همه چیز درباره صداقت

261 0

همه چیز درباره صداقت

صداقت چیست؟

صداقت یعنی زمانی که فرد میان افکار، صحبت ها و رفتارهایش تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد و صحبت ها با رفتار و افکار تفاوت نکند، برای این که فرد یک زندگی موفق و با آرامش داشته باشد داشته صداقت لازم و ضروری است.

زمانی که فرد از حرف ها و رفتارهایش مطمئن است که نسبت به تعهداتش صادقانه عمل کرده است، احساس رضایت داشته و هیچ ترس و نگرانی در خود راه نمی دهد، افرادی که راستگو و صادق هستند به خوبی می توانند از تنش ها و درگیری ها دوری کنند و زندگی آن ها سرشار از لذت و شادی می باشد.

اگر تمایل دارید فردی راستگو و صادق باشید باید رفتار، صحبت ها و افکارتان با یکدیگر مطابقت داشته باشد در صورتی که بتوانید به خوبی این هماهنگی را ایجاد کنید خواهید توانست فردی صادق باشید و شما را به عنوان انسان راستگو می شناسند.

اگر همه افراد جامعه صادق بودند چه اتفاقی می افتاد؟

اگر همه افراد در اعمال و رفتارشان صادق بودند، فساد در جامعه از بین می رفت و هر کس می توانست به خوبی وظیفه اش را انجام دهد و در کارش موفق باشد،.

  فردی که در کارش صداقت داشته باشد، فداکاری او نشان داده می شود و فداکاری باعث افزایش یافتن بهره وری در مشاغل می شود، در نتیجه بهره وری توسعه اقتصادی افزایش می یابد و فرد از نظر اقتصادی آینده روشنی خواهد داشت.

اگر همه افراد جامعه صادق نبودند چه اتفاقی می افتاد؟

در صورتی که افراد صداقت نداشته باشند به دلیل خودخواهی افراد، فساد در جامعه افزایش می یابد و در این شرایط هر کدام از افراد به فکر خودش بود و به فعالیت های گروهی و اهداف دیگران هیچ توجهی نمی کرد، هم چنین عدم صداقت، مشکلاتی را در جامعه به وجود می آورد که برخی از آن ها عبارت اند:

 • هیچ رابطه دوستانه در جامعه پایدار نبود و ثبات نداشت.
 • افراد به یکدیگر بی اعتماد بودند.
 • خشونت ها، دزدی ها و فعالیت های پلیس ها افزایش پیدا می کرد.
 • در صورت عدم صداقت بین رهبران و بزرگان جامعه، توسعه ملی و رفاهی کشور با مشکلاتی رو به رو می شد و هیچ کس به آن اهمیت نمی داد و هر کس تنها به فکر منافع خودش بود.

امروزه بسیار واضح است که بسیاری از افراد جامعه صادق نیستند و به صداقت اهمیتی نمی دهند و نمی توانند این موضوع را درک کنند که رفتارهای آن ها باعث ناهنجاری در جامعه می شود و مشکلاتی را به وجود می آورد.

چرا صداقت اهمیت دارد؟

 1. زمانی که صداقت وجود نداشته باشد، هیچ پایه و اساس ثابتی وجود نخواهد داشت و افراد جامعه نسبت به یکدیگر بی اعتماد می شوند و نمی توانند حرف های یکدیگر را باور کنند و این امر باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود.
 2. زمانی که شخصی از موضوعی به اطلاع است سعی می کند به دنبال اصل و حقیقت ماجرا باشد، در این میان ممکن است با شایعات و دروغ های دیگران رو به رو شود این امر باعث به وجود آمدن سوء تفاهم و اتفاقات بدی در میان آن ها می شود.
 3. شاید صادق و راستگو بودن در ابتدا سخت و دشوار باشد اما باعث می شود تا افراد به یکدیگر نزدیک شوند و احساس امنیت در میان آن ها ایجاد شود.

زندگی کردن با دروغ سخت است، صداقت در میان افراد باعث می شود تا اعتماد میان آن ها بیشتر شود و از زندگی شان لذت ببرند.

 1. شنیدن حقیت توسط افراد اگر چه سخت است اما از پنهان کردن آن بهتر می باشد چون افراد در نهایت متوجه واقعیت می شوند. در صورتی که دروغ بر ملا شود فرد احساس می کند که او بازی داده اید و او را احمق و کودن فرض کرده اید و از این مسئله بسیار ناراحت می شود.

راهکارهای افزایش صداقت

 1. سعی کنید خودتان را دوست داشته باشید زیرا این افراد کمتر دروغ می گویند.
 2. اعتماد به نفس تان را افزایش دهید و در صورتی که دیگران از شما در خواست های نا به جا دارند به طور جدی به آن ها نه بگویید.
 3. در صورتی که کارمند شرکتی هستید به منافع آن شرکت توجه داشته باشید و فقط به فکر منافع خود نباشید.
 4. اگر دانش آموز و دانشجو هستید هرگز تقلب نکنید و صداقت خودتان حفظ کنید زیرا با تقلب به جایی نمی رسید.
 5. برای این که توجه دیگران را جلب کنید و آن ها از شما خوششان بیاید دروغ نگویید و وانمود به چیزی که نیستید نکنید.
 6. اگر در کارتان اشتباهی صورت گرفت آن را بپذیرید و مسئولیت اصلاح آن را بر عهده بگیرید در این صورت نتیجه صداقت تان را خواهید دید.
 7. بسیاری از انسان ها تمایل دارند که زمانی تعریف کردن موضوعی اغراق کنند و آن ها فکر می کنند که این مقدار اغراق کردن به ضرر کسی نخواهد بود، اما در صورتی که نسبت به این موضو بی توجه باشیم به مرور زمان برای ما تبدیل به عادت شدن و صادق نبودن برای ما سخت و دشوار می شود.

 

در این شرایط ابتدا باید در مورد مسائل کوچک که به شجاعت کمتری نیاز دارد، صداقت داشته باشید تا در مورد مسائل بزرگ تر و مشکلات دیگر به چالش نخوریم.

 1. اگر در شرایطی قرار گرفته اید که رک بودن برای شما آسان نمی باشد و به نفع همه نیست و یا تحت فشار هستید در این صورت باید شهامت داشته باشید که بگویید ترجیح می دهم صحبتی در این باره نکنم و یا تمایل ندارم در این باره نظر بدهم.

این روش زمانی که احساسات کسی در خطر است و یا فردی سعی می کند شما را وارد بحث بی نتیجه کند بسیار کاربرد دارد و مفید خواهد بود.

عدم صداقت به چه ارزشی؟

این موضوع درست است که با عدم صداقت و بی توجهی به صادق بودن می توانیم به موفقیت های بسیاری برسیم و یک شبه معروف و ثروتمند شویم اما توجه داشته باشید که این خوشی همیشگی نمی باشد و روزی نتیجه عدم صداقت خودمان را خواهیم دید.

زمانی که صادق هستیم اهمیتی ندارد که چقدر ثروتمند و قوی هستیم، مهم این است که در مورد مسئله ای استرس نداریم و می توانیم با آرامش زندگی کنیم و از زندگی مان لذت ببریم.

در صورتی که فردی صادق باشید می توانید افراد صادق را به سمت خودتان جذب کنید و روابط محکم و قوی داشته باشید اما زمانی که در عمل و رفتارتان صداقت ندارید نمی توانید آن ها را جذب کنید و در این صورت هیچ اعتماد و ثباتی در روابط شما وجود نخواهد داشت.

فواید صداقت چیست؟

 1. باعث ایجاد آرامش در زندگی تان می شود.
 2. باعث برکت زندگی در دنیا و آخرت می شود.
 3. روزی تان را افزایش می دهد.
 4. صمیمیت در میان زن و شوهر و اعضای خانواده را افزایش می دهد.

امام علی (ع) درباره صداقت و دروغ فرمودند:

اَلصِّدْقُ صَلاحُ کُلِّ شَیْ ء: راستگویی مایه صلاح هر چیز است. (در مقابل کذب و دروغگویی ریشه فسادها و سرچشمه همه تباهی ها دانسته است.)

اَلْکِذْبُ فَسادُ کُلِّ شَیْ ءٍ: دروغگویی باعث تباهی هر چیز است.

بر اساس این احادیث اگر اقدامات، افکار و کارها و رفتارهای انسان بر اساس راستی و صداقت باشد و از دروغگویی و ناراستی به دور باشد می تواند آرامش کافی داشته و خوشبختی و نیک بختی را برای خود فراهم آورد.

امام علی ( ع) می فرمایند:

یا اَیّها الَّذینَ آمَنوا اِتَّقوا اللّهَ وَ کُونُوا مَعَ الْصّادِقِینَ: ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا بپرهیزید و با صادقان باشید!

در این آیه منظور از صادقان کسانی است که سراسر وجودشان پر از راستی و صداقت می باشد  و خبری از دروغ و ناراستی در وجودشان نیست.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی واژه صداقت پرداختیم و در ادامه بیان شد اگر می خواهید فردی صادق باشید باید میان افکار و اعمال و رفتارتان تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد.

هم چنین به این موضوع اشاره شد که اگر تمام افراد جامعه صادق باشند دیگر جامعه دچار فساد و دروغ نخواهد شد و روابط میان افراد بسیار مستحکم شده و به راحتی می توانند به یکدیگر اعتماد کنند.

هم چنین در ادامه مقاله راهکارهایی برای افزایش صداقت بیان شده است.

منبع : همه چیز درباره صداقت

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: همه چیز درباره صداقت. آخرین ویرایش: ژانویه 27, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8478

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *