واژینکتومی Vaginectomy

واژینکتومی جراحی واژن

325 0
واژینکتومی Vaginectomy جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از واژن است. این یک درمان موثر برای سرطان واژن است که با پرتودرمانی و شیمی درمانی قابل درمان نیست. همچنین می تواند به مردان تراجنسیتی که می خواهند جراحی تایید جنسیت انجام دهند کمک کند. با ارائه دهنده خود در مورد اهداف خود صحبت کنید، از جمله اینکه آیا امیدوارید در آینده نزدیکی واژینال داشته باشید.

بررسی اجمالی

واژینکتومی چیست؟

واژینکتومی یک روش جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از واژن است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی این جراحی را برای درمان سرطان واژن انجام می دهند که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد. برخی از مردان تراجنسیتی این روش را به عنوان بخشی از جراحی تایید جنسیت انتخاب می کنند.

زمان بهبودی بسته به اینکه چه مقدار از واژن شما باید برداشته شود و اینکه آیا شما به جراحی های دیگری نیز نیاز دارید متفاوت است. با ارائه دهنده خود در مورد آنچه می توانید در طول بازیابی انتظار داشته باشید صحبت کنید.

واژینکتومی Vaginectomy

چرا ارائه دهندگان واژینکتومی انجام می دهند؟

اگر سرطان واژن دارید ممکن است نیاز به واژینکتومی داشته باشید . ارائه دهنده شما معمولاً ابتدا درمان های دیگری را امتحان می کند. اینها ممکن است شامل پرتودرمانی ، جراحی یا شیمی درمانی باشد. اگر این درمان ها موثر واقع نشدند، ممکن است ارائه دهنده شما واژینکتومی را توصیه کند.

بخشی از دستگاه تناسلی زنانه ، واژن لوله ای است که از ماهیچه ساخته شده است. از فرج (نوع تناسلی خارجی) شروع می شود و تا دهانه رحم (دهانه رحم) امتداد می یابد. بسته به محل و اندازه تومورها، مرحله سرطان و اینکه آیا گسترش یافته است، ارائه دهنده شما ممکن است توصیه کند:

 • واژینکتومی جزئی، برای برداشتن قسمت بالایی واژن.
 • واژینکتومی کامل، برای برداشتن کل واژن.
 • واژینکتومی رادیکال، که کل واژن و همچنین بافت اطراف آن را از بین می برد.

برخی از مردان تراجنسیتی به عنوان بخشی از جراحی تایید جنسیت واژینکتومی می شوند. ارائه دهندگان همچنین این عمل زن به مرد (FTM) را “جراحی پایین” می نامند. این عمل معمولاً قبل از متویدیوپلاستی یا فالوپلاستی انجام می شود. اینها جراحی هایی برای ایجاد آلت تناسلی هستند.

واژینکتومی چقدر رایج است؟

این روش نسبتاً غیر معمول است. ارائه دهندگان معمولاً می توانند اکثر سرطان های واژن را با پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان کنند. بنابراین، واژینکتومی اغلب ضروری نیست.

سرطان واژن نادر است. کمتر از 2 درصد از سرطان های دستگاه تناسلی زنان، سرطان واژن است.

جزئیات رویه

قبل از واژینکتومی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از جراحی، پزشک شما را معاینه می کند و در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. آنها ممکن است به شما بگویند که مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون را قبل از انجام عمل متوقف کنید. اگر سیگار می‌کشید یا از محصولات تنباکو استفاده می‌کنید، قبل از جراحی در مورد ترک سیگار از پزشک خود سوال کنید. استعمال دخانیات و دخانیات می تواند روند بهبودی را کند کند.

شب قبل از جراحی باید از خوردن یا نوشیدن چیزی اجتناب کنید. ارائه دهنده شما جزئیاتی در مورد روش و نحوه آماده سازی به شما می دهد.

در طول واژینکتومی چه اتفاقی می افتد؟

ارائه دهنده شما بیهوشی عمومی را از طریق ورید بازو به شما می دهد. شما در طول عمل خواب خواهید بود و در طول جراحی احساس درد نخواهید کرد. جراح شما ممکن است این روش را به صورت واژینال (از طریق دهانه واژن شما) انجام دهد. آنها چندین برش (برش) کوچک ایجاد می کنند تا لوله واژن را از بافت های اطراف آن جدا کنند. بسته به تکنیک، ارائه دهنده شما ممکن است دهانه واژن را ببندد یا ترک کند.

ارائه دهنده شما ممکن است این روش را به روش لاپاراسکوپی انجام دهد. این بدان معناست که آنها از یک ابزار بلند و نازک استفاده می کنند که شبیه تلسکوپ است. به جای عبور از دهانه واژن، پزشک ممکن است چندین برش کوچک در شکم شما ایجاد کند. اگر به جراحی های دیگری نیاز دارید، ارائه دهنده شما ممکن است آن جراحی را در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید انجام دهد. این روش‌های اضافی ممکن است شامل هیسترکتومی برای برداشتن رحم باشد.

برخی از زنان پس از واژینکتومی ، واژینوپلاستی را انتخاب می کنند. این جراحی برای بازسازی واژن است. عمل واژینوپلاستی این امکان را برای زنان فراهم می کند تا رابطه جنسی واژینال داشته باشند. اگر به این روش علاقه مند هستید، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. آنها درباره گزینه های شما، از جمله زمان انجام این جراحی اضافی صحبت خواهند کرد.

بعد از واژینکتومی چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل معمولاً برای چند روز اما تا یک هفته باید در بیمارستان بمانید. مدت اقامت بستگی به نوع واژینکتومی شما دارد و اینکه آیا جراحی های دیگری نیز داشته اید یا خیر. در حالی که در بیمارستان هستید، ارائه دهنده شما شما را تحت نظر خواهد داشت و داروهایی برای تسکین درد به شما می دهد . این داروها همچنین تورم را کاهش داده و خطر عفونت را کاهش می دهند.

هنگامی که بتوانید به خانه بروید، ارائه دهنده خدمات به شما می گوید که چگونه از خود مراقبت کنید و چگونه از برش های خود مراقبت کنید . دستورالعمل های ارائه دهنده خود را به دقت دنبال کنید. شما باید فعالیت بدنی را حداقل برای چند هفته محدود کنید. شما باید از بلند کردن یا حمل چیزهای سنگین خودداری کنید. ارائه دهنده شما به شما خواهد گفت که چه مدت باید استراحت کنید.

خطرات / مزایا

مزایای واژینکتومی چیست؟

واژینکتومی یک روش موثر برای درمان سرطان واژن است. این جراحی دو سال بعد از عمل، 95 درصد بقا دارد.

این روش به مردان ترنس کمک می‌کند در بدنی زندگی کنند که با جنسیتی که با آن هویت می‌شناسند همسو باشد. مردان ترنس که این روش را انتخاب می کنند به طور کلی از نتیجه کار بسیار راضی هستند.

اکثر افراد تراجنسیتی که جراحی تایید جنسیت را انتخاب می کنند از نتیجه کار راضی هستند. بسته به روش، مطالعات نشان می دهد که 94٪ تا 100٪ افراد از نتایج خود رضایت دارند.

خطرات یا عوارض واژینکتومی چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، خطر عوارض وجود دارد. آنها عبارتند از:

 • خون ریزی بیش از حد.
 • عفونت
 • مشکلات دفع مدفوع (مدفوع) یا نشت مدفوع.
 • فیستول واژن (سوراخی بین ناحیه واژن و سایر اندام های داخلی مانند مثانه).
 • احتباس ادرار .

در سال های اخیر، مردان تراجنسیتی بیشتری این روش را انتخاب کرده اند. در حالی که قبلاً خطر عوارض بیشتر بود، این روش ایمن تر از همیشه است. در حال حاضر خطر عوارض کمتری وجود دارد.

بازیابی و چشم انداز

زمان نقاهت بعد از واژینکتومی چقدر است؟

شما می توانید انتظار داشته باشید که در هفته اول بعد از جراحی کمی درد داشته باشید. با ارائه دهنده خود در مورد گزینه های تسکین درد خود و فعالیت هایی که باید اجتناب کنید صحبت کنید.

زمان بهبودی شما به سلامت کلی شما و نوع جراحی یا جراحی هایی که انجام داده اید بستگی دارد. احتمالاً باید چندین هفته از فعالیت بدنی خودداری کنید. این ممکن است شامل ورزش شدید، تمام فعالیت های جنسی و هرگونه بلند کردن اجسام سنگین باشد.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید پس از واژینکتومی به پزشک مراجعه کنم؟

پس از انجام این روش، در صورت داشتن موارد زیر فوراً با ارائه دهنده خود تماس بگیرید:

 • خونریزی یا تورم در ناحیه شکم شما.
 • تب ، قرمزی و تورم در نزدیکی محل برش (اینها علائم عفونت هستند).
 • درد شدید شکم .
 • بی اختیاری ادرار یا بی اختیاری مدفوع .

اگر بعد از واژینکتومی جراحی بازسازی واژن انجام دادید، اگر در حین رابطه جنسی احساس درد کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. رابطه جنسی دردناک می تواند نشانه فیستول یا سایر عوارض باشد.

واژینکتومی یک درمان موثر برای سرطان واژن است. این روش همچنین به مردان تراجنسیتی که جراحی تایید جنسیت را انجام می دهند کمک می کند. قبل از انجام این جراحی، با ارائه دهنده خود در مورد آنچه می توانید انتظار داشته باشید، گفتگوی آزاد و صادقانه داشته باشید. اگر می خواهید در آینده مقاربت واژینال داشته باشید به پزشک خود بگویید. اگر چنین است، ممکن است بخواهید جراحی بازسازی واژن را در نظر بگیرید. حتماً دستورالعمل‌های ارائه‌دهنده خود را در طول بهبودی دنبال کنید تا از عوارض جلوگیری کنید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: واژینکتومی جراحی واژن. آخرین ویرایش: می 10, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9565

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *