روانشناسی ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

نوشته شده برای at 7:42 ب.ظ
274 0

ازدواج یکی از مهم ترین مسائل زندگی انسان می باشد و نگرانی های زیادی را ایجاد می کند و زوجین قبل از ازدواج بهتر است از روانشناسی ازدواج استفاده کنند تا با بسیاری از مسائل آشنا شوند و برخی از آن مسائل برای آن ها مشخص شود، ازدواج موفق و ناموفق بر روی سلامت جسمی و روانشناختی فرد تاثیر بسیاری دارد.

برای روانشناسان و متخصصان بالینی مسائلی مانند کیفیت روابط زناشویی، رضایت زوجین و تاثیر آن در سلامت خانواده اهمیت بسیاری دارد و آن ها بیشتر در مورد موضوعاتی مانند عوامل موثر بر ازدواج و عوامل ارتقا دهنده شرایط کیفی می پردازند. و آن ها را مورد بررسی قرار می دهند.

در این حوزه مسائلی مانند نقش عوامل مادی، فرهنگی و روانی و شخصیتی در تصمیم گیری ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد، طرفین باید قبل از ازدواج مهارت های لازم برای ازدواج را یاد بگیرند و آگاهی خود را افزایش دهند.

روانشناسی ازدواج: تاریخچه روانشناسی ازدواج

در ابتدا این مقاله در خصوص تاریخچه ازدواج مطالبی را بیان می کنیم و توجه داشته باشید که  ازدواج مقوله ی پیچیده در دوران بزرگسالی می باشد، مطالعات علمی و دقیق این رشته در سال 1930 میلادی آغاز شد اما در سال 1950 مطالعات دقیق تری بر روی آن صورت گرفت، اولین تحقیقی در این زمینه منتشر شده است مربوط به روانشناسی ازدواج توسط ترمن و همکارانش بوده است، آن ها سعی داشتند تا تفاوت ازدواج موفق و نا موفق را مورد بررسی قرار دهند و یکی از زمینه های روانشناسی ازدواج مربوط به همین موضوع می باشد.

روانشناسی ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

مباحت مهم در روانشناسی ازدواج

روانشناسی ازدواج شامل دو حوزه کلی می شود، یکی از آن ها مربوط به مباحثی است که مربوط به قبل از ازدواج می باشد، و در واقع تصمیم گیری برای ازدواج را در بر می گیرد، دسته دیگر مربوط به مسائل بعد از ازدواج می باشد که بسیار پیچیده تر و گسترده تر است، در صورتی که شما مباحث مربوط به این موضوعات را یاد بگیرید و اطلاعاتی در این خصوص داشته باشید با راه کارهای عملی آشنا خواهید شد و برای بهبود زندگی مشترک تان تلاش خواهید کرد. در ادامه این مقاله به توضیح تعدادی از مباحث روانشناسی ازدواج می پردازیم، ضمن این که مباحث مربوط به رشد فردی نیز در همین حوزه جای می گیرند.

1. روانشناسی ازدواج: تصمیم گیری برای ازدواج

بر اساس مطالبی که بیان شده است یکی از مباحث روانشناسی ازدواج تصمیم گیری برای آن می باشد که نقش مهم و حیاتی در زندگی شما ایفا می کنند، در صورتی که در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید و دست به انتخاب اشتباهی بزنید در زندگی مشترک با مشکلاتی رو به رو خواهید شد.

در این مرحله روانشناسان و مشاوران ازدواج سعی می کنند به سوالات زیر پاسخ دهند:

 • این که هر کس چگونه می تواند زوج مناسبی برای خود انتخاب کند؟
 • چه اولویت هایی برای انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود؟
 • شرایط مادی و خانوادگی تا چه حد اهمیت دارند؟
 • آیا عاشق شدن قبل از ازدواج لازم است؟

هم چنین این مبحث عوامل شخصیتی در انتخاب همسر مورد بررسی قرار می گیرد.

تاثیر روانشناسی ازدواج بر تصمیم گیری برای ازدواج

روانشناسی ازدواج به شما می گوید که از کجا متوجه شوید دو نفر با یکدیگر تناسب دارند و مکمل هستند یا نه. افرادی که برای ازدواج با یکدیگر متناسب نیستند می توانند با روانشناسی ازدواج متوجه عدم تناسب خود شوند، این علم با توجه به ضمیر ناخودآگاه برای ازدواج کمک می کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

به طور مثال ازدواج فردی که از طبقه اقتصادی بالا است با فردی که وضعیت مالی خوبی ندارد می تواند مشکلاتی را به وجود آورد البته توجه داشته باشید که عدم تناسب ویژگی های شخصیتی در این بین نقش دارند.

به طور مثال تصور کنید که فردی برون گرا با یک شخص درون گرا ازدواج کند و افراد برون گرا تمایل دارند تا در اجتماعات شرکت کنند و با اطرافیانشان در تعامل باشند برعکس افراد درون گرا ترجیح می دهند که بیش تر به درون خود توجه کنند و به کارهای شخصی شان بپردازند.

به احتمال بسیار ضعیفی ممکن است این ازدواج به ثمر برسد، در این شرایط روانشناسان توصیه می کنند تا به جنبه های مورد نظر شخصیت مقابل تان امتیاز دهید و بر اساس اولویت دهی آن جنبه ها، تصمیم درستی در مورد ازدواج بگیرید و شخص مقابل تان را بر اساس اولویت هایی که دوست دارید انتخاب کنید.

2.  شروع زندگی مشترک و پایداری ازدواج

در این مرحله مباحثی مطرح شده است که آغاز یک زندگی مشترک و پایداری آن را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است تصور کنید با وجود تفاوت های موجود که بخشی از آن ها مربوط به تفاوت های جنسیتی و بخشی از آن ها مربوط به مسائل اقتصادی، فرهنگی، تربیتی و خانوادگی می شوند، رسیدن به تعادل در زندگی مشترک سخت می باشد و در اوایل ازدواج مشکلات کم تر بروز پیدا می کند.

افرادی که قصد ازدواج دارند، به خصوص زوج های جوان اطلاعات خود را افزایش دهند تا با آسیب های کمتری رو به رو شوند، افراد باید عوامل را بشناسند و در این زمینه آموزش ببینند و از آن عوامل دوری کنند تا به استحکام در خانواده برسند.

روانشناسی ازدواج آموزش هایی در زمینه آشنایی با تفاوت های زن و مرد، روند حل مسئله، مواجهه با تغییرات اساسی و شیوه تعامل با یکدیگر ارائه می دهند و روانشناسان در این خصوص تست های تفاهم قبل از ازدواج را انجام می دهند و تست تفاهم قبل از ازدواج یکی از متدهای است که روانشناسان برای بررسی زوجین به کار می برند.

روانشناسی ازدواج، چه عواملی بر ازدواج ناموفق موثرند؟

عوامل متعددی بر روی ازدواج ناموفق اثر می گذارد که برخی از آن ها عبارتند از :

1. عدم آگاهی زوج ها از چگونگی برقراری ارتباط با یکدیگر

زمانی که زن و شوهر روابط متعادل تر و صمیمانه تری داشته باشند موفق تر خواهند بود، زوج هایی که طلاق می گیرند در مورد اصول برقراری روابط مثبت آگاهی ندارند و یا بیش از حد به روابط مثبت بها می دهند به طوری که بین آن ها تنها وابستگی بدون صمیمیت و کشش به وجود آمده است.

همانطور که سردی روابط باعث رنجش فرد می شود علاقه مفرط و بیش از اندازه یک حالت چسبندگی و وابستگی بسیاری ایجاد می کند و مشکل ساز می باشد.

2. نداشتن مهارت های حل مسئله

هر کس زمانی که با مسائل و مشکلات زندگی رو به رو می شود به نوعی خاص با آن رو به رو می شود ، برخی از افراد اصولی را برای حل مسئله استفاده می کنند که ممکن است مثبت یا منفی باشد، زوج هایی که قدرت حل مسئله به شیوه مثبت را در خود پرورش داده اند از اعمالی مانند قهر، داد و بیداد و دعا که شیوه های منفی هستند استفاده نمی کنند و بیش تر سعی می کنند بحث و گفت و گوی آرام را به کار گیرند در این شرایط افراد در زندگی شان موفق تر خواهند بود و به خوبی با مشکلات رو به رو می شوند. هم چنین از مشاوره ازدواج هم می توان به عنوان کمک بهره برد.

اهداف تست های روانشناسی قبل از ازدواج

1. ارتباط موثر

در این تست ها سوالاتی مطرح می شود و ارتباط میان زوجین را مورد بررسی قرار می دهد، این نمونه سوال ها عبارتند از:

 • آیا از رابطه میان خود راضی هستید؟
 • آیا به قدر کافی برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر زمان دارید؟
 • آیا با هم تفریح می کنید؟
 • آیا مایه افتخار یکدیگر هستید؟
 • حل تعارض ها

این سوالات به زوجین کمک می کند تا بتوانند مشکلات ارتباطی در هنگام تعارض و مشکلات را شناسایی کنند و آن ها را تغییر دهند. نمونه سوالات عبارتند از:

 • آیا در هنگام عصبانیت با یکدیگر صحبت می کنید و مشکل خود را واضح بیان می کنید؟
 • آیا می توانید عصبانیت خود را کنترل نمایید؟
 • آیا در کنار دیگران با یکدیگر دعوا می کنید؟
 • مسائل مالی

بخش بسیار بزرگی از زندگی مربوط به مسائل مالی می باشد و این مسئله می تواند عامل بزرگی برای مشکلات باشد، برخی از این نمونه سوال ها عبارت اند از:

 • در رابطه با مسائل اقتصادی چه نگرشی دارید؟
 • آیا از درآمد همسر خود اطلاع دارید و چه مقدار از آن راضی هستید؟
 • روابط جنسی

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی است و وجود مشکل در آن می تواند بر روابط عاطفی نیز تاثیر بگذارد، برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • آیا در رابطه با مسائل جنسی می توانید با یکدیگر راحت صحبت نمایید؟
 • آیا با نظرتان رابطه جنسی یک مسئله لذت بخش است و باعث می شود تا عشق بیش تری در میان شما ایجاد شود یا یک مسئله اجباری است که باید آن را تحمل نمایید؟
 • فرزندآوری

مسائل مربوط به فرزند آوری مانند علاقه به فرزندآوری، تعداد کودکان و زمان بچه دار شدن مسائلی هستند که باید قبل از ازدواج مورد بررسی قرار گیرند برخی از این سوال ها عبارتند از:

 • آیا در رابطه با زمان بچه دار شدن و تعداد فرزندان با یکدیگر صحبت کرده و تفاهم دارید؟
 • نظرتان در مورد تربیت فرزند چیست و چه روشی مناسب می دانید؟
 • مذهب

نگرش های مذهبی در ازدواج بسیار مهم می باشند و در صورتی که زوجین در مورد مسائلی مانند عقاید مذهبی، نگرش مشترکی داشته باشند رضایت بیش تری در زندگی شان خواهند داشت برخی از سوالاتی که در این خصوص بیان می شود عبارتند از:

 • آیا مذهب هر دوی شما یکسان است؟
 • آیا برای برگزاری مراسم های مذهبی با یکدیگر صحبت می کنید؟

مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

بر اساس مطالبی که بیان شده است مشاوره و روانشناسی ازدواج کمک بسیاری به افراد می کند، تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند و ازدواج موفقی داشته باشند اما امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشغله زیاد و کمبود وقت نمی توانند به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنند و به همین دلیل از انجام آن صرف نظر می کنند.

در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان شرایطی را برای افراد مهیا کرده تا به صورت تلفنی با مشاوران و متخصصان در ارتباط باشند و در کمترین زمان بهترین خدمات مشاوره را دریافت نمایند.

منبع : روانشناسی ازدواج چه کمکی به ما می کند؟ 

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: روانشناسی ازدواج چه کمکی به ما می کند؟. آخرین ویرایش: نوامبر 7, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=7697

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *