از دست دادن چشایی و بویایی

از دست دادن چشایی و بویایی

199 0

از دست دادن چشایی و بویایی می تواند به دلیل کرونا باشد؟  حس چشایی و بویایی شما با هم کار می کند تا به شما کمک کند از غذاها و نوشیدنی ها لذت ببرید. وقتی حس بویایی خود را از دست می دهید – به دلیل سن، مشکل سلامتی یا دارو – غذاها ممکن است بی مزه یا بی مزه به نظر برسند. از دست دادن چشایی و بویایی می تواند یکی از علائم اولیه عفونت COVID-19 باشد. از دست دادن کامل بویایی (آنوسمی) یا از دست دادن چشایی (اجوزیا) نادر است.

بررسی اجمالی

حس بویایی و چشایی شما با هم کار می کنند تا به شما کمک کنند از غذاها و نوشیدنی ها لذت ببرید. وقتی حس بویایی خود را از دست می دهید – به دلیل سن، یک مشکل سلامتی یا یک دارو – غذاها ممکن است بی مزه یا بی مزه به نظر برسند. از دست دادن چشایی و بویایی می تواند یکی از علائم اولیه عفونت COVID-19 باشد. از دست دادن کامل بویایی ( آنوسمی ) یا از دست دادن چشایی ( آئوزیا ) نادر است.

حس بویایی چگونه کار می کند؟

مولکول های موجود در هوا حس بویایی شما را فعال می کنند (بویایی). این مولکول ها وارد بینی و دهان شما می شوند. آنها به سلول های گیرنده در غشای مخاطی بینی متصل می شوند. گیرنده ها پیام هایی را به مغز شما می فرستند که به شما می گویند چه زمانی چیزی بوی مطبوع یا بدی دارد.

از دست دادن چشایی و بویاییحس چشایی چگونه کار می کند؟

مولکول هایی که در مایعات حل می شوند، حس چشایی (چشیدن) شما را فعال می کنند. جوانه های چشایی روی زبان شما گیرنده هایی دارند که به مواد پاسخ می دهند. شما همچنین گیرنده هایی در سقف دهان و پشت گلو دارید. گیرنده‌ها پیام‌هایی را به مغز شما ارسال می‌کنند که به شما می‌گویند چه زمانی غذاها یا نوشیدنی‌ها شیرین، شور، ترش، تلخ یا شور هستند (umami).

چه ارتباطی بین طعم و بو وجود دارد؟

چشایی و بویایی حواس شیمیایی هستند که با هم کار می کنند. وقتی نمی توانید بوی غذاها و نوشیدنی ها را حس کنید، بر طعم آنها تأثیر می گذارد. این حواس ترکیبی نحوه تشخیص تفاوت بین قهوه و چای یا زغال اخته و تمشک است.

در اینجا نحوه کار این حواس با هم آمده است:

 • عمل خوردن یا نوشیدن مولکول ها را آزاد می کند.
 • این مولکول ها گیرنده های بینی و دهان شما را تحریک می کنند.
 • گیرنده ها پیام هایی را به مغز شما ارسال می کنند.
 • مغز شما این اطلاعات را ترکیب می کند تا به شما کمک کند طعم های پیچیده را بشناسید و از آن لذت ببرید.

از دست دادن بویایی چیست؟

بسیاری از شرایط می توانند بر حواس بویایی (حس بویایی) شما تأثیر بگذارند. ممکن است هیپوسمی (از دست دادن جزئی بویایی) یا آنوسمی (از دست دادن کامل بویایی) داشته باشید.

توانایی بویایی شما بعد از 50 سالگی ضعیف تر می شود. غشاهای بینی نازک تر و خشک تر می شوند و اعصاب نیز به خوبی کار نمی کنند.

از دست دادن چشایی چیست؟

غیر معمول است که توانایی چشایی خود را از دست بدهید. در اغلب موارد، از دست دادن بویایی باعث می شود غذاها طعم ملایمی داشته باشند.

اصطلاح پزشکی برای ناتوانی کامل در چشایی، آئوزیا (uh-gyou-zee-uh) است. افراد بیشتری دچار هیپوژوزی هستند، به این معنی که غذاها و نوشیدنی ها آنطور که باید طعم و مزه ندارند.

جوانه های چشایی بعد از 50 سالگی حساسیت کمتری پیدا می کنند. غذاها ممکن است طعم تلخی داشته باشند، حتی اگر اینطور نباشند. ممکن است تشخیص شیرین یا شور بودن چیزها برای شما دشوارتر باشد.

از دست دادن بویایی یا چشایی چقدر شایع است؟

نزدیک به یک چهارم میلیون آمریکایی هر ساله برای مشکلات بویایی یا چشایی به پزشک مراجعه می کنند. کارشناسان تخمین می زنند که از هر 10 آمریکایی بیش از 1 نفر ممکن است دچار اختلال بویایی یا چشایی باشد، اما تعداد کمی از آنها به دنبال کمک هستند.

علل احتمالی

علت از دست دادن بویایی و چشایی چیست؟

افزایش سن اغلب به کاهش توانایی بویایی و چشایی کمک می کند. علل دیگر عبارتند از:

 • آسیب های مغزی .
 • درمان های سرطان مانند پرتودرمانی .
 • خشکی دهان ناشی از سندرم شوگرن یا شرایط دیگر.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی.
 • بیماری لثه (ژنژیویت) و سایر مشکلات دندانی.
 • داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد افسردگی .
 • پولیپ بینی ، عفونت سینوسی و تومورهای سینوس .
 • اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون .
 • عفونت های تنفسی ویروسی ، از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا و ویروس COVID-19.
 • سیگار کشیدن
 • مشکلات تیروئید مانند کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار).

چگونه بیماری هایی مانند COVID-19 باعث از دست دادن بویایی یا چشایی می شوند؟

برخی از ویروس‌ها به نورون‌های حس بویایی آسیب می‌رسانند، اعصابی که به بویایی کمک می‌کنند. ممکن است ماه ها طول بکشد تا از این آسیب خلاص شوید. و اگر بینی شما پر شده باشد، بیمار بودن می تواند بوییدن را سخت کند. با COVID-19، بیش از 8 نفر از هر 10 نفر ممکن است برای مدت کوتاهی حس بویایی خود را از دست بدهند. همراه با آن، توانایی چشایی خود را از دست می دهند. محققان هنوز در تلاشند تا تعیین کنند که چگونه و چرا ویروس COVID-19 بر بو و طعم تأثیر می گذارد. یک مطالعه نشان می دهد که ویروس مستقیماً به نورون های حسی بویایی آسیب نمی رساند. در عوض، ممکن است بر سلول هایی که از این نورون ها پشتیبانی می کنند تأثیر بگذارد. هنگامی که عفونت از بین رفت، عصب بویایی دوباره به درستی شروع به کار می کند. اکثر مردم این حواس را ظرف 60 روز پس از بهبودی از COVID-19 به دست می آورند.

آیا از دست دادن بویایی یا چشایی می تواند عوارضی ایجاد کند؟

وقتی حس بویایی یا چشایی شما کاهش می یابد، وعده های غذایی جذابیت خود را از دست می دهند. کم خوردن می تواند شما را در معرض خطر سوء تغذیه، کم آبی و کاهش وزن ناسالم قرار دهد. برای طعم دادن به غذا، ممکن است شکر یا نمک زیادی اضافه کنید. این افزودنی ها می توانند خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را افزایش دهند .

نداشتن بو و مزه شما را در معرض خطر مسمومیت غذایی قرار می دهد زیرا نمی توانید تشخیص دهید که چه زمانی غذاها فاسد شده اند. همچنین ممکن است نتوانید بوی آتش و دود، گاز طبیعی یا مواد شیمیایی مضر را در خانه یا محیط اطراف خود حس کنید.

کمبود اشتها همراه با ناتوانی در استشمام رایحه های دلپذیر ممکن است به افسردگی کمک کند .

مراقبت و درمان

از دست دادن بویایی یا چشایی چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد علائم دیگری مانند گرفتگی بینی (گرفتگی بینی) سوال می کند. شما باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر گونه عفونت تنفسی اخیر، آسیب سر یا سایر مشکلات بگویید. آنها همچنین به لیست کاملی از داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید نیاز دارند.

ممکن است به یک متخصص گوش و حلق و بینی (گوش، حلق و بینی یا گوش و حلق و بینی) مراجعه کنید. این ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به شما آزمایش بویایی بدهد. رایحه های مختلف را استشمام می کنید و شناسایی می کنید. یا ممکن است از شما بخواهند که یک ماده شیمیایی را استشمام کنید. پزشک این ماده را تا زمانی رقیق می کند که دیگر بوی آن را حس نکنید.

برای آزمایش چشایی، می توانید از موادی که مستقیماً روی زبانتان استفاده می شود نمونه برداری کنید. یا ممکن است مایعات با طعم های مختلف را بنوشید و آنها را تف کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است قدرت محلول ها را افزایش دهد یا از شما بخواهد که تفاوت بین طعم های مختلف را یادداشت کنید. بسته به علائم شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های تصویربرداری از سر و مغز شما را تجویز کند. سی تی اسکن یا MRI می تواند کیست، تومور و سایر مشکلات را شناسایی کند.

پزشکان چگونه از دست دادن بویایی یا چشایی را درمان می کنند؟

در صورت امکان، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشکلی را که بر حواس شما تأثیر می گذارد درمان می کند. اگر مکمل یا دارویی مصرف می‌کنید که می‌تواند بر حواس شما تأثیر بگذارد، ممکن است لازم باشد آن را تغییر دهید تا ببینید آیا این باعث افزایش آن‌ها می‌شود یا خیر. متأسفانه، مردم همیشه حس بویایی یا چشایی خود را باز نمی‌گردانند.

برای لذت بخشیدن به وعده های غذایی می توانید این مراحل را انجام دهید:

 • مقدار کمی پنیر قوی، بیکن یا آجیل برشته شده را به غذاها اضافه کنید.
 • از گیاهان معطر، چاشنی ها و ادویه ها (نه نمک) برای تقویت طعم استفاده کنید.
 • غذاهایی را سرو کنید که بافت و رنگ متفاوتی دارند.
 • از غذاهایی مانند کاسرول که ترکیبی از غذاها هستند صرف نظر کنید، زیرا این مخلوط طعم ها را رقیق می کند.

یادداشتی از تاپ نیوز

اگر دچار از دست دادن بویایی یا چشایی شدید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. در حالی که می تواند طبیعی باشد، به خصوص با افزایش سن، این علائم گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی یا یک عارضه جانبی دارویی باشد. درمان یک بیماری یا تغییر دارو ممکن است به شما کمک کند تا حدودی یا تمام حس بویایی یا چشایی از دست رفته خود را به دست آورید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: از دست دادن چشایی و بویایی. آخرین ویرایش: می 31, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=10017

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *