8 استفاده از پزشکی بوتاکس که هیچ کاری برای انجام چین و چروک نمی کند

8 استفاده از پزشکی بوتاکس که هیچ کاری برای انجام چین و چروک نمی کند

684 0

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) بیشتر به عنوان یک افزایش دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی، صاف کردن پیشانی چروک و پاک کردن پاهای کلاغ شناخته می شود.

تعداد بی شماری از استفاده های پزشکی برای بوتاکس توسط پزشکان در زمینه های گسترده به عنوان عصب شناسی، podiatry و حتی اورولوژی مورد استفاده قرار گرفته است.

در اینجا 8 حالت تزریق بوتاکس می تواند کمک به درمان داشته باشد:

اسپاسمهای پلک (بلوپاس اسپاسم)

دکتر جنی یو، استاد چشم پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ، گفت: نوروکسین در بوتاکس باعث فلج موقت می شود و بنابراین “بلوک می کند که چگونه عصب با عضلات در ارتباط است.”

این برای پزشکان مفید است، زمانی که عضلات چیزی را انجام می دهند که نباید انجام دهند، مانند اسپاسم کردن.

در واقع، زمانی که اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) بوتوکس را در سال 1989 تصویب کرد، یکی از کاربردهای اولیه آن درمان بلفارواسپاسم ، اختلال حرکتی عضلات پلک بود.

افراد مبتلا به بلیفارواسپاسم کنترل توانایی خود را برای برقراری ارتباط با گانگلیون های پایه، بخشی از مغز که حرکات چشم را کنترل می کنند.

یو گفت: “هنگامی که شما یک اسپاسم کنترل نشده دارید، این نورون ها با سرعت بیش از حد شلیک می کنند و هنگامی که آنها با سرعت بیش از حد آتش می زنند، آنها باعث می شوند که ماهیچه ها در اسپاسم مستمر قرار گیرند.”

به عنوان یک نتیجه، پلک های فرد می توانند دچار انقباض یا غیرقابل کنترل شوند.

این حرکات غیر طبیعی می تواند باعث اختلال در عملکرد روزانه شود. یو گفت: “اگر این شدید باشد، بیماران واقعا نمی توانند پلکهای خود را به اندازه کافی باز نگه دارند تا ببینند، و پس از آن برای آنها خطرناک نیست.”

بوتاکس به عنوان “محاصره” در اتصال مجدد عضلانی استفاده می شود، یا جایی که اعصاب با عضلات ارتباط برقرار می کنند. ” بلوک های دارویی که “گیرنده” را “سایت ارتباطی” می نامند ، به این ترتیب دسترسی به اعصاب را قطع می کند و “عضلات آن از این حالت ناگهانی فلج می شوند”.

2.چشمهای متقابل (استرابیسم)

چشم های متقاطع ، همچنین به عنوان استیبیسم شناخته می شود، استفاده دیگری بود که بوتاکس در ابتدا تایید شد.

چشم های متقاطع می تواند یک مسئله مادرزادی در دوران کودکی باشد یا می تواند از تروما رخ دهد، از قبیل ترومای بی نهایت به ناحیه چشم  می باشد. در حالی که عبور چشمان می تواند با عمل جراحی اصلاح شود، گاهی اوقات افراد بوتاکس برای آرام کردن ماهیچه ها و دیدن چگونگی نگاه ناهموار به چشم می شوند.

افراد مبتلا به استرابیسم که نمی خواهند جراحی چشم را انجام دهند می توانند از بوتاکس برای آرام کردن ماهیچه های چشم خود به عنوان یک راه حل طولانی مدت استفاده کنند.

3.اختلال اسپاستمی

دیسفونی اسپاستمی یک وضعیتی است که صدا را در طنابهای صوتی ایجاد می کند که تیز، تنگ و یا خیره کننده است. با این حال، این یک اختلال گفتاری نیست بلکه یک بیماری عصبی است.

افراد مبتلا به دیسفوناس اسپاسمودی سیگنال های غیر طبیعی از مغز دریافت می کنند و می توانند اسپاسم های کنترل نشده ای را که بر صدای آنها تأثیر می گذارد، داشته باشند.

دکتر Vyvy Young، استاد دانشکده گوش و حلق و بینی دانشگاه کاليفرنيا سانفرانسيسکو، توضيح داد که تزريق بوتاکس به طناب هاي صوتي، “اندکي عضلات را تضعيف مي کند که باعث مي شود صداي صاف و صافي را از بين ببرد”.

در حالی که اختلال اسپاستمی می تواند توانایی ارتباط فرد را مختل کند، جوان گفت که این وضعیت “به درمان های بوتاکس پاسخ می دهد” و می تواند زندگی مردم را تغییر دهد. با این حال، بوتاکس و انجمن های هالیوود آن ممکن است ننگی داشته باشند.

اما او  و پزشکان در زمینه های مختلف در مورد آنچه که می تواند برای افرادی که برای مقاصد مختلف به دنبال کمک هستند، مشتاق است.

4.سوزش (Hypersalivation)

بوتاکس، که معمولا توسط پزشک گوش، بینی و گلو انجام می شود، همچنین می تواند با چند تزریق در غدد بزاقی ، بیش از حد تحرک را درمان کند .

بوتاکس همانطور که در جاهای دیگر بدن نیز وجود دارد، اعصاب را فلج می کند و از  خود بزاق بیش از حد تولید می کند.

5.عرق کردن بیش از حد (هیپریدروئید)

برای کسانی که تحت تاثیر عرق بیش از حد (پرکاری هورمونی) زیر بغل، دست ها، پاها، سر و صورت هستند، تزریق بوتاکس به عنوان درمان ایمن و موثر شناخته شده است.

در واقع، نشان داده شده است که بوتاکس عرق را در مناطق تزریقی تا 87 درصد کاهش می دهد . بوتاکس در مواجهه با عرق کردن بیش از حد، تا 90 درصد موثر است.

در حالیکه تنفس برای بدن ما برای حفظ درجه حرارت سالم ضروری است، درمان های تکراری بوتاکس برای هیپریدروئید نشان داده ایم که ایمن هستند. مناطق محلی که تحت تاثیر شرایط قرار دارند، معمولا فقط درصد کمی از غدد عرق بدن را تشکیل می دهند.

به عنوان مثال، زیردریایی ها دارای کمتر از دو درصد غده عرق بدن هستند و با توانایی کلی بدن برای تنظیم دمای ما ارتباط کمی دارند.

6.میگرن مزمن

بسیاری از افراد مبتلا به میگرن وقتی که بوتاکس برای درمان میگرن مزمن در سال 2010 تایید شد خوشحال شدند .

افراد مبتلا به میگرن می توانند ساعت ها تهوع، حساسیت نور و درد شدید در سر خود را تجربه کنند. این همچنین می تواند شامل درد در عضلات پوستی باشد.

پزشکان می توانند بوتاکس را به معابد در پشت گردن و سر بمالند تا ماهیچه ها این منطقه را آرام کنند و درد را کاهش دهند. منطقه دیگری از درمان می تواند در ناحیه glabellar یا بین ابروها باشد.

یو توضیح داد: “مردم متوجه شده اند که بدون دانستن، آنها دارای سرگیجه هستند و به سردرد تنش میگرنی کمک می کند.”

7.فلج بل

فلج بل موجب فلج عصب صورت می شود که نیمی از چهره را از بین می برد. این امر زمانی ایجاد می شود که یک عصب جمجمه خاص تحریک شود، که می تواند در دوران بارداری رخ دهد، اگر فرد مبتلا به دیابت یا پس از انتقال ویروس های خاصی مانند بیماری لیم باشد.

اگرچه فلج بل معمولا موقت است، تزریق بوتاکس می تواند عضلات فلج صورت فلکی را برای کمک به بهبودی آرام کند.

8.بیماری تیروئید چشم

برخی از افراد مبتلا به بیماری گریوز یا پرکاری تیروئید – اختلال خودایمنی که در آن بدن دارای تیروئید بیش از حد فعال است و تلاش خواهد کرد که پلک ها را به طور کامل کاهش دهد.

به طور خاص، این بیماری می تواند به نام بیماری تیروئید چشم یا بیماری چشم گریوز شناخته شود.

در میان افرادی که دارای بیماری چشم تيروئيد هستند، پلک ها می توانند تنگ شوند، و به نظر می رسد که چشمان رانده شده یا چسبیده اند .

یو گفت: “پلک های آنها برای محافظت از سطح چشم خود کافی نیست”، گفت که چشم ها پس از آن ناراحت کننده و خشک می شوند و در زندگی روزمره دخالت می کنند.

“وقتی این اتفاق می افتد، ما می توانیم بوتاکس را به پلک تزریق کنیم تا بتوانیم عضله را تضعیف کنیم که اجازه می دهد تا پلک به عقب برگردد یا در برابر گرانش باز شود و سپس پلک را از بین می برد.”

آنچه قبل از درمان بیماری با تزریق بوتاکس باید بدانید

یو گفت: با وجود این استفاده ها و بسیاری دیگر، بوتاکس داروی معجزگری نیست. “این کار برای همه امور  کار نمی کند.” این باید به سادگی به عنوان یک ابزار در قفسه سینه باشد.

مردم همچنین باید بدانند که ممکن است در نهایت بایستی از بوتاکس به سایر محصولات با سم بوتولینوم، مانند Dysport، Myobloc و Xeomin، تغییر کند.

یو گفت: “از آنجا که [بوتاکس] یک سم است، سیستم ایمنی بدن ما آن را تحمل می کند.” اگر دوز تجمعی در بدن شما در طول زمان داشته باشید، دارو شروع به از بین بردن می کند.”

دوزهای بوتاکس برای شرایط پزشکی بزرگتر از آنهایی است که برای بهبود لوازم آرایشی و بهداشتی، آن را ادامه داد. از این رو، “همه شرکت های مختلف پروتئین را کمی متفاوت به فریب سیستم ایمنی می دانند” و به مردم گزینه های مختلف برای دیدن اثرات سم بوتولینوم ارائه می دهند.

اثرات بوتاکس (و سایر داروهای تولید شده از سم بوتولینوم مانند Dysport، Myobloc یا Xeomin) از فرد به فرد متفاوت خواهد بود.

به طور کلی، دارو پس از سه تا چهار ماه از بین می رود. این مورد برای اهداف پزشکی و همچنین لوازم آرایشی است. بنابراین، بوتاکس تنها یک راه حل موقت برای بسیاری از کاربردهای مختلف است.

پیش از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا تزریق بوتاکس درمان مناسب برای شما است، با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.

منبع:تاپ نیوز،1397

بازنشر(Cite this article as):
سارا نظری مقدم. تاپ نیوز: 8 استفاده از پزشکی بوتاکس که هیچ کاری برای انجام چین و چروک نمی کند. آخرین ویرایش: آگوست 21, 2018. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=2539

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *