علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره

نوشته شده برای at 6:54 ب.ظ
310 0

علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره

آیا در مورد علائم و نشانه های اعتیاد به شیره آگاهی دارید؟ آیا روش های تشخیص اعتیاد به شیره را می شناسید؟ شیره یک نوع مواد مخدر می باشد که از جوشاندن سوخته تریاک خالص و صاف کردن آن به دست می آید، این ماده نسبت به دیگر مشتقات تریاک از خلوص بیشتری برخوردار می باشد و باعث می شود علائم و عوارض اعتیاد به تریاک شدید تر و ترک آن نسبت به ترک تریاک دشوارتر باشد.

در صورتی که در مورد ماهیت شیره و نشانه های آن اطلاع داشته باشید می توانید اعتیاد عزیزان تان را تشخیص دهید و هر چه سریع تر گامی در جهت درمان بردارید.

اعتیاد به شیره، شیره تریاک چیست؟

شیره تریاک به جوشاندن و صاف کردن تریاک و تریاک سوخته به دست می آید، و در این ماده میزان کدئین و مورفین نسبت تریاک بیشتر می باشد و به همین دلیل اثرات شیره تریاک نسبت به تریاک بیشتر است اما از نظر زمانی تاثیرات آن کوتاه تر می باشد، شیره تریاک به صورت تدخینی ( کشیدنی) و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از مصرف شیره، خماری آن نسبت به سایر مواد مخدر بیشتر نشان داده می شود و اعتیاد بیشتری را ایجاد می کند، افرادی که می خواهند مصرف شیره را از خانواده شان مخفی نگه دارند به صورت خوراکی آن را مورد استفاده قرار می دهند، مصرف کنندگان شیره برای از بین رفتن آثار مصرف، برخلاف تریاک از  مواد غذایی که طبع سردی دارند استفاده می کنند.

طرز تهیه شیره تریاک

شیره تریاک از ترکیب شدن تریاک و سوخته تریاک به دست می آید، مرغوب بودن شیره تریاک با توجه به ترکیب مواد سازنده اش مشخص می شود، مرغوب ترین نوع تریاک آن است که سوخته تریاک در نسبت ۳ و تریاک با نسبت ۱ با یکدیگر ترکیب شوند و این دو ماده ترکیب شده را در آن داغ حل کرده و بر روی حرارت قرار می گیرند سپس ماده ای که از صافی رد می شود را به طور مجدد در حرارت قرار می دهند تا ماده ای سفت به دست آید که ماده حاصله شیره تریاک می گویند.

شیره تریاک نسبت به تریاک از مورفین بیشتری برخوردار می باشد و به همین دلیل علائم مصرف آن با شدت بیشتری نشان داده می شود و فرد بسیار سریع تر درگیر اعتیاد خواهد شد.

علائم و عوارض اعتیاد به شیره

امروزه با استفاده از تست های اعتیاد به مواد مخدی می توان اعتیاد به مواد را تشخیص داد، البته تست های اعتیاد از جمله تست اعتیاد به شیره احتمال خطا در آن وجود دارد و روش هایی برای منفی نشان دادن تست هست و به همین دلیل باید تست با دقت بیشتری انجام شود، عوارض اعتیاد به شیره با توجه به نحوه مصرف آن متفاوت می باشد که در این مقاله عوارض روش تدخینی و خوراکی بیان شده است.

 1. اعتیاد به شیره، علائم و عوارض مصرف شیره تریاک به روش تدخینی

در اعتیاد تدخینی به شیره، علائم و عوارض مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • تیره شدن رنگ پوست به ویژه در ناحیه لب
 • ابتلا به بیماری های تنفسی مانند عفونت و تنگی نفس
 • مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ، یبوست و کاهش وزن در فرد معتاد
 • خواب آلودگی همیشگی و در عین حال بی خوابی شبانه
 • کاهش میل و قدرت جنسی و بر هم خوردن نظم در چرخه قاعدگی در زنان
 • ضعف در سیستم ایمنی و دچار شدن به انواع بیماری ها
 • آسیب به کبد از علائم اعتیاد به شیره
 • خراب شدن دندان ها
 • بروز علائم افسردگی نظیر از دست دادن علاقه نسبت به چیز هایی که پیش تر مورد علاقه فرد بوده، گوشه گیری، کمبود انرژی و غیره.
 • کاهش احساس مسئولیت نسبت به ابعاد مختلف زندگی

در صورتی که مصرف شیره ادامه داشته باشد مانند سایر مواد مخدر لذت اولیه را تجربه نمی کند، زیرا بدن نسبت به اثرات آن تحمل پیدا می کند و فرد برای این که به حالت قبلی و رفع خماری برسد باید میزان مصرف شیره را افزایش دهد.

 1. علائم و عوارض مصرف شیره تریاک به روش خوراکی

اعتیاد خوراکی به شیره نسبت به روش تدخینی از عوارض شدیدتری برخوردار می باشد، علاوه بر موارد ذکر شده که در روش های تدخینی بیان شده است عوارضی دیگری در روش خوراکی نشان داده می شود که در زیر آن را ذکر می کنیم:

 • فرد با مصرف شیره و تریاک باعث انسداد در رگ های قلب می شود و احتمال بروز سکته را افزایش می دهد.
 • احتمال مسمومیت در روش های خوراکی بیشتر از روش های تدخینی می باشد.
 • گاهی ممکن است فرد در زمان خواب دچار تشنج شود و یا احساس خفگی داشته باشد.

اعتیاد به شیره

مسمومیت در اثر مصرف شیره تریاک

شیره تریاک در اثر مصرف بیش از حد باعث به وجود آمدن مسمومیت می شود، مسمومیت در صورتی که به خاطر دارو و یا مواد شیمیایی باشد می تواند برای فرد بسیار خطرناک و آسیب زا باشد و به همین دلیل لازم است در صورتی که اوردوز و مسمومیت به وجود می آید برای درمان اقداماتی صورت گیرد و هنگامی که علائم و نشانه های زیر در فرد معتاد دیده شود باید سریع تر به اورژانس مراجعه کرد:

 • دل درد بسیار شدید
 • لرزیدن زیاد بدن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • رنگ پریدگی بسیار محسوس
 • سردرد
 • طعم فلز در دهان
 • ضعیف شدن عضلات
 • یبوست شدید و طولانی
 • تشنج و بیهوشی

مسمومیت که در اثر تریاک به وجود می آید به خاطر ماده سرب در مواد مخدر می باشد. در صورتی که مسمومیت بسیار خفیف باشد برای رفع و درمان آن از میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین C استفاده می کند اما در صورتی که مسمومیت شدید باشد لازم است از درمان های پزشکی و دارویی استفاده کند.

ترک اعتیاد به شیره

برای ترک اعتیاد به شیره روش های مختلف و متنوعی وجود دارد، سم زدایی و کنار گذاشتن ماده مصرفی اولین قدم برای ترک اعتیاد می باشد، زمانی که شیره تریاک کنار گذاشته شود ۱۲ تا ۲۱ روز خماری دارد باید توجه داشته باشد که سم زدایی بدن از ماده مصرفی به معنی ترک کامل اعتیاد نمی باشد و برای ترک آن باید درمان وضعیت روانی فرد صورت گیرد، زیرا اعتیاد یک بیماری مغزی می باشد و در صورتی که به مسائل روانی در ترک پرداخته نشود احتمال بازگشت دوباره و لغزش وجود دارد.

در نظر داشته باشد که خانواده در ترک اعتیاد اهمیت بسیاری دارند و در صورتی که از فرد بیمار حمایت کنند و برای ترک همکاری نمایند نتایج بهتری حاصل خواهد شد، به همین منظور توصیه می شود که در کنار جلسات مشاوره فردی در درمان اعتیاد از مشاور خانواده کمک گرفته شود از جمله رایج ترین روش های ترک اعتیاد به شیره می توان به ترک تدریجی، درمان دارویی و ترک به روش UROD اشاره کرد، هم چنین به این امر توجه داشته باشید که ترکیب هر یک از این روش ها در صورتی که با مشاوره روانشناسی ترکیب شود میزان بازدهی بیشتری خواهد داشت.

مراکز ترک اعتیاد

در اعتیاد مانند هر مشکل دیگری برای ترک آن باید از متخصص کمک گرفته شود، مراکز مختلفی می تواند در ترک اعتیاد به شما کمک کند اولین مرکزی که از قدیم به ذهن فرد معتاد و خانواده او می رسد کمپ های ترک اعتیاد هستند که به استفاده از روش های اجباری و بد رفتاری با مبتلایان به اعتیاد شهرت دارند.

اما این روش ها در بسیاری از موارد وضعیت روانی بیمار را نادیده می گیرند و باعث می شوند که اعتیاد در بلند مدت شدت یابد، بهترین روش برای درمان اعتیاد تماس با متخصص و مراجعه به مراکز تخصصی مشاوره ترک اعتیاد و یا کلینیک های ترک اعتیاد می باشد.

مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

امروزه بسیاری از خدمات درمانی مانند ترک اعتیاد به شیره به صورت سرپایی صورت می گیرد  و برای ترک آن نیازی به حضور مداوم فرد نمی باشد و افراد برای راحتی می توانند ترک اعتیادشان را با استفاده از مشاوره تلفنی انجام دهند، مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به صورت تلفنی و حضوری خدماتی را ارائه می دهد و فرایند ترک در این حوزه باید تحت نظر بهترین متخصصان صورت گیرد.

منبع : علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره. آخرین ویرایش: اکتبر 16, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=7506

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *