شکست عشقی

نوشته شده برای at 2:50 ب.ظ
401 0

شکست عشقی، حقایقی گفتنی درباره شکست عشقی

احتمالا تا حالا در مورد شکست عشقی بسیار شنیده اید که افراد بعد از جدا شدن از روابط عاطفی شرایطی شبیه افسردگی تجربه می کنند، هر کدام از آن ها حالت هایی را تجربه می کنند عده ای از آن ها تمایل ندارند در جمع بمانند، بعضی ها نمی توانند به خوبی غذا بخورند، عده ای دیگر در تکالیف و فعالیت های خود باز می مانند و احساس ناتوانی می کنند.

فردی که دچار شکست عشقی می شود در طول روز بدون اختیار به فردی که از او جدا شده است فکر می کند و این فکر کردن باعث می شود تا ناراحتی و غم بسیاری سراغش بیاید و در روز ساعات بسیاری را به مرور کردن اتفاقات گذشته بگذراند، اگر در مورد شکست عشقی و حقایق آن آگاهی لازم را داشته باشید در این صورت راحت تر می توانید آن را پشت سر بگذرانید و زندگی شاد و سالمی را تجربه کنید.

هم چنین کمک گرفتن از مشاور خوب و با تجربه می تواند در این زمینه به شما کمک کند تا راحت تر با شرایط کنار بیایید و برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

شکست عشقی چیست ؟

شکست عشقی معمولا با بهم خوردن ارتباطات عاطفی به وجود می آید و هر چه این اتفاقات ناگهانی تر و غیر منتظره تر باشد در این صورت تبعات سنگین تری برای فرد به همراه خواهد داشت، علاوه بر این میزان دلبستگی و وابستگی بین طرفین نقش بسیاری دارد و برای افرادی که وابستگی زیادی دارند شکست عاطفی سخت تر خواهد بود.

افرادی که احساسات و هیجانات عاطفی قوی را نسبت به دیگری تجربه کرده و سال های زیادی درگیر این احساسات بوده است زمانی که رابطه به مشکل بر می خورد با بحران های روحی بیشتر مواجه می شود در این هنگام اولین راهی که به ذهن فرد خطور می کند انتقام گرفتن می باشد که فرد برای خالی کردن خشم و غم خود آن را به کار می گیرد.

آیا همه افراد دچار شکست عشقی می شوند؟

بدون شک جدا شدن از یک رابطه عاطفی همیشه ناراحت کننده می باشد اما افراد شخصیت های متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی های شخصیتی و تجربیانت قبلی در زمینه ارتباطات عاطفی به شیوه های متفاوتی با این مسئله رو به رو می شوند و واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند.

برای مثال افرادی که در رابطه عاطفی قبلی خود شکست خوره اند یا کسانی که وابستگی عاطفی شدید تری به طرف مقابل شان دارند در این حالت شکست عشقی را بیشتر از دیگران لمس می کنند.

مسئله اصلی که در زمان شکست عشقی باید به آن توجه داشت این است که شکست عشقی باعث افسردگی نشود و مشکلات روحی بسیاری برای فرد ایجاد نکند، به عبارتی اگر بعد از تمام شدن رابطه عاطفی، احساسات منفی به درستی مدیریت نشود در این صورت احتمال دارد مشکلاتی برای فرد ایجاد کند که یکی از رایج ترین آن افسردگی می باشد، برای این که از این مشکل پیشگیری کنید  باید از روانشناس کمک بگیرید تا روش های مقابله با احساسات منفی و بحران های روحی را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید احساسات خود را به درستی مدیریت کنید و از بحران های روحی رهایی یابید.

آیا بعد از شکست عشقی هر دو طرف یک رابطه به اندازه هم آسیب می بینند؟

جواب این سوال به ویژگی های شخصیتی افراد درگیر در رابطه عاطفی بستگی دارد و هر چه میزان آسیب پذیری روانی و شخصیتی فرد بیشتر باشد در این صورت در مسائل عاطفی با آسیب های بیشتری رو به رو خواهد شد، فرد می تواند به وسیله تست های شخصیت بهتر خودش را بشناسد و اطلاعات خوبی در مورد خود به دست آورد.

شکست عشقی در افراد تا حد زیادی به سبک دلبستگی و نوع کنترل روابطه شان بستگی دارد و سبک دلبستگی افراد بر اساس ارتباطات اولیه ای که با مادر در دوران ابتدایی کودکی دارند تشکیل می شود، البته سبک دلبستگی به خاطر شرایط و تجربیات مختلف ممکن است دستخوش تغییر و تحول شود.

 

عوارض شکست عشقی در زنان و مردان

شکست عشقی در مردان و زنان با عوارض بسیاری همراه می باشد و در صورتی که به درستی کنترل نشود مشکلات جدی به همراه خواهد داشت، این عوارض در مورد هر دو جنس وجود دارد اما در خانم ها به دلیل روحیه حساس آن ها و حساسیت بیشتر نسبت به مسائل با شدت بیشتر بروز می یابد.

عوارض شکست عشقی عبارت اند از:

  • ذهن فرد دچار افکار منفی می شود مانند این که به خاطر اشتباه یا فرد دیگری رابطه به پایان رسیده است و یا اینکه دیگر تمایلی به عاشق شدن ندارد و غیره.
  • سندروم قلب شکسته: شکست عشقی استرس و اضطراب بسیاری را برای فرد ایجاد می کند به صورتی که فرد در برخی از قفسه سینه خود احساس درد کند که این مسئله به مرور زمان از بین می رود و رفع می شود.
  • احتمال دارد بعد از این که افراد دچار شکست عشقی شوند افسردگی و بی میلی نسبت به زندگی در آن ها ایجاد شود و عملکرد روزمره شان با اختلالاتی رو به رو گردد.
  • در برخی از مواقع زنان و مردان بعد از این که دچار شکست عشقی شدند نسبت به دیگران و روابط عاطفی شان بی اعتماد می شوند و دیگر قادر نخواهند بود رابطه سالمی برقرار کنند و ترس از برقراری رابطه عاطفی در آن ها به وجود می آید.
  • در برخی مواقع افراد قادر نخواهند با با فشار های ناشی از شکست عشقی کنار بیایند و به همین دلیل به سمت مصرف مواد مخدر و الکل روی می آورند.
  • خطرناک ترین آسیب که ناشی از شکست عشقی به وجود می آید خودکشی می باشد امکان دارد افرادی که وابستگی شدیدی در میان آن است نتوانند با غم حاصل از جدایی کنار بیایند و به همین دلیل اقدام به خودکشی نمایند، در این شرایط لازم است تا از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا بتوانید به درستی احساسات خود را کنترل کنید.

راه چاره چیست؟

این سوال با توجه به عمق رابطه ای که طرفین تجربه کرده اند ( بر اساس زمان سپری شده در کنار یکدیگر و میزان دلبستگی در بین آن ها) می توانیم پاسخ دهیم، بدون شک بعد از پایان رابطه عاطفی افراد دچار پریشانی های حالی می شوند و در صورتی که افراد نتوانند با فقدان جدایی به راحتی کنار بیایند باید به روانشناس مراجعه کنند تا بتوانند احساسات خود را مدیریت کنند.

در جلسات مشاوره و روان درمانی، درمانگر به شما کمک می کند تا مهارت های خود کنترلی را فرا بگیرید و با یادگیری آن ها از این بحران عاطفی عبور کنید.

هم چنین افراد یا بررسی کردن ابعاد شخصیتی شان و اصلاح سبک های ارتباطی می توانند از به وجود آمدن شکست های بعدی جلوگیری کنند، برای مثال خانمی برای این که شریک زندگی اش دوستش داشته باشد دائما به او امتیازات مختلفی می دهد و بعد از مدتی بر خلاف تصورش رابطه بهتر نمی شود و روز به روز به سمت بدتر شدن پیش می رود در این شرایط درمانگر مانند آینه ای رفتار های مراجعه کننده را به او بازخورد می دهد تا بتواند رفتار های خود را اصلاح کند و در جهتی که دوست دارد زندگی اش را پیش ببرد.

درمان نشدن شکست عاطفی

زمانی که فرد با شکست عشقی رو به رو می شود، سلامت روانی او بیش از هر چیز دیگری دچار آسیب و مشکل می شود و زمانی که قادر نباشد هیجانات خود را کنترل کند دچار افسردگی خواهد شد، گاهی اوقات احتمال دارد فرد به سمت مصرف مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر کشیده شود این مسیر نه تنها مشکلات او را کم نمی کند بلکه به معضلات وگرفتاری های او می افزاید.

امروزه روش های بسیار نوین و کارآمد برای کنترل هیجانات منفی به وجود آمده است که فرد می تواند به کمک این روش ها مشکلات و بحران های زندگی خود را حل کند و در این زمینه می تواند از مشاوران و روانشناسان که به صورت تلفنی و حضوری پاسخ گو هستند کمک بگیرد.

منبع : شکست عشقی

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: شکست عشقی. آخرین ویرایش: می 10, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=5862

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *