۱۶ علائم فیزیکی و روانی استرس

139 0

علائم فیزیکی و روانی استرس می تواند اثرات جسمی و شناختی زیادی را به همراه داشته باشد. در اینجا ۱۵ نشانه و علائم فیزیکی و روانی استرس ذکر شده است که می تواند در تشخیص استرس به عنوان یک بیماری به شما کمک کند.

علائم فیزیکی و روانی استرس

۱٫سردرد زیاد

آیا تمام روز سردرد دارید؟ سردرد ممکن است ناشی از میگرن یا استرس باشد. استرس می تواند باعث درد بدن به شکل تنش عضلانی شود که منجر به سردرد و کمردرد می گردد.

از آنجایی که عضلات گردن و پوست سر در هنگام استرس منقبض می شوند، ممکن است دچار سردرد شوید. به همین دلیل است که استرس یکی از رایج ترین محرک های سردرد و میگرن است.

برای درمان سردرد بهتر است به یاد داشته باشید که به اندازه کافی آب مصرف کنید. نوشیدن آب کافی در مواقع استرس بسیار مهم است. کم آبی بدن نیز می‌تواند باعث سردرد شود، پس به خودتان لطف کنید آب کافی مصرف کنید.

۲٫مشکلات گوارشی

گوازش ممکن است یکی از اولین مکان هایی باشد که علائم استرس یا اضطراب را تجربه می کند. در طول دوره های استرس زا، بدن سیستم عصبی سمپاتیک را افزایش داده و همچنین سیستم گوارشی را کند می کند، بنابراین در این دوره از خون کافی برای هضم استفاده نمی کنید.

در عوض، بدن شما انرژی خود را به عضلات و قلب هدایت می کند تا پاسخ جنگ یا گریز (پاسخ به استرس) را ایجاد کند. کندتر بودن سیستم گوارشی ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند افزایش اسید معده شود که می تواند منجر به سوزش سر دل، حالت تهوع و نفخ شود.

۳٫کم خوابی

۴۳ درصد از بزرگسالان در آمریکا گزارش کرده اند که به دلیل استرس، خواب ضعیفی دارند. استرس بیش از حد می تواند کیفیت و برنامه خواب شما را خراب کند و چرخه خواب ناسالم را به حرکت درآورد.

خواب ضعیف می تواند منجر به مشکلات سلامت روانی و جسمی شود که به نوبه خود می تواند باعث استرس در زندگی روزمره و خواب ضعیف در شب شود.

دلیل اصلی کم خوابی مشکل این است که هورمون‌های مسئول استرس، هورمون‌های برانگیختگی هستند: این هورمون‌ها از نظر بیولوژیکی طراحی شده‌اند تا شما را بیدار نگه دارند و سیستم عصبی‌تان را در حالت جنگ یا گریز نگه دارند.

اگر سیستم عصبی شما قادر به آرام شدن نباشد و بدن و ذهن نتوانند به حالت استراحت برگردند، احتمالاً در خوابیدن با مشکل مواجه خواهید شد.

علاوه بر این، استرس در طول روز نیز ممکن است باعث رویاهای عجیب و غریب یا مضطرب شود. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید ایجاد عادات سالم برای بهداشت خواب داشته باشید.

۵٫ عرق کردن از علائم فیزیکی و روانی استرس

عرق کردن طبیعی و سالم است، به خصوص اگر تحت فشار هستید، اما تعریق بیش از حد استرس در مجموع جانور دیگری است.

هنگامی که انسان‌ها موقعیتی استرس‌زا را تجربه می‌کنند، مدولای آدرنال (ناحیه‌ای در مغز) هورمون آدرنالین ترشح می‌کند که بدن را برای واکنش پرواز یا مبارزه آماده می‌کند. این کار ضربان قلب، تعریق، فشار خون و تعداد تنفس را افزایش می دهد.

همانطور که بدن به احساساتی مانند اضطراب یا استرس واکنش نشان می دهد، عرق را از غدد آپوکرین واقع در زیر بغل، کشاله ران و روی پوست سر آزاد می کند.

خوشبختانه، این نوع عرق معمولاً بدون بو است، اگرچه هنوز هم می تواند ناراحت کننده باشد، راه حل واقعی این است که به ریشه مسئله (مانند منبع استرس خود) بپردازید و راه هایی برای کاهش سطح استرس خود پیدا کنید، خواه مدیتیشن باشد یا دعا، ورزش، درمان یا هر روشی که استرس شما را کاهش می دهد.

۶٫ ریزش مو از علائم فیزیکی و روانی استرس

وقتی سطح کورتیزول بالا می‌رود، هورمون‌های دیگر بدن مانند هورمون‌های تیروئید و تخمدان را نیز مهار می‌کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیگنال بدن شما برای رشد مو تحت تاثیر قرار می گیرد.

در حالی که ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز برای انسان معمول است، اما هر چیزی فراتر از این می تواند به دلیل هورمون ها باشد. ریزش بیش از حد موی سرتان بیش از حد ممکن است نشان دهنده استرس شما باشد.

استرس همچنین می تواند باعث تریکوتیلومانیا شود ، وضعیتی که باعث می شود فرد میل شدیدی برای کندن مو از پوست سر، ابروها یا سایر نواحی بدن خود داشته باشد.

با این حال، ریزش مو همچنین می‌تواند به دلیل بیماری یا شرایط سلامت دیگری باشد، بنابراین اگر تکنیک‌های مدیریت استرس باعث کاهش ریزش مو نمی‌شوند، مهم است که به یک متخصص مراجعه کنید.

۷٫درد قفسه سینه | علائم فیزیکی و روانی استرس

استرس ممکن است مقصر واقعی درد در قفسه سینه باشد و خوشبختانه درد قفسه سینه ناشی از استرس، تهدید کننده زندگی نیست. یکی از علائم کمتر شناخته شده استرس، درد قفسه سینه است.

درد قفسه سینه و استرس نیز می تواند به یک چرخه معیوب تبدیل شود. در حالی که استرس می تواند منجر به درد قفسه سینه شود، ترسناک بودن درد قفسه سینه می تواند استرس را افزایش دهد. بنابراین، مدیریت استرس برای جلوگیری از گرفتار شدن در این چرخه ضروری می باشد.

۸٫ سرگیجه

استرس می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و باعث تنفس سریع و کم عمق شود که می تواند باعث سرگیجه یا سبکی سر شود.

۹٫ فقدان میل جنسی

با گذشت زمان، استرس می تواند تعادل هورمونی بدن را مختل کند. همراه با کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، سیکل های قاعدگی نامنظم و پریود نشدن نیز شایع است.

۱۰٫خشکی دهان و مشکل در بلع

استرس می تواند تولید بزاق را کند کند که می تواند باعث خشکی دهان شود و بلع را دشوار سازد.

۱۱٫ فراموشی

تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند به صورت شناختی از طریق حافظه ظاهر شود. استرس می تواند مغز شما را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهد که باعث فراموشی بیشتر از حد معمول شود یا حتی باعث شود که چیزهایی را به اشتباه به خاطر بسپارید.

۱۳٫ مشکل در تمرکز | علائم فیزیکی و روانی استرس

افرادی که تحت استرس زیادی هستند معمولاً در تمرکز مشکل دارند. در حقیقت تمرکز روی هر چیز دیگری برایتان مشکل است.

۱۴٫ نگرانی دائمی

استرس همچنین بر تفکر شما تأثیر می گذارد و می تواند باعث شود که نگرانی ها دائمی داشته باشید. شما ممکن است حتی در مورد استرس‌ حتی زمانی که آنجا نیستید نگران باشید.

۱۵٫ قضاوت ضعیف

استرس می تواند باعث شود که تصمیمات ضعیفی بگیرید، حتی اگر معمولاً قضاوت خوبی داشته باشید. اثرات شناختی استرس می تواند باعث شود که شما بیش از حد معمول تکانشگر باشید یا به سادگی در تصمیم گیری ناکام بمانید.

مطالعات در سال ۲۰۱۲ نشان داد که شرکت کنندگان تحت استرس نسبت به گروه کنترل (که با هیچ عامل استرس زا مواجه نبودند) به طور قابل توجهی در قضاوت های حرفه ای خود دقت کمتری داشتند.

۱۶٫ استرس سیستم ایمنی

تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که استرس سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد و همین باعث می شود افراد در شرایط سخت دچار بیماری شوند و سیستم ایمنی آن ها آسیب ببیند.

برای درمان استرس و کاهش علائم آن در اولین فرصت با مراکز مشاوره ستاره ایرانیان تماس بگیرید و با کمک مشاوران استرس و اضطراب خود را پیش از آنکه شدید شوند مدیریت کنید.

منبع : ۱۶ علائم فیزیکی و روانی استرس

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: ۱۶ علائم فیزیکی و روانی استرس. آخرین ویرایش: ژانویه 17, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=12153

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *