد جوان در سال های اولیه نوجوانی که از نظر جنسی فعال هستند معمولاً با انتخاب خود این کار را انجام می دهند. با این حال، اقلیت قابل توجهی ممکن است مورد آزار جنسی قرار گیرند.

منبع : سکس نوجوان – انواع رابطه

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: سکس نوجوان – انواع رابطه. آخرین ویرایش: آگوست 9, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=10711

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *