نیش مورچه

نیش مورچه

201 0
نیش مورچه رایج است و اگر حشره ای احساس خطر کند و سعی کند از خود در برابر انسان دفاع کند اتفاق می افتد. مورچه ها اثری شبیه جوش روی پوست شما خواهند گذاشت. مورچه های آتشین پس از گزش می توانند تاول های دردناک و خارش آور را روی پوست شما بگذارند. گزش معمولا پس از یک هفته از بین می رود. نیش مورچه می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود.

بررسی اجمالی

نیش مورچه آتشین یک تاول متورم و پر از چرک به اندازه جوش روی پوست شما است.

نیش مورچه چیست؟

مورچه ها حشراتی هستند که در صورت احساس خطر از سوی انسان، با نیش زدن با فک و نیش بر روی سر و یا نیش در کف خود از خود دفاع می کنند. بیشتر مورچه ها تهدیدی برای انسان نیستند.

در حین نیش مورچه، مورچه پوست شما را با پینچرهای خود می گیرد و ماده شیمیایی به نام اسید فرمیک را در پوست شما آزاد می کند. برخی از افراد به اسید فرمیک آلرژی دارند و ممکن است در اثر نیش مورچه دچار واکنش آلرژیک شوند.

برخی مورچه ها نیش می زنند و زهر را به پوست شما تزریق می کنند. گزش مورچه می تواند بسیار دردناک باشد.

نیش مورچه

مورچه چیست؟

مورچه ها حشراتی از خانواده Formicidae هستند. اندازه آنها بر اساس نوع مورچه متفاوت است، اما طول آنها بین 2 تا 25 میلی متر است. مورچه ها معمولاً سیاه، قهوه ای یا قرمز رنگ هستند و دارای بدن های تقسیم شده (سر، سینه و شکم) هستند که با کمر باریکی به هم متصل شده اند. مورچه ها دو آنتن و شش پا دارند.

به استثنای گرینلند، ایسلند، قطب جنوب و کشورهای جزیره ای خاص، مورچه ها تقریباً در همه جای کره زمین یافت می شوند. آنها معمولاً در گیاهان در حال پوسیدگی یا تپه های خاک و برگ زندگی می کنند.

چه نوع مورچه هایی نیش می زنند؟

بیش از 12000 گونه مورچه در جهان وجود دارد و همه مورچه ها به صورت گروهی زندگی می کنند (کلنی هایی که شبیه زنبورها هستند). برخی از مورچه ها برای انسان بی ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند برای دفاع از خود گاز بگیرند یا نیش بزنند. برخی از رایج ترین مورچه هایی که نیش می زنند و نیش می زنند عبارتند از:

 • مورچه آتشین : مورچه های آتشین حشرات تهاجمی و سمی هستند که اغلب در جنوب ایالات متحده یافت می شوند. مورچه های آتشین به رنگ قرمز روشن و گاهی مشکی هستند که روی سرشان گزنه و در پایین آن نیش وجود دارد. مورچه های آتشین نام خود را به این دلیل گرفته اند که مورچه نیش می زند و سمی را آزاد می کند که مانند احساس سوزش است. برخی از مردم به مورچه های آتشین به دلیل رنگ آنها به عنوان “مورچه های قرمز” یاد می کنند.
 • مورچه نجار : مورچه‌های نجار گونه‌ای بزرگ‌تر از مورچه‌ها هستند که حدود 1/2 اینچ تا 5/8 اینچ طول دارند و روی سرشان گیره‌هایی دارند. بیشتر مورچه های نجار سیاه هستند، اما می توانند قرمز یا قهوه ای باشند. مورچه های نجار به این دلیل نام خود را گرفته اند که در داخل چوب لانه می سازند و محیط های نزدیک به چوب مرطوب یا مرطوب را ترجیح می دهند.
 • مورچه پرنده : هنگامی که مورچه ها می خواهند کلنی خود را گسترش دهند، مورچه ملکه مورچه هایی با بال (مورچه های پرنده) برای جفت گیری ایجاد می کند. همه گونه های مورچه ها (از جمله مورچه های نجار و آتشین) در کلونی خود مورچه های پرنده دارند. مورچه های پرنده معمولاً در دمای گرم پس از باران و رطوبت بالا در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند. اگر مورچه پرنده احساس خطر کند و نیاز به دفاع از خود داشته باشد، نیش یا نیش این مورچه ها اتفاق می افتد، اما آنها به طور فعال خطری برای انسان ایجاد نمی کنند، مگر اینکه مزاحم شوند.
 • مورچه قندی : برخی مورچه ها از خوردن شیرینی هایی مانند شکر لذت می برند و می توانند پیک نیک شما را در یک روز گرم تابستان قطع کنند. مورچه های قندی ( Camponotus consobrinus ) بسیار کوچک و بین 2 تا 15 میلی متر طول دارند. مورچه های نر معمولا سیاه هستند و مورچه های ماده می توانند رنگ نارنجی در بدن خود داشته باشند. اگر مورچه قندی احساس خطر کند، می‌تواند با استفاده از سنجاق روی سرش از خود دفاع کند. نیش مورچه قندی دردناک نیست اما می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود.

نیش مورچه چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

گزش مورچه می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. نیش و نیش مورچه در افرادی که وارد زیستگاه مورچه می شوند اتفاق می افتد. این ممکن است ناخواسته باشد، برای مثال، اگر پا برهنه روی تپه مورچه ها (خانه کلونی مورچه ها) قدم بگذارید. مورچه ها در واکنش به احساس تهدید گاز می گیرند و برای محافظت از خود گاز می گیرند یا نیش می زنند.

گزش مورچه چقدر رایج است؟

میزان دقیق نیش زدن مورچه ها به انسان ناشناخته است زیرا بسیاری از موارد گزارش نشده است. گزش مورچه ها به ویژه در میان افرادی که در محیط هایی زندگی می کنند که مورچه ها در آن زندگی می کنند، رایج است. گزش و نیش مورچه آتشی در جنوب ایالات متحده رایج است زیرا در دمای گرم رشد می کند.

نیش مورچه چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

بسته به نوع مورچه ای که شما را گاز گرفته است، نیش مورچه می تواند از بدون درد تا شدیدا دردناک باشد. اکثر مورچه ها گیره هایی ندارند که به اندازه کافی بزرگ باشد که به انسان آسیب برساند. مورچه های آتشین دردناک ترین هستند زیرا وقتی شما را نیش می زنند، زهر زیر پوست شما آزاد می کنند. اگر به مواد شیمیایی که مورچه ها هنگام گاز گرفتن یا نیش زدن تولید می کنند حساسیت دارید، نیش شدیدتر از فردی که به مورچه حساسیت ندارد، شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم و علل

علائم نیش مورچه چیست؟

شدت علائم نیش مورچه بسته به نوع مورچه ای که شما را گاز گرفته متفاوت است. گزش می‌تواند در هر جایی از بدن شما اتفاق بیفتد، اما مورچه‌ها معمولاً در صورت تماس مستقیم با تپه یا کلنی مورچه‌ها، پاها، پاها یا دست‌های شما را گاز می‌گیرند.

علائم عبارتند از:

 • یک نیشگون تیز روی پوست شما.
 • قرمزی در محل گزش.
 • تورم خفیف در محل گزش.

علائم نیش مورچه

مورچه های آتشین (قرمز) اگر انسان ها احساس خطر کنند نیش می زنند و نیش می زنند. علاوه بر علائم نیش در بالا، علائم نیش مورچه عبارتند از:

 • درد یا احساس سوزش.
 • قرمزی و/یا تورم.
 • خارش.
 • یک برآمدگی کوچک (مثل یک جوش) روی پوست شما که تبدیل به یک تاول پر از چرک می شود.

مهم است که نیش مورچه را نخارانید، زیرا می تواند پوست را بشکند و منجر به عفونت شود.

نیش شدید مورچه آتشی می تواند برای مدت کوتاهی منجر به سوزش و درد شدید شود. اغلب، چندین نیش را به طور همزمان تجربه می کنید، زیرا مورچه های آتشین معمولاً به صورت گروهی حمله می کنند. خارش ممکن است تا چند روز پس از بروز نیش ادامه یابد.

علائم واکنش های آلرژیک به نیش یا نیش مورچه

برخی از افراد پس از گاز گرفتن توسط مورچه واکنش های آلرژیک را تجربه می کنند. علائم واکنش آلرژیک ناشی از نیش مورچه عبارتند از:

 • کهیر و تورمی که در هر نقطه از بدن شما ظاهر می شود.
 • خارش در سراسر بدن شما
 • درد شکم .
 • سفتی در قفسه سینه و/یا مشکل در تنفس.
 • حالت تهوع یا استفراغ .
 • سرگیجه .

اگرچه نادر است، اما واکنش های آلرژیک شدید می تواند منجر به ماستوسیتوز یا آنافیلاکسی شود و تهدید کننده زندگی است، بنابراین اگر علائم واکنش آلرژیک را تجربه کردید، فوراً با 911 تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

نیش مورچه ها چه شکلی است؟

گزش مورچه از انواع دیگر گزش حشرات منحصر به فرد است. گزش مورچه ها روی پوست شما علامتی ایجاد می کند که شبیه یک جوش است. این علامت به رنگ قرمز تا بنفش است و از بقیه پوست شما در اطراف آن برجسته شده است. جوش گزش می‌تواند شبیه یک گاوزبان باشد، به‌ویژه اگر با نیش مورچه آتشی مواجه شوید که یک تاول پر از چرک تشکیل می‌دهد که در آن یک دایره قرمز تیره در اطراف تاول مرتفع و صورتی روشن تا سفید وجود دارد.

علت گزش مورچه چیست؟

مورچه ها هنگام گاز گرفتن ماده شیمیایی به نام اسید فرمیک را روی پوست شما ترشح می کنند. آزاد شدن این اسید به همراه نیشگون گرفتن از فک پایین باعث علائم نیش مورچه می شود. برخی از افراد به اسید فرمیک حساسیت دارند، که می تواند واکنشی را در بدن شما فراتر از محل نیش مورچه ایجاد کند.

مانند گزش مورچه ها، وقتی مورچه ها نیش می زنند، سم را در پوست شما آزاد می کنند. بدن شما به مقدار کمی سم با ایجاد علائم واکنش نشان می دهد.

تشخیص و آزمایشات

گزش مورچه چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما گزش مورچه را با معاینه بصری پوست اطراف تشخیص می‌دهد و پس از ارزیابی تاریخچه پزشکی شما و سوالاتی در مورد مواجهه شما با محیط‌هایی که مورچه‌ها در آن زندگی می‌کنند، می‌شود.

اغلب موارد خفیف نیش مورچه تشخیص داده نمی شود زیرا علائم فقط باعث ناراحتی کوتاه مدت می شود و نیش خود به خود بدون درمان بهبود می یابد.

مدیریت و درمان

نیش مورچه چگونه درمان می شود؟

نیش مورچه معمولاً خود به خود از بین می رود و نیازی به درمان ندارد، اما اگر باعث ناراحتی شود، درمان برای کاهش علائم شما در دسترس است. اکثر گزینه های درمانی در خانه در دسترس هستند و نیازی به مراجعه به مطب برای ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ندارند، مگر اینکه علائم شما شدید باشد.

اگر متوجه  شدید، بلافاصله محل گزش را با آب و صابون آنتی باکتریال بشویید تا از عفونت جلوگیری کنید.

درمان شامل موارد زیر است:

 • قرار دادن یخ روی محل گزش برای کاهش تورم.
 • مصرف آنتی هیستامین یا کرم موضعی ( هیدروکورتیزون ) برای توقف خارش.
 • مصرف استامینوفن برای کاهش درد
 • مصرف کورتیکواستروئیدها برای تورم
 • دریافت تزریق اپی نفرین برای واکنش آلرژیک.

اگر می توانید مورچه ای را که شما را گاز گرفته است به دام بیاندازید و/یا بکشید، شناسایی مورچه به ارائه دهنده شما کمک می کند تا درمان مناسب را ارائه دهد.

آیا باید مورچه را نیش بزنم؟

بسته به نوع گزشی که دارید، نیش می تواند به تاول تبدیل شود. بیرون زدن تاول ممکن است وسوسه انگیز باشد، اما آن را نپاشید! بیرون زدن یک تاول می تواند منجر به عفونت شود. عفونت زمانی است که باکتری ها و میکروب ها وارد بدن شما می شوند. علائم عفونت عبارتند از:

 • تب ، لرز ، مشکل در تنفس.
 • درد و احساس درد در محل گزش یا اطراف آن.
 • اندازه نیش افزایش می یابد (تورم).
 • مایع ابری از محل گزش خارج می شود.
 • پوسته یا دلمه زرد رنگ در اطراف محل گزش ایجاد می شود.

همیشه در اطراف تاول احتیاط کنید و با شستن آن با آب و صابون آنتی باکتریال و پوشاندن آن با بانداژ مانند زخم یا بریدگی با آن رفتار کنید.

نیش مورچه چقدر طول می کشد؟

گزش مورچه معمولا پس از چند روز از بین می رود. گزش مورچه های آتشین بر اساس میزان سمی که از زیر پوست شما آزاد می کنند، ماندگاری بیشتری دارد. معمولاً بین سه تا هفت روز طول می کشد تا گزش مورچه آتشین از بین برود و احساس بهتری داشته باشید. اگر بعد از یک هفته تا ده روز احساس بهبودی نکردید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

جلوگیری

چگونه می توانم خطر نیش مورچه را کاهش دهم؟

هنگامی که در محیطی هستید که مورچه ها در آن زندگی می کنند، اقدامات زیر را برای جلوگیری از نیش مورچه انجام دهید:

 • لباس‌های محافظ مانند کفش‌های نزدیک، شلوار بلند، دستکش و جوراب‌های بلند بپوشید.
 • از تپه مورچه ها یا مناطقی که هجوم مورچه وجود دارد خودداری کنید.
 • در بیرون از منزل از مواد دافع حشرات استفاده کنید. (انواع زیادی دافع حشرات وجود دارد، از جمله آنهایی که از DEET و پیکاریدین ساخته شده اند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که کدام نوع برای شما بهترین است.)
 • به خودتان آموزش دهید که تپه مورچه ها چگونه به نظر می رسند و کجا زندگی می کنند تا از آنها دور بمانید.
 • تماس با کنترل آفات اگر مورچه ها به خانه، ملک یا فضای زندگی شما حمله کنند.

پیش آگهی

اگر مورچه گزیدم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

اگر گزش مورچه ای دریافت کنید، احتمالاً یک علامت کوچک، قرمز و جوش مانند روی پوست خود خواهید داشت. نیش می تواند چند روز قبل از ناپدید شدن باقی بماند.

برای نیش مورچه آتشین، ممکن است برجستگی روی پوستتان ایجاد شود که ظرف یک ساعت پس از نیش ایجاد می شود. چند ساعت بعد، برآمدگی به یک تاول پر از چرک تبدیل می شود. ممکن است علائم خارش را در محل گزش تجربه کنید، اما محل گزش را خارش نکنید زیرا ممکن است تاول را بشکنید. این شما را در معرض خطر عفونت قرار می دهد.

هنگامی که پوست شما پس از گزش مورچه بهبود می یابد، ممکن است یک زخم کوچک از گزش داشته باشید. اگر به طور تصادفی یک تاول را در اثر خراشیدگی بشکنید، اسکارها بسیار رایج هستند.

واکنش های آلرژیک ناشی از نیش نادر است اما ممکن است رخ دهد. اگر علائم واکنش آلرژیک را تجربه کردید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

مورچه های آتشین پس از نیش نمی میرند، به این معنی که می توانند دوباره شما را گاز بگیرند یا نیش بزنند. اگر مورچه روی پوست شما است، آن را دور بریزید و توجه داشته باشید که مورچه ها به ندرت تنها هستند، بنابراین اگر یکی از آنها را دیدید، ممکن است تعداد بیشتری در این نزدیکی وجود داشته باشد.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر علائم شما از نیش مورچه بیش از یک هفته تا ده روز طول بکشد، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر درمان خانگی یخ برای کاهش تورم، استامینوفن برای کاهش درد و آنتی هیستامین ها برای توقف خارش مؤثر نبود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی درمان های متفاوت یا قوی تری را برای کاهش علائم ارائه می دهد.

چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کنم؟

اگر پس از نیش مورچه علائم واکنش آلرژیک را تجربه کردید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید یا با 115 تماس بگیرید. علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • دشواری در تنفس.
 • تورم یا کهیر در اطراف بدن شما ایجاد می شود.
 • استفراغ.
 • درد شکم.
 • خارش شدید

اگرچه نادر است، اما شوک آنافیلاکتیک یک واکنش آلرژیک شدید است که در صورت عدم درمان فوری می تواند عواقب تهدید کننده زندگی داشته باشد.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

 • آیا به گزش مورچه واکنش آلرژیک دارم؟
 • آیا می توانم گزش مورچه ام را در خانه درمان کنم؟
 • اگر تاول زد چه کنم؟

سوالات متداول

تفاوت نیش مورچه با گزش ساس چیست؟

مورچه ها و ساس ها هر دو حشراتی هستند که نیش می زنند. ساس ها دارای شکلی بیضی یا دایره ای به بدن، رنگ قهوه ای تیره و شش پایه با دو آنتن هستند. مورچه ها بدن بلند و خطی دارند، شش پا با دو آنتن دارند و سیاه، قهوه ای یا قرمز هستند.

مورچه ها می توانند یک نیش را ترک کنند، در حالی که ساس ها معمولاً پوست شما را در چندین مکان گاز می گیرند. مورچه‌ها معمولاً پاها، دست‌ها و ساق‌های شما را گاز می‌گیرند و ساس‌ها ترجیح می‌دهند دست‌ها و بازوها و قسمت‌هایی از بدنتان را که با تخت شما در محل زندگی‌شان تماس دارند گاز بگیرند.

نیش مورچه می‌تواند شبیه یک جوش باشد و نیش ساس باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک قرمز رنگ در یک الگوی خطی روی پوست شما می‌شود. هر دو نوع نیش باعث خارش می شوند.

مورچه ها معمولاً حشرات بی ضرری هستند و خطری برای انسان ها ایجاد نمی کنند مگر اینکه خانه آنها مختل شود. مراقب باشید که در محل زندگی شما چه مورچه هایی رایج است و اگر متوجه تعداد زیادی مورچه در خانه یا نزدیک خانه خود شدید با کنترل آفات تماس بگیرید. با گزش مورچه ها مانند زخم رفتار کنید و اگر فکر می کنید واکنش آلرژیک به نیش مورچه نشان می دهید، با پزشک خود تماس بگیرید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: نیش مورچه. آخرین ویرایش: می 11, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9628

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *