نفخ معده معمایی خنده دار

نوشته شده برای at جولای 28, 2023
240 0

شکم نفخ شده احساس سفت، پر و اغلب دردناک می کند. حتی اگر شکم گشاد نداشته باشید ممکن است احساس نفخ کنید. نفخ معمولاً یک مشکل گوارشی است، اگرچه هورمون ها و استرس نیز در این امر نقش دارند. گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای وجود دارد.

بررسی اجمالی

نفخ معده چیست؟

نفخ شکم قبل از هر چیز احساس سفتی، فشار یا پری در شکم شماست. ممکن است همراه با شکم متورم (متورم) مشهود باشد یا نباشد . این احساس می تواند از اندکی ناراحت کننده تا شدیدا دردناک متغیر باشد. معمولاً پس از مدتی از بین می رود، اما برای برخی افراد، یک مشکل تکراری است. مشکلات گوارشی و نوسانات هورمونی می تواند باعث نفخ دوره ای شود. اگر نفخ معده شما برطرف نشد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید تا علت آن مشخص شود.

کلینیک کلیولند یک مرکز پزشکی دانشگاهی غیرانتفاعی است. تبلیغات در سایت ما به حمایت از ماموریت ما کمک می کند. ما محصولات یا خدمات غیر کلینیک کلیولند را تایید نمی کنیم. خط مشی

چرا معده ام نفخ کرده است؟

شایع ترین علت معده درد و نفخ، گاز اضافی روده است . اگر بعد از خوردن غذا دچار نفخ معده می شوید، ممکن است مشکل گوارشی باشد. ممکن است به سادگی خوردن بیش از حد سریع باشد، یا ممکن است دچار عدم تحمل غذایی یا شرایط دیگری باشید که باعث تجمع گاز و محتویات گوارشی می شود. چرخه قاعدگی شما یکی دیگر از دلایل رایج نفخ موقت است. گاهی اوقات نفخ معده می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی تری باشد.

نفخ معده چقدر شایع است؟

بین 10 تا 25 درصد از افراد سالم از نفخ گاه به گاه شکم شکایت دارند. حدود 75 درصد علائم خود را متوسط تا شدید توصیف می کنند. حدود 10 درصد می گویند که آن را به طور منظم تجربه می کنند. در میان افرادی که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) تشخیص داده شده اند، ممکن است تا 90٪ باشد. تا 75 درصد از زنان قبل و در طول قاعدگی خود نفخ شکم را تجربه می کنند. تنها 50 درصد از افرادی که نفخ را تجربه می کنند، شکم متسع خود را نیز گزارش می کنند.

علل احتمالی

علت نفخ معده چیست؟

گاز

گاز یک محصول جانبی طبیعی هضم است، اما گاز بیش از حد روده به این معنی است که هضم شما به هم ریخته است. در حالی که می توانید گازها را با بلعیدن هوا یا نوشیدن نوشابه های گازدار وارد کنید، این گازها عمدتاً قبل از رسیدن به روده از طریق آروغ زدن خارج می شوند. گازهای موجود در روده شما عمدتا توسط باکتری های روده که کربوهیدرات ها را هضم می کنند، در فرآیندی به نام تخمیر تولید می شوند.

اگر تخمیر بیش از حد در حال انجام است، به این دلیل است که کربوهیدرات‌های بیش از حد به طور طبیعی زودتر در فرآیند گوارش، قبل از رسیدن به آن باکتری‌های روده، جذب نمی‌شوند. این می تواند به چند دلیل باشد. شاید برای هضم مناسب، خیلی سریع غذا خورده اید. یا ممکن است یک بیماری عدم تحمل غذایی خاص یا بیماری گوارشی (GI) داشته باشید . برخی از علل احتمالی عبارتند از:

 • سوء جذب کربوهیدراتبسیاری از مردم در هضم کربوهیدرات های خاص (قند) مشکل دارند. برخی از مقصران رایج عبارتند از لاکتوز، فروکتوز و کربوهیدرات موجود در گندم و لوبیا. ممکن است دچار عدم تحمل شده باشید، یا فقط ممکن است مشکلات عمومی داشته باشید که باعث می شود بدن شما بیشتر با کربوهیدرات های سخت تر مبارزه کند. یک متخصص تغذیه یا متخصص گوارش می تواند به شما کمک کند تا حساسیت های غذایی خود را جدا کنید.
 • رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) . این زمانی اتفاق می افتد که باکتری های روده از روده بزرگ به روده کوچک سرریز می شوند. رشد بیش از حد این باکتری‌ها می‌تواند بر سایر باکتری‌هایی که قرار است آنها را متعادل کنند نیز غلبه کند. برخی از باکتری‌ها در واقع گازهای تولید شده توسط دیگران را جذب می‌کنند، اما تعداد زیادی از یک نوع و ناکافی بودن نوع دیگر می‌تواند این تعادل را از بین ببرد.
 • اختلالات عملکردی گوارشی . IBS و سوء هاضمه عملکردی زمانی تشخیص داده می شوند که بدن شما به دلایل غیرقابل توضیح بیشتر با هضم غذا مبارزه می کند. علائم اغلب شامل گاز و نفخ بعد از غذا خوردن است. مراقب علائم کلاسیک هشدار مانند اسهال یا یبوست، حالت تهوع، استفراغ، تب، خونریزی، کم خونی و کاهش وزن ناخواسته باشید.
 • حساسیت احشایی برخی افراد حتی زمانی که حجم گازشان طبیعی است احساس می‌کنند که دچار گاز و نفخ هستند. این وضعیت اغلب با IBS و سایر اختلالات مربوط به مسیرهای عصبی روده به مغز مرتبط است . برخی از افراد حتی برای ایجاد فضای بیشتری در حفره شکمی برای گاز (دیسینرژی شکمی) دچار واکنش بیش از حد عضلانی می شوند. ماهیچه های شکم آنها در حضور گاز شل می شود و به بیرون بیرون می زند، حتی زمانی که حجم واقعی آن نرمال است.

محتویات گوارشی

اینها می توانند شامل جامدات، مایعات و گاز باشند. هنگامی که یک پشتیبان یا محدودیت در دستگاه گوارش شما وجود داشته باشد یا زمانی که ماهیچه هایی که محتویات گوارشی را در امتداد حرکت می کنند به نوعی دچار اختلال شده باشند، می توانند در سیستم گوارش شما تجمع کنند. هرگونه تجمع محتویات گوارشی در طول دستگاه گوارش، فضای کمتری را برای پردازش مقادیر طبیعی گاز باقی می‌گذارد. همچنین فضای کمتری برای چیزهای دیگر در شکم شما باقی می گذارد، از جمله مایعات گردش خون و چربی، و باعث می شود همه چیز سفت تر شود. علل انباشتگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یبوست . ممکن است به دلیل رژیم غذایی یا عوامل سبک زندگی گهگاهی یبوست داشته باشید یا به دلیل یک بیماری زمینه ای دچار یبوست مزمن شوید. مدفوع پشتیبان در روده بزرگ باعث می شود که غذاهایی که اخیراً هضم شده اند، مدت بیشتری در روده ها باقی بمانند و در انتظار پایین آمدن باشند. همه چیز منبسط می شود تا حجم اضافی را در خود جای دهد که منجر به نفخ می شود.
 • انسداد روده . وقتی مدفوع پشتیبان‌گیری برای انسداد روده‌های شما نباشد، می‌تواند چیز جدی‌تری باشد. هم روده و هم روده کوچک شما می توانند توسط تومورها، بافت اسکار، تنگی، تنگی یا فتق مسدود شوند. بیماری‌های التهابی مانند بیماری کرون و دیورتیکولوز می‌توانند به قسمت‌هایی از روده کوچک آسیب برسانند و تنگی‌هایی ایجاد کنند که عبور محتویات گوارشی را محدود می‌کند.
 • اختلالات حرکتی می تواند باعث یبوست شود یا به سادگی باعث کند همه چیز در دستگاه گوارش شما حرکت کند. اینها معمولاً اختلالات ماهیچه ها و اعصابی هستند که محتویات گوارشی را در دستگاه گوارش حس می کنند. مثال‌ها عبارتند از انسداد کاذب روده ، وضعیتی که اثرات انسداد را تقلید می‌کند، گاستروپارزی ، فلج جزئی ماهیچه‌های معده، و اختلال عملکرد کف لگن .
 • افزایش وزن اخیر وزنی که در سال گذشته یا بیشتر به دست آورده اید، ابتدا به شکم شما می رود. اگر ده پوند یا بیشتر اضافه کرده اید، احتمالاً بر حجم شکم شما تأثیر گذاشته است. این به معنای فضای کمتری برای فرآیندهای گوارشی طبیعی است، به طوری که حتی یک وعده غذایی معمولی ممکن است باعث شود که در طول هضم احساس نفخ غیر طبیعی داشته باشید. گاهی اوقات افزایش وزن شامل احتباس آب نیز می شود که می تواند باعث شود با مایعات در معده و جاهای دیگر احساس نفخ کنید.

 

هورمون ها

شاید متوجه شده باشید که نفخ معده شما چرخه متفاوتی را دنبال می کند – نه بیشتر از چرخه گوارش، بلکه چرخه قاعدگی. اگر چنین است، شما تنها نیستید. از هر 4 زن 3 نفر می گویند که قبل و در طول دوره قاعدگی خود نفخ شکم را تجربه می کنند. نفخ نیز یک شکایت رایج در طول نوسانات هورمونی در دوران پیش از یائسگی است. وقتی صحبت از نفخ معده به میان می‌آید، باید به هورمون‌های زنانه اشاره شود، زیرا می‌توانند از زوایای زیادی بر نفخ شکم تأثیر بگذارند – مایعات، گاز، پشتیبان‌های گوارشی – و همچنین حساسیت شما به آن چیزها.

اول اینکه استروژن باعث احتباس آب می شود. هنگامی که استروژن افزایش می یابد و پروژسترون کاهش می یابد، متوجه نفخ ناشی از مایعات خواهید شد. این، علاوه بر افزایش حجم رحم درست قبل از قاعدگی، می تواند باعث نفخ معده شما شود. اما هورمون ها نیز با دستگاه گوارش شما تعامل دارند. استروژن و پروژسترون هر کدام می توانند با کاهش یا تسریع حرکت شما باعث ایجاد گاز روده شوند. گیرنده های استروژن در دستگاه گوارش شما همچنین بر حساسیت احشایی شما تأثیر می گذارد – چیزی که باعث می شود احساس نفخ کنید.

علل دیگر

نفخ که می آید و می رود معمولا گوارشی، هورمونی یا هر دو است. این علل همچنین می توانند باعث ایجاد احساس بیماری و خستگی در شما شوند. تا زمانی که علائم شما در نهایت از بین بروند، احتمالاً جدی نیستند. اما اگر نفخ معده شما برطرف نشد یا بدتر شد، یا اگر علائم بیماری جدی مانند تب یا استفراغ را دارید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید تا دلایل پزشکی دیگر را رد کنید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آسیت . این تجمع تدریجی مایع در حفره شکم شما است. معمولاً به دلیل بیماری کبد و گاهی اوقات به دلیل نارسایی کلیه یا نارسایی قلبی ایجاد می شود .
 • نارسایی پانکراس . این نوعی اختلال عملکرد پانکراس است که در آن لوزالمعده شما دیگر نمی تواند آنزیم های گوارشی کافی برای انجام عملکرد خود در فرآیند گوارش تولید کند.
 • التهاب معدهگاستریت ) یا روده ها (آنتریت)این معمولاً در اثر عفونت باکتریایی (معمولاً عفونت هلیکوباکتر پیلوری ) یا نوشیدن الکل زیاد ایجاد می شود. همچنین می تواند مربوط به زخم معده باشد.
 • سرطان ( تخمدان ، رحم ، روده بزرگ ، پانکراس ، معده یا مزانتریک). معاینات سالانه با پزشک مراقبت های اولیه برای غربالگری سرطان مهم است.

مراقبت و درمان

نفخ معده چقدر طول می کشد؟

اگر نفخ شما به دلیل چیزی است که خورده اید یا نوشیده اید یا به دلیل نوسانات هورمونی است، باید ظرف چند ساعت تا چند روز کاهش یابد. اگر یبوست دارید، تا زمانی که مدفوع نکنید، کاهش نمی یابد. آب، ورزش و دمنوش های گیاهی می توانند به تشویق همه این موارد کمک کنند. اگر از بین نرفت یا بدتر شد، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چه چیزی نفخ را تسکین می دهد؟

آنچه در درازمدت باعث تسکین می شود به علت ناراحتی شما بستگی دارد. ممکن است به یک تشخیص حرفه ای نیاز داشته باشید تا به ته آن برسید. اما اگر به‌دنبال درمان‌های خانگی برای رفع نفخ شکم خود هستید یا فردا نفخ نفخ نمی‌کنید، چند چیز وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

 • دمنوش‌های گیاهی از جمله نعناع، بابونه، زنجبیل، زردچوبه و رازیانه می‌توانند به هضم غذا کمک کرده و به پردازش گاز کمک کنند. چای قاصدک می تواند به کاهش احتباس آب کمک کند.
 • کپسول روغن نعناع یک ضد اسپاسم طبیعی استاین بدان معنی است که آنها به عضلات روده شما کمک می کنند تا آرام شوند. این می تواند به شما کمک کند مدفوع و گاز به دام افتاده را دفع کنید، به خصوص اگر مشکلات شما ناشی از یک مشکل حرکتی باشد.
 • نشان داده شده است که آنتی اسیدها التهاب در دستگاه گوارش را تسکین می دهند و به دفع راحت گاز کمک می کنند. آنتی اسیدها اغلب شامل ماده فعال سیمتیکون هستند که با گروه بندی حباب های گاز کوچکتر در کنار هم، گاز را دفع می کند. سایمتیکون نیز به صورت جداگانه موجود است.
 • مکمل های منیزیم به خنثی سازی اسید معده و شل شدن ماهیچه های روده کمک می کند. منیزیم یک اثر ملین طبیعی دارد که می تواند گهگاه مفید باشد، اما اگر زیاد از آن استفاده کنید می تواند باعث ایجاد عادت شود.
 • پروبیوتیک ها می توانند به مکمل یا متعادل کردن مجدد باکتری های روده شما کمک کنند. برخی از آنها در وهله اول به هضم بهتر غذا کمک می کنند و برخی دیگر ممکن است به جذب گازهای اضافی کمک کنند. ممکن است مجبور شوید آنها را به طور مداوم برای چند روز یا چند هفته مصرف کنید تا واقعاً تفاوت را متوجه شوید.
 • پوسته پسیلیوم یک مکمل فیبر محبوب است که می تواند به شما در دفع منظم مدفوع کمک کند. همیشه مکمل های فیبر را به تدریج و با مقدار زیادی آب معرفی کنید. در صورت نیاز می توان از ملین های بدون نسخه نیز استفاده کرد.
 • ورزش منظم با تمرکز بر تقویت بدن می تواند به مبارزه با نفخ شکم کمک کند.

چگونه از نفخ معده جلوگیری کنم؟

اگر نفخ معده شما ناشی از رژیم غذایی یا الکل است، می توانید با ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی از آن جلوگیری کنید. برخی از دستورالعمل های عمومی خوب عبارتند از:

 • فیبر کافی بخورید . اگر معمولاً مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، باید به تدریج شروع کنید تا سیستم خود را تحت تأثیر قرار ندهید. فیبر در ابتدا باعث ایجاد گاز بیشتری می شود، اما هنگامی که شروع به عبور از سیستم گوارشی شما می کند، به پاکسازی مواد تخمیری مدفوعی که در آنجا گیر کرده است کمک می کند. فیبر همچنین به بدن شما می گوید که آب بیشتری بنوشد و باعث می شود زودتر احساس سیری کنید تا زیاد غذا نخورید. در نهایت، فیبر یک پری بیوتیک است که به تغذیه و ترویج باکتری های خوب در روده شما کمک می کند.
 • آب کافی بنوشید . این کار باعث تقویت حرکت در کل دستگاه گوارش شما می شود و از سفت شدن و فشرده شدن غذای هضم کننده شما برای عبور از آن جلوگیری می کند. آب همچنین به شما کمک می کند بین وعده های غذایی احساس سیری کنید.
 • کمی ورزش کن ورزش به جلوگیری از احتباس آب کمک می کند و روده های شما را در حرکت نگه می دارد. همچنین می تواند به جلوگیری از افزایش سریع وزن که اغلب مستقیماً به شکم شما می رود کمک کند. اگر یک کار روی میز دارید، ورزش منظم می‌تواند دلهره‌آورتر به نظر برسد، اما زیاد طول نمی‌کشد – فقط به یاد داشته باشید که هر از چند گاهی برخیزید و راه بروید.
 • از غذاهای فرآوری شده خودداری کنیدغذاهای فرآوری شده فیبر کمی دارند و نمک و چربی زیادی دارند. نمک باعث احتباس آب می شود و چربی فرآیند هضم را کند می کند زیرا هضم آن بیشتر طول می کشد. همه این موارد می تواند منجر به یبوست و نفخ شود. غذاهای فرآوری شده همچنین دارای مواد مغذی کمی هستند، بنابراین حتی پس از مصرف کالری زیاد، احساس گرسنگی بیشتری در شما ایجاد می کنند. این منجر به خوردن بیشتر و تشدید مشکل می شود.
 • خوردن آگاهانه را تمرین کنید . برای جویدن کامل وقت بگذارید و قبل از سیر شدن آن را متوقف کنید. احساس سیری یک واکنش تاخیری است زیرا مدتی طول می کشد تا غذایی که می خورید به معده شما برسد. بیشتر مردم قبل از اینکه واقعاً احساس کنند که سیر هستند به اندازه کافی غذا می خورند.
 • به حساسیت ها توجه کنید چه الکل باشد یا غذاهای خاص، فقط توجه کردن می تواند به شما کمک کند متوجه شوید که به کدام مواد بیشتر حساس هستید. برخی از افراد یک دفتر خاطرات غذایی نگه می دارند و یادداشت برداری می کنند تا متوجه شوند که وعده های غذایی مختلف چه احساسی در آنها ایجاد می کند. همچنین می‌توانید غذاها را یکی یکی حذف کنید و اگر تفاوتی در علائم خود مشاهده کردید، متوجه شوید.

اگر علت نفخ معده شما چیز خاص تری باشد، مانند عدم تحمل غذایی خاص، پیش از یائسگی یا یک وضعیت پزشکی، ممکن است به کمک کمی برای تشخیص، درمان و پیشگیری نیاز داشته باشید. برخی از گزینه ها عبارتند از:

 • رژیم حذفی یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا از طریق یک رژیم غذایی حذفی به شما کمک کند تا حساسیت های غذایی شما را شناسایی کند و به سیستم گوارش شما فرصتی برای بهبودی بدهد. این معمولاً به این معنی است که یک رژیم غذایی بسیار محدود را برای مدت کوتاهی حفظ کنید و سپس دسته‌های خاصی از غذاها را در یک زمان اضافه کنید تا ببینید بدن شما چگونه واکنش نشان می‌دهد. یک رژیم خوب برای نفخ، رژیم کم FODMAP است . غذاهای FODMAP شامل تمام کربوهیدرات هایی هستند که معمولاً باعث مشکلات گوارشی، نفخ و گاز می شوند.
 • تست تنفس هیدروژن این آزمایش نسبتا ساده یک روش کارآمد برای غربالگری چند اختلال گوارشی مختلف، از جمله عدم تحمل قند خاص و SIBO است. می توانید آن را به صورت سرپایی یا گاهی در خانه مصرف کنید و در یک یا دو روز نتیجه بگیرید.
 • پروبیوتیک های هدفمند اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما را مبتلا به SIBO یا عدم تعادل باکتری‌های روده دیگری تشخیص دهد، می‌تواند با معرفی مجدد باکتری‌های خاصی که فاقد آن هستید، به بازسازی میکروبیوم شما کمک کند تا به تعادل باکتری‌های غالب کمک کند.
 • هورمون درمانی . برخی از زنان با مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی از نفخ ماهانه و سایر علائم PMS تسکین می یابند. می توانید مزایا و معایب قرص را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. برخی از زنان در دوران پیش از یائسگی با مکمل های استروژن و پروژسترون از علائم خود تسکین می یابند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا دریابید که آیا درمان جایگزینی هورمونی (HRT) برای شما مناسب است یا خیر.
 • بیوفیدبک _ این یک نوع درمان ذهن-بدن است که می تواند به شما کمک کند آرامش داشته باشید و عملکردهای بدن خود را دوباره آموزش دهید. اگر شما تمایل به تجربه سوء هاضمه یا یبوست به عنوان پاسخی به استرس دارید، یا اگر حساسیت احشایی بیش از حد دارید و حتی زمانی که هضم نرمال است احساس نفخ می کنید، ممکن است بیوفیدبک به جلوگیری از نفخ معده کمک کند.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید نگران نفخ شکم باشم؟

در صورت نفخ معده به پزشک مراجعه کنید:

 • به تدریج بدتر می شود.
 • بیش از یک هفته باقی می ماند.
 • به طور مداوم دردناک است.
 • همراه با علائم بیماری مانند تب، استفراغ یا خونریزی است.

یکی از مهمترین راه های درمان آن، جویدن زیاد غذا می باشد.

 

نفخ شکم احساس خوشایندی نیست. در حالی که این یک تجربه رایج و معمولا موقتی است، ممکن است از این چرخه خسته شوید. صرف کمی توجه متمرکز بر روی مشکل برای شناسایی علت می تواند بسیار ارزشمند باشد. سعی کنید علائم و محرک های احتمالی خود را در یک مجله ثبت کنید. به رژیم غذایی، عوامل هورمونی و استرس توجه کنید.

عوامل مختلفی که به نفخ کمک می کنند ممکن است پیچیده و تجزیه آن دشوار باشد، اما آزمایش پزشکی می تواند کمک کند. مانند همیشه، اگر علائم شما مداوم یا شدید است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: نفخ معده معمایی خنده دار. آخرین ویرایش: می 7, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9488

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *