از کجا بفهمیم پارکینسون داریم علائم اولیه در مردان و زنان

از کجا بفهمیم پارکینسون داریم | علائم اولیه در مردان و زنان

107 0

علائم اولیه پارکینسون را نادیده نگیرید.. آنها ممکن است شامل لرزش، دست خط کوچک، تغییرات صدا و حالت سفت و سخت صورت باشند.

بیماری پارکینسون (PD) یک اختلال حرکتی عصبی است که برای توصیف علائم لرزش، سفتی عضلات و کندی حرکت استفاده می شود.

علائم اولیه پارکینسون در زنان و مردان

تاپ نیوز پزشکی: برخی از علائم اولیه عبارتند از:

  • دست خط تنگ یا سایر تغییرات نوشتاری
  • لرزش، به ویژه در انگشت، دست یا پا
  • حرکات غیر قابل کنترل در خواب
  • سفتی اندام یا حرکت آهسته (برادی‌کینزی)
  • صدا تغییر می کند
  • حالت سفت و سخت صورت یا ماسکین
  • حالت خمیده

PD با سلول های مغزی به نام نورون ها شروع می شود که حرکت را کنترل می کنند. نورون های تحت تاثیر بیماری پارکینسون ماده ای به نام دوپامین تولید می کنند. PD زمانی ایجاد می شود که نورون ها می میرند و سطح دوپامین در مغز کاهش می یابد. تصور می شود که کمبود دوپامین منجر به علائمی می شود که بر نحوه حرکت شما تأثیر می گذارد.

علائم اولیه بیماری پارکینسون را می توان به راحتی از دست داد، به خصوص اگر به صورت پراکنده رخ دهند. در صورت مشاهده علائمی که مدام ظاهر می شوند، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده باشد.

1. دست خط کوچک

تغییر در اندازه دست خط شما ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد. افراد مبتلا به PD به دلیل تغییراتی که در مغز ایجاد می شود، کنترل حرکات سختی دارند. این می تواند بسیاری از مهارت های حرکتی مختلف از جمله نوشتن را تحت تاثیر قرار دهد.

Micrographia اصطلاح پزشکی برای “دست خط کوچک” است. بیماران پارکینسون اغلب دستخطی دارند که تنگ به نظر می رسد. حروف مجزا کوچکتر از حالت عادی هستند و کلمات با فاصله نزدیک هستند. یک فرد مبتلا به PD ممکن است شروع به نوشتن نامه با دست خط معمولی خود کند اما به تدریج شروع به نوشتن با فونت کوچکتر کند.

2. لرزش

لرزش شاید قابل تشخیص ترین علامت بیماری پارکینسون باشد. تکان دادن یا لرزش خفیف انگشت، دست یا پا شایع است. فردی که لرزش را تجربه می کند احتمالاً تنها فردی است که در مراحل اولیه PD متوجه آن می شود.

با این حال، با پیشرفت وضعیت، لرزش بدتر شده و برای دیگران قابل توجه خواهد بود. لرزش معمولا در زمان استراحت بیشتر قابل توجه است.

3. مشکلات خواب

بیماری پارکینسون با انواع مختلفی از مشکلات خواب، از جمله بی خوابی، رویاهای واضح و مشکل در تنظیم زمان خواب مرتبط است.

علاوه بر این، یک اختلال حرکتی دیگر، سندرم پای بیقرار (RLS)، در میان افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند، شایع‌تر است. RLS باعث ایجاد اصرار برای حرکت اندام ها می شود، به ویژه زمانی که زمان خواب است. این وضعیت خوابیدن و به خواب ماندن را بسیار دشوار می کند.

مشکلات خواب جدید می تواند نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد.

4. سفتی و کندی حرکت

بیماری پارکینسون عمدتاً افراد مسن تر از 60 منبع معتبر را تحت تأثیر قرار می دهد. ممکن است صبح‌ها در این مرحله از زندگی‌تان احساس سفتی و کمی کندی داشته باشید. این یک پیشرفت کاملاً طبیعی در بسیاری از افراد سالم است. تفاوت با Parkinson’s disease این است که سفتی و کندی ناشی از آن با بلند شدن و شروع روز از بین نمی رود.

سفتی اندام ها (سفتی) و حرکت آهسته (برادی کینزی) در اوایل با PD ظاهر می شود. این علائم ناشی از تحلیل رفتن برخی از نورون های مغز است که به کنترل حرکت کمک می کند. فرد مبتلا به PD متوجه حرکات تندتر می شود و با الگوی ناهماهنگ تری نسبت به قبل حرکت می کند. در نهایت، یک فرد ممکن است ویژگی “راه رفتن به هم ریخته” را ایجاد کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های آن، پیاده‌روی آهسته است که با گام‌های سریع و کوچک به سرعت سرعت می‌گیرد.

5. تغییر صدا

بیماری پارکینسون به طرق مختلف بر حرکت تأثیر می گذارد، از جمله نحوه صحبت کردن. ممکن است با گفتار نامفهوم بیماران مبتلا به PD پیشرفته آشنا باشید. تغییرات صوتی کمتر چشمگیر می تواند در مراحل اولیه بیماری رخ دهد.

به احتمال زیاد بیان شما در اوایل PD شفاف خواهد ماند. اما ممکن است ناخواسته آرام تر صحبت کنید. افراد در مراحل اولیه PD اغلب با صدای آهسته، صدای خشن یا با خمیدگی کمی صحبت می کنند.

بیماری پارکینسون ممکن است باعث شود افراد خیلی سریع صحبت کنند.

6. ماسک زدن

پارکینسون علاوه بر مهارت های حرکتی درشت می تواند بر حالات طبیعی صورت نیز تأثیر بگذارد. مردم اغلب اظهار نظر می کنند که برخی از افراد مبتلا به PD نگاهی خالی دارند.

این پدیده که ماسکینگ نامیده می شود، نشانه رایج PD اولیه است. این بیماری می تواند حرکت و کنترل عضلات کوچک صورت را با مشکل مواجه کند. بیماران ممکن است ظاهری بسیار جدی در چهره خود داشته باشند، حتی زمانی که مکالمه سبک و پر جنب و جوش باشد. افراد مبتلا به PD اغلب کمتر پلک می زنند.

پارکینسون همچنین ممکن است باعث شود برخی از افراد احساس کمتری داشته باشند، با این حال ممکن است گاهی اوقات احساسات بیشتری نیز داشته باشند (اگرچه این اتفاق نادر است).

7. وضعیت بدن

وضعیت بدن در ابتدا به روش های کوچک تغییر می کند و به تدریج بدتر می شود.

حالت خمیده ای که می توان آن را به صورت خمیده و خمیده نیز توصیف کرد، نشانه اولیه PD است. این وضعیت مربوط به از دست دادن هماهنگی و تعادل است که بر بدن تأثیر می گذارد.

این حالت خمیده ممکن است گاهی اوقات باعث شود که فرد در حال سقوط باشد. امکان صاف کردن کمر وجود دارد، اما زمانی که فرد آرام است، حالت خمیده می تواند برگردد.

علت از بین رفتن سلول های عصبی چیست؟

مشخص نیست که چرا از بین رفتن سلول های عصبی مرتبط با بیماری پارکینسون رخ می دهد، اگرچه تحقیقات برای شناسایی علل بالقوه در حال انجام است.

در حال حاضر، اعتقاد بر این است که ترکیبی از تغییرات ژنتیکی و عوامل محیطی ممکن است مسئول این بیماری باشد.

ژنتیک

نشان داده شده است که تعدادی از عوامل ژنتیکی خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در افراد افزایش می‌دهند، اگرچه دقیقاً این که چگونه برخی افراد را مستعد ابتلا به این بیماری می‌کنند مشخص نیست.

بیماری پارکینسون می‌تواند در خانواده‌ها به دلیل انتقال ژن‌های معیوب به کودک توسط والدینشان ایجاد شود. اما به ندرت پیش می آید که این بیماری به این شکل به ارث برسد.

فاکتورهای محیطی

برخی از محققان همچنین احساس می کنند که عوامل محیطی ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در افراد افزایش دهد.

پیشنهاد شده است که آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های مورد استفاده در کشاورزی و ترافیک یا آلودگی صنعتی ممکن است به این وضعیت کمک کنند.

اما شواهدی که عوامل محیطی را با بیماری پارکینسون مرتبط می‌کند، قطعی نیست.

سایر علل پارکینسونیسم

“پارکینسونیسم” اصطلاحی است که برای توصیف علائم لرزش، سفتی عضلات و کندی حرکت استفاده می شود.

بیماری پارکینسون شایع ترین نوع پارکینسونیسم است، اما برخی از انواع نادرتر نیز وجود دارد که علت خاصی را می توان شناسایی کرد.

اینها شامل پارکینسونیسم ناشی از:

  • دارو (پارکینسونیسم ناشی از دارو) – که در آن علائم پس از مصرف برخی داروها مانند برخی از انواع داروهای ضد روان پریشی ایجاد می شود و معمولاً پس از قطع دارو بهبود می یابد.
  • سایر شرایط پیشرونده مغز – مانند فلج فوق هسته ای پیشرونده ، آتروفی سیستم چندگانه و دژنراسیون قشر بازال
  • بیماری عروق مغزی – که در آن یک سری سکته های کوچک باعث مرگ چندین قسمت از مغز می شود

ابراز نگرانی های از علائم اولیه بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری جدی و مزمن است. درمان PD زمانی موفقیت آمیزتر است که بیماری در مراحل اولیه خود تشخیص داده شود. تشخیص ممکن است دشوار باشد، زیرا بسیاری از علائم اولیه مشابه علائم سایر شرایط سلامتی است.

شما بهتر از هر کس دیگری بدن خود را می شناسید. اگر در مورد حرکات یا رفتار فیزیکی خود نگرانی دارید، یا اگر چیزی درست نیست، با پزشک خود صحبت کنید.

رهایی از علائم اولیه پارکینسون

علائم اولیه بیماری پارکینسون گاهی اوقات به راحتی قابل فراموشی است. دست خط کوچک، لرزش، حالت سفت و سخت صورت و تغییر در صدا تنها برخی از علائمی است که می تواند نشان دهنده بیماری پارکینسون باشد.

اگر نگران علائمی هستید که ممکن است شما یا یکی از نزدیکانتان تجربه کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین متخخصان مغز و اعصاب در کنار شما هستند.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: از کجا بفهمیم پارکینسون داریم | علائم اولیه در مردان و زنان. آخرین ویرایش: جولای 31, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=13658

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *