13 مزایای سلامت بالقوه قاصدک

13 مزایای سلامت بالقوه قاصدک

806 0

قارچ خانواده گیاهان گلدار است که در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند.

آنها همچنین به عنوان Taraxacum spp شناخته می شوند . ، هر چند Taraxacum officinale شایع ترین گونه است.

در طب سنتی گیاهان دارویی، قاصدک برای مجموعه گسترده ای از خواص دارویی احترام می گذارند.

برای قرن ها، آنها برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی، از جمله سرطان، آکنه، بیماری های کبدی و اختلالات گوارشی مورد استفاده قرار گرفته اند.

در اینجا 13 مزیت بالقوه سلامت قاصدک، و آنچه علم در مورد آنها می گوید.

1.بسیار مغذی

از لحاظ محتوای تغذیه ای، پاکت قاصدک در حیاط خلوت خود می تواند به رتبه بندی با بقیه باغ سبزی خود اضافه کند.

از ریشه به گل، قاصدک ، بارور با ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر گیاهان بسیار مغذی می باشند.

سبزیجات قوچ می تواند خوراکی یا پخته شود و به عنوان یک منبع عالی از ویتامین A، C و K. خدمت می کند. آنها همچنین حاوی ویتامین E، فولات و مقدار کمی از ویتامین های B ( 1 ) هستند.

علاوه بر این، سبزیجات قاصدک مقدار قابل توجهی از مواد معدنی مختلف شامل آهن، کلسیم، منیزیم و پتاسیم ( 1 ) را فراهم می کند.

ریشه قاصدک غنی از وولن کربوهیدرات است که نوعی فیبر محلول موجود در گیاهان است که رشد و نگهداری یک فلور باکتری سالم در روده شما را تقویت می کند ( 2 ).

ریشه قاصدک اغلب خشک شده و مصرف می شود به عنوان یک چای، بلکه می تواند به صورت کامل مصرف شود.

2.حاوی آنتی اکسیدان های قوی

قاصدک پر از آنتی اکسیدان های قوی است که ممکن است توضیح دهد که چرا این گیاه چنین کاربردی گسترده ای برای سلامتی دارد.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به خنثی کردن یا جلوگیری از اثرات منفی رادیکال های آزاد در بدن شما کمک می کنند.

رادیکال های آزاد محصول متابولیسم طبیعی هستند اما می توانند بسیار مخرب باشند. حضور بسیاری از رادیکال های آزاد موجب پیشرفت بیماری ها و تشدید پیری می شود. بنابراین، آنتی اکسیدان ها برای حفظ سلامت بدن ضروری هستند.

قاصدک حاوی مقادیر بالایی از آنتیاکسیدان بتا کاروتن است که شناخته شده است برای محافظت قوی در برابر آسیب سلولی و استرس اکسیداتیو می باشد. ( 3 ).

آنها همچنین در دسته دیگری از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول ها غنی شده اند که در بیشترین غلظت گل یافت می شوند اما در ریشه ها، برگ ها و ساقه نیز وجود دارد ( 4 ).

3.ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کند.

قارچ ممکن است در کاهش التهاب ناشی از بیماری به دلیل وجود ترکیبات مختلف زیست فعال مانند پلی فنل در گیاه موثر باشد. التهاب یکی از پاسخ های طبیعی بدن شما به آسیب یا بیماری است. با گذشت زمان، التهاب بیش از حد می تواند منجر به آسیب دائمی به بافت ها و DNA بدن شما شود. در برخی مطالعات آزمایشگاهی، نشانگرهای التهابی به میزان قابل توجهی کاهش یافته در سلولهای درمان شده با ترکیبات قاصدک ( 5 ، 6 ).

مطالعه ای در موشهای مبتلا به بیماری التهابی مصنوعی که به صورت مصنوعی ایجاد می شود، کاهش قابل توجهی در التهاب ریه در حیوانات دریافت کننده قاصدک داشت ( 7 ).

در نهایت، تحقیقات بیشتری لازم است تا به طور واضح نقش قاصدک در کاهش التهاب در انسان ها را تعیین کند.

4.کمک کنترل قند خون

اسید چیریک و کلروژنیک دو ترکیب زیست فعال در قاصدک هستند. آنها در تمام قسمت های گیاه یافت می شوند و ممکن است به کاهش قند خون کمک کنند.

مطالعات آزمایشی لوله و حیوانات نشان می دهد که این ترکیبات می توانند ترشح انسولین را از پانکراس بهبود بخشد، در حالی که همزمان جذب گلوکز (قند) را در بافت عضله بهبود می بخشد.

این روند منجر به بهبود حساسیت انسولین و کاهش سطح قند خون می شود ( 8 ).

در برخی مطالعات حیوانی، اسید چیچر و کلروژنیک هضم غذاهای کربوهیدرات نشاسته ای را محدود می کند که ممکن است به توانایی بالقوه قارچ در کاهش قند خون کمک کند ( 4 ).

در حالی که نتایج این تحقیقات اولیه تشویق می شود، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه قاصدک چگونه در انسان کار می کند مورد نیاز است.

5.می تواند کلسترول را کاهش دهد

برخی از ترکیبات زیست فعال در قاصدک ممکن است کلسترول را کاهش دهند، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

یک مطالعه ی حیوانی به طرز چشمگیری باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در موش هایی که با عصاره گندم تحت درمان قرار گرفتند ( 9 ).

مطالعه خرگوش اثرات اضافه کردن ریشه های قاصدک و برگ به رژیم غذایی با کلسترول بالا را ارزیابی کرد خرگوش های دریافت شده قاصدک سطح کلسترول را به میزان قابل توجهی کاهش داد ( 10 ).

اگر چه این نتایج جذاب است، تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات بالقوه قارچ در کلسترول در انسان مورد نیاز است.

6.می تواند فشار خون پایین را کاهش دهد

بعضی از مردم ادعا می کنند که قاصدک ممکن است فشار خون را کاهش دهد، اما شواهد حمایتی محدود است. طب سنتی گیاهان دارویی از قارچ برای اثر دیورتیک خود استفاده می کنند بر این باورند که این می تواند سم زدایی برخی از اندام ها را انجام دهد.

در طب غربی، داروهای دیورتیک برای از بین بردن مایع اضافی استفاده می شود که می تواند منجر به کاهش فشار خون شود.

یک مطالعه انسانی، قارچ را به عنوان یک دیورتیک موثر یافت. با این حال، این مطالعه در طی یک دوره کوتاه انجام گرفت و فقط 17 نفر ( 11 ) را شامل می شد.

قاصدک حاوی پتاسیم، یک ماده معدنی مرتبط با فشار خون پایین در کسانی است که قبلا در سطح بالاتری قرار دارند. بنابراین، قاصدک ممکن است اثر غیر مستقیم بر فشار خون را به دلیل محتوای پتاسیم خود داشته باشد ( 12 ).

مهم این است که به خاطر داشته باشید که این اثر به قاصدک منحصر به فرد نیست اما برای هر غذای غنی از پتاسیم مصرف شده به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم است.

7.می تواند یک کبد سالم را ارتقا دهد

مطالعات حیوانی نشان داده است که قاصدک اثر محافظتی بر روی بافت کبدی در حضور مواد سمی و استرس دارد.

یک مطالعه محافظت قابل توجهی از بافت کبدی در موش های در معرض سطوح سمی استامینوفن (تیلنول) را نشان داد. محققان این یافته را به محتوای آنتی اکسیدانی قاصدک نسبت دادند ( 13 ).

مطالعات دیگر حیوانی نشان داده است که عصاره قاصدک می تواند سطح چربی بیش از حد ذخیره شده در کبد را کاهش دهد و از استرس اکسیداتیو در بافت کبد محافظت کند ( 4 ، 9 ).

با این حال، با توجه به تفاوت های متابولیسم انسان و حیوانات، نتایج مشابهی نباید در انسان انتظار داشته شود. تحقیقات بیشتری برای تعیین نحوه تاثیر چاقی بر سلامت کبد در انسان مورد نیاز است.

8.کمک به کاهش وزن

برخی تحقیقات نشان می دهد که قاصدک و اجزای فعال زیست شناختی آن ممکن است کاهش وزن و نگهداری را از بین ببرند، گرچه اطلاعات کاملا قطعی نیست.

برخی محققان معتقدند که توانایی قارچ برای بهبود متابولیسم کربوهیدرات و کاهش جذب چربی باعث کاهش وزن می شود . با این حال، این مفهوم تا به حال علمی ثابت نشده است ( 14 ).

یک مطالعه در موشها نشان داد که کاهش وزن همراه با مکمل گوشتی، هر چند باید توجه داشت که این یافته ی تصادفی بوده و از روی تمرکز اصلی مطالعه نمی باشد ( 9 ).

مطالعه دیگری در موش های چاق نشان داد که کلروژنیک اسید، یک ترکیب در قاصدک یافت شد، قادر به کاهش وزن بدن و سطوح برخی از هورمون های ذخیره سازی چربی بود ( 15 )

با این حال، این تحقیق به طور خاص نقش قاصدک را در کاهش وزن و پیشگیری از چاقی نشان نمی دهد.

تحقیق مبتنی بر انسان متمرکز شده برای تعیین یک رابطه علت و معلولی میان قارچ و مدیریت وزن ضروری است.

9.مبارزه با سرطان

شاید یکی از جذاب ترین ادعاهای سلامت قاصدک، پتانسیل بالقوه آن برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در بسیاری از سیستم های مختلف بدن باشد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که رشد سلولهای سرطانی که با عصاره برگ گندم تحت درمان قرار گرفتند، به طور قابل توجهی کاهش یافت. با این حال، عصاره های گل قاصدک یا ریشه به همین نتیجه منجر نشد ( 16 ).

مطالعات دیگر آزمایش لوله نشان داده است که عصاره ریشه قاصدک دارای ظرفیت چشمگیر رشد سلول های سرطانی در بافت های کبد، کولون و پانکراس است ( 17 ، 18 ، 19 ).

این یافته ها دلگرم کننده است، اما تحقیقات بیشتری برای شناخت کامل چگونگی استفاده از قاصدک ها در درمان یا پیشگیری از سرطان در انسان ضروری است.

10.می توانید هضم سالم و درمان یبوست را تجربه کنید.

داروهای طب سنتی با استفاده از قاصدک برای درمان یبوست و سایر علائم اختلال هضم استفاده می شود. به نظر می رسد برخی از پژوهش های اولیه این ادعاها را پشتیبانی می کند.

یک مطالعه ی حیوانی افزایش قابل توجهی در میزان انقباضات معده و تخلیه محتویات معده را در روده کوچک در موش های صحرایی که با عصاره قاصدک درمان می شدند، نشان داد ( 20 ).

علاوه بر این، ریشه قاصدک منبع غنی از فیبر برای بیوتیک انولین است. تحقیقات نشان می دهد که اینولین دارای توانایی قوی برای کاهش یبوست و افزایش حرکت روده است ( 21 ).

11.ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهد

برخی تحقیقات نشان می دهد که قاصدک ممکن است دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی باشد که می تواند توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت را پشتیبانی کند.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره قاصدک به طور قابل توجهی توانایی ویروس ها برای تکثیر را کاهش داد ( 22 ، 23 ، 24 ).

تحقیقات همچنین نشان می دهد که برخی از ترکیبات فعال در قارچ محافظت در برابر باکتری های مضر مختلف ( 4 ، 25 ، 26 ).

در نهایت، تحقیقات بیشتری لازم است تا نتیجه گیری قطعی درباره توانایی قارچ را برای مبارزه با عفونت ویروسی و باکتریایی در انسان ها به دست آورد.

12.ممکن است یک درمان مفید پوستی باشد

تحقیقات حیوانی و آزمایش لوله نشان می دهد که قاصدک می تواند از آسیب های پوستی از نور خورشید، پیری و آکنه محافظت کند.

در یک مطالعه، عصاره برگ قارچ و عصاره گل در برابر زخم های پوست محافظت می شود که قبل از قرار گرفتن در معرض اشعه UVB (نور خورشید) یا بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آن قرار می گیرد. جالب توجه است که ریشه قاصدک به همان شیوه موثر نبود ( 27 ).

یکی از ویژگی های پوست پیری کاهش تولید سلول های سالم و جدید پوست است.

یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که عصاره ریشه قاصدک تولید سلول های جدید پوست را افزایش می دهد که می تواند روند پیری را کُند کند ( 28 ).

تحقیقات بیشتری نشان می دهد که عصاره قاصدک می تواند باعث التهاب و التهاب پوست و همچنین افزایش هیدراتاسیون و تولید کلاژن می شود. این ممکن است در جلوگیری و درمان نوع خاصی از آکنه ( 29 ) مفید باشد.

تحقیقات قابل اطمینان در مورد انسان هنوز برای درک چگونگی حمایت از چربی قارچ از سلامت پوست ضروری است.

13.می تواند استخوان های سالم را پشتیبانی کند

تحقیقات بسیار کمی در مورد تاثیر قارچ بر روی سلامت استخوان انجام شده است، هرچند برخی از اجزای تغذیه ای آن به نگهداری از استخوان های قوی و سالم کمک می کنند .

سبزیجات قارچ منبع خوبی از کلسیم و ویتامین K هستند که هر دو با پیشگیری از از دست رفتن استخوان همراه هستند ( 30 ، 31 ).

اینولین، فیبر موجود در ریشه گوسفند، همچنین ممکن است از استخوان های سالم از طریق بهبود هضم و ترویج باکتری های سالم روده حمایت کند ( 32 ).

فرمهای تکمیلی و تکمیلی

برگ های قاصدک، ساقه ها و گل ها اغلب در حالت طبیعی آنها مصرف می شود و می توان آنها را پخته یا خام خورده باشد. ریشه معمولا خشک، زمین و مصرف به عنوان یک جایگزین چای یا قهوه مصرف می شود .

قاصدک نیز در فرم های تکمیلی مانند کپسول، عصاره ها و تنتور ها موجود است.

در حال حاضر، هیچ دستورالعمل دوز مشخص وجود ندارد، زیرا تحقیقات بسیار کمی در مورد قاصدک به عنوان مکمل انجام شده است.

بر اساس برخی از داده های موجود، دوز پیشنهاد شده برای فرم های مختلف قاصدک: ( 4 )

برگ های تازه: 4-10 گرم روزانه.

برگ خشک شده: 4-10 گرم روزانه.

تنتور برگ: 0.4-1 قاشق چای خوری (2-5 میلی لیتر)، سه بار در روز.

آب برگ تازه: 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر)، دو بار در روز.

عصاره مایع: 1-2 قاشق چایخوری (5-10 میلی لیتر)، روزانه.

ریشه های تازه: 2-8 گرم روزانه.

پودر خشک: 250-افزودن نوشته1000 میلی گرم، چهار بار در روز.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی

گوشتی که دارای سمیت کم هست برای اکثر مردم خطرناک است، به ویژه هنگامی که به عنوان یک غذا به صورت کامل مصرف می شود ( 4 ).

با این حال، در نظر داشته باشید که تحقیقات هنوز بسیار محدود است و استفاده از آن 100٪ بدون ریسک نیست.

قارچ می تواند واکنش های آلرژیک، به ویژه در افراد دارای آلرژی به گیاهان مرتبط مانند ragweed ایجاد کند. تماس با درماتیت نیز ممکن است در افراد مبتلا به پوست حساس رخ دهد ( 4 ، 33 ).

قارچ ممکن است با بعضی از داروها، به ویژه دیورتیک های خاص و آنتی بیوتیک ها، ناسازگار باشد ( 33 ).

اگر هر داروی تجویزی مصرف می کنید، قبل از مصرف قاصدک، همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

قارچ جایگزین رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم نیست ، به ویژه در مورد پیشگیری و درمان بیماری.

با این حال، آنها می توانند علاوه بر رژیم های سالم برای شما، منحصر به فرد و مغذی باشند.

قارچ پتانسیل ارائه برخی از مزایای بهداشتی درمانی اما بر روی آن حساب نمی شود. به ویژه در مطالعات انسانی تحقیق در مورد برنامه های خاص برای قاصدک فقیر است.

تا زمانی که حساسیت نداشته باشید یا داروهای خاصی دریافت نکنید، قارچ به احتمال زیاد باعث آسیب خواهد شد.

قبل از اضافه کردن یک مکمل گیاهی جدید به رژیم غذایی، همیشه یک متخصص مراقبت بهداشتی مشورت کنید.

منبع تاپ نیوز:1397

بازنشر(Cite this article as):
سارا نظری مقدم. تاپ نیوز: 13 مزایای سلامت بالقوه قاصدک. آخرین ویرایش: آگوست 15, 2018. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=2418

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *