سوگیری شناختی اثر هالو

سوگیری های شناختی

91 0

سوگیری های شناختی چیست؟ آیا اثر هالو را می شناسید؟ یا سندرم ایمپوستور؟ حتی اگر این اصطلاحات برای شما معنی نداشته باشند: احتمالاً تجربیات زیادی با این به اصطلاح “تحریف های شناختی” داشته اید. راگنهیلد استروس توضیح می‌دهد که چگونه چنین تصورات غلطی به وجود می‌آیند، چه هدفی را دنبال می‌کنند و چگونه می‌توانیم یاد بگیریم که همیشه در دام آنها نیفتیم.

به عنوان یک کارمند جدید، به دلیل عدم اطمینان در مورد کد لباس، بیش از حد باهوش به نظر می رسد تا خیلی معمولی و ناگهان احساس می کنید که همکاران جدید لباس اغراق آمیز را مسخره می کنند؟ به عنوان یک مدیر منابع انسانی، بر اساس عکس، رزومه و انگیزه نامه، از قبل تصویر مثبتی از متقاضی دارید و سپس رفتار او را در مصاحبه فیلتر می کنید تا برداشت اول تایید شود؟ آیا فکر می کنید او حتی باهوش تر و شایسته تر از او است؟ هر دو نمونه کلاسیک تفسیر نادرست هستند: ادراک ما به طور ناخودآگاه با اعتقادات درونی ما سازگار می شود. خطاهای فکری از این دست – تحریفات شناختی که به آنها “سوگیری های ناخودآگاه” نیز می گویند.– بدون توجه بر تصمیمات و اقدامات ما تأثیر بگذاریم. پیامدهای اجتماعی و اجتماعی بسیار گسترده است.

سوگیری های شناختی چیست؟

همه ما در زندگی روزمره اشتباه می کنیم – ناخودآگاه و دائما. اگرچه فکر می کنیم منطقی عمل می کنیم و تصمیم می گیریم، اما اغلب این کار را نمی کنیم. اما اشتباه کردن انسان است: تحریف ادراک که دیدگاه ما را نسبت به خود و محیط اطرافمان مخدوش می کند، مقصر است. وقتی این اتفاق می‌افتد، باورها، پیش‌داوری‌ها و پیش‌داوری‌های ناخودآگاه در مغز غالب می‌شوند. چگونه این اتفاق می افتد؟

هر روز با سیل اطلاعاتی روبرو می شویم که مغز ما باید آنها را درک، پردازش و ذخیره کند. ما روزانه 20000 تصمیم می گیریم. با این حال، از آنجایی که مغز انسان نمی تواند آگاهانه بیش از هفت واحد اطلاعاتی را درک و کنترل کند، همه چیز فراتر از آن پنهان می شود و در فرآیند تصمیم گیری به ناخودآگاه منتقل می شود – به خصوص زمانی که کارها باید به سرعت انجام شوند. این خوب است، زیرا در غیر این صورت ما تمام روز را به فکر و تفکر می گذرانیم و نمی توانیم راه حل های سریع ارائه دهیم. از سوی دیگر، اگر فرآیندهای فکری تسریع شود، می‌توانیم قادر به عمل باقی بمانیم.از نقطه نظر تکاملی، این منطقی است: اگر اجداد ما برای توضیح منطقی منشأ صدا به مدت طولانی به صدای قدم‌های نزدیک نگاه می‌کردند و سپس تصمیمی سنجیده می‌گرفتند، احتمالاً خورده می‌شدند. .

بنابراین مغز به خاطر کارایی از میانبر استفاده می کند. چنین میانبرهای شناختی مبتنی بر تجربه و قوانین سرانگشتی هستند (اصطلاحاً اکتشافی): از آنجا که تجربه مادام العمر ما این است که درب بطری به سمت چپ چرخانده می شود، هنگامی که یک بطری جدید را باز می کنیم به طور خودکار این کار را انجام می دهیم.
با این حال، اگر خلبان خودکار ما نتیجه‌گیری را در موقعیت‌های پیچیده‌تر یا تعامل با افراد به دست بگیرد، این خطر وجود دارد که ما فقط بخشی از واقعیت را درک کنیم و اطلاعات مهم را نادیده بگیریم یا پنهان کنیم. تحریف شناختی ادراک ما ایجاد می شود که می تواند به طور ناخودآگاه بر تصمیمات و اعمال ما تأثیر منفی بگذارد.

چگونه تحریف های شناختی به ما آسیب می رساند

مشکل تحریف های شناختی این است که ما از تأثیر منفی آنها بر بسیاری از بخش های زندگی روزمره خود بی اطلاعیم. آنها منجر به تعمیم، برآورد بیش از حد حقایق فردی، نادیده گرفته شدن زمینه یا وضعیت کلی، وسوسه کردن به رفتارهای غیرمنطقی و باعث تصمیم گیری اشتباه می شوند. به عنوان مثال در رابطه با رفتار خرید ما: اگر تعرفه تلفن همراه را در اینترنت جستجو کنیم، به احتمال زیاد ابتدا گران ترین تعرفه نمایش داده می شود. این در حال حاضر خود را به عنوان یک نقطه مرجع در ذهن ما تثبیت کرده است، تعرفه های زیر به نظر ما ارزان تر هستند و ما خوشحالیم که یکی از تعرفه های ظاهرا ارزان تر را خریداری می کنیم. سوگیری شناختی – در اینجا به اصطلاح اکتشافی لنگر– سپس منجر به خرید بدی می شود اگر z. به عنوان مثال، به دلیل کمبود زمان، ما هیچ نقطه مرجع دیگری را در ملاحظات لحاظ نمی کنیم، مانند پیشنهادهای جایگزین از سایر ارائه دهندگان، زیرا اولین مقایسه سریع نشان می دهد که ما قبلاً بهترین پیشنهاد را پیدا کرده ایم.

احتمالاً همه با شرایط کاملاً متقاعد شدن به نظر خود در بحث با یک دوست آشنا هستند. تمام اطلاعاتی که با نگرش شما مطابقت ندارد، پنهان می‌شوند یا به‌عنوان کم‌ربط طبقه‌بندی می‌شوند. در عوض، ما حقایقی را که جهان بینی خود ما را تایید می کنند، بیشتر وزن می کنیم. در مقیاس کوچک، این سوگیری تایید منجر می شودبه این واقعیت که شما با دوستتان به جایی نمی رسید، اینکه از کنار هم صحبت می کنید زیرا هرکس فقط برداشت ذهنی خود را در ذهن دارد. با این حال، در مجموع، می تواند منجر به سخت شدن جبهه بین اردوگاه های سیاسی شود و تغییر عقاید رادیکال دشوار شود. بنابراین تحریف های شناختی نه تنها بر زندگی خود فرد تأثیر می گذارد، بلکه بر رفاه دیگران و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم نیز تأثیر می گذارد.

تحریف های شناختی حتی زمانی که درک نادرستی از خودمان داریم به ما آسیب می زنددارند. به عنوان مثال، اگر یک کمال گرا قوی باشید و این باور درونی داشته باشید که هرگز مجاز به اشتباه در یک زمینه حرفه ای نیستید، در باطن اشتباهات کوچک یا اشتباهات در کار را به فاجعه تبدیل می کنید، در حالی که احساس موفقیت دیده نمی شود. یا حتی کم اهمیت جلوه داده خواهد شد. این امر به نوبه خود می تواند تأثیر منفی بر رفتار و شغل داشته باشد زیرا عدم اعتماد به مسئولیت مدیریتی وجود دارد یا آستانه بازداری برای درخواست افزایش حقوق به حدی است که تلاش نمی شود. از سوی دیگر، تحریف‌های شناختی نیز می‌توانند منجر به دست‌یابی به بیش‌ازحد از خودمان شوند: در موقعیت‌های پیچیده‌ای که قضاوت در آن‌ها به‌ویژه دشوار یا طاقت‌فرسا است، ما تمایل داریم که شایستگی‌های خود را بیش از حد ارزیابی کنیم  .. بهترین مثال: اکثر رانندگان ادعا می کنند که رانندگان بهتری نسبت به همنوعان خود هستند. چیزی که در نگاه اول مانند تکبر به نظر می رسد، کاملاً منطقی تکاملی است: کسانی که به خود فکر می کنند بهتر از خود مراقبت می کنند، که شانس بقا را افزایش می دهد. اما قضاوت نادرست شما نیز می تواند عواقب جدی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر به ایده باز کردن کافه خود بدون برنامه تجاری، امنیت مالی و دانش غذا، با وجود آمارهای مخالف پایبند باشید – و پس از دو سال مجبور شوید تعطیل کنید.

از نظر بین فردی، تحریف های شناختی تعمیم ها، تعصبات و تفکر سیاه و سفید را تقویت می کند. به عنوان مثال، اگر فکر کنید “همه ثروتمندان مغرور، بد اخلاق و بی رحم هستند”، همیشه دقیقاً وقتی افراد ثروتمند رفتار می کنند متوجه خواهید شد. تمام تجربیات زیادی که می‌توانند این تعصب را رد کنند، درست مانند مناطق خاکستری یا تفاوت‌های ظریف درک نمی‌شوند.

ما هرگز در زندگی روزمره کاملاً فارغ از تعصب حرکت نخواهیم کرد، اما می‌توانیم یاد بگیریم که ادراک خود را آموزش دهیم و در نتیجه کمتر دچار تحریف‌های شناختی شویم. بیرون آوردن آنها از ناخودآگاه به ضمیر خودآگاه و تأمل در رفتار خود در پس زمینه رایج ترین اشتباهات در استدلال مفید است.

آنها همه جا هستند: تله های معمولی و اشتباهات رایج در استدلال

یکی از شناخته شده ترین سوگیری های شناختی، سوگیری های تاییدی است که اغلب به عنوان پدر سوگیری های شناختی نامیده می شود. مردم دوست دارند باورهایشان توسط دیگران تایید شود. بنابراین، اطلاعات جدید به گونه ای تفسیر می شود که با باورهای درونی ما مطابقت دارد. عبارات انحرافی کمتر وزن داده می شوند یا به طور کامل نادیده گرفته می شوند.

به عنوان مثال، شخصی که از ترس شدید پرواز رنج می‌برد، ممکن است قبل از پرواز متوجه علائم افزایش یافته در هواپیما و خدمه شود که می‌تواند نشان‌دهنده سقوط قریب‌الوقوع باشد یا یادآور هر تصادف فاجعه‌باری است که تا به حال درباره آن شنیده‌اند.

انتقال پیش داوری ها علیه شخصیت کلی یک فرد خاص بر اساس یک ویژگی واحد (مانند سن، وضعیت مالی، جنسیت، رنگ پوست، تمایلات جنسی و غیره) نیز به دسته سوگیری تایید تعلق دارد.

این پیش داوری ها تحریف های شناختی بسیار رایجی هستند. ما باید به موقعیت هایی که زندگی را نه تنها برای ما بلکه برای دیگران نیز دشوار می کند، نگاه دقیق تری داشته باشیم. زنان زمانی که به دلیل جنسیتشان، از آنها انتظار نمی رود که موقعیت های خاصی را در زندگی حرفه ای داشته باشند، تجربه می کنند که به عنوان تعصب جنسیتی شناخته می شود.

مطالعات نشان داده است که افراد وقتی یک خلبان زن پشت فرمان است بیشتر از زمانی که یک همکار مرد است، احساس ترس می کنند. برای مثال، سیاه‌پوستان یا افرادی که سابقه مهاجرت دارند ، به دلیل تعصبات نژادی، کار سخت‌تری برای گرفتن اجاره دارند . و افراد مسن تر سوگیری سنی دارنداگر با وجود داشتن شرایط مشابه یا بهتر نسبت به همکاران جوان تر، از ارتقای شغلی خودداری کنند، متضرر شوند.

اثر هاله‌ای

به‌اصطلاح اثر هاله‌ای نیز معروف است : اگر یک ویژگی مثبت در فردی توجه شما را جلب کند، این ویژگی بر سایر ویژگی‌های فرد برتری می‌یابد، که از آن نتیجه می‌گیرید که آنها نیز باید مثبت باشند. اگر با یک فرد جذاب ملاقات کردید، نباید تصور کنید که او به این دلیل باهوش یا حساس است. اما این دقیقاً نتیجه ای است که اغلب به دلیل اثر هاله ای به دست می آید – اگرچه در واقع هیچ ارتباطی بین ظاهر و هوش یا توانایی همدلی وجود ندارد.

سوگیری مصاحبه‌گر ، که به جعل و تحریف در موقعیت‌های مصاحبه می‌پردازد، ارتباط نزدیکی با این موضوع دارد. آنها از نحوه سوال پرسیدن مصاحبه کننده ناشی می شوند. برای مثال، می‌توان پاسخ‌های دلخواه را از طریق سؤالات پیشرو انجام داد.

کسانی که در معرض تعصب اقتدار هستند ، مطیع مراجع و کارشناسان فرضی هستند. سوگیری اقتدار به شدت در آزمایشی توسط استنلی میلگرام روانشناس آمریکایی در سال 1961 نشان داده شد، که در آن از افراد خواسته شد دستورالعمل های آزمایشگر را دنبال کنند و شوک های الکتریکی شدیدتری را به افراد دیگر وارد کنند. اگرچه افراد شکنجه شده از شدت درد فریاد می زدند، اما آزمودنی ها همچنان آنها را شوکه می کردند زیرا آزمایشگر آنها را به این کار راهنمایی می کرد. بیشتر آنها جرات نداشتند حس اخلاقی خود را با احساس اخلاقی آزمایشگر بالاتر در سلسله مراتب مخالفت کنند. آزمودنی‌ها نمی‌دانستند افرادی که گفته می‌شود شکنجه شده‌اند، بازیگر بوده‌اند و شوک‌های الکتریکی واقعی نیستند.

اثر بارنوم باعث می شود که عبارات کلی یا مبهم به گونه ای تفسیر شوند که در مورد شخصیت خود فرد اعمال شوند. این توصیفات اغلب دارای مفاهیم مثبت هستند، به طوری که انتساب با لذت انجام می شود. وقتی طالع بینی کاریزمای مثبتی به شما می دهد که فوراً دیگران را مسحور می کند، چه کسی به طور پنهانی احساس تملق نمی کند؟

تحریف های شناختی نه تنها در رابطه با مقامات، بلکه در گروه ها نیز رخ می دهد. پدیده سوگیری درون گروهی قبلاً در مدرسه تأثیر دارد و به این معنی است که اعضای یک گروه بر افراد خارجی ترجیح داده می شوند . ما به طور خودکار اعضای گروهی را که به آن تعلق داریم دوست داشتنی تر می یابیم. این تحریف شناختی نه تنها با توجه به فرآیندهای پویای گروه در محیط کار، بلکه در مورد اختلافات سیاسی نیز جالب است: تضادهای گروهی چگونه به وجود می آیند و چگونه پیش می روند؟

بسیاری از بنیانگذاران در معرض به اصطلاح اشتباه هزینه غرق شده هستند. این در مورد این اعتقاد است که شما نباید پروژه ای را که قبلاً زمان و پول زیادی برای آن سرمایه گذاری کرده اید رها کنید، حتی اگر ادامه آن منطقی نباشد. آنچه قبلا سرمایه گذاری کرده اید دلیلی برای ادامه دادن است(منبع:Ragnhild Struss).

“اکنون من تلاش زیادی برای تمریناتم انجام داده‌ام، حالا دیگر نمی‌توانم آن را ترک کنم، حتی اگر واقعاً آن را دوست ندارم و ترجیح می‌دهم به مسیری کاملاً متفاوت بروم.”

به طرز متناقضی، اصرار برای تسلیم نشدن قوی تر است هر چه بیشتر باشد هزینه های آن کاهش می یابد. زیرا مردم احساس می کنند که باید به طور مداوم عمل کنند. وفادار به این شعار: “هر کس A می گوید باید B نیز بگوید.”برتولت برشت قبلاً به صراحت گفته بود: «هرکسی که الف می‌گوید مجبور نیست ب بگوید، او همچنین می‌تواند تشخیص دهد که A اشتباه است.»

این فقط در مورد تصمیم‌های مالی صدق نمی‌کند. افزایش تعهد تمایل به پایبندی به تصمیم قبلی و تخصیص منابع اضافی به آن است، زیرا احساس می‌کنید به آن متعهد هستید، حتی اگر آن تصمیم تاکنون ناکارآمد یا اشتباه بوده است.

یک توهم بالقوه خطرناک، به اصطلاح سوگیری بقا است که منجر به بیش از حد برآورد کردن چشم انداز موفقیت خود می شود . منطق مفروض پشت این توهم، رویت افراد موفق در مقابل ناموفق است.. گزارش در رسانه های (اجتماعی) به طور خاص می تواند این تصور را ایجاد کند که تعداد بی پایانی از افراد موفق، جذاب و مشهور وجود دارد. چه کسی به فکر چاپ کتاب خود نیفتاده است؟

از این گذشته، در زندگی روزمره دائماً با نویسندگان موفقی در فهرست پرفروش‌های اشپیگل روبرو می‌شوید، از آشنایان می‌شنوید که اخیراً با اولین انتشارشان موفقیت را جشن گرفتند. یا به دنبال رویای شروع بزرگ به عنوان یک خواننده و فتح مراحل این دنیا هستید؟ مشکل اینجاست: ما فقط کسانی را در رسانه ها می بینیم که واقعاً موفق شده اند. همه شکست خورده ها و ناموفق ها نامرئی می مانند، از آنها گزارش نمی شود، به همین دلیل است که ما تعداد آنها را به طور قابل توجهی کمتر تخمین می زنیم. بنابراین ما باید خودمان نگاه دقیق تری داشته باشیم،

نتیجه

تفکر سریع می تواند در زندگی روزمره به ما کمک کند تا بدون بالا بردن ظرفیت های ذهنی غیر ضروری، تصمیمات روتین و کارآمد بگیریم. این به ما کمک می کند که حتی در شرایط استرس نیز قادر به عمل، تصمیم گیری و یافتن راه حل باشیم. با این حال، اغلب اوقات ما در الگوهای فکری تمایزناپذیر – تحریفات ادراک – که با آن به خود و دیگران آسیب می‌رسانیم، می‌لغزیم.

بدون اینکه متوجه شویم، تفکر ما بر احساسات و اعمال ما تأثیر می گذارد. نکته خوب: از آنجا که فرآیندهای ادراک عمدتاً به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتند، می‌توانیم تحریف‌های شناختی را با نمایان کردن آنها خنثی کنیم.بنابراین وقتی صحبت از تصمیم گیری سریع می شود مکث کنید و قضاوت خود را زیر سوال ببرید. شاید این مسیر سخت‌تر باشد، اما قطعا ارزشش را دارد. شما می توانید در مورد مزایای خاص آگاهی از اشتباهات خود در استدلال و نکاتی که می توانیم برای ردیابی تحریفات شناختی ناخودآگاه خود یاد بگیریم بخوانید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: سوگیری های شناختی. آخرین ویرایش: جولای 17, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=13444

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *