بیماری چاقی

آیا چاقی بیماری است؟

82 0

چاقی توسط بسیاری از سازمان های بین المللی به عنوان یک بیماری همه گیر واقعی طبقه بندی می شود. از سال 1975، این وضعیت تقریباً سه برابر شده است و تقریباً 40 درصد از جمعیت بالای 18 سال تا حدودی اضافه وزن دارند. محیط چاقی که در آن زندگی می کنیم نیز کمکی نمی کند: صنعتی شدن مواد غذایی، دسترسی آسان به غذاهای پرکالری، کمبود زمان برای ورزش بدنی و خیلی چیزهای دیگر به این معنی است که بدون شک، بخش بزرگی از انسان ها کالری اضافی دریافت می کنند، مگر اینکه تلاش فعالی برای اجتناب از آن انجام شود.

در عین حال، ما در یک پارادایم اجتماعی مهم زندگی می‌کنیم، زیرا سازمان‌های متعدد چاقی را به عنوان یک بیماری واضح طبقه‌بندی می‌کنند، در حالی که سایر شخصیت‌ها معتقدند که این نامگذاری فقط به اقلیتی که قبلاً از نظر تاریخی سرکوب شده‌اند، انگ می‌زند. تاپ نیوز پزشکی و روانشناسی یک فضای امن است و اگرچه ما همیشه از دیدگاه علمی نظر می دهیم، اما از پذیرش بدن در همه اشکال آن حمایت می کنیم. با در نظر گرفتن این ایده های اولیه، این سوال مطرح می شود: آیا چاقی یک بیماری است؟

بیماری چاقی : تعریف و مفاهیم کلیدی

قبل از ورود به بحث، لازم است که شرایط را تعیین کنید. همه ما می توانیم قبول کنیم که بیماری کمبود سلامت است، اما یافتن تعریف دقیقی که به طور عینی رفاه را از ناراحتی جدا کند، یک چالش پزشکی و معنایی است که تا به امروز حل نشده است. طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)، این بیماری عبارت است از ” تغییر یا انحراف وضعیت فیزیولوژیکی در یک یا چند قسمت از بدن، به دلایل عمومی شناخته شده، که با علائم و نشانه های مشخص ظاهر می شود و تکامل آن کم و بیش قابل پیش بینی است”.

اگرچه این تعریف ممکن است بسیاری از ذهن‌های پرسشگر را راضی کند، اما ادبیات بیشتری برای دستیابی به اصطلاحات دقیق‌تر مورد نیاز است. همانطور که توسط مطالعات نشان داده شده است ، برای اینکه یک بیماری به این عنوان در نظر گرفته شود، باید دارای نکات زیر باشد:

 1. این یک وضعیت یا تغییر در بدن، بخش‌ها، اندام‌ها و/یا سیستم‌های آن است.
 2. این ناشی از عفونت ها، انگل ها، علل تغذیه ای، عدم تعادل رژیم غذایی، مسائل محیطی، ژنتیک و عوامل دیگر است.
 3. دارای یک سری علائم و/یا علائم مشخصه، قابل شناسایی و مشخص است.
 4. باعث انحراف از عملکرد طبیعی و/یا ساختار بدن می شود.

همه نهادها با این «نقاط برش» موافق نیستند. به عنوان مثال، انجمن پزشکی آمریکا (AMA) تعیین می کند که یک بیماری باید نکات 1، 2 و 4 را داشته باشد، اما نه لزوماً 3. همه پاتولوژی ها دارای یک سری علائم استاندارد نیستند و تظاهرات آنها در بسیاری از موارد بین بیماران متفاوت است، که باعث ایجاد اختلاف نظر می شود. این تنها یک مثال است که عدم توافق را در مورد ایجاد تعریف بیماری نشان می دهد.

چاقی و تشخیص آن

بر اساس فرهنگ لغت، چاقی یک حالت پاتولوژیک است که با تجمع بیش از حد یا بیش از حد و به طور کلی چربی در بدن مشخص می شود. برای تشخیص آن از شاخص توده بدنی یا BMI استفاده می شود. BMI بین 18.5 تا 24.9 “طبیعی”، بین 25 تا 29 به عنوان اضافه وزن و بالای 30 به عنوان چاق در نظر گرفته می شود. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن افراد بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد او بر حسب متر محاسبه می شود.

اگرچه شاخص توده بدنی برای چندین دهه با اثربخشی نسبی مورد استفاده قرار گرفته است، اما محدودیت ها و مخالفان خود را دارد. در میان واضح ترین نقاط کور آن، موارد زیر را برجسته می کنیم:

 • توده عضلانی BMI فقط وزن و قد را در نظر می گیرد، اما نه اینکه چه مقدار از آن وزن چربی و چه مقدار عضله است. داشتن بافت ماهیچه ای بیشتر BMI را افزایش می دهد، حتی اگر بدن فرد از نظر فرهنگی “سالم” یا مناسب باشد.
 • تراکم استخوان. این پارامتر مقدار مواد معدنی (معمولا کلسیم و فسفر) موجود در حجم معینی از استخوان را نشان می دهد و برای تشخیص بیماری هایی مانند پوکی استخوان ضروری است . تراکم استخوان بالاتر همچنین می تواند مقادیر BMI را مختل کند و آنها را کاملاً قابل اعتماد نباشد.
 • سن و جنس بیولوژیکی گذر زمان یکی از مهمترین عوامل در درک ترکیب بدن انسان است. جنسیت بیولوژیکی نیز در توضیح توزیع چربی، قد و موارد دیگر ضروری است. هنگام محاسبه BMI در بزرگسالان هیچ یک از این دو عامل در نظر گرفته نمی شود.
 • قومیت همانطور که مطالعات نشان می دهد ، ترکیب بدن از نظر آماری بین گروه های قومی مختلف متفاوت است. این پارامتر نیز فاکتور نمی شود.

با وجود اختلاف نظر در مورد BMI، منابع اطلاعاتی می گویند که همچنان به عنوان یک پیش بینی کننده بیماری مفید است، به خصوص در مقادیر “افراطی” (کمتر از 18.5 یا بیشتر از 30). به همین دلیل و دلایل دیگر، در سراسر جهان به عنوان یک روش تشخیصی اولیه برای چاقی استفاده می شود.

چاق و بیمار بودن: مترادف است؟

پاسخ به سوالی که در اینجا نگران ماست مستلزم 2 نکته بسیار مهم است: تعریف بیماری و بررسی روش تشخیص اولیه چاقی. اکنون که این کار را انجام داده‌ایم، آماده‌ایم که به عرصه‌های اجتماعی‌تری برویم و «عینیت علمی» را کمی پشت سر بگذاریم.

طبق گفته انجمن پزشکی آمریکا ، چاقی از سال 2013 یک بیماری بوده است . از آنجایی که چاقی باعث اختلال می شود، علائم یا نشانه های خاص خود را دارد و باعث آسیب و مرگ می شود، هر 3 معیار در تعریف خود سازمان از یک بیماری را برآورده می کند. یادآوری می کنیم که این تعریف جهانی نیست، اما کافی است اعضا نقطه برش را تعیین کنند و اضافه وزن را تا حدی به عنوان چیزی آسیب شناسانه تعریف کنند.

اگرچه این بیانیه جهانی نیست، بسیاری از سازمان ها به نام چاقی به عنوان یک بیماری پیوسته اند. در میان آنها انجمن غدد درون ریز بالینی آمریکا ، انجمن غدد درون ریز ، کالج قلب و عروق آمریکا و انجمن قلب آمریکا قابل توجه هستند . مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و سایر سازمان های معتبر بین المللی نیز از چاقی به عنوان یک بیماری یاد می کنند. البته، موافقان و مخالفانی برای حمایت یا مخالفت با این ایده وجود دارد.

سمت A: خطرات چاقی

غیرقابل انکار است که چاقی یک عامل خطر برای ایجاد بسیاری از شرایط است. آمار آن را تأیید می کند:

 • طبق مطالعات ، افرادی که BMI بالاتر از 30 دارند، 20 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ به هر دلیلی هستند. جمعیت “بسیار چاق” به طور متوسط ​​تا 4 سال قبل از اینکه افراد با BMI هنجاری در نظر گرفته شوند، می میرند.
 • چاقی از نظر علمی با افزایش خطر بیماری های زیر مرتبط است: دیابت نوع 2، آسیب شناسی های قلبی عروقی، مشکلات تنفسی، بیماری کلیوی، کبد چرب، سرطان و عوارض متعدد.
 • چاقی خطر فیبریلاسیون دهلیزی را تا 49 درصد افزایش می دهد، که یکی از شایع ترین انواع آریتمی های قلبی است. همچنین خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی، حملات قلبی و موارد دیگر را افزایش می دهد.
 • اضافه وزن و چاقی با افزایش خطر ابتلا به 13 نوع مختلف سرطان مرتبط است.

ما می‌توانیم ساعت‌ها به ذکر ارقام ادامه دهیم، اما موضوع کاملاً واضح است. چاقی یک عامل مستعد کننده برای این بیماری است، اما این بدان معنا نیست که همه افراد چاق به خودی خود بیمار باشند . شما می توانید چربی بدنتان «اضافی» داشته باشید و در سطح متابولیک سالم باشید، یعنی مقادیر بالای کلسترول یا دیابت یا فشار خون بالا را از جمله نشانگرهای دیگر نشان ندهید. تحقیقات متعدد نشان می دهد که این کاملا امکان پذیر است.

طرف B: انگ چاقی

همانطور که ارقام را در مورد خطرات بالقوه چاقی و نکات مثبت در نظر گرفتن آن به عنوان یک بیماری جمع آوری کرده ایم، باید بار فرهنگی را نیز در نظر بگیریم. همانطور که آمار زیر نشان می دهد چاقی هنوز در سطح اجتماعی بسیار مورد انتقاد قرار می گیرد:

 • بیش از نیمی (تا 61٪) از افراد چاق با اضافه وزن، انگ مرتبط با آن را تجربه می کنند. جالب اینجاست که در 75 درصد موارد خانواده محرک اصلی است. محیط کار نیز یکی از شایع ترین دلایل است.
 • بیش از 2/3 از افرادی که BMI غیرهنجاری در حال افزایش دارند اعتراف می کنند که یک سوگیری منفی اولیه از پزشک خود داشته اند (پزشک وزن آنها را به عنوان علت علائم بدون بررسی بیشتر و بیشتر مشخص کرده است).
 • آخرین نکته ذکر شده باعث می شود بسیاری از افراد چاق از ترس قضاوت ناعادلانه و نادرست از خدمات پزشکی خودداری کنند.

دانشگاه هاروارد به این موضوع می اندیشد که آیا انگ زدن به چاقی به همان اندازه بد (یا بدتر) از خود چاقی است یا خیر. این سوگیری اجتماعی منفی می تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد، سلامت متابولیک را بدتر کند و از افزایش وزن در افراد مبتلا حمایت کند. علاوه بر این، می توان سعی کرد با استفاده از مواد مضر مانند الکل، تنباکو و سایر مواد مخدر، این انگ را کاهش داد و منجر به انزوای اجتماعی و طرد مراقبت های بهداشتی شود. خط پایانی: اثرات مضر تبعیض وزن منجر به افزایش 60 درصدی خطر مرگ می شود، حتی با کنترل شاخص توده بدنی (BMI).

یک فکر نهایی

با تمام نکات آشکار، ما همچنان خود را در بن بست اصطلاحی و اجتماعی می یابیم . بدیهی است که چاقی به عنوان یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری های متعدد عمل می کند، اما یک فرد چاق می تواند در سطح متابولیک، قلبی و سیستمیک سالم باشد، بنابراین نباید از برچسب “بیمار” بر روی آنها استفاده شود. پتانسیل ایجاد یک اختلال زمینه ای وجود دارد، اما این امر نباید بدیهی تلقی شود.

لازم است بدانیم که طبقه بندی یک وضعیت فیزیولوژیکی به عنوان یک بیماری به سازمان ها و دولت ها کمک می کند تا برای رسیدگی به مسائل بهداشتی اقدام و کمپین کنند که (تقریباً) همیشه مثبت است. در هر صورت، گفتن اینکه فردی بدون اطلاع از سابقه پزشکی خود به طور خودکار بیمار می شود، تنها به ننگ و پیش فرض های مرتبط با چاقی می افزاید.

در نهایت، مهم ترین چیز این است که هر قضاوت، تغییر و بحث در مورد یک فرد چاق از یک متخصص پزشکی و/یا تغذیه ناشی می شود. فقط فردی که به این موضوع مسلط باشد می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا تغییرات سبک زندگی، داروها یا سایر رویکردها بر اساس پارامترهای بی‌شماری (نه فقط BMI) مورد نیاز است یا خیر. برای بقیه جمعیت، مناسب‌ترین کار این است که در هر صورت آن را فرض یا برچسب نزنیم، خیلی بیشتر اگر شواهد علمی وجود نداشته باشد.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: آیا چاقی بیماری است؟. آخرین ویرایش: جولای 22, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=13522

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *